Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Police] Dokumenty obozowe Hydrierwerke Politz  (Przeczytany 21720 razy)

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Dokumenty obozowe Hydrierwerke Politz
« Odpowiedź #15 dnia: Listopada 15, 2009, 02:31:55 »
ok. ja się pisze będę. piątek. 17.00. siedziba skarbu. i kto ze mną?  i nie ma wymówek!!! jako miłośnicy historii! spotkajmy się raz, w jednym miejscu  o jednym czasie. kokos126 obiecuje przekazać info, ale odbiera "skarb" jako niepewną inwestycję, (jak się u was bardziej rozwinie????) szkoda...bo  z każdym dniem historia prze naprzód a pamięć ludzka blaknie...pzdr
SPZP "Skarb"

Offline kokos126

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 285
    • Zobacz profil
[Police] Dokumenty obozowe Hydrierwerke Politz
« Odpowiedź #16 dnia: Listopada 15, 2009, 08:26:41 »
theville666, źle zrozumiałeś .bardzo chętnie bym to przekazał ale rodzina zobowiązała mnie żeby to zatrzymać dalej(dokumenty)dlatego moge je udostępnic dla każdego.Reszte dokumentów muszę "wydębić " bo jest rozproszona po rodzinie i nie każdy się chce rozstac z tymi dokumentami fotografiami itp.Druga sprawa z racji mojej pracy (po 12 godzin)cięzko jest tez mi sie wybrać gdziekolwiek , tym bardziej teraz jak moja 3 letnia córka ma złamana reke w łokciu(jak na złość prawą).Rozmawiałem z ojczulkiem i mieliśmy wczoraj udać się do skarbu ale jemu akurat coś wypadło.Udało mi się natomiast pożyczyć od znajomego książke "Police i okolic na starej fotografii" B.Frankiewicz i A.Łazowski i przejrzeć ją wraz z tatą .Opowiadał mi względem fotografii co się znajduje mniej więcej teraz na tych miejscach a czego całkiem już nie mam a we danym miejscu stało lub się znajdowało.Obejrzał fotki dokładnie i n awet znalazł jedną która się nie zgadza z opisem ale to już mniejsza o to.To co dysponuje to malutka kropka tego co teoretycznie kiedyś było w naszej rodzinie ale jest rozproszone i żeby to wszystko zebrac to potrzebuje troche czasu a wtedy bedzie mozna na spokojnie pomyślec o przekazaniu tego wraz ze zinwentaryzowaniem tego razem.

yak

  • Gość
[Police] Dokumenty obozowe Hydrierwerke Politz
« Odpowiedź #17 dnia: Listopada 15, 2009, 09:24:06 »
A ja jeszcze raz ponawiam prośbę o zdigitalizowanie materiałów jeśli chcesz je komuś, czy nam wszystkim udostępnić. Oryginały mają wartość kolekcjonerską, ludziom trudno się z nimi rozstawać, komplikacje z organizowaniem indywidualnych spotkań zainteresowanych z posiadaczami dokumentów i fotografii są ogromne, wszystko to wielkiego sensu nie ma. O ileż prościej jest wrzucić do netu cyfrowe skany, opisy itd. Każdy sobie pobierze, co go zainteresuje i będzie te informacje dalej przetwarzał.

To samo dotyczy opowiadań P.T. Ojca. Jak wie, że gdzieś u Frankiewicza jest błąd - podajcie to do publicznej wiadomości. Każdy może błąd popełnić, a dobrze o błędzie wiedzieć.

Proponuję rozdzielić dwa elementy: kolekcjonerski (oryginały itd.) oraz popularnonaukowy, czyli upowszechniający wiedzę. Problemem większości pasjonatów i badaczy dziejów jest dziś czas. Dlatego powtarzam: zeskanuj, co możesz, ewentualnie posłuż się lepszym aparatem cyfrowym, w ostateczności pojedź np. do Print-shopu w Szczecinie, tam Ci fachowo zeskanują. Potem - moim zdaniem - możesz nawet żądać jakiejś logicznej opłaty za udostępnienie materiałów, np. via priv. Ja rozumiem, że jak poniesiesz koszta - zainteresowany powinien w nich partycypować.

Ponadto powinieneś określić zasady ekspozycji cyfrowych zbiorów. Np. zażądać, by przy prezentowaniu udostępnionych przez Ciebie materiałów pisać: "Z kolekcji (dane personalne)".

Sumując - uporządkujmy zasady postępowania, bo temat jest interesujący, ale się organizacyjnie rozmywa. W razie potrzeby - mogę w jakimś wymiarze pomóc. Pozdrawiam serdecznie.

