Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2458) : eval()'d code on line 205
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - K.O.

Strony: [1]
1
Trudne tematy / Odp: Radni Gminy Police
« dnia: Marzec 28, 2019, 08:47:41  »
1 440 000 brakuje? No nieee. W 2018 roku system się nie zbilansował i zabrakło niecałe 250 000 zł. W innych latach różnie. Bywało i ponad 500.000 tys, 300.000 tys a raz nawet była mała nadwyżka ok. 60.000 zł  ;)
Co to znaczy, że brakuje 8000 osób? Przecież to są dane Gusowskie a ta różnica wynika z danych GUS a osób zadeklarowanych w systemie. To, że brakuje osób to pewnik ale nie 8000. To, że ktoś jest zameldowany na terenie Gminy Police nie znaczy przecież, że tu mieszka. Pewnie takich osób jest sporo. Duża część wyjechała itd. Dlatego opłaty wylicza się od osób zadeklarowanych w systemie. I tu rolą gminy jest odpowiedzieć sobie na pytanie: ile osób w ogole się nie zadeklarowało z tych, które powinny to zrobić, ile z zadeklarowanych nie płaci i jaki jest poziom ściągalności/egzekucji opłat. Bo może się okazać, że jest tu pole do poprawy ale trzeba chcieć to zrobić.

Co do opłaty marszałkowskiej to do gminy wraca ona w wysokości 50% ;) Poza tym dotyczy wszystkich gmin w Polsce w takim samym stopniu. A jednak duża część gmin, mimo nawet podwyżek stawek za odbiór odpadów w ostatnim czasie, ma te opłaty na mieszkańca sporo niższe niż te zaproponowane aktualnie w Policach. Czyli jednak można. Poza tym patrząc jednostkowo i nominalnie: 1 osoba wytwarza średnio rocznie ok.250-300 kg odpadów. Licząc wzrost opłaty marszałkowskiej o 130 zł za tonę w ostatnim czasie daje to 32,5-39 zł wzrostu jednostkowego rocznie. To daje ok.2,7-3,25 zł wzrostu opłaty na mieszkańca miesięcznie z tytułu wzrostu opłaty za odbiór śmieci z tytułu opłaty marszałkowskiej. Gdzie reszta kosztów? Już pomijam bonus z tytułu samej idei wzrostu opłaty marszałkowskiej czyli wzrost recyklingu i zmniejszenie odpadów składowanych na składowisku. Bo przecież powinno być tak, że poprzez wzrost tych opłat opłacalność wywozu śmieci na składowisko powinna spadać a zwiększać się zakres odpadów poddanych recyklingowi czy też innym formom utylizacji. Przez to, że mniej odpadów ogólnie by było składowanych, to mimo wzrostu opłat to całościowo powinno się płacić mniej. Taka dokładnie zależność wystąpiła np. w przypadku UK.

2
Rozrywka i Kultura w regionie / Odp: Budżet obywatelski - propozycje
« dnia: Luty 06, 2015, 11:54:01  »
Trudno odmówić użytkownikowi "saga" racji.
Ja zwrócę uwagę na jeszcze jeden aspekt, którego obecny kształt budżetu obywatelskiego nie obejmuje. Mianowicie Gmina Police to nie tylko Police, ale też poszczególne miejscowości. Mieszkańcy tych miejscowości nie będą mieli motywacji, aby zgłaszać projekty do BO bo ciężko będzie im konkurować z projektami z samych Polic. Wiadomo bliższa koszula ciału. A jak jeszcze poszczególni radni będą składać po kilka wniosków i lobbować za swoimi projektami, to już w ogóle mija się z celem konkurowanie z projektami z samych Polic.

Powinno być tak jak w Szczecinie: podział na projekty ogólnomiejskie i terytorialne. W Policach mógłby być podział na projekty dot.samych Polic i dot.sołectw. I niech wtedy sołectwa konkurują ze sobą o najlepszy projekt. Wystarczyło by podejrzewam wydzielić ok. 50.000-100.000 zł z ogólnej puli BO.

3
Rozrywka i Kultura w regionie / Odp: Budżet obywatelski - propozycje
« dnia: Listopad 26, 2014, 11:12:30  »
Nie ma tu błędów logicznych.
Celem jest rozwiązanie problemu zdewastowanych śmietników.
Przetarcie ścieżki oznacza urządzenie jednego konkretnego śmietnika i pokazanie wspólnotom i gminie, jak śmietnik może wyglądać i ile kosztować. Ewentualny sukces wniosku o grant i wykonanie zadania ma przyspieszyć działanie, bo na razie to jest tylko mielenie propozycji zawartych w programie i nic z tego nie wynika.
Dla mnie jest, i myślę, że dla większości nie mających problemów we wnioskowaniu, również. Przetarcie ścieżki to raczej cała procedura administracyjna, ocena wniosku i co się składa na tą ocenę, problemy formalno-prawne wynikłe w trakcie procedury administracyjnej etc. A cała ta procedura będzie inna podczas okazjonalnego złożenia grantu w banku komercyjnym, a inna poprzez realizację programu gminnego. Nie jest przetarciem ścieżki cyt. "urządzenie jednego konkretnego śmietnika i pokazanie wspólnotom i gminie, jak śmietnik może wyglądać i ile kosztować", bo to jak może wyglądać i ile kosztować taki śmietnik to możemy się dowiedzieć się bez jego budowania :) Od tego są kosztorysy, wizualizacje, plan funkcjonalno-użytkowy, projekt czy choćby zwykłe zapytanie ofertowe. Można też pojechać do Szczecina i zrobić fotorelację takich śmietników i zapytać wspólnoty jaki był koszt realizacji.  Jeżeli chcę wybudować dom, to wiem ile będzie kosztował i jak będzie wyglądał przed rozpoczęciem budowy. Nie muszę budować domu "testowego", aby się tego dowiedzieć :) Myślę, że jasno wykazałem gdzie jest ów błąd logiczny.

