Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Police] Hydrierwerke - pogromcy mitów  (Przeczytany 82841 razy)

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Hydrierwerke - pogromcy mitów
« Odpowiedź #45 dnia: Sierpnia 03, 2012, 08:06:34 »
Dziękuję p. Janie. Nie zwariowałem więc. I ja połączyłem Weisserdefabrik z Kreideberglager. Może to przesłanka a może tylko nadinterpretacja?
 
"Kontakty" to wg mnie katalizatory kontaktowe. Muszę doczytać (nie miałem czasu do tej pory) proces technologiczny na jakim etapie mogły być używane.
Chemię organiczną miałem dawno, ale węglik wapnia bywa  substratem do produkcji weglowodorów.
SPZP "Skarb"

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Hydrierwerke - pogromcy mitów
« Odpowiedź #46 dnia: Grudnia 01, 2012, 16:44:20 »
Szukałem Hummela, znalazłem to:





Bau 707- to duży budynek ze schronem, zniszczony przez jedno z bombardowań. Do tej pory uważałem, go za element NDMOW; choć jedno nie wyklucza drugiego.
SPZP "Skarb"

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Police] Hydrierwerke - pogromcy mitów
« Odpowiedź #47 dnia: Grudnia 01, 2012, 19:43:35 »
Czy ta informacja oznacza, że opisywany w niemieckim tekście schron istnieje? Pomijam ciekawostkę: potwierdzenie funkcjonowania zakładu przerabiającego wapień, jako odrębnego bytu. W każdym razie bytu wydzielanego.

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Hydrierwerke - pogromcy mitów
« Odpowiedź #48 dnia: Grudnia 01, 2012, 22:10:11 »
Ja akurat wrzucałem tekst w kontekście Weisserdefabrik, schron traktując jako rzecz drugorzędną.
Bau 707- był już przeze mnie wspominany:


Czy istnieje schron? Nie wiem. Budynek nie.


Tu marzec 1945



Jeżeli dobrze identyfikuję- są ruiny. Niewielka piwnica i nic więcej. Obok parę opelotek.
SPZP "Skarb"

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Hydrierwerke - pogromcy mitów
« Odpowiedź #49 dnia: Grudnia 14, 2012, 21:37:04 »
V2 to to nie jest, ale i tak niezwykle ciekawy materiał. Wygląda na to, ze w HAG pracowano nad bombą paliwowo- powietrzną.


Oryginał.




Tłumaczenie.
Obydwa dokumenty z archiwum fischer-tropsch.

O bombie paliwowo- powietrznej po polsku.
i po angielsku
SPZP "Skarb"

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Police] Hydrierwerke - pogromcy mitów
« Odpowiedź #50 dnia: Grudnia 15, 2012, 10:47:11 »
Doniesienie bardzo ciekawe. I historycznie, i w kontekście współczesnym.
Pojęcie historyczne to "Luftmine" - miny powietrzne, stosowane podczas II wojny, swoisty prekursor bomb paliwowych, choć działający na odmiennej zasadzie. Niemniej też wykorzystywano falę uderzeniową. Z materiałów wynika, że gdyby Niemcy mieli czas - pewnie wdrożyliby i bomby paliwowe. Tyle odnośnie historii.

A skojarzenia współczesne? Nasuwa się pytanie, czy, w wyniku zbiegu okoliczności, wybuch mieszanki paliwowo powietrznej na pewno nie mógł wystąpić na pokładzie nieszczęsnego tupolewa w Smoleńsku. Nie mówię o "zamachu", ale o przypadku. Niemniej samolot miał paliwo i wg znanych ustaleń uderzył skrzydłem w brzozę. Może zaistniał podobny efekt? Trochę by to tłumaczyło ogrom zniszczeń. Nie chcę ściągać tej dyskusji i tego wątku na te tory, tak mi się tylko skojarzyło.

Offline Borisz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 460
    • Zobacz profil
[Police] Hydrierwerke - pogromcy mitów
« Odpowiedź #51 dnia: Grudnia 15, 2012, 18:03:23 »
Ciekawe gdzie oni te testy mogli prowadzic?

