Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: Zielone światło - daje pierwszeństwo czy nie daje?  (Przeczytany 56172 razy)

Offline KrP

  • Stara Gwardia
  • **********
  • Wiadomości: 3520
    • Zobacz profil
Zielone światło - daje pierwszeństwo czy nie daje?
« Odpowiedź #120 dnia: Listopada 18, 2011, 11:50:35 »
Cytat: "Policzanin_2"
Cytat: "speedbax"
Cytat: "Policzanin_2"
Znaki zakazu obowiązują nawet przy działającej sygnalizacji,jeżeli już o to chodzi.Np.zakaz skrętu lub zawracania.


Zeby bylo jasne, chodzi tylko o znaki zwiazane z okreslaniem pierwszenstwa przejazdu.
Aaaaa :) No to one nie obowiązują gdy sygnalizacja sprawna :) Tak jak z resztą większość tutaj pisała :)


Niektórzy niestety jeszcze żyją w poprzedniej epoce i nie mogą do siebie dopuścić, ze takie zmiany zaszły.
"Problem z cytatami w internecie jest taki, że każdy od razu automatycznie wierzy w ich prawdziwość" - Abraham Lincoln

Offline DEtonator

  • Stara Gwardia
  • **********
  • Wiadomości: 4672
  • Płeć: Mężczyzna
  • Senatorze, Stanisławie, Staszku...
    • Zobacz profil
Zielone światło - daje pierwszeństwo czy nie daje?
« Odpowiedź #121 dnia: Listopada 18, 2011, 11:53:18 »
Cytat: "Policzanin_2"
Aaaaa  No to one nie obowiązują gdy sygnalizacja sprawna  Tak jak z resztą większość tutaj pisała  


Jak bys zrozumial o czym piszemy, to wiedzialbys, ze spieramy sie glownie o pojecie "pierwszenstwa" przy zielonym swietle.

Cytat: "Wykidajło"
Widzisz tu gdzieś coś zbliżonego znaczeniowo do takich słów jak "wyłączenie" czy "likwidacja"?


Jezeli juz rozmawiamy o poprawnej interpretacji, to poczytaj sobie, jakie warunki musi spelniac pojazd, by mozna go uznac wylaczonym z ruchu.

Offline Wykidajło

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2610
    • Zobacz profil
    • http://www.naszepolice.pl
Zielone światło - daje pierwszeństwo czy nie daje?
« Odpowiedź #122 dnia: Listopada 18, 2011, 12:14:24 »
Cytat: "speedbax"
Cytat: "Wykidajło"
Sam zobacz: pierwszeństwo - "prawo do czegoś przed innymi, przewaga nad czymś, nad kimś".


No jeszcze na tyle polskiego nie zapomialem. :) Sam zobacz, czy dla Ciebie ta krotka i prosta definicja nie jest jasna? "Prawo do czegos przed innymi, przewaga nad kims". Czy takiej przewagi nie mamy nad tymi, co musza stac na czerwonym swietle?

Oczywiście, że mamy. Tylko że jest to "pierwszeństwo" w znaczeniu ogólnym, takie samo jak pierwszeństwo wynikające np. z przewagi prędkości - a nie "pierwszeństwo przejazdu" wynikające z przepisów.

Takie mieszanie pojęć doprowadza do "interpretacji" w stylu KrP - że rzekomo jest zakaz objeżdżania ronda dookoła zewnętrznym pasem i grozi za to mandat.
Kłamstwo obiegnie świat nim prawda założy buty.

Offline DEtonator

  • Stara Gwardia
  • **********
  • Wiadomości: 4672
  • Płeć: Mężczyzna
  • Senatorze, Stanisławie, Staszku...
    • Zobacz profil
Zielone światło - daje pierwszeństwo czy nie daje?
« Odpowiedź #123 dnia: Listopada 18, 2011, 12:29:07 »
Cytat: "Wykidajło"
Tylko że jest to "pierwszeństwo" w znaczeniu ogólnym, takie samo jak pierwszeństwo wynikające np. z przewagi prędkości - a nie "pierwszeństwo przejazdu" wynikające z przepisów.


Zasady ustalania pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną:


http://edukator.republika.pl/zasady_pierwsz_2.html

Offline KrP

  • Stara Gwardia
  • **********
  • Wiadomości: 3520
    • Zobacz profil
Zielone światło - daje pierwszeństwo czy nie daje?
« Odpowiedź #124 dnia: Listopada 18, 2011, 12:30:53 »
To jak kiedyś rzekomo dostaniesz za to mandat (za objeżdżanie ronda, a więc też i utrudnianie ruchu oraz za nieznajomość przepisów na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną) to może w końcu się nauczysz.

Życzę Ci tego z całego serca.
"Problem z cytatami w internecie jest taki, że każdy od razu automatycznie wierzy w ich prawdziwość" - Abraham Lincoln

Offline Wojtek Dudek

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1120
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Zielone światło - daje pierwszeństwo czy nie daje?
« Odpowiedź #125 dnia: Listopada 18, 2011, 12:38:41 »
Cytat: "KrP"
Nie no, te pytania o znaki zakazu to Mikołaj od CocaColi zadał.

