Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Trzebież] Baza Marynarki Wojennej  (Przeczytany 6742 razy)

Offline Borisz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 460
    • Zobacz profil
[Trzebież] Baza Marynarki Wojennej
« dnia: Listopada 29, 2011, 17:06:45 »
Wertując dokumenta archiwalne spotkałem się ze wzmiankami o oddziale polskiej Marynarki Wojennej stacjonującym w Trzebieży (dotyczy co najmniej lat 1946 - 1947).
Konkretnie chodziło o to, że MW nie chciała przekazac budynku dla spółdzielni rybackiej twierdząc, że wszystkie domy w sąsiedztwie zajmowanej przez MW przystani są dla niej zarezerwowane.

Czy ktoś wie coś więcej na ten temat? Pytanie kieruję głównie może do Pana Andrzeja

Od razu mówię, że na pewno nie chodzi o WOP, który teoretycznie też się zajmował ochroną wybrzeża, bo:
-w tym okresie nie posiadał jeszcze żadnych jednostek pływających,
-dokumenty wyraźnie rozróżniają wspomniany oddział MW i WOP (a konkretnie komendę 13 Odcinka),
-jest wzmianka, że żydowscy mieszkańcy Trzebieży, napadnięci przez marynarzy MW, zwrócili się o pomoc do WOP, więc to na pewno nie ta sama jednostka

Offline ZenO

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 177
    • Zobacz profil
    • http://www.nowewarpno-neuwarp.pl
[Trzebież] Baza Marynarki Wojennej
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 29, 2011, 23:57:35 »
Cytat:
"Na przełomie 1946 / 47 funkcjonowała już mocno rozbudowana struktura z dowódcą W. Steyerem i jego zastępca do spraw politycznych kpt Stanisławem Rakoczym. Sztab z szefem sztabu kpt. Kazimierzem Kraszewskim, Komendą Portu Wojennego kpt. Stefanem Filutowiczem. Poważną jednostkę stanowiła Kompania Wartownicza pod dowództwem kpt E. Jereczka, która przekształciła się w Kompanię Ochrony Portu dowodzoną przez kpt. Korabia. Kompania miała jeden pluton szkolny, który już w końcu 1947 r wypuścił 30 podoficerów. Na SON składała się jeszcze kompania łączności, Kompania Saperów Morskich. Ogółem SON dysponował już liczbą ponad 600 osób a swój obszar zabezpieczał początkowo trzema ( Trzebież, Dziwnów, Niechorze) a potem sześcioma posterunkami obserwacyjno – strażniczymi."
Źródło:
http://www.wyspy.net/file/3%5B93%5D.html

To dosyć szeroki temat, bo obejmuje  ochronę wybrzeża i granicy jako takiej. Marynarka Wojenna była jednym z elementów tej ochrony. Początki były takie , jak w artykule. Później to się zmieniało strukturalnie, ale ten obowiązek ochrony granicy na Zalewie nadal spoczywa na MW. Tyle, że teraz okazjonalnie (bywają też w NW, chociaż już dawno ich jednostki tu nie widziałem), a przedtem mieliśmy tam "granicę pokoju" i musieliśmy jej bronić wielkimi siłami. Nie wiem, jak to było w Trzebieży, ale w NW przez lata był  samodzielny posterunek MW .
Szersze opracowanie tego tematu, struktura jednostek, uzbrojenie, jednostki pływające były opisane w jednym z numerów "Morza" kilka lat temu.

Sprawdziłem, że chodzi o  miesięcznik "Morze, statki i okręty" nr 5  z 2007 r.
 Z artykułu wynika, że w 1953 r. utworzono Dywizjon rzeczny WOP, którego zadaniem było m.in. patrolowanie Zalewu. W dywizjonie obowiązywał regulamin służby okrętowej MW.

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Trzebież] Baza Marynarki Wojennej
« Odpowiedź #2 dnia: Listopada 30, 2011, 00:21:34 »
Cytat: "Borisz"
Wertując dokumenta archiwalne
W archiwum APS? Jeśli tak, to przeglądaliśmy te same dokumenty.
Zgadza się, był to oddział MW podległej jednostce w Świnoujściu. Pisałem do Archiwum MW, ale nie mieli informacji na ten temat. Ja mam szczątkową wiedzę, kilka wspomnień - niestety nieżyjących już pierwszych osadników. Jednym z nich był  J. Onyszkiewicz (ten z prawej) były marynarz z tego oddziału, który osiedlił się w Trzebieży i został rybakiem.
Z tego co wspominali, mieli jedną starą jednostkę pływającą. A na Zalewie Szcz. w tamtym czasie i tak "rządzili" żołnierze armii sojuszniczej. Doszło m.in. do pobicia na zalewie Inspektora Rybołówstwa. Łódź z pobitym odnaleźli i przyholowali do portu, marynarze MW.

 
Cytat: "Borisz"
-jest wzmianka, że żydowscy mieszkańcy Trzebieży, napadnięci przez marynarzy MW, zwrócili się o pomoc do WO
Mam gdzieś ten dokument i jeśli się nie mylę, to skargę o pobiciu i anysjonistycznych okrzykach, napisali do dowódcy MW w Trzebieży. Pobitym był m.in. Horwic(tz), już nie żyję, ale pamiętam go. Zajmował sie handlem i wędzeniem węgorzy. Przez jego wędzarnię przeszło setki ton tej ryby.
W Trzebieży istniała Gmina Żydowska, około 20 osób, ale to już odrębny temat. W APS jest trochę informacji o tych Żydach.

O, widzę trochę się mineliśmy z Zenkiem.
<*)))))>{

Offline Borisz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 460
    • Zobacz profil
[Trzebież] Baza Marynarki Wojennej
« Odpowiedź #3 dnia: Listopada 30, 2011, 18:16:40 »
Ciekawe informacje. Czyli w Trzebiezy stacjonował posterunke obserwacyjno-strażniczy. Tylko nie wiadomo do kiedy.

Cytat: "ak"
W archiwum APS?

Tak, w APS;)

Cytat: "ak"
Pisałem do Archiwum MW, ale nie mieli informacji na ten temat.

Mieli, mieli, tylko pewnie szukac im się nie chciało. Niestety archiwa wojskowe (i kościelne) to oddzielny temat, dostęp jest tam mocno utrudniony, a same instytucje raczej mało chętne do pomocy w porównaniu z archiwami państwowymi.
Niemożliwe by w archiwum MW nie mieli takich informacji.

Cytat: "ak"
W APS jest trochę informacji o tych Żydach.


Właśnie ta informacja o MW była w jednej z tych teczek.

A oddzielnym zagadnieniem jest WOP i jego struktura. Zeby określic dokładnie ile było posterunków (a raczej strażnic) na naszym terenie, trzeba by poszukac w Archiwum Straży Granicznej, ale tam się raczej ciężko dostac. W Trzebiezy na pewno była siedziba komendy 13 Odcinka, potem samodzielny batalinon OP, numeru teraz nie pamiętam