Offline lesman

  • Bywalec
  • **
  • Wiadomości: 45
    • Zobacz profil
[Police] Hydrierwerke - pogromcy mitów
« Odpowiedź #52 dnia: Grudnia 15, 2012, 18:51:36 »
jeśli mogę coś dodać to pamętam jak w latach 80-tych wysadzano kominy na starej fabryce  a ja  wroku ok 1973 chodziłem po tej fabryce i co zapamiętałem to pod pozostałą konstrukcją betonowa były schody  lecz na poziomie  bodajże 3 stopnia była juz woda a z opowiadań mojego wujka który przybył na te tereny w 1945 roku mówił jak ruscy opuszczali police bodajże  47 roku to ruscy demontowali torru

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Hydrierwerke - pogromcy mitów
« Odpowiedź #53 dnia: Grudnia 15, 2012, 18:51:46 »
Sądzę, że w laboratorium. Sprawdzali pewne hipotezy w mikroskali. I taniej i bezpieczniej.
SPZP "Skarb"


Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Hydrierwerke - pogromcy mitów
« Odpowiedź #55 dnia: Grudnia 15, 2012, 22:20:55 »
Eee... przepisywane z jednego opracowania do drugiego. Dowodów póki co nie ma. Jak z tą Norddeutsche MOW w powyższej notatce. Mylony jest fakt zmiany nazwy Norddeutsche Hydrierwerke w Hydrierwerke AG z odrębnym zupełnie zakładem o podobnej nazwie.
SPZP "Skarb"

Offline Borisz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 460
    • Zobacz profil
[Police] Hydrierwerke - pogromcy mitów
« Odpowiedź #56 dnia: Grudnia 22, 2012, 18:55:32 »
Cytat: "lukasz_s"
Szukałem Hummela, znalazłem to:

A zwrócił tutaj ktoś uwagę na "Kontaktfabrik", która wraz z Hydrierwerke miała miec "keine Schaeden", czyli nie ponieśc żadnych strat? Albo mi się wydaje, albo nazwa "Kontaktfabrik" przewinęła się gdzieś w jakichś dokumentach, ale pewien nie jestem.

A tutaj prezent na święta:


Zakład pojawia się w Adressbuchach dopiero w 1941 roku.

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Hydrierwerke - pogromcy mitów
« Odpowiedź #57 dnia: Grudnia 22, 2012, 21:32:59 »
1.Najwcześniejsze dokumenty potwierdzające istnienie Norddeutsche Mineraloelwerke, znane mnie, pochodzą z 1940r., m.in ten:



To podpisy pod licencją wykupioną przez policką spółkę.

Może ktoś posiada frankownice bite wcześniej?

2. Weisserdefabrik i Kontaktenfabrik to prawdopodobnie jeden twór. Zlokalizowana gdzieś pomiędzy AT 244 Anlage (teren dzisiejszego GM Plast) i Norddeutsche MOW, czyli +/- tam, gdzie stoją zbiorniki parafiny (np. Bau 707 raczej był w obrębie Weisserdefabrik).
Tu wycinek raportu nt. "kontaktów". Oprócz nazw chemicznych, funkcjonują nazwy zwyczajowe, zwykle objęte patentem- Luxmasse, Catalyst 111.



Na dzień dzisiejszy, wg mnie Weisserdefabrik to twór "wydzielany", dział, lecz nie wydzielony, odrębny jak NDMOW.
SPZP "Skarb"

Offline Borisz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 460
    • Zobacz profil
[Police] Hydrierwerke - pogromcy mitów
« Odpowiedź #58 dnia: Grudnia 23, 2012, 17:21:15 »
1. Luty 1940, hmm, wcześnie. Ja najwczesniejszą wzmiankę o NDMOW widziałem bodajże z grudnia 1940 r. W raporcie z przesłuchania Hansa Hartmanna, dyrektora zakładu (wrzucałeś kiedys to na forum, zapewne ze strony Fischera-Tropscha) jest informacja, że zakład zaczął działac w lutym 1942 r. Trochę długi odstęp czasu, no ale HWP też powstała w 1938, a produkcję rozpoczęła w 1940.

2. A jaki jest związek między "Weisserde", czyli chyba wapniem, a "Kontaktami"? Czy Kontakt to coś w rodzaju katalizatora?

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Hydrierwerke - pogromcy mitów
« Odpowiedź #59 dnia: Grudnia 23, 2012, 21:18:04 »
Kontakty to katalizatory kontaktowe. Związku jeszcze nie ustaliłem- nie znam składu chemicznego, może używano wapnia- jako substratu lub...katalizatora do produkcji katalizatorów.

Norddeutsche miała obsuwę. Jeśli dobrze rozumiem, problemem okazała się produkcja w Bau 744- dokument z grudnia 1940.



Szlam AlCl3 przewija się w dokumentach jeszcze wielokrotnie, także w kontekście korozji instalacji. Uważam, że dopiero po rozwiązaniu tych problemów produkcja mogła ruszyć pełną parą, stało się to w 1942r.



Wspomniany w dokumencie z centrali budynek 744.
SPZP "Skarb"