Cytat: "KrP"
Kierowcy.

A co? Chcesz powiedzieć, że światła odwołują obowiązujące na tym skrzyżowaniu znaki zakazu lub nakazu…?  No to nie mam wyboru, muszę bardziej uważać na to, kto jeździ po drogach...

Cytat: "speedbax"
Dlaczego niepoprawnie? Pytam się jeszcze raz, gdzie jest to napisane, że jest to niepoprawnie napisane?

W obowiązujących przepisach dotyczących ruchu drogowego. W tych samych przepisach nigdzie nie znajdziesz choćby najmniejszego zapisu interpretującego zielone światło sygnalizatora, jako znak (sygnał) do pierwszeństwa przejazdu. Ale bez problemu znajdziesz tam regulację, że zezwala ono na wjazd na skrzyżowanie (lub za te światło w zależności gdzie ono stoi). Tyle jeżeli chodzi o obowiązujące przepisy! Jeżeli Ty wyczytałeś gdzieś w nich, że zielone światło sygnalizatora drogowego nadaje Ci prawo pierwszeństwa przejazdu, to będę wdzięczny za wskazanie mi choćby cząstki takowego zapisu. Bez tego dyskusja staje się bezprzedmiotowa. I nie chodzi mi tu o potoczne komentarze prasowe lub dywagacje międzyludzkie, bo te najczęściej nie mają nic wspólnego z właściwymi przepisami. Bez tego dyskusja staje się bezprzedmiotowaTyle w sensie merytorycznym!

Teraz małe podsumowanie, bo dyskusja, z uwagi na powtarzanie wkoło tego samego, staje się nieco nieciekawa. Do tego jeszcze rolę argumentów, wspierających błędne teorie, zaczynają spełniać przypisywane miana (typu „wiatrak” i kto tam wie jakie jeszcze), a ja nie widzę tu żadnych wiarygodnych podstaw do utożsamiania się z nimi. Zastosuje się więc do rad mojego zacnego dziadka i z uwagi na brak jakichkolwiek widoków pozytywnego efektu z czynionego wysiłku, spożytkuję go na coś innego, co będzie miało głębszy sens.

Każdy z Was ma prawo pozostać przy własnych przekonaniach, w tym również ja, a wszystkim życzę bezpiecznych  powrotów z każdego wyjazdu.

Chciałbym na koniec przytoczyć pewną maksymę, którą wpoił mi mój pierwszy instruktor w latach 70-tych, a której wierności ja dochowuję do dziś, i którą wpajałem moim kursantom:  „pamiętaj chłopie zawsze, że nie jest sztuką być kierowcą i uczestniczyć w kolizji będąc niewinnym, ale sztuką jest być niewinnym i uchronić winnego od kolizji!”.  
Pozdrawiam

Offline KrP

  • Stara Gwardia
  • **********
  • Wiadomości: 3520
    • Zobacz profil
Zielone światło - daje pierwszeństwo czy nie daje?
« Odpowiedź #126 dnia: Listopada 18, 2011, 12:49:07 »
Cytuj (zaznaczone)
A co? Chcesz powiedzieć, że światła odwołują obowiązujące na tym skrzyżowaniu znaki zakazu lub nakazu…? No to nie mam wyboru, muszę bardziej uważać na to, kto jeździ po drogach...


"Problem z cytatami w internecie jest taki, że każdy od razu automatycznie wierzy w ich prawdziwość" - Abraham Lincoln

Offline DEtonator

  • Stara Gwardia
  • **********
  • Wiadomości: 4672
  • Płeć: Mężczyzna
  • Senatorze, Stanisławie, Staszku...
    • Zobacz profil
Zielone światło - daje pierwszeństwo czy nie daje?
« Odpowiedź #127 dnia: Listopada 18, 2011, 12:50:31 »
Cytat: "Wojtek Dudek"
W obowiązujących przepisach dotyczących ruchu drogowego.


Tutaj nie chodzi o same przepisy, tylko ich interpretacje.  Przepis opisujacy sygnalizator np, jest takze bardzo skromnie sformuowany, jednak po Pana przykladzie ze swiatlem na granicy, zrozumialem dlaczego tak jest.

Cytat: "Wojtek Dudek"
Chciałbym na koniec przytoczyć pewną maksymę, którą wpoił mi mój pierwszy instruktor w latach 70-tych, a której wierności ja dochowuję do dziś, i którą wpajałem moim kursantom: „pamiętaj chłopie zawsze, że nie jest sztuką być kierowcą i uczestniczyć w kolizji będąc niewinnym, ale sztuką jest być niewinnym i uchronić winnego od kolizji!”.


I tutaj sie z Panem Panie Wojtku zgadzam. Pozdrawiam rowniez.

Offline Wykidajło

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2610
    • Zobacz profil
    • http://www.naszepolice.pl
Zielone światło - daje pierwszeństwo czy nie daje?
« Odpowiedź #128 dnia: Listopada 18, 2011, 13:15:03 »
Cytat: "speedbax"
Cytat: "Wykidajło"
Tylko że jest to "pierwszeństwo" w znaczeniu ogólnym, takie samo jak pierwszeństwo wynikające np. z przewagi prędkości - a nie "pierwszeństwo przejazdu" wynikające z przepisów.


