Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
 • Strona główna
 • Szukaj
  •  
 • Zaloguj się
  • Nazwa użytkownika: Hasło:
   Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: Likwidacja śmietników i nie tylko  (Przeczytany 15296 razy)

Offline kanioma

 • Gaduła
 • ******
 • Wiadomości: 482
 • Płeć: Kobieta
  • Zobacz profil
Likwidacja śmietników i nie tylko
« Odpowiedź #15 dnia: Marca 02, 2012, 22:46:32 »
Zrobiłam rekonesans w tej sprawie i dowiedziałam się co i jak z pewnego źródła. Tak więc, obiekt sporny, zwany dalej śmietnikiem należy do spółdzielni "ODRA", która to umożliwia lokatorom ZGKiM korzystanie z jego części. Ktoś z mieszkańców zgłosił sprawę do sanepidu, ten wysłał inspektora, który potwierdzi zbyt małą odległość śmietnika od placu zabaw-przyjmijmy, że to miejsce można tak nazwać, choć
Cytat: "Angelika"
Wiemy wszyscy co dzieje się na placach zabaw, zwłaszcza ciemnym wieczorem, kiedy "bawią się tam nieco starsze dzieciaki", często zresztą pozostawiający swoje szklane klocki w miejscu zabawy.
 Zdecydowano o zlikwidowaniu śmietnika w tym miejscu a lokatorom ZGKiMu wyznaczono nowe miejsce tj.:
Cytat: "Angelika"
odpady z gospodarstw domowych należy wrzucać do pojemników usytuowanych przy ul. Bankowej 25.


Sprawa nie jest tak do końca przesądzona, gdyż jest możliwość utworzenia nowego śmietnika za budynkiem (byłej albo obecnej-nie jestem zorientowana) Żabki. Obie wspólnoty korzystającego z dotychczasowego śmietnika, mogą złożyć prośbę o jego utworzenie. Niemniej jednak będa musiały partycypować w kosztach, tj. po 1/3 na każdą ze wspólnot + 1/3 dorzuci Gmina. dodam tylko, że koszt takiego śmietnika to 11 000 PLN.

W tej sytuacji-prywatnie, nie wiem co jest lepsze, czy inwestycja w przeniesienie śmietnika, czy budowa nowego placu zabaw dla małych mieszkańców Gminy.

Offline Angelika

 • Rozpisuje się
 • *****
 • Wiadomości: 180
  • Zobacz profil
Likwidacja śmietników i nie tylko
« Odpowiedź #16 dnia: Marca 03, 2012, 09:46:03 »
Piszesz o koszcie budowy nowego śmietnika, ale nikt starego za darmo nie zdemontuje, uprzątnięcie placu itp, to dodatkowe koszta.
Z tyłu Żabki z pewnością tego nie zrobią, gdyż:
- jest to swoista niecka bloków, akustyczna studnia, gdzie poranna śmieciarka swym hałasem trzęsła by oknami wszystkich okalających ten placyk budynków;
- brak jest możliwości dobudowania rozsądnego wjazdu bądź, co bądź gabarytowej śmieciarki.
Śmietnik ten akurat przy w/w placu zabaw stał tam od zawsze, i nikomu się nie śniło jeszcze o budowie nowych bloków na P.C.K, czy też narożnie Piłsudskiego w miejscu betonowych boisk jakie tam się znajdowały. Śmietnik należał wyłącznie do starych bloków, pamiętam też, jak mieszkańcy w latach 70-tych sami go sobie wybudowali.
Dzisiaj właścicielem okazuje się być ktoś inny, dosłownie przywłaszczając sobie prawa do obiektów pod osłoną czasu i podejmuje on absurdalne decyzje, wygodne tylko ze swojego punktu widzenia.
Śmietnik dotychczasowy jest solidny, zamykany na klucz, dobrze osłonięty, opróżniany niemal codziennie, w jakim stopniu więc przeszkadza on placowi zabaw, ani nie śmierdzi, ani nie wydobywają się z niego nieczystości na zewnątrz, jego lokalizacja jest stosunkowo wygodna, a:
Plac zabaw...
Nie daleko szukać wczoraj wieczorem specjalnie spojrzałam wychodząc z bloku jak to wygląda.
Młode łebki siedzący na ławce piją piwo puszkowe gniotąc puszki nogami spychają je pod ławkę.
Strzelając petami na odległość do piaskownicy wyśmienicie ją nawożą, zaraz obok wiszą jakieś zbiry w kapturach z niemłodszymi dziewczynami bujając się na zabawce z pewnością nie przystosowanej wytrzymałościowo dla nich, a ich głośny męski śmiech i słownictwo brzmiące pod oknami z pewnością nie są obojętne mieszkańcom przylegającego do "placu zabaw" bloku.
Niech tak pozostanie, a mieszkańcy niech z wiaderkami śmieci spacerują przed nimi odpowiadając im, że nie mam papierosa, bo nie palę (byłam właśnie wczoraj świadkiem takiego zachowania wobec mojego sąsiada)...
Decyzja o przeniesieniu śmietnika jest po prostu - głupia i nie ma się co oszukiwać, ktoś znowu pokazał jak bezmyślne decyzje są podejmowane przez władnych.