Offline darunia

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 20
    • Zobacz profil
    • http://www.skarb.police.pl
[Police] Dokumenty obozowe Hydrierwerke Politz
« Odpowiedź #18 dnia: Listopada 15, 2009, 19:26:18 »
Koszt skanu stowarzyszenie bierze na siebie. Każdy, kto nas odwiedzi będzie mógł zobaczyć te dokumenty za darmo. Jeżeli osoba, która chce przekazać nam oryginały, z którymi trudno jest jej się rozstać istnieje możliwość podpisania z nami umowy użyczenia. Czyli przedmiot, dokument dalej jest własnością tej osoby tylko eksponat jest wystawiony, zabezpieczony w Skarbie i cieszy za darmo oczka innych ludzi. Umowy podpisywane są na czas określony lub nieokreślony. Jest to forma przekazania, lub użyczenia bardzo prosta, zgodna z literą prawa i od dawna wdrożona w naszym stowarzyszeniu. Eksponaty przyjmujemy nieodpłatnie, nie kasa jest tu najważniejsza. A prawdziwy pasjonat historii nie może i nie powinien zarabiać na historii.
Jeszcze raz zapraszam prawdziwych pasjonatów historii w każdy piątek o godz. 17:00 do siedziby Skarbu.

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Dokumenty obozowe Hydrierwerke Politz
« Odpowiedź #19 dnia: Listopada 15, 2009, 22:46:38 »
Zgadzam sią tu całkowicie z p.Janem, sądze nawet, że wartoby w "Historii" utworzyć osobny wątek, w którym umieszczane byłyby dokumenty, zdjęcia oraz pamiątki związane z Hydrierwerke oraz z okolicznymi obozami.Na pewno ułatwiłoby to szybki dostęp do interesujących materiałów i stanowiłoby ciekawy materiał poglądowy dla każdego zainteresowanego forumowicza.


Pozdrawiam

Offline kokos126

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 285
    • Zobacz profil
[Police] Dokumenty obozowe Hydrierwerke Politz
« Odpowiedź #20 dnia: Listopada 16, 2009, 10:51:55 »
A ludziki źle zrozumieliście ,dokumenty do wgladu/ksera/zeskanowania udostepniam bez problemu (wszelkie nastepne takze jak tylko to zbiore w calosc) chodzi oto ze jest to treaktowane jako pamiatka rodzinna i na chwile obecna nie moge ichodsprzedac itp. Zostana one na pewno zdeponowane w pozniejszym czasie (jak zbiore cala reszte) w "Skarb"-ie (kiedy nie wiem ale na 100% trafia do was i za darmo jedynei za potwierdzeniem uzyskania ich od naszej rodziny).
Watek opowiesci taty takez jest do uzgodnienia(czas pracy moj jak i jego troche koliduja ze soba)wzgledem kiedy i o ktorej oraz zebranie tych albumow ktore sa pokazywane w galeri lub w ksiazce i znalezienia osoby ktora to wszystko by spisala i posegregowala jakos (nie mam pojecia jak sie za to zabrac a takze zbytnio czasu)
Zgadzam się takze z Domino, ze mozna by zrobic powidzmy osobny dzial na forum gdzie mozna by wklejac fotki lub inne dokumenty do pobierania ich w dowolnej ilosci.
Teraz wkleilem fotki robione aparatem 3,2 mega bo niestty skaner nie zadziala bez zasilacza wiec dokumentów nie zeskanuje.








a to jest błednie opisane zdjecie :
http://picasaweb.google.com/police750/GaleriaHistorycznaPolic#5259289133833025506
nie jest to strona paszportu a akt chrzcin .

a tu kolejna nie zgodność która zlokalizował ojczulek a mianowicie drugie zdjecie od góry nie jest to ulica rycerska tylko inna(zapomniałem ale mówił jaka):
http://lazowski.szczecin.art.pl/police/fotografie/police/rynek.htm

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Dokumenty obozowe Hydrierwerke Politz
« Odpowiedź #21 dnia: Listopada 16, 2009, 11:20:48 »
Ahnenpaß (dos.Dowód Korzeni), bo z niego pochodzi ta strona - to dokument potwierdzający aryjski rodowód.Aby otrzymac ów dokument należało posiadać cztery pokolenia przodków, którzy byli "czysto aryjscy".Wymagany był m.in. w celu przyjęcia do szkoły czy do niektórych wykonywanych zawodów.

Wspomniana strona zawiera datę urodzenia i wyznania pierwszego dziecka - Pieczęć Urzędu Stanu Cywilnego w Policach oraz Pieczęć Kościelną z Polic, ale nie jest aktem chrzcin.