Zasady ustalania pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną:


http://edukator.republika.pl/zasady_pierwsz_2.html

Chodzi Ci o tytuł rozdziału tej broszurki? Bo nie bardzo wiem, co chcesz przekazać.
Kłamstwo obiegnie świat nim prawda założy buty.

Offline DEtonator

  • Stara Gwardia
  • **********
  • Wiadomości: 4672
  • Płeć: Mężczyzna
  • Senatorze, Stanisławie, Staszku...
    • Zobacz profil
Zielone światło - daje pierwszeństwo czy nie daje?
« Odpowiedź #129 dnia: Listopada 18, 2011, 13:20:48 »
Cytat: "Wykidajło"
Chodzi Ci o tytuł rozdziału tej broszurki? Bo nie bardzo wiem, co chcesz przekazać.


To, ze pojecie "pierwszenstwa" wystepuje w przypadku skrzyzowania ze swiatlami.

Offline Wykidajło

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2610
    • Zobacz profil
    • http://www.naszepolice.pl
Zielone światło - daje pierwszeństwo czy nie daje?
« Odpowiedź #130 dnia: Listopada 18, 2011, 13:44:50 »
Cytat: "speedbax"
Cytat: "Wykidajło"
Chodzi Ci o tytuł rozdziału tej broszurki? Bo nie bardzo wiem, co chcesz przekazać.


To, ze pojecie "pierwszenstwa" wystepuje w przypadku skrzyzowania ze swiatlami.

W jakiejś broszurce, w forumowej dyskusji...
Ale w kodeksie drogowym w ogóle nie jest ono używane w kontekście praw kierowców. Mowa jest najwyżej o obowiązku ustąpienia pierwszeństwa. Nie zwróciłeś uwagi? :)
Kłamstwo obiegnie świat nim prawda założy buty.

Offline DEtonator

  • Stara Gwardia
  • **********
  • Wiadomości: 4672
  • Płeć: Mężczyzna
  • Senatorze, Stanisławie, Staszku...
    • Zobacz profil
Zielone światło - daje pierwszeństwo czy nie daje?
« Odpowiedź #131 dnia: Listopada 18, 2011, 13:53:14 »
Cytat: "Wykidajło"
W jakiejś broszurce, w forumowej dyskusji...


Ta "jakas" broszurka musiala dostac zgode na wydanie.

Cytat: "Wykidajło"
Ale w kodeksie drogowym w ogóle nie jest ono używane w kontekście praw kierowców.


Kodeks drogowy jest pisany bardzo ograniczonym, ale zrozumialym jezykiem. Wiele mozna zalezc w fachowej literaturze.

Cytat: "Wykidajło"
Mowa jest najwyżej o obowiązku ustąpienia pierwszeństwa. Nie zwróciłeś uwagi?  


Nie najwyzej, tylko jest, a skoro musimy na czerwonym ustapic pierwszenstwa, to znaczy, ze ktos je po prostu ma.

Offline Wykidajło

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2610
    • Zobacz profil
    • http://www.naszepolice.pl
Zielone światło - daje pierwszeństwo czy nie daje?
« Odpowiedź #132 dnia: Listopada 18, 2011, 13:56:19 »
Cytat: "speedbax"
skoro musimy na czerwonym ustapic pierwszenstwa, to znaczy, ze ktos je po prostu ma.

Myślę, że czas iść w ślady Wojtka. Kto miał coś zrozumieć, ten zrozumiał. Kto chciał tylko być górą, może triumfować.

Życzę wszystkim bezpiecznej jazdy.
Kłamstwo obiegnie świat nim prawda założy buty.

Offline kanioma

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 482
  • Płeć: Kobieta
    • Zobacz profil
Zielone światło - daje pierwszeństwo czy nie daje?
« Odpowiedź #133 dnia: Listopada 18, 2011, 13:57:44 »
KrP, widzisz do czego doprowadziła niewinna zabawa w "zgadnij kto ma pierwszeństwo" w innym temacie :P ? Masz czego chciałeś :P Mnie już ziemniaku gniją w "piewnicy" jak to czytam :D

Offline DEtonator

  • Stara Gwardia
  • **********
  • Wiadomości: 4672
  • Płeć: Mężczyzna
  • Senatorze, Stanisławie, Staszku...
    • Zobacz profil
Zielone światło - daje pierwszeństwo czy nie daje?
« Odpowiedź #134 dnia: Listopada 18, 2011, 14:15:05 »
Cytat: "Wykidajło"
Kto chciał tylko być górą, może triumfować.


Nie o to chodzi, z reszta niewazne....

Cytat: "Wykidajło"
Życzę wszystkim bezpiecznej jazdy.


To wlasnie jest najwazniejsze, bysmy wszyscy szczesliwie i bezpiecznie jezdzili, czego Tobie i wszystkim pozostalym serdecznie zycze.