Offline parian

 • Weteran
 • *********
 • Wiadomości: 1558
  • Zobacz profil
  • http://www.malex.net.pl
Re: Likwidacja śmietników i nie tylko
« Odpowiedź #17 dnia: Marca 03, 2012, 09:50:59 »
Cytat: "grzegorz.ufniarz"

Wydaje się, że pierwszą i najprostszą zmianą jaka nastąpi po wprowadzeniu nowych zasqad będzie to, że worki ze smieciami wreszcie znikną z lasów, klombów[...]


Oby pierwszą zmianą nie były wyższe (i tak już wysokie) koszty wywozu nieczystości.

Cytat: "grzegorz.ufniarz"

Policka straz miejska w porozumieniu z wydziałem ochrony środowiska reaguje na zgłoszenia o toksycznym dymie i robi kontrole.


Mało skuteczne - sprawdzono na przykładzie zasmradzanej od lat rodziny.

Offline Angelika

 • Rozpisuje się
 • *****
 • Wiadomości: 180
  • Zobacz profil
Likwidacja śmietników i nie tylko
« Odpowiedź #18 dnia: Marca 03, 2012, 10:01:13 »
Jestem pewna, że woreczki ze śmieciami właśnie teraz lądowały będą w najróżniejszych dziwnych miejscach.
Już potrafią pojawiać się za żywopłotami, bo komuś wygodniej było przerzucić śmieci na drugą stronę, niż wynieść je do oddalonego śmietnika, a gdy teraz ma on być znacznie dalej, to wnioski nasuwają się same...
Dymienie:
Kto wystawi papier uprawniający strażnika miejskiego do wejścia do mojego prywatnego mieszkania i kontroli tego, czym palę w piecu??  :lol2:
Do tego potrzebny jest nakaz prokuratora i cała związana z tym procedura.
Jak już poszło z dymem, to ślad po tym zaginął  :lol2:
Tak jak napisał parian - Mało skuteczne.

Offline grubcia1982

 • Gaduła
 • ******
 • Wiadomości: 339
  • Zobacz profil
Likwidacja śmietników i nie tylko
« Odpowiedź #19 dnia: Marca 03, 2012, 12:11:47 »
A najlepsze jest to, że śmietnik zastępczy który nam dali stoi bardzo blisko piaskownicy... Mało tego- kubły stoją samoistnie- a ten, z którego my korzystamy jeszcze do połowy marca jest murowany. Mało tego: dodatkowo jest oddzielony wysokim murkiem od placu zabaw... Paranoja!
"Gafę popełnić jest wybaczalnym nietaktem. Ignorancja, to gafa nabyta i pielęgnowana"

Offline grzegorz.ufniarz

 • Weteran
 • *********
 • Wiadomości: 1734
 • Płeć: Mężczyzna
  • Zobacz profil
  • http://www.grzegorzufniarz.pl
Likwidacja śmietników i nie tylko
« Odpowiedź #20 dnia: Marca 03, 2012, 12:37:01 »
Nikt jeszcze nie wie jak bedzie wyglądała ta nowa sytuacja śmieciowa. Zmiany w prawie sa rewolucyjne, a praktycznie nikt jeszcze takiego modelu nie przećwiczył. Sądzę, że opłaty powinny być na podobnym poziomie jak dotąd, trzeba jednak pamiętać, że dziś płacimy własciwie tylko za wywóz odpadów zmieszanych. Obecnie obowiązujące przepisy nie dają możliwości pobierania dodatkowych opłat za segregację śmieci. Stąd proces coraz gorszego segregowania jaki obserwujemy ostatnio.

