Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Police] Hydrierwerke Pölitz - Geheime Reichssache!  (Przeczytany 12847 razy)

Richie B.

  • Gość
[Police] Hydrierwerke Pölitz - Geheime Reichssache!
« dnia: Marca 29, 2010, 23:21:18 »
Witam,

Trafilem do was szukając rozwiązania pewnej zagadki.
Moj ojciec był pilotem transportowym Lufy w czasie wojny, zamordowanym w 1945 roku.
Całkiem niedawno dostałem z bundesarchiv troche dokumentów po nim, w tym rozkaz podpisany przez samego Himmlera (zalącznik).
Czy może ktoś z was mogłby znaleźć, co to mogło być? Na drugiej stronie rozkazu są wskazówki dotyczące szczególnych zasad bezpieczeństwa, m.in. umieszczenie ładunku w tylnej części ładowni i nie przebywanie w jego pobliżu.Ojca nie znałem niestety, a na pomysł odgrzebania kawałka rodzinnej przeszłości wpadłem całkiem niedawno. Może ktoś pomoże?


Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Hydrierwerke Pölitz - Geheime Reichssache!
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 29, 2010, 23:50:09 »
Sprawa wagi państwowej !

Rozkaz osobowy
do Feldwebla (sierżanta) Soenke Straussa
Dotyczy: transportu ładunków do Hydriewerke Pölitz

W samolocie może znajdować się jedynie oficer SS lub pilot.Ładunek powinien być osobiście przekazany Hauptmannowi Friedrichowi Kretschmerowi.

Cel lotu: Reichenstein (obecnie Złoty Stok) na Śląsku.

Pisemne przekazanie tego rozkazu dalej jest zabronione.Dowódcy winni być informowani ustnie.Szczególne uwagi dotyczące bezpieczeństwa będą podane w następującym załączniku.

To musiał być jakiś bardzo ważny i cenny ładunek, niestety w rozkazie nie precyzują jaki - bo i być nie może, przy sprawach takiej rangi; nawet pilot nie miał pojęcia co przewozi.Bardzo ciekawa sprawa.Postaram się czegoś dowiedzieć.

Wysłalem wiadomość na PW.


Pozdrawiam

Richie B.

  • Gość
[Police] Hydrierwerke Pölitz - Geheime Reichssache!
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 30, 2010, 09:38:51 »
Cytat: "Domino"
Sprawa wagi państwowej !


witam,

niestety to jedyny dokument zwiazany z tą sprawą. wszystkie kwity, ktore dostalem z bundesarchiv dotycza konkretnie mojego ojca,  w niektorych nawet pozakreslali pieczatkami nazwiska, zeby nie mozna bylo odczytac. do tego jest, jak mowilem, druga strona rozkazu, gdzie sa opisane zasady bezpieczenstwa i nic wiecej.

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Hydrierwerke Pölitz - Geheime Reichssache!
« Odpowiedź #3 dnia: Marca 30, 2010, 10:11:35 »
Czy wiadomo do jakiej konkretnie jednostki był przydzielony Pański ojciec?


Pozdrawiazm

sosenka1981

  • Gość
[Police] Hydrierwerke Pölitz - Geheime Reichssache!
« Odpowiedź #4 dnia: Marca 30, 2010, 17:10:02 »
byla to kopalnia arsenu lub arszeniku, czesc jej jest zalana. moze zalali ja hitlerowcy tak jak hydrierwerke? slyszalam kiedys ze na slasku (blosko granicy z czechami lub niemcami) tez jest cos co przypomina hydrierwerke. slyszalam tez ze hitlerowcy probowali tam zbudowac cos w rodzaju statku kosmicznego...ale to tylko plotki

tommy

  • Gość
[Police] Hydrierwerke Pölitz - Geheime Reichssache!
« Odpowiedź #5 dnia: Marca 30, 2010, 18:49:27 »
Witam wszystkich. To mój pierwszy raz na forum. Znalazłem coś takiego:
http://www.zlotystok.net/forum/viewtopic.php?f=12&t=487
Jest tam równeż wzmianka o zakładach w Policach. Pozdrawiam wszystkich :-)

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Hydrierwerke Pölitz - Geheime Reichssache!
« Odpowiedź #6 dnia: Marca 30, 2010, 20:58:24 »
Dzięki Tommy.Też natrafiłem na to forum grzebiąc po necie - Richie B. czyżby pamiętnik Twojego ojca?

"Jestem osobą zbierającą od lat informacje i wiadomości odnośnie wrocławskiego złota. Zainteresowała mnie informacja J. Kowalskiego, że w Złotym Stoku ladowały samoloty niemieckie z jakimś ładunkiem. Posiadam, pamietnik pewnego pilota niemieckiego z którego wynika, że odbył loty do Złotego Stoku z jakimiś skrzyniami. Lądowisko było nad miastem, obok jakis kamieniołomów, dziwnego budynku postawionego jakby na samej granicy. Być może był to budynek służb granicznych albo jakiś hotel. Pilot nie mógł wysiąść z maszyny. po wylądowaniu od razu pojawiły się ekipy przeładunkowe. Jedne skrzynie ciężkie ładowano na ciężarówkę a inne na wózki i jechano z nimi w stronę lasu. pilot usłyszał że tam gdzie przewożono lekkie skrzynie musiał być jakiś pociąg, kolejka czy coś w tym stylu. Na ile to prawdziwa wersja proszę o pomoc. Byłam kiedyś w Złotym Stoku ale podobnego miejsca do owego opisu nie znalazłam.."

