Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Police] Norddeutsche Mineralolwerke GmbH  (Przeczytany 5231 razy)

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Norddeutsche Mineralolwerke GmbH
« dnia: Lipca 25, 2011, 22:24:15 »
Coś już znanego.

Za pierwotnym, źródłem (tak sądzę) powtarza się, że Hydrierwerke powstała na bazie Norddeutsche Mineralolwerke GmbH. Czytając zeznania byłego ostatniego dyrektora, Hansa Hartmanna, można nabrać innego przekonania.

http://www.fischer-tropsch.org/Tom%20Reels/Linked/TOM%20197/TOM%20197-0426-0420%20File%20XXXII-94%20Report%2014.pdf

Zakład miał powstać w 1942r. a nie w 1937.
A gdzie został zlokalizowany? Pierwsza myśl- symbioza obu zakładów- taka "spółka córka" umieszczona na terenie Hydrierwerke. Za- przerabiano woski, parafinę (jeden z produktów uwodornienia), dostępność infrastruktury, materiałów, ludzi itp. A więc gdzieś w pobliżu "działu parafiny"! (zachodni kraniec fabryki)
Nie zgadza się jednak opis  pojemnośi zbiorników (50m3, 4x4 m)- te znane z fabryki są wielokrotnie większe.
I uderzyło mnie jedno zdanie- w którym zeznający mówi że obie firmy znajdowały się w tym samym mieście. Po co miałby to mówić, jeśli były w jednym miejscu- przecież to  oczywista oczywistość. A może jednak dzielił je jednak dystans?

I jeszcze wzmianka o robotnikach polskich i francuskich. Znamy to z :
"Wullenweverlager. Pierwsze wzmianki o istnieniu tego obozu pojawiają się w kwietniu 1942 r. i świadczą o jego powiązaniu z zakładami Norddeutsche Mineralolwerke GmbH. Obóz był zlokalizowany w pobliżu dworca kolejowego, w dawnych barakach byłego Reichsarbeitsdienstu. Zniszczony wskutek pożaru, rozbudowany został pod koniec 1943 r. na terenach przylegających do szosy prowadzącej do wsi Siedlice. Koszt rozbudowy wyniósł 83 000 mrk. Obóz ten zamieszkiwali wyłącznie robotnicy z krajów zachodnich. Latem 1943 r. umieszczono w nim pewną liczbę jeńców wojennych, przekazanych jako robotników cywilnych do pracy w firmie Norddeutsche Mineralölwerke. (...)"

Jeśli ktoś ma jakieś informację- rad jestem usłyszeć.
SPZP "Skarb"