Dziś płacę za wywóz śmieci miesięcznie 9 zł za osobę(w domyu trzy osoby). Siłą rzeczy moja córcia nie bedzie płacić podatku bo jest dzieckim, wiec prawdopodobnie podatek bedzie nakładany na gospodarstwa domowe. Nowa ustawa smieciowa nakazuje gminie prowadzić pełną ewidencje tego podatku, to oznacza konieczność zatrudnienia ludzi(fakturzyści, osoba od naliczania podatku i ewentualnie od windykacji nalezności), w gminie jest okolo 10 tys gospodarstw domowych. Koszty tych pracowników niewątpliwie znajdą się w podatku. Kolejna sprawa to pojemniki. Bedzie je kupować i utrzymywać gmina. Kolejny koszt do podatku. Wreszcie segregacja odpadów - czyli zakup pojemników plus akcje promocyjne. Kolejny koszt.
Za skladowanie odpadów ponosi się opłaty. Najdrożej jest składowac odpady zmieszane. Najtaniej posegregowane. Zakładam zatem, że bedzie próba promowania segregacji poprzez różnicowanie stawek podatku smieciowego. Segregujesz-taniej płacisz.

To z grubsza główne uwarunkowania nowego systemu smieciowego i opłat za niego. Wiem, że już powstał zespół, który szykuje zmiany w przepisach lokalnych oraz tworzy organizację do obslugi całego systemu. Najbliższe miesiące powinny juz przynieść odpowiedzi na podstawowe pytania w tej kwestii.

Wspomniałem wcześniej, że worki ze śmieciami znikną z lasów.
Dlaczego ludzie wywalają smieci do lasu? Bo nie chcą płacić za śmieci. Nie podpisuja umowy z wywozicielem smieci, nie maja kubła - zatem kombinują, część spalą, część podrzucą do publicznych śmietników, resztę wywala do lasu.
W sytuacji gdy każdy bedzie płacił podatek śmieciowy nikomu już nie bedzzie sie opłacało oszukiwać. Jedyne, moim zdaniem, przypadki wywalania worków ze smieciami w inne, niż śmietniki miejsca będa dowodami lenistwa, głupoty albo braku szacunku dla otoczenia. Ale tego to już nie zwalczą żadne przepisy ani systemy śmieciowe. Tacy ludzie muszą sami dojrzeć do zmiany postaw.

