Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Gmina Police] Pieczęć do identyfikacji  (Przeczytany 10934 razy)

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Gmina Police] Pieczęć do identyfikacji
« dnia: Stycznia 31, 2011, 23:04:26 »
Ktoś może opisać ten stempel?

<*)))))>{

bob

  • Gość
[Gmina Police] Pieczęć do identyfikacji
« Odpowiedź #1 dnia: Lutego 01, 2011, 01:00:19 »
Hmmm, na pierwszy rzut oka wyczytałem (pewnie nie ja jeden) "Generalskommando XL Fliegerkorps".

Pogooglawszy (oj, chyba "odkryłem" nowe słówko! :-)) doszedłem do wniosku, że skoro o XL Korpusie nie ma ani słowa, chodzi pewnie o "GeneralKommando XI. Fliegerkorps" - wojska powietrznodesantowe, dowodzone przez większość wojny przez słynnego Kurta Studenta, a wsławione choćby zdobyciem Eben Emael, lądowaniem na Krecie czy odbiciem Mussoliniego pod koniec wojny.

Garść informacji: http://www.lexikon-der-wehrmacht.de/Gliederungen/Fliegerkorps/Fliegerkorps11.htm

PS: Oczywiście mogę się mylić, więc mam nadzieję że odezwie się jeszcze w tej sprawie jakiś historyczny fachowiec...

Pozdrawiam!

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Gmina Police] Pieczęć do identyfikacji
« Odpowiedź #2 dnia: Lutego 01, 2011, 06:17:01 »
Tak, również widziałem tę pocztowke z portem i według mnie pieczatka jest dobita współcześnie, aby podwyższyć wartość kartki.

Wyrażnie wybite jest Generalskommando XL Fliegerkorps czyli Główne dowództwo 40 korpusu lotniczego - nie ma o nim ani słowa, bo taki nie istniał.Błąd jest nawet w samej pieczęci, gdyż zamiast General, jest Generals.Dotąd spotykałem takie przypadki najczęściej z fałszywymi pieczęciami Waffen SS dobitymi do zwykłych kartek jako Feldposty, a następnie puszczane na Allegro.

http://www.lexikon-der-wehrmacht.de/Gliederungen/Fliegerkorps/Gliederung.htm

Przykład takiej fałszywki:
http://allegro.pl/luftwaffe-pieczec-i1437154045.html

A tak już na oryginalnej kartce z fałszywymi pieczęciami:



Pozdrawiam

bob

  • Gość
[Gmina Police] Pieczęć do identyfikacji
« Odpowiedź #3 dnia: Lutego 01, 2011, 06:55:43 »
Cytat: "Domino"
Wyrażnie wybite jest Generalskommando XL Fliegerkorps  

No to zaczęliśmy tak samo :-) Kiedy jednak przyjrzy się temu "s" uważniej można zauważyć, że wszystkie inne litery są o parę(naście) procent większe! Tak więc cokolwiek by to nie było - kropka, półpauza, asterisk, kleks - to zdecydowanie nie jest to litera zwłaszcza, że "K" z członu "Kommando" jest bez wątpienia wielką literą, a tych nawet w niemieckim nie stosuje się w środku wyrazu.

Uważniej przyjrzałem się także temu "XL" i znów doszedłem do wniosku, że coś tu nie gra: dolna kreska w "L" jest w połowie jakby przerwana, i równie dobrze może być po prostu "nieobecną", bo zmurszałą gumą - co kombinacją dwóch znaków: "I."! I znów na korzyść tej tezy przemawia fakt, że jeśli się dobrze przyjrzeć i założyć, że chodzi jednak o "XI.", to liczba ta (bez kropki) umiejscowiona jest dokładnie pośrodku pomiędzy "...Kommando" a "Fliegerkorps" - i o wiele "ładniej" (symetryczniej) wtedy wygląda :-)

A poza tym, gdybym to ja faktycznie zadał sobie tyle trudu i sfałszował stempel, żeby móc przy jego pomocy robić obeznanych w temacie pasjonatów w konia, to zdecydowanie zainwestowałbym tę dodatkową minutę i upewnił się w googlach, że znam poprawną pisownię i numer jednostki... Choć oczywiście wcale nie musi to oznaczać, że stempel jest oryginalny, tak więc co złego to nie ja :-)

Pozdrawiam!

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Gmina Police] Pieczęć do identyfikacji
« Odpowiedź #4 dnia: Lutego 01, 2011, 07:09:28 »
bob uwierz mi, że "fachowcy" produkują w większości własnie pieczęcie jednostek wogóle nie istniejących, tego typu rzeczy przede wszystkim produkuje się w Polsce dla turystów z Niemiec, którzy uwielbiają takie pamiątki.Wystarczyło pochodzić w Szczecinie po byłym Turzynie, aby przekonać się ile to "radosnej twórczości" sprzedawali handlarze takimi pamiątkami.Nie każdy ma wiedze w temacie niemieckiej wojskowości i na to własnie liczą handlarze.