"Po wizji lkalnej jestem przekonana o prawdziwści pamiętnika. Miejsce opisywane przez pilota pokrywa się z rzeczywistością. Z moich ustaleń wynika, że jeden z transportów zawierał część tajnego laboratorium i dokumentacji z Polic. W końcowej fazie wojny w tamtejszych zakładach opracowywano i nowe paliwo rakitowe dla V1 V2 a także dla "cudownej broni Hitlera". To jedno, drugie co ukryto w Złotym Stoku na razie do wiosny niech zostanie tajemnicą. Doszliśmy do wniosku, że opblikowanie tej sensacji teraz jest za wczesne i przyniosłoby zbyt dużu złego. Wrócimy do poszukiwań wiosną. Wasza ziemia kryje wielka tajemnicę, którą wspólnie odkryjemy. Myślałam, że wiem na ten temat bardzo dużo, ale ujawnienie, pokazanie mi pewnej mapy z lat 30 XX wieku Złotego Stoku wprawiło mnie w osupienie. Taki skarb w prywatnych rękach. Przerzuciłam w swoim życiu nie jedną mapę, nie jeden dokument ale tak szczegółowej i misternie wykonanej mapy - planu nie widziałam. dzieki temu jesteśmy bardzo blisko poznania, odkrycia jeszcze jednej tajemnicy II wojny światowej.."


"Obiecałam, że napiszę o ukrytym skarbie jeśli cos nowego znajdę. Jest faktem, że Niemcy przywieźli i ukryli część laboratorium z Polic. Laboratorium z Polic wraz z dokumentacją Niemcy ukryli w kilku miejscach. Ja odnalazłam już dwa miejsca. Pytanie gdzie to ukryli w Złotym Stoku. Na tzw. wiśniowym sadzie georadar wykazł podziemne korytarze ciągnące się od podstawy wzniesienia przy tartaku aż pod granicą po stronie czeskiej. Czy ktoś dysponuje dokumentacją tego terenu..."

"Odnalazłam a właściwie dotarłam do materiałów wyjaśniających złotostocki skarb. Pomocne okazały się materiały spokojnie leżące na półkach służb wojskowych. W latach 50 XX wieku na Dolnym Śląsku wojsko prowadziło zakrojoną na szeroką skalę poszukiwania tzw wrocławskiego złota. Również i do Złotego Stoku prowadziły ślady o tajemniczym transporcie. Przeszukano wówczas bardzo dokładnie Kamieniec Ząbkowicki a szczególnie zamek i park. Przeszukano także i Złoty Stok. Jak się okazuje z zachowanych dokumentów w miejscu wydobywania wapienia Niemcy mieli wydrążony korytarz ciągnący się pod granicą państwa w stronę Czech. Tam też złożyli część laboratorium i próbki jakiegoś bardzo mocnego silnego materiału wybuchowego. Po przeszukaniu wybranych miejsc i odnalezieniu tego korytarza służby odpowiedzialne za akcje, zabrały odnaleziony sprzęt i wywiozły do Wrocławia. Część materiału wybuchowego postanowiono wypróbować na miejscu. Korytarz prowadził na stronę czeską i to spowodowało, że wysadzono go w powietrze. Wydarzenie to miało miejsce w 1959 roku. Oficer prowadzący akcję stwierdził, że był materiał o zaskakującej sile. Eksplozja była tak silna, że odłamki wapnia doleciały aż do rynku. Kolejna tajemnica została wyjaśniona..."


Sądze, że wartoby nawiązać kontakt z tą Panią.Sprawa zaczyna się robić coraz bardziej ciekawa i tajemnicza :)


Pozdrawiam

Richie B.

  • Gość
[Police] Hydrierwerke Pölitz - Geheime Reichssache!
« Odpowiedź #7 dnia: Marca 31, 2010, 13:57:11 »
Cytat: "Domino"
Dzięki Tommy.Też natrafiłem na to forum grzebiąc po necie - Richie B. czyżby pamiętnik Twojego ojca?


Nieee, z rozkazu wynika, ze mial to cos przewiezc do Polic i tam zostawic.
z tematu o ktorym piszesz ponizej nic nie wyszlo - tzn. wyglada na to, ze albo ta osoba nie istnieje, albo byl to poszukiwacz taniej sensacji. Tak czy siak - jesli jest w tym ziarno prawdy, tj. byl transport z Polic do Zlotego w 1944, to pewnie pierwsza jego czesc realizowal Feldwebel Strauss.

