Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Police] Luftkammersteinwerke A.G. in Pölitz  (Przeczytany 8537 razy)

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Luftkammersteinwerke A.G. in Pölitz
« dnia: Maja 30, 2010, 19:34:32 »
Witam,

Niedawno udało mi się pozyskać akcję zakładu na kwotę 3000 marek - wystawioną 1 lipca 1923 roku w Policach.Jednak nie moge ustalić, gdzie ów zakład dokładnie się znajdował.

Dosłownie Luftkammerstein to kamień (cegła) z komorami powietrznymi czyli zapewne pustak.Była więc to fabryka produkująca pustaki budowlane.

Będe wdzięczny za wszelkie informacje.






Pozdrawiam

toksyczny

  • Gość
[Police] Luftkammersteinwerke A.G. in Pölitz
« Odpowiedź #1 dnia: Maja 30, 2010, 19:43:09 »
a jak notowania tej spółki, rosną?

A co nowego wnosi Twój post?Głupie komentarze nie związane z tematem wątku proszę zachować dla siebie - Domino

yak

  • Gość
[Police] Luftkammersteinwerke A.G. in Pölitz
« Odpowiedź #2 dnia: Maja 30, 2010, 21:23:19 »
Witam. Jak na razie nie mogę się z pytaniem uporać. Znalazłem akcje firmy w kilku rejestrach aukcyjnych, brak jednak bliższych danych. Skoro firma była A.G. musiała być spora. Tymczasem nie ma jej w książce telefonicznej sprzed roku 1939 (Hydrierwerke jest), zacząłem więc podejrzewać, że została wchłonięta przez większe ciało, może przez samą Hydrierwerke. To tylko luźne gdybanie. Co prawda, przy okazji poszukiwań znalazłem wspaniały opis geologii Pomorza z roku 1907, sporo o naszych terenach http://www.archive.org/details/geologievonpomm00deecgoog jednak rozwiązania zagadki mi to nie przybliżyło. Dzięki za inspiracje, będę szukał dalej.

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Luftkammersteinwerke A.G. in Pölitz
« Odpowiedź #3 dnia: Maja 30, 2010, 22:15:23 »
Dziękuje Panie Antoni,

Właśnie dziwi mnie fakt braku jakiejkolwiek wzmianki na temat firmy, która była spółką akcyjną, a więc na pewno nie małą.Po numerze serii można sądzić, że wydano je w sporych ilościach (ponad 33 000) o różnych wartościach 1000, 2000 czy 3000 marek.

Zastanawia mnie jeszcze jedno.Akcje wypuszczono w czasie ogromnej hiperinflacji (lata 1921-1923).Być może firma ta splajtowała z powodu kryzysu gospodarczego?


Pozdrawiam

Offline NIKA

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 421
    • Zobacz profil
[Police] Luftkammersteinwerke A.G. in Pölitz
« Odpowiedź #4 dnia: Maja 31, 2010, 10:13:46 »
Vladimir Gutowski.
To gość, który zajmuję się skupem historycznych papierów wartościowych.
Na swojej stronie podaje kontakt.
Może on mógłby Ci coś ciekawego powiedzieć na temat fabryki.
Jeśli skupuje takie akcje to pewnie jest zorientowany.

[ Dodano: 2010-06-02, 12:04 ]
Napisałam do P. Gutowskiego maila i oto jego odpowiedz:





Witam Panią,

mam tylko nastepujące dane:

Spolka zalozona w dniu 15 mai 1923 przez:
Hans-Siegfried-Orden e.V.
Wohnungsbau-AG Berlin
Heinrich Borgwardt, Pöitz
Alfred Borgwardt
Dyrektor Felix Erdel
Dyrektor Karl Müller, Berlin

Kapital zakladowy przy zalozeniu spolki: 75 milionow maerk w akcjach 1.000 do 10.000 marek.
Glowny dyrektor: Richard Hellmann
Rada nadzorcza:
prezydent Emil Bannier (burmistrz w Policach)
Walter Kopmann, Stettin
Paul Mallon, Pölitz

Produkcja materialow budowlanych, szczegolnie opatentowanych "Luftkammersteine".