Pozdrawiam

Offline Angelika

 • Rozpisuje się
 • *****
 • Wiadomości: 180
  • Zobacz profil
Likwidacja śmietników i nie tylko
« Odpowiedź #21 dnia: Marca 03, 2012, 14:33:57 »
Natchnęła mnie wspomniana segregacja śmieci:
- przecież ludzie bardzo chętnie je segregują, jeśli stworzone są do tego warunki, ale jeśli potężny kosz przygotowany jest na plastikowe butelki i inne elementy z tworzywa sztucznego, jest on zawsze lojalnie wypełniany po brzegi, to równolegle obok stoi dosłownie mała skarbonka na makulaturę, przez otwór której niewiele większy niż w skrzynce na listy każe się upychać do zawsze pełnego pojemniczka papiery, te zazwyczaj nie mieszczą się w otworze (kartony, pudełka itp), to nie można się dziwić, że nikt się kwapi w staraniach i oszczędzając sobie trudu wywala to do kubła komunalnego.
Podobna sytuacja jest ze szkłem, gdzie pojemnik na nie jest identycznie maleńki jak na makulaturę.
Zastanawiam się jeszcze, co stanie się z trzepakiem na dywany stojącym tuż przy śmietniku, o którym nie wspomina się nigdzie, przecież pozostając samodzielnie będzie on wybitym "kurzycielem" zapylającym cały teren placu zabaw, zwłaszcza w okresach przedświąteczny, kiedy wciąż na nim ktoś klepie swój dywanik, chodniczek itp.
Nie ma technicznie innej możliwości czyszczenia dywanów (przedpokojowych chodników) z osadzonego wewnątrz piasku, jak porządne wytrzepanie tego, czy zaraz ktoś tego zabroni?
Wracając do tematu śmietnika, jak ja to widzę:
Śmietnik jest murowany, górna jego część wokół, oraz bramka wejściowa jest z siatki, całość przykryta solidnym blaszanym dachem.
Jeśli górną część siatki zastąpić by domurowaną wokół ścianą, a wejście wymienić na solidne blaszane drzwi śmietnik stanie się totalnie odizolowany od środowiska, zamknięty na głucho z pewnością stanie się bardziej przychylny środowisku, niż planowany duży śmietnik w przyszłości, który pod nawałem śmieci będzie zawalony po brzegi. To dotychczasowy powinno się nieco przebudować i pozostawić, zamiast go likwidować i budować drugi.
Warto dodać, że taki nowy, zbiorowy śmietnik stanie się hipermarketem dla lumpów, którzy, teraz dopiero będę mieli raj i zaraz bez problemu będą tam buszowali wywlekając na zewnątrz znacznie większą ilość nieczystości, niż ma to miejsce obecnie.
Nie pomogą klucze i jakiekolwiek zabezpieczenia, bo wstawiony nowy zamek rozwalany jest jeszcze w ten sam dzień.
Obecnie lumpy mają swoje rewiry (naprawdę... ), ten "obsługuje" ten śmietnik, tamten "rządzi" w tamtym, jak teraz ruszą oni wszyscy do jednego dużego śmietnika starali się będą wyprzedzać jeden drugiego, co za tym idzie odgłosy gniecionych puszek zamiast brzmieć pod blokiem o 6-tej słychać będzie już o 4-tej nad ranem.
Czy lokatorzy korzystający z tego tak naprawdę mają jakieś prawo decydowania?
... Z pewnością nie.

Offline parian

 • Weteran
 • *********
 • Wiadomości: 1558
  • Zobacz profil
  • http://www.malex.net.pl
Likwidacja śmietników i nie tylko
« Odpowiedź #22 dnia: Marca 04, 2012, 13:53:49 »
Cytat: "grzegorz.ufniarz"

Dziś płacę za wywóz śmieci miesięcznie 9 zł za osobę

Ja płacę 17 zł / 1 osobę (SM Chemik). Kogoś jeszcze spółdzielnia tak kroi, zwalając winę na Trans-Net?

Offline grzegorz.ufniarz

 • Weteran
 • *********
 • Wiadomości: 1734
 • Płeć: Mężczyzna
  • Zobacz profil
  • http://www.grzegorzufniarz.pl
Likwidacja śmietników i nie tylko
« Odpowiedź #23 dnia: Marca 04, 2012, 21:06:39 »
Cytat: "parian"
Cytat: "grzegorz.ufniarz"

Dziś płacę za wywóz śmieci miesięcznie 9 zł za osobę

Ja płacę 17 zł / 1 osobę (SM Chemik). Kogoś jeszcze spółdzielnia tak kroi, zwalając winę na Trans-Net?


Chcę jednak podkreslić, że mieszkam we wspólnocie i koszty wywozu uzgodnilismy sami z Trans-Netem(wielkość kubła, częstotliwość wywozu) według swoich potrzeb.
Jednak różnica(9 zł do 17zł) jest spora - i pewnie dlatego przed każda klatką na Wróbla jest publiczny kosz, a my się na to nie zdecydowaliśmy. Za to często sami chodzimy przed domem i zbieramy z trawnika smieci, szczególnie w soboty i niedziele kiedy nie pracuje nasza Pani dozorczyni. Oczywiście nikomu z tego powodu korona z głowy nie spada. Ważne, że jest czysto.