Panie Andrzeju prosimy jeszcze o skan samej pieczątki, ale według mnie to fałszywka.

PS:bob pieczęcie tego typu wykonywane były z mosiądzu, a w póżniejszym czasie z cynku i zwykłego żelaza.


Pozdrawiam

bob

  • Gość
[Gmina Police] Pieczęć do identyfikacji
« Odpowiedź #5 dnia: Lutego 01, 2011, 09:17:36 »
Cytat: "Domino"
bob pieczęcie tego typu wykonywane były z mosiądzu, a w póżniejszym czasie z cynku i zwykłego żelaza.

Cytat: "Domino"
Nie każdy ma wiedze w temacie niemieckiej wojskowości i na to własnie liczą handlarze.

To prawda, i jestem chodzącym przykładem na poparcie tej tezy :-) więc chylę czoła przed ogromem wiedzy i pasji. Pozdrawiam!

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Gmina Police] Pieczęć do identyfikacji
« Odpowiedź #6 dnia: Lutego 01, 2011, 11:04:45 »
Cytat: "Domino"
prosimy jeszcze o skan samej pieczątki,

Jeszcze nie mam tej kartki. Kartka podobna do tej, o której kiedyś rozmawialiśmy (wysłana przez polskiego robotnika, jeńca)

Cytat: "bob"
Kiedy jednak przyjrzy się temu "s" uważniej można zauważyć, że wszystkie inne litery są o parę(naście) procent większe! Tak więc cokolwiek by to nie było - kropka, półpauza, asterisk, kleks - to zdecydowanie nie jest to litera ...

Choć oczywiście wcale nie musi to oznaczać, że stempel jest oryginalny, tak więc co złego to nie ja :-)

Masz bystre oko i dobrze analizujesz.
Znalazłem stempel pasujący do Twojej analizy http://sammler.ru/index.php?s=7627c1f167c3332c0a70fe2f961360a6&act=Attach&type=post&id=757462



Być może stempel ( na karcie pocztowej) pochodzi z tej pieczęci.
http://allegro.pl/show_item.php?item=1348860191
<*)))))>{

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Gmina Police] Pieczęć do identyfikacji
« Odpowiedź #7 dnia: Lutego 01, 2011, 14:28:09 »
Myśle, że jak zrobi Pan lepszy skan pieczeci to się wszystko wyjaśni :)


Pozdrawiam

Offline ZenO

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 177
    • Zobacz profil
    • http://www.nowewarpno-neuwarp.pl
[Gmina Police] Pieczęć do identyfikacji
« Odpowiedź #8 dnia: Lutego 02, 2011, 17:14:52 »
Moim zdaniem w grę wchodzi kilka czynników i zależą one  od tego, który sprzedaje i tego, który kupuje.
Sprzedawcy zależy na osiągnięciu jak najwyższej ceny i zdarza się, że "podnosi" on wartość przedmiotu.
Kupującemu zależy, żeby kupić oryginalną rzecz za możliwie niską cenę. Ale tu w grę wchodzi również chęć poznania przeszłości. Jeżeli mam podejrzenie, że stemple pocztowe są nieoryginalne ( w przypadku pocztówek), ale na obrazku z drugiej strony jest widok, którego nie mam w zbiorach, to mimo wszystko tę pocztówkę kupię.  To samo dotyczy pocztówek bez obiegu. Nie ma  problemu z kupnem  papieru o odpowiedniej gramaturze i kolorze "starej pocztówki". Mam  w zbiorach pocztówkę, która wygląda na świeżo  wydrukowaną i mam wątpliwości co do jej pochodzenia. Nie umniejsza to jednak jej wartości informacyjnej, która jest z całą pewnością prawdziwa.
Jeżeli ktoś usiłuje na podróbce zarobić, to oczywiście  takie forum jak to,  jest niezastąpione by z tym zjawiskiem walczyć przez ujawnianie fałszerzy.
Jakoś tak niestety jest, że jak coś w tej dziedzinie się dzieje, to zaraz podejrzewają naszą nację. Ciekawe dlaczego?
Przykład:
http://warrelics.eu/forum/ss-uniforms-insignia/original-fake-30004/

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Gmina Police] Pieczęć do identyfikacji
« Odpowiedź #9 dnia: Lutego 02, 2011, 17:23:36 »
A dlatego, że większosć podrabianych niemieckich pamiątek z IIWS (mundurów, klamer, odznaczeń czy medali) produkuje się w Polsce :)


Pozdrawiam

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Gmina Police] Pieczęć do identyfikacji
« Odpowiedź #10 dnia: Lutego 02, 2011, 21:59:44 »
Cytat: "ZenO"
Jeżeli mam podejrzenie, że stemple pocztowe są nieoryginalne ( w przypadku pocztówek), ale na obrazku z drugiej strony jest widok, którego nie mam w zbiorach, to mimo wszystko tę pocztówkę kupię.

Masz rację ZenO.
I tak było w tym przypadku. Pieczątka jest tylko dodatkiem.
<*)))))>{