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Hydrierwerke Pölitz - Geheime Reichssache!
« Odpowiedź #8 dnia: Marca 31, 2010, 14:19:41 »
No własnie nie jest to jasno napisane.

Dotyczy: transportu ładunków do Hydriewerke Pölitz
a następnie,
Cel lotu: Reichenstein (obecnie Złoty Stok) na Śląsku.

Dziwny zbieg okoliczności, aby jednoznacznie wrzucić tę opowieść między bajki.Zgadza się transport ładunku z pilotem oraz miejsce, gdzie został przewieziony.Nie byłoby to pozbawione sensu, aby wywieźć cenne materiały dotyczące opracowywanego nowego paliwa do rakiet V1 i V2.


Pozdrawiam

Richie B.

  • Gość
[Police] Hydrierwerke Pölitz - Geheime Reichssache!
« Odpowiedź #9 dnia: Marca 31, 2010, 18:47:35 »
Zrozumialem to raczej tak, ze pilot mial dostarczyc ladunek do Polic i przekazac jakiemus Kretschmerowi wraz z docelowym adresem przeznaczenia.

bob

  • Gość
[Police] Hydrierwerke Pölitz - Geheime Reichssache!
« Odpowiedź #10 dnia: Kwietnia 04, 2010, 07:20:33 »
Z tego co widzę, to mamy do czynienia jedynie z wyciągiem z Dziennika Działań Wojennych (Kriegstagebuch) sztabu Himmlera - a nie z konkretnym rozkazem dla Feldwebla Straussa. Świadczy o tym choćby pieczęć o treści "Załącznik do Dziennika Działań Wojennych numer 1322" oraz druga linijka nagłówka: "Dziennik Działań Wojennych numer 5553/44". Jest zresztą wyraźnie mowa, że takich rozkazów w formie pisemnej w ogóle nie wydano... Według mnie akta te nie powinny były nigdy opuścić sztabu/archiwum, a już na pewno nie były przeznaczone dla konkretnych oficerów.
Wydaje mi się więc, że powinniśmy tę stronę czytać jak następuje:

A propos ładunku do Hydrierwerke Pölitz wydano 5. 10. 1944 pilotowi Straussowi rozkaz wykonania lotu do Reichenstein i przekazania ładunku osobiście kapitanowi Kretschmerowi.

Koniec. Sam pilot wiedział jedynie, skąd i dokąd leci, i być może: komu ma przekazać ładunek (o ile formalnościami nie zajmował się eskortujący go oficer SS).

Ale oczywiście mogę się mylić!

Pozdrawiam pasjonatów - i wesołych świąt!

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Hydrierwerke Pölitz - Geheime Reichssache!
« Odpowiedź #11 dnia: Kwietnia 04, 2010, 09:53:55 »
Mnie to jakąś fałszywką śmierdzi od początku. Cała ta historia wygląda raczej jak scenariusz filmu sensacyjnego.
Nazi-ufo cz.2...
SPZP "Skarb"

Offline Mickd

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 469
    • Zobacz profil
[Police] Hydrierwerke Pölitz - Geheime Reichssache!
« Odpowiedź #12 dnia: Kwietnia 04, 2010, 12:09:47 »
Cytuj (zaznaczone)
Mnie to jakąś fałszywką śmierdzi od początku. Cała ta historia wygląda raczej jak scenariusz filmu sensacyjnego.
Nazi-ufo cz.2...

Rosjanie mając taki wywiad od razu by wiedzieli o ukrytych skarbach i dokumentach.

Popieram zdanie theville666
Głupich nie sieją ,sami rosną
Nadgorliwość jest gorsza od głupoty.

Richie B.

  • Gość
[Police] Hydrierwerke Pölitz - Geheime Reichssache!
« Odpowiedź #13 dnia: Kwietnia 06, 2010, 15:19:57 »
Cytat: "bob"
Z tego co widzę, to mamy do czynienia jedynie z wyciągiem z Dziennika Działań Wojennych (Kriegstagebuch)


ciekawe, co piszesz. to przyszlo po prostu w takiej postaci, w jakiej zamiescilem, sądziłem że jest to po prostu rozkaz. To chyba malo zreszta istotne.
nic, będę szperał dalej, jak tylko na cos natrafie, to zaktualizuje wątek. Nie szukam zadnej sensacji, chce sie tylko dowiedziec, dlaczego ojca zamordowalo to samo SS, dla ktorego wykonywal rozkazy. Gdyby ktos na cos natrafil, będę niezmiernie wdzięczny.

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Hydrierwerke Pölitz - Geheime Reichssache!
« Odpowiedź #14 dnia: Kwietnia 06, 2010, 15:30:18 »
Czy zwróciłeś się o pomoc do WAST'u?Organizacja ta zajmuje się m.in. identyficją poległych żołnierzy Wehrmachtu oraz udzielają pomocy członkom rodzin szukających informacji na temat swoich bliskich.

http://www.dd-wast.de/


Pozdrawiam