Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Tanowo] Czy to pocztówka z Tanowa - Falkenwalde?  (Przeczytany 26492 razy)

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Tanowo] Czy to pocztówka z Tanowa - Falkenwalde?
« Odpowiedź #15 dnia: Kwietnia 19, 2012, 18:30:38 »
Czy to nasze Tanowo?


<*)))))>{

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Tanowo] Czy to pocztówka z Tanowa - Falkenwalde?
« Odpowiedź #16 dnia: Kwietnia 19, 2012, 19:36:20 »
Wg mnie - tak. Nie wiem czy są to zdjęcia tego samego fragmentu, bo są małe i trudno porównać. Ale przynajmniej na jednym (kolorowym) zdaje mi się, że mamy uwiecznioną posesję Szczecińska 50.

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Tanowo] Czy to pocztówka z Tanowa - Falkenwalde?
« Odpowiedź #17 dnia: Kwietnia 19, 2012, 20:17:36 »
Na 101% to nasze Tanowo.

Pozdrawiam

Offline pawlos92

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
[Tanowo] Czy to pocztówka z Tanowa - Falkenwalde?
« Odpowiedź #18 dnia: Października 23, 2013, 12:55:24 »
Cytat: "Domino"
Na 101% to nasze Tanowo.

Pozdrawiam


A jednak nie :)

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Tanowo] Czy to pocztówka z Tanowa - Falkenwalde?
« Odpowiedź #19 dnia: Października 23, 2013, 13:00:13 »
Moja i Janka odpowiedż dotyczyła kartki w poście ak z 2012-04-19, 18:30, którego to zdjęcia już nie ma. Radze czytać uwazniej cały wątek.

Pozdrawiam

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Tanowo] Czy to pocztówka z Tanowa - Falkenwalde?
« Odpowiedź #20 dnia: Grudnia 21, 2013, 20:56:08 »
Czy coś wiadomo na temat przykościelnego denkmala  w Tanowie?

<*)))))>{

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Tanowo] Czy to pocztówka z Tanowa - Falkenwalde?
« Odpowiedź #21 dnia: Grudnia 21, 2013, 23:21:24 »
W tej chwili sytuacja jest skrajnie patowa. Podest pomnika istnieje, zasadniczy trzon - kamienny graniastosłup z nazwiskami - również, leży zaryty w ziemi, prawdopodobnie od roku 1947. Kilkakrotnie chciałem odrestaurować ów pomnik i miejsce, sęk w tym, że działka cmentarna jest w rękach prywatnych. Została sprzedana (bez ekshumacji) w latach PRL. Właściciel - jak wynika z bzdetnego opowiadania Jana Matury na temat mniemanej "Góry Żalisko" - nocami demontował płyty nagrobne, tak skutecznie, że żadnej nie ma. [Jan Matura przez lata opowiadał, że w tym miejscu było pogańskie miejsce grzebalne, a właściciel oczyszczał teren z "kamyczków". Gdzie Rzym, gdzie Krym... Opowieść wyrządziła sporo szkód w świadomości zbiorowej].
W roku 2008 zwróciłem się z prośbą do Burmistrza Polic o zezwolenie na złożenie propozycji właścicielowi odnośnie zamiany działki na ekwiwalentną, gminną. Burmistrz się zgodził, właściciel nie. Rok później wystąpił do wydziału urbanistyki i architektury o warunki zabudowy. Ponieważ, w efekcie moich starań, konserwator wojewódzki niespodziewanie odkrył, że w Tanowie były/są dwa cmentarze (przedtem ten fakt "uchodził" jego uwadze) - właściciel otrzymał warunki całkowicie mu nieodpowiadające, zgoda dotyczyła tylko fragmentu areału, 250 metrów od głównej drogi (ul. Szczecińska).
W tej sytuacji zmienił plany i zdanie. Zlikwidował ogródek warzywny na granicy cmentarza i zdjął starą siatkę będącą jego własnością. Następnie dał do zrozumienia sołtysowi Kołackiemu, że chce się z gminą na działki zamienić. Tym razem Burmistrz odmówił, argumentując, że nie ma wolnych terenów, bo dopiero co wydzielił działkę pod budowę kościoła. Pierwotny plan zakładał, że nowy tanowski kościół stanąłby w pobliżu usytuowania dawnego, historycznego, czyli obok zniszczonego cmentarza.
Sprawa stanęła w miejscu i nadal tkwi w zawieszeniu. Rok temu usilne starania o jakieś finalne rozwiązanie podjęła rada sołecka, byłem na specjalnym zebraniu, niestety nic z niego nie wyniknęło, poza listem intencyjnym do gminy.
W nadchodzącym roku pojawia się dodatkowa trudność w postaci cięć budżetowych. Od Państwa Radnych dostałem tak mało pieniędzy, że jeśli nic się nie zmieni - niewiele mogę zrobić, nawet gdyby zmieniły się stanowiska stron. Na razie nie zanosi się ani na jedno, ani na drugie.
Co dalej? Ano nic. Drugi tanowski cmentarz poewangelicki jest wpisany do ewidencji zabytków i ruszyć się go nie da, tyle "mojego". Ale braku porozumienia Burmistrz - właściciel oraz braku środków finansowych (wola radnych) niestety "nie przeskoczę". Pozostaje czekać na lepszą aurę w tych sprawach.
Podobne, choć inne, problemy dotyczą głównego tanowskiego cmentarza. Tam z kolei nie daje się uzgodnić stanowisk jak go zagospodarować. Był plan przywrócenia funkcji grzebalnych, nie zgodzili się (w zasadzie słusznie, trudno ich stanowiska nie rozumieć) mieszkańcy ulicy Lipowej.
Jeśli otrzymam fundusze - mogę rozważyć wykonanie niewielkiego lapidarium w pobliżu wejścia od ulicy Leśnej (cmentarz rozpościera się między Leśną i Lipową). Wówczas w obręb tego lapidarium, przynajmniej tymczasowo, włączyłbym ów fragment pomnika z nekropolii przy zbiegu Szczecińskiej i Wiosennej.
To jednak tylko półśrodek, potrzebne jest inne rozwiązanie. Projekt zagospodarowania potencjalnego skweru w miejscu dawnego przykościelnego cmentarza jest gotowy i leży sobie w archiwach. Na razie jest tylko moja dobra wola, funduszy i decyzji umożliwiających realizację planów - niestety nie ma. Być może znajdą się po nadchodzących wyborach...
Opis długoletnich, bezskutecznych zmagań dedykuję wszystkim, którzy (również na tym forum) tak bardzo mi zazdrościli objęcia stanowiska urzędnika ds. ochrony zabytków w Gminie Police. To bardzo trudny kawałek chleba.