Pozdrawiam

Offline Angelika

 • Rozpisuje się
 • *****
 • Wiadomości: 180
  • Zobacz profil
Likwidacja śmietników i nie tylko
« Odpowiedź #24 dnia: Marca 18, 2012, 19:01:57 »
Śmietnik opróżniono z kontenerów i zamknięto na klucz, jednak druga jego połowa jest otwarta na oścież, więc w rezultacie zasypana została ona po brzegi śmieciami, ze zbiórką których teraz ekipa oczyszczeniowa będzie miała nieco roboty.
Nie wyobrażam sobie tej ilości śmieci przeniesionej do innego śmietnika, w którym będą już śmieci pobliskich mieszkań, przecież powstać będzie musiał jakiś ogromny śmietnik, który swoimi gabarytami zdominuje teren przed blokiem.
Pytanie wśród mieszkańców pojawiło się jednak inne:
- za przebudowę obecnego śmietnika, który teraz będzie likwidowany w owym czasie obciążono mieszkańców, to chyba oczywiste, więc czy ktoś teraz zwróci lokatorom te pieniądze?
Zarządcy naszego miasta, na których głosujemy są wręcz "genialni"...

Offline Angelika

 • Rozpisuje się
 • *****
 • Wiadomości: 180
  • Zobacz profil
Likwidacja śmietników i nie tylko
« Odpowiedź #25 dnia: Kwietnia 07, 2012, 18:41:52 »
Pojawił się kolejny absurd, co zaczyna być domeną władz naszej gminy:
wspominany we wcześniejszych tematach śmietnik zamknięty został w połowie, gdyż to jak się dowiedziałam wypowiedzenie prawa dostępu do śmietnika otrzymali  mieszkańcy starych bloków, mieszkańcy bloków nowych przy ul. P.C.K. użytkują swoją połowę na dotychczasowych warunkach.
Absurdem jest to, iż konieczność likwidacji całego śmietnika umotywowano bliskością położenia placu zabaw dla dzieci.
Zarówno jedna, jak i druga połowa oddalone są od tego placu jednakowo, jest to mały zwarty obiekt. Totalna parodia i kpina  :lol2:
Tym humorystycznym więc akcentem życzę wszystkim:
Wesołych Świąt Wielkiejnocy

Offline grubcia1982

 • Gaduła
 • ******
 • Wiadomości: 339
  • Zobacz profil
Likwidacja śmietników i nie tylko
« Odpowiedź #26 dnia: Kwietnia 09, 2012, 10:54:05 »
No właśnie! Śmietnik nadal stoi jak stał. Tylko działa jedna połowa. Niektórzy moi sąsiedzi z Bankowej noszą śmieci właśnie do tej otwartej połówki, a niektórzy idą z odpadami na spacer i niosą tam za Żabką. Jak zwykle wyszło wielkie nic.... Paranoja!
"Gafę popełnić jest wybaczalnym nietaktem. Ignorancja, to gafa nabyta i pielęgnowana"

Offline kaskada

 • Wielka Gaduła
 • *******
 • Wiadomości: 756
  • Zobacz profil
Likwidacja śmietników i nie tylko
« Odpowiedź #27 dnia: Kwietnia 12, 2012, 16:07:23 »
homoseksualiści nie zapewniają przetrwania gatunku ludzkiego, dlatego nie można ich zrównywać w prawach z heteroseksualnymi-Jorge Fernándeza

Offline Król podziemia

 • Wielka Gaduła
 • *******
 • Wiadomości: 899
  • Zobacz profil
Likwidacja śmietników i nie tylko
« Odpowiedź #28 dnia: Kwietnia 12, 2012, 17:13:49 »
Cytat: "kaskada"

http://www.radioszczecin....idp=1&idx=85471
a jak to jest u nas?

a jak myślisz-? czy Nasi radni "wyczytali" co innego z ustawy ;D
" Puste worki nadyma wiatr, bezmyślnych ludzi - próżność " 

         -Sokrates-

Offline kaskada

 • Wielka Gaduła
 • *******
 • Wiadomości: 756
  • Zobacz profil
Likwidacja śmietników i nie tylko
« Odpowiedź #29 dnia: Kwietnia 12, 2012, 18:48:32 »
ja myślę, że to co szczecin, choć chciałabym się mylić
homoseksualiści nie zapewniają przetrwania gatunku ludzkiego, dlatego nie można ich zrównywać w prawach z heteroseksualnymi-Jorge Fernándeza