Pozdrawiam

Offline kokos126

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 285
    • Zobacz profil
[Police] Dokumenty obozowe Hydrierwerke Politz
« Odpowiedź #22 dnia: Listopada 16, 2009, 12:21:17 »
Domino, według ojczulka to tak jak pisalem ale moze byc tez tak jak piszesz ale znowusz patrzac na daty:marzec do kwietnia (nie cały miesiac) oraz napis pod pieczatkom ktory (teroretycznie)oznacza przyjecie religi/chrztu oraz patrzac na podpis (dwie sygnatury) po prawej stronie pieczeci (rodzice chrzestni) to bardziej byl bym skłonny do tez ojca ale mozemy sie mylic.Przemawia tez jeszcze za tym ze "Standesbeamtin" oznacza urząd stanu cywilnego :
http://megaslownik.pl/slownik/niemiecko_polski/21834,Standesbeamte

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Dokumenty obozowe Hydrierwerke Politz
« Odpowiedź #23 dnia: Listopada 16, 2009, 12:44:56 »
Każdy wpis dokonywano urzędowo i musiał być potwierdzony stosowną pieczęcią.

Owszem wpis w dokumencie dotyczy przyjęcia chrztu i jednocześnie wyznania (Religionsbekenntnis), ale jest tylko wymaganym zapisem w Ahnenpaß.Urzędowy akt chrztu wydany był osobno.


Pozdrawiam

Offline kokos126

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 285
    • Zobacz profil
[Police] Dokumenty obozowe Hydrierwerke Politz
« Odpowiedź #24 dnia: Listopada 16, 2009, 12:49:27 »
Czyli sprawa wyjaśniona.

yak

  • Gość
[Police] Dokumenty obozowe Hydrierwerke Politz
« Odpowiedź #25 dnia: Listopada 16, 2009, 13:52:07 »
Domino napisał:
"Zgadzam się tu całkowicie z p. Janem, sądzę nawet, że warto by w "Historii" utworzyć osobny wątek, w którym umieszczane byłyby dokumenty, zdjęcia oraz pamiątki związane z Hydrierwerke oraz z okolicznymi obozami.Na pewno ułatwiłoby to szybki dostęp do interesujących materiałów i stanowiłoby ciekawy materiał poglądowy dla każdego zainteresowanego forumowicza."

Gmina Police buduje taki historyczny, ogólnodostępny portal. Jeszcze trochę cierpliwości...

Offline Denver

  • Administrator
  • VIP
  • *****
  • Wiadomości: 1121
  • ostatni dinozaur
    • Zobacz profil
[Police] Dokumenty obozowe Hydrierwerke Politz
« Odpowiedź #26 dnia: Listopada 16, 2009, 18:25:13 »
Cytat: "yak"
Domino napisał:
"Zgadzam się tu całkowicie z p. Janem, sądzę nawet, że warto by w "Historii" utworzyć osobny wątek, w którym umieszczane byłyby dokumenty, zdjęcia oraz pamiątki związane z Hydrierwerke oraz z okolicznymi obozami.Na pewno ułatwiłoby to szybki dostęp do interesujących materiałów i stanowiłoby ciekawy materiał poglądowy dla każdego zainteresowanego forumowicza."

Gmina Police buduje taki historyczny, ogólnodostępny portal. Jeszcze trochę cierpliwości...


Oj... konkurenci naszego forum rosną jak grzyby po deszczu [:

Wojtek

  • Gość
[Police] Dokumenty obozowe Hydrierwerke Politz
« Odpowiedź #27 dnia: Listopada 30, 2009, 10:45:55 »
Pełnomocnik buduje taki portal za duże pieniądze - prawda panie Yak?  Z tego co pamiętam pomysłodawcą takiego portalu był ktoś inny.

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Dokumenty obozowe Hydrierwerke Politz
« Odpowiedź #28 dnia: Marca 13, 2010, 20:27:40 »
Kilka drobnych sugesti.

"Grupe Staßfurt" była jedną z wielu firm wykonujących prace budowlane na terenie fabryki Hydrierwerke, "zatrudniała" robotników przymusowych, w tym Twojego dziadka.W ten sposob znalazł się w Policach.

Teoria o pobycie Twojego dziadka w Tobruklager może być błędna, okazuje się, że nie można sugerować się informacjami druku z blankietów, ponieważ wykorzystywano je również w innych obozach.Prosze spojrzeć na zdjęcie - konkretnie "Lag.Tobr".



W każdym razie przebywał w jednym z czterech obozów zbiorowego zakwaterowania (Gemeinschaftslager).


Pozdrawiam

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
<*)))))>{