Offline malkontent8

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 50
    • Zobacz profil
[Tanowo] Czy to pocztówka z Tanowa - Falkenwalde?
« Odpowiedź #22 dnia: Grudnia 26, 2013, 21:46:28 »
Cytat: "Validator"
Opis długoletnich, bezskutecznych zmagań dedykuję wszystkim, którzy (również na tym forum) tak bardzo mi zazdrościli objęcia stanowiska urzędnika ds. ochrony zabytków w Gminie Police. To bardzo trudny kawałek chleba.


No prosze. A ja myslałem że chodziło nie o samo stanowisko, lecz sposób jego uzyskania. Jacy Ci ludzie są zazdrośni ! ;-)
Wszystko co posiadam, noszę ze sobą...

Offline Denkmal_Pomorze

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: [Tanowo] Czy to pocztówka z Tanowa - Falkenwalde?
« Odpowiedź #23 dnia: Kwietnia 26, 2020, 10:24:16 »
My byśmy z wielką chęcią przybliżyli sobie aktualną historię tego miejsca i jeśli jest możliwość pomogli w tworzeniu lapidarium i porządkach. Byłem wczoraj w Tanowie na pierwszym cmentarzu.. Same śmieci, butelki kilka podstaw po nagrobkach. Jedna tablica szklana rozbita, drugą kamienną wypatrzyłem gdzieś dalej po dłuższym spacerze. Czytałem, że były pomysły zagospodarowania tego miejsca (Stowarzyszenie Sokoli Las). Dlaczego nie wyszło?




Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: [Tanowo] Czy to pocztówka z Tanowa - Falkenwalde?
« Odpowiedź #24 dnia: Kwietnia 26, 2020, 16:23:57 »
Odpowiadam w tym miejscu, również na pocztę prywatną, aby bytów nie mnożyć. Temat pierwszego cmentarza wrócił w ubiegłym roku, kiedy opracowałem (i uzgodniłem z potencjalnymi wykonawcami) schemat prac. Wsparcie obiecał sołtys - radny Zygmunt Kołacki. Materiały znajdują się w archiwum. W tej chwili współpracuję z gminą inaczej niż w czasach "urzędowania", opracowuję koncepcje, ale nie mam wydzielonego budżetu na realizacje, muszę postulować przydział środków. Wszystko jednak było na dobrej drodze, ale "dobra zmiana" doprowadziła do problemów w budżetach samorządowych. Fundusze na różne projekty zostały zredukowane, trywialnie: "kasy nie ma". Aby ideę restauracji pierwszego z cmentarzy (geograficznie, nie historycznie, pierwszy był przy kościele) doprowadzić do finału potrzebne jest 20.000 złotych. Oczywiście nie dla mnie, ale do rozliczenia. Jeśli te pieniądze się znajdą (np. w wyniku zbiórki internetowej) - realizacje projektu można zacząć "od ręki". Potrzebne są:
- Projekt architektoniczny + koncepcja przestrzenna
- Pozwolenie z powiatu
- Wykonanie drewnianego krzyża
- Opracowanie, tłumaczenie, wykonanie i ustawienie tablicy informacyjnej
- Jakiś głaz, obelisk, tablica pamiątkowa
Zakładając pomoc ochotników-wolontariuszy z sołectwa (porządki, odnalezienie płyt) koszt jak podałem wyżej, przedsięwzięcie bez trudu poprowadzę. W tej chwili jednak, w dobie wydatków związanych z przeciwdziałaniem pandemii, nawet nie ośmielę się prosić o pomoc Pana Burmistrza. Pewną nadzieję pokładam w ogólnych obietnicach ZGKiM, że jak im starczy środków - postarają się pomóc. Normalnie nie byłoby problemu. Jednak w sytuacji, kiedy odstąpiono od poboru czynszów i opłat dzierżawnych (pomoc dla przedsiębiorców w dobie epidemii), zakład budżetowy jakim jest ZGKiM "nawisem inflacyjnym" nie grzeszy; cokolwiek da się powiedzieć pod koniec roku (IV kwartał).
Sumując: to nie jest kwestia złej woli, ale obiektywnych trudności finansowych.
PS Jeśli chodzi o cmentarz przy zbiegu Szczecińskiej i Wiosennej (dawny przykościelny) stan prawny (relacje własnościowe) nie uległ zmianie. Tyle tylko, że opisany przeze mnie graniastosłup z nazwiskami (fragment dawnego pomnika) został przewieziony na cmentarz przy ul. Mazurskiej w Policach i tam sobie, względnie spokojnie, czeka na "lepsze czasy".

Offline Denkmal_Pomorze

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: [Tanowo] Czy to pocztówka z Tanowa - Falkenwalde?
« Odpowiedź #25 dnia: Kwietnia 26, 2020, 16:35:01 »
Serdecznie dziękuję za bieżące informacje. My obecnie planujemy kilka prac w tym roku na obszarze różnych dzielnic Szczecina, jednak są ro roboty przygotowawcze, bez większego nakładu finansowego. Za zgodą właścicieli terenów i przy konsuldacji z biurem MKZ odnajdujemy zakopane i porozrzucane nagrobki, robimy ich ewidencje, staramy się w te prace wciągnąć lokalną społeczność. Dzięki temu wiemy z jak dużym materiałem mamy do czybienia i jeśli sytuacja pozwoli również będziemy starać się o utworzenie lapidarium z prawdziwego zdarzenia. Wczoraj byłem również w Siedlicach i przyznam szczerze miejsce wygaląda całkiem dobrze. W miare czysto i zadbanie. Zastanawiam się tylko, czy na tym terenie nie ma już żadnych nagtobków do odkrycia i nazwiska mieszkańców do zachowania w pamięci..


Niemniej jednak jeżeli będzie potrzebna pomoc, to jesteśmy gotowi.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 26, 2020, 17:01:36 wysłana przez Denkmal_Pomorze »

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: [Tanowo] Czy to pocztówka z Tanowa - Falkenwalde?
« Odpowiedź #26 dnia: Kwietnia 26, 2020, 16:43:43 »
Zapewne są. Upamiętnienie cmentarza, w miarę możliwości (jak zawsze: finansowych) osobiście nadzorowałem. Najlepiej taka akcja udaje się w miejscowościach, w których do działań gminnych dołączają się obecni mieszkańcy. Tak było np. w Trzeszczynie, Uniemyślu i Drogoradzu. W tej ostatniej miejscowości powstało (z inicjatywy własnej mieszkańców) przepiękne lapidarium. 

Offline Denkmal_Pomorze

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: [Tanowo] Czy to pocztówka z Tanowa - Falkenwalde?
« Odpowiedź #27 dnia: Kwietnia 26, 2020, 17:45:43 »
Tak, my też w swoich działaniachcstaramy się uwzględniać lokalne społeczności. To oni tam mieszkają, to przestrzeń publiczna w której obcują. Jeżeli nie akceptują takich prac i ma się to spotkać z dewastacją to nie tędy droga. Mam też przykład po pracach w Parku Chopina w Szczecinie, że właśnie od mieszkańców można uzyskać informacje, gdzie szukać pozostałości po cmentarzu i nagrobków.


Zastanawiam się, czy nie złożyć dokumentów o wyrażenie zgody na prace poszukiwawcze płyt z cmentarza w parku. Szkoda, żeby zniknęły z powerzchni ziemi.