28 lipca 1923 kapital zakladowy zostal podniesiony o 925 milionow marek. 15 lipca 1925 obnizenie kapitalu o 775 milionow marek i denominacja na 18.000 Reichsmark. Wydano wtedy 18.000 Stamm-Aktien po 100 RM i wydano jednoczesnie 10 nowych Vorzugsaktien po 100 RM kazda.

7 kwietnia 1927 rada nadzorcza poparla likwidacje spolki. Likwidatorem zostal Heinrich Borgwardt z Pölitz.

Historyczne akcje tej spolki są handlowane po 20 do 40 EUR za sztuke, ale popyt na nie jest aktualnie minimalny.

Prosze o wybaczenie za moj niski poziom wladania jezykiem polskim, ale od opuszczenia Polski w 1968 roku malo tym jezykiem sie posluguje.

Serdeczne pozdrowienia
Im bardziej chore jest państwo, tym więcej w nim ustaw i rozporządzeń.

                           Tacyt

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Luftkammersteinwerke A.G. in Pölitz
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwca 04, 2010, 17:58:59 »
NIKA dopiero teraz zobaczyłem Twoją odpowiedż.Ogromnie dziękuje za pomoc w rozwiązaniu zagadki czyli zakład istniał niecałe 4 lata.


Pozdrawiam

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Luftkammersteinwerke A.G. in Pölitz
« Odpowiedź #6 dnia: Listopada 08, 2010, 00:13:16 »
Odświerzam.
Ehemalige Ziegelei? Moze to ten tajemniczy zakład? Dziś dzikie wysypisko, ruiny budynków i drzewa owocowe w przedłużeniu Starzyńskiego.
4 lata  istnienia zakładu, krótko, ale  jako spółki- może wcześniej istniał w innej "formie własności". Jeśli upadł w 1927, to rzeczywiście na Messtischblacie z lat '30 mógł figurować jako "były"...
SPZP "Skarb"

yak

  • Gość
[Police] Luftkammersteinwerke A.G. in Pölitz
« Odpowiedź #7 dnia: Listopada 08, 2010, 04:23:46 »
Nie, na pewno to nie to. Dowód - na mapach (Mestischblatt) z 1911 i 1917, wykorzystujących jako podkład Mestischblatt z 1886, wydany w 1888 ta cegielnia istnieje, ale bez dopisku "ehem.", tylko "Zgl." Wniosek: była już w 1886. Dopiero po 1930 zyskuje dopisek "ehem."

Nawiasem mówiąc, początkowo (1886) są tam dwie cegielnie blisko siebie. Jedna tu, gdzie PEC, druga nieco dalej na północ, w zasadzie w miejscu, gdzie pierwotnie szukałem obiektu dla Svena. Po roku 1930 jest już tylko jedna, a po drugiej pozostały prawdopodobnie ruiny.
I jeszcze jedno spostrzeżenie - tor kolejowy przebiega bardzo blisko obu zakładów. Być może ich istnienie było jedną z przesłanek przy wytyczaniu linii.

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Luftkammersteinwerke A.G. in Pölitz
« Odpowiedź #8 dnia: Listopada 08, 2010, 07:17:07 »
dzięki, właśnie wpadłem napisać, by ktoś to sprawdził na starych mapach ;)
SPZP "Skarb"

yak

  • Gość
[Police] Luftkammersteinwerke A.G. in Pölitz
« Odpowiedź #9 dnia: Listopada 08, 2010, 07:27:25 »
Witaj "lukaszu_s", tak sądziłem, że o tej porze dorzucisz coś na temat. A co do starych map - aktualność podkładów trwała długo, te dziewiętnastowieczne używano na przestrzeni ponad 40 lat. Dopiero rozwój techniki zdjęć lotniczych tę sytuację zmienił. Kolejne podkłady pochodzą z akcji geodezyjnej ok. 1930 i mają dopisek, że sporządzono je przy pomocy zdjęć lotniczych.