Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Jasienica] Hans Modrow  (Przeczytany 8612 razy)

bob

  • Gość
[Jasienica] Hans Modrow
« dnia: Maja 18, 2010, 17:36:15 »
Kiedy ostatnio szukałem czegoś w internecie, przez zupełny przypadek doczytałem się, że niejaki Hans Modrow - ostatni szef Rady Ministrów NRD - urodził się (oczywiście jeszcze za niemieckich czasów, w 1928 roku) w Jasienicy, dzisiejszej dzielnicy naszego pięknego miasta.

Mam pytanie do przyjaciół lokalnej historii, czy wiadomo o nim coś więcej, czy zachował się jego dom rodzinny, może jest nawet jakaś pamiątkowa tablica? To bądź co bądź najwyższego chyba szczebla polityk osobiście związany z naszym miastem!

Z góry dziękuję za informacje, pozdrawiam!

Umieściłem właściwy tag - Domino.

Offline NIKA

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 421
    • Zobacz profil
[Jasienica] Hans Modrow
« Odpowiedź #1 dnia: Maja 18, 2010, 18:53:48 »
Warto byłoby popytać tych najstarszych mieszkańców Jasienicy.
Może ktoś pamięta jego rodzinę itd.
Na necie w zasadzie nie ma żadnych informacji poza tą tylko, że się tam urodził.
W każdym razie póki co nic więcej na ten temat nie znalazłam.
Im bardziej chore jest państwo, tym więcej w nim ustaw i rozporządzeń.

                           Tacyt

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Jasienica] Hans Modrow
« Odpowiedź #2 dnia: Maja 19, 2010, 00:37:41 »
Hans Modrow urodził się 27 stycznia 1928 roku w Jasienicy.W latach 1942-1945 uczył się w zawodzie ślusarza maszynowego.Jako 16latek (1944) zostaje powołany do wojska w charakterze Flakhelfer'a (pomocnika w artylerii przeciwlotniczej).W 1945 przeniesiony do Volkssturmu.Wzięty do niewoli przez Rosjan, został uwolniony w 1949 roku.


Pozdrawiam

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Jasienica] Hans Modrow
« Odpowiedź #3 dnia: Maja 19, 2010, 23:13:55 »
<*)))))>{

Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
[Jasienica] Hans Modrow
« Odpowiedź #4 dnia: Maja 20, 2010, 11:00:04 »
Zawsze można zaprzyjaźnić się z nim na Facebooku , proszę jednak wziąć pod uwagę, że był przedstawicielem twardego aparatu władzy NRD...

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Jasienica] Hans Modrow
« Odpowiedź #5 dnia: Maja 20, 2010, 13:40:30 »
Wie schoen! ;))
SPZP "Skarb"

Offline DominikDolnoślązak

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 426
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: [Jasienica] Hans Modrow
« Odpowiedź #6 dnia: Września 12, 2017, 16:53:35 »
A może zaprosić Hansa Modrova do Jasienicy? Póki jeszcze żyje. Berlin rzut beretem. H. Modrov mieszka w bloku z dwiema córkami.
Najsłynniejszy Jasieniczanin - czyli teraz Policzanin.
Co na to przewodnicząva Rady Osiedlowej w Jasienicy??
Dominik Dolnoślązak

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
Odp: [Jasienica] Hans Modrow
« Odpowiedź #7 dnia: Września 12, 2017, 18:47:06 »
Widać nie chce ani on, ani byli jasieniczanie. Validator może wie więcej nt. jego regularnej absencji.
SPZP "Skarb"

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: [Jasienica] Hans Modrow
« Odpowiedź #8 dnia: Września 12, 2017, 21:15:46 »
Drodzy Panowie, a zwłaszcza Dominiku Dolnoślązaku, wszędzie wietrzący spiski i w zasadzie zajmujący się prowokacją. Nawiasem mówiąc czekam na te "niezbite dowody" odnośnie prasłowiańskiego, czy słowiańskiego (to nie to samo) grodziska w pobliżu Karszna. Wrzesień już jest, a ja mam dobrą pamięć.
Zamiast snuć podejrzenia i interpretować je w ramach współczesnych obsesji ("dobra zmiana", za i przeciw) wystarczy sobie uświadomić, że Hans Modrow jest człowiekiem bardzo wiekowym (89 lat) i schorowanym. Podobnie zresztą jak i wielu innych mieszkańców Jasenitz - Jasienicy lub okolic. Stale otrzymujemy smutne wiadomości, że ten i ów z Przyjaciół umarł, albo jest ciężko chory.
Po śmierci (styczeń 2015) pani Hildegard Kliche grupę jeszcze żyjących prowadzi jej siostra, Marianna. I nikt z tego zespołu nigdy nie był oceniany pod kątem wyznawanych idei (naziści też bywali), czy ról życiowych, ale jedynie pod kątem możliwości zdrowotnych: czy wytrzyma trud wspólnego spotkania.
Jakieś kryteria sugerowane przez DD są zwyczajną niegodziwością. Dzięki otwartości burmistrza Diakuna wobec dawnych mieszkańców Pölitz, Jasenitz i okolicy dane mi było poznać wiele osób o bardzo ciekawych osobowościach, o różnych dziejach i rolach życiowych. I nazistów, i zdeklarowanych komunistów, i szarych, zwykłych ludzi, którzy swoje przeżyli.
Mnie prywatnie "najbliżej" było do śp. Hildegard Kliche i Jej Rodziny. Ale serdecznie wspominam i Günthera Schmidta (chory, ale jeszcze żyje), i Hansa Günthera Cnotkę (wybitny historyk, zmarł w 2004), i Hannę Fiernow (żyje), i Jürgena Dittmana (żyje), i Hansa Berga (żyje), i Wernera Bremera (już śp.) i wiele, wiele innych arcyciekawych osobowości oraz postaci.
Hans Modrow, o ile wiem, ostatni raz był w stanie przybyć do Polski 5 lat temu. Miał wówczas 84 lata, spotkał się z burmistrzem Właddysławem Diakunem i śp. panią Hildegard Kliche. Zdjęcia, z 1 maja 2012 - niżej, nawiasem mówiąc ich autorem jest "ak". Generalnie polecam zasadę: "nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni"... Pozdrawiam serdecznie.

https://www.dropbox.com/s/294rwewg7kmnswl/modhan1.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/wo5dt55h92s22kt/modhan2.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/5bcm0zr7sqy9grs/modhan3.jpg?dl=0   
« Ostatnia zmiana: Września 12, 2017, 21:25:26 wysłana przez Validator »

Offline DominikDolnoślązak

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 426
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: [Jasienica] Hans Modrow
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpnia 21, 2023, 22:49:07 »
Hans Modrow zmarł 11 lutego roku bieżącego w Berlinie w wieku 95 lat. Cześć Jego Pamięci!!!
Dominik Dolnoślązak