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: [Tanowo] Czy to pocztówka z Tanowa - Falkenwalde?
« Odpowiedź #28 dnia: Kwietnia 27, 2020, 02:07:39 »
Rozumiem, że chodzi o park Staromiejski. Sprawa jest dość skomplikowana a to z kilku powodów. Przede wszystkim teren podlega ochronie konserwatorskiej i wszelkie prace wymagałyby zezwolenia wojewódzkiego konserwatora. Po drugie przestrzeń parku, a poprzednio cmentarza była wielokrotnie "poddawana obróbce". O czasów powojennego szabru i dewastacji przez moment budowy lapidarium (1998) po nieodległą, kompleksową rewitalizację utrwalającą tzw. założenie parkowe. Zależnie od etapu dzieje płyt nagrobnych były różne. Część ukradziono w czasach deficytu materiałów kamieniarskich, część rozbito i wykorzystano do budowy różnych murków i ogrodzeń, niektóre włączono w kompleks lapidarium, inne zapewne "zmogiłowano". W trakcie ostatnich prac rewitalizacyjnych (2012), przy wykonywaniu krawężnika jednej ze ścieżek, odnaleziono płytę nagrobną, niezbyt wielkiej wartości historycznej i artystycznej. Prawdopodobnie dołączono ją do innych, ustawionych przy ogrodzeniu zachowanej części cmentarza (od ul.Mazurskiej).
I teraz: czy na terenie parku są pod ziemią jeszcze jakieś płyty? Prawdopodobnie są. I pewnie są resztki piwnic, jakieś fragmenty rzeźby sepulkralnej itd. Tylko po co je wydobywać, niszcząc trawiastą powierzchnię i co dalej z nimi robić? Przecież nie będziemy odtwarzać dawnego cmentarza. Przekształcenie go w park jest znanym i usankcjonowanym prawem sposobem postępowania z dawnymi nekropoliami. W centrum Szczecina niemal co drugi park lub skwer to dawny cmentarz. Również z resztkami nagrobków pod ziemią. Park Żeromskiego, park Andersa, skwer im. Ackermanna i wiele innych.
Wróćmy do Polic. Dawni niemieccy mieszkańcy tych ziem zostali upamiętnieni (lapidarium). Dawni mieszkańcy Księstwa doby średniowiecza - również. Szczątki znalezione obok kapliczki w rynku (prace kanalizacyjne i rewitalizacyjne 2009) spopielono i pochowano w kolumbarium na cmentarzu komunalnym. Dołączono do nich kolejne, znalezione w zeszłym roku podczas prac nad nową pętlą autobusową.
Każdy stary cmentarz wymaga odrębnego podejścia. Jeżeli jest w miejscu ustronnym i niszczeje - warto go uporządkować, opatrzyć krzyżem, niekiedy pomnikiem lub formą lapidaryjną i jakąś tablicą informacyjną. Ale jeśli jest zatarty, ma formę parkową, do tego znajduje się w centrum żywego miasta - zostawmy go w spokoju. W Policach były kolejno: średniowieczny cmentarz wokół kościoła stojącego na obecnym rynku, potem cmentarz przy kościele św. Piotra (Targowa - Kołłątaja, Słoneczna), wreszcie kolejny cmentarz staromiejski - dziś park o tej nazwie i obecny, dawny "Cmentarz Leśny" (Waldfriedhof). W Mścięcinie były dwa. Przy siedemnastowiecznym kościele (ul. Dębowa) oraz dziewiętnastowieczny, przy ul. Klonowej. Jedynie ten ostatni został parę lat temu przekształcony w skwer  zgodnie z wszelkimi regułami (ekshumacje, zmogiłowanie nagrobków itd.). Jakbyśmy pokopali na wzniesieniu, na którym stał mścięciński kościół - wykopiemy i kości i resztki płyt. Jak bardzo się postaramy to takie znaleziska będą również na skwerze przy Targowej. Ostatnia notka o znalezieniu szczątków w tym miejscu pochodzi z roku 1905.
Sumując: proponuję zaniechać zamysłu, bo na przekopywanie parku Staromiejskiego, ani konserwator zabytków, ani gmina Panu nie pozwoli. A to są tylko Police. Ponad dwadzieścia cmentarzy mamy w tzw. terenie. I niemal wszędzie te same dylematy lub problemy. Z podstawowym na czele: co z reliktami zrobić?
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 27, 2020, 02:09:53 wysłana przez Validator »

Offline Denkmal_Pomorze

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: [Tanowo] Czy to pocztówka z Tanowa - Falkenwalde?
« Odpowiedź #29 dnia: Kwietnia 27, 2020, 10:25:17 »
Chyba się nie zrozumieliśmy. Miałem na myśli cmentarz w Tanowie przy ul. Lipowej.


Bo jeśli były plany utworzenia tam lapidarium, to obecnie nie bardzo widać materiał, który miałby tworzyć jego podstawę. Wśród butelek i śmieci leżą jedynie same podstawy i postumenty.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 27, 2020, 10:44:17 wysłana przez Denkmal_Pomorze »