Oczywiście życzę, aby obie ścieżki się niezależnie od siebie ziściły (dobrze, że toczą się rozmowy) bo poprawa estetyki leży w interesie mieszkańców, chociaż nie wiem czy ograniczanie programu tylko do wspólnot z udziałem gminy to dobry kierunek? Chodzi mi o to, że część podatku mieszkańców gminy będzie redystrybuowane tylko do konkretnych podmiotów a nie wszystkich z danej grupy.

4
Rozrywka i Kultura w regionie / Odp: Budżet obywatelski - propozycje
« dnia: Listopad 25, 2014, 10:18:36  »
Sprawy śmietników należa do obowiązków wspólnot mieszkaniowych. W ubiegłym roku wraz z Michałem Rajewskim napisałem program wsparcia wspólnot w tym zakresie ze środków budżetu gminy. Coś podobnego do programu wsparcia dociepleń budynków. Zakładam zatem, że byłby to montaż finansowy, wspólnoty plus budżet gminny.
Z całym szacunkiem, ale nazwanie tego dokumentu "programem" to trochę nadużycie. Dokument ów zawiera raptem 7 stron, z czego 70% stanowią zdjęcia. I jeszcze potrzeba było 2 radnych, aby ten "program" opracować?
Poza tym brak jest logiki w tym, co Pan napisał. Bo skoro zakłada Pan montaż finansowy wspólnoty oraz gminy dla tego "programu", to złożenie grantu w programie komercyjnego banku nie może być cyt. "przetarciem ścieżki, by robić coś podobnego w kolejnych miejscach" bo to dwie różne drogi na osiągnięcie celu. Może być natomiast jedynie przetarciem ścieżki do składania kolejnych wniosków o grant w komercyjnym banku, ale wtedy należy zadać sobie pytanie, kiedy będzie możliwość składania kolejnych wniosków (za rok?) oraz jak długo taki grant będzie funkcjonował?

A jaki jest status tego programu? "Uchwalony przez radę miejską" czy "byłoby fajnie, gdyby"?
Mija za chwilę rok od ogłoszenia tego pomysłu, więc status zdaje się jest "byłoby fajnie, gdyby". Zresztą Urząd Miejski już w odpowiedzi na interpelację z dnia 24.12.2013 r. stwierdził, że taki program nie może tylko skierowany tylko i wyłącznie do wspólnot mieszkaniowych (co jest logiczne), ale do wszystkich właścicieli. Pan Grzegorz w poście stwierdza, że jednak montaż finansowy wspólnoty + gminy, więc wynika z tego, że "program" nie został poprawiony/zaktualizowany o tą uwagę urzędu. Poza tym autorzy postulują zamykanie obiektów śmietnikowych (słusznie), przy czym Urząd w odpowiedzi stwierdza, że pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów nie mogą być zamykane i muszą być ogólnodostępne. Więc potrzebny byłby kompromis - kosztem niestety pewnie estetyki.

5
Rozrywka i Kultura w regionie / Odp: Budżet obywatelski - propozycje
« dnia: Listopad 24, 2014, 09:17:16  »
Za miesiąc będzie wiadomo, czy co się uda. A jak się uda, to ścieżka będzie przetarta, by robić coś podobnego w kolejnych miejscach.

Z jakich środków miało by być to robione w kolejnych miejscach?

6
Polityka lokalna / Odp: Gryf XXI - wygrywa wybory do Rady Miejskiej
« dnia: Listopad 21, 2014, 13:52:34  »
Akurat % głosów nieważnych prawie identyczny jak 4 lata temu i mieści sie wg. mnie w "zdrowej" normie. Pamiętajmy, że część osób wrzuca puste karty. Trochę tylko frekwencja niższa, nad czym trzeba ubolewać.

7
Sprawy bieżące / Odp: Ścieżka rowerowa
« dnia: Listopad 21, 2014, 13:39:18  »
Ale przecież ścieżka do Trzebieży też nie jest przy drodze gminnej a jednak powstaje :) Podobnie inne. W Siedlicach jest inny problem - tam nie ma miejsca nawet na chodnik, a co dopiero na ścieżkę rowerową. 

8
Sprawy bieżące / Odp: Ścieżka rowerowa
« dnia: Listopad 21, 2014, 11:33:40  »
Dobrze by było jeszcze wprowadzić asfalt na ścieżkach rowerowych zamiast kostki brukowej. Czy kiedyś doczekamy? Czy dalej będziemy kłaść tą przestarzałą kostkę?

9
Polityka lokalna / Odp: Gryf XXI - wygrywa wybory do Rady Miejskiej
« dnia: Listopad 21, 2014, 10:29:29  »
Witam,

a można gdzieś sprawdzić w oficjalnym źródle ile poszczególni radni złożyli interpelacji? Skąd wiadomo, że ten złożył tyle a ta tyle?

Strony: [1]