Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: Pięćset plus pod Pałacem Kultury  (Przeczytany 6266 razy)

Offline Benon

  • Gadatliwy
  • ****
  • Wiadomości: 83
    • Zobacz profil
Pięćset plus pod Pałacem Kultury
« dnia: Września 01, 2016, 02:21:46 »
Pięćset plus pod Pałacem Kultury

Mam mieszane uczucia wobec programu "Rodzina 500 plus". Z jednej strony uważam, że należy wspierać wielodzietność ze względu na katastrofę demograficzną, jaka dotyka Polskę. Z drugiej strony zastanawiam się czy polskie finanse publiczne są w stanie udźwignąć koszty tego przedsięwzięcia.

W ogłoszonym niedawno wstępnym projekcie budżetu państwa na 2017 rok na realizację programu "Rodzina 500 plus" przewidziane są wydatki w wysokości 22,5 mld złotych. Jednocześnie twórcy omawianego projektu budżetu zaplanowali na 2017 rok najwyższy w czasach III Rzeczypospolitej deficyt, który ma wynosić 59,3 mld zł. Zatem wydatki na program "Rodzina 500 plus" w 2017 roku mają być w przybliżeniu równe 38% owego rekordowego deficytu budżetowego. [1]

Moje obawy zdaje się potwierdzać wicepremier Mateusz Morawiecki, który w lipcu 2016 roku na spotkaniu z członkami i sympatykami PiS w Bydgoszczy powiedział:

"...przypominam, że 500 plus jest na kredyt. Zadłużyliśmy się o dodatkowe 20 mld zł, bo chcemy promować dzietność. Jesteśmy we własnym gronie i nie musimy mówić sobie tylko pięknych słów. (...) W dłuższej perspektywie to nam nie zbuduje PKB. Państwu bardziej niż konsumpcja potrzebne są inwestycje i oszczędności.". [2]

Przyjrzyjmy się teraz innej sprawie nabierającej obecnie rozgłosu. Chodzi o oddanie tak zwanym kupcom roszczeń działki znajdującej się niedaleko warszawskiego Pałacu Kultury, mimo że wcześniej najprawdopodobniej zostało za nią przyznane odszkodowanie. Zwrotu działki dokonali w 2012 roku urzędnicy stołecznego ratusza działający na podstawie pełnomocnictwa prezydent miasta Hanny Gronkiewicz-Waltz będącej prominentnym członkiem Platformy Obywatelskiej. Wartość oddanej działki jest wyceniana na około 160 mln zł. [3]

Jak się ma problem z warszawską działką do sztandarowego pomysłu prorodzinnego PiS-u? Szacuje się, że w Warszawie jest około 123 tys. dzieci uprawnionych do otrzymywania comiesięcznego 500-złotowego świadczenia. Wobec tego pieniądze jakie możnaby uzyskać ze sprzedaży wzmiankowanej działki wystarczyłyby na z górą dwumiesięczne wypłaty dla najmłodszych mieszkańców Stolicy kwalifikujących się do uzyskania wsparcia w ramach programu "Rodzina 500 plus". A są podstawy by przypuszczać, że takich nienależnych zwrotów nieruchomości było w Warszawie i innych gminach znacznie więcej. [4]
 
Jak wcześniej nadmieniłem program "Rodzina 500 plus" nie jest finansowany z dochodów własnych gminy - a więc na przykład ze sprzedaży nieruchomości - tylko z dotacji otrzymywanych przez samorządy z budżetu państwa. Ustawiczne finansowanie tego programu pieniędzmi pochodzącymi z wyprzedaży majątku gmin byłoby dla nich fatalne. Wszelako mniej by mnie irytowała sprzedaż jakiejś działki przez gminę aby uzyskanymi pieniędzmi wesprzeć wielodzietne rodziny niż oddanie tej samej działki za friko w łapy cwaniaków wywodzących się z szeregów rodzimych oligarchów i zagranicznych geszefciarzy.

Warto pamiętać, że ilekroć pojawia się sprawa rzeczonego friko, tylekroć trzeba zadać pytanie, czy jednak ktoś z gminy na tym friko nie skorzystał. To pytanie jest zasadne choćby dlatego, że od wielu lat mamy w kraju platformę, którą obsiedli obywatele łakomi na dowody wdzięczności w postaci luksusowych zegarków i reklamówek ze szmalem. Jakiś czas temu filary, na których wspiera się ta platforma, zostały osłabione i zrobiła się ona chwiejna. Na skutek tego część indywiduów, do tej pory wygodnie rozpartych na platformie, poczyna z niej spadać. Są też tacy, którzy uciekają ze strachu. Inni zaś próbują się na niej utrzymać spychając swoich kompanów.

Czy zbierzemy w sobie tyle siły i chęci by opisaną tu platformę definitywnie obalić? A jeżeli tak, to co powstanie na jej gruzach? Nie wiem. Tak samo jak nie wiem co będzie za kilka lat z programem "Rodzina 500 plus".

Offline anna.kupiec

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 137
    • Zobacz profil
Odp: Pięćset plus pod Pałacem Kultury
« Odpowiedź #1 dnia: Września 01, 2016, 17:52:58 »
Benon, zgadzam się na maxa z Tobą. Ale zobacz jaką postawę ma kościół. Jest cisza, spokoj, żadnej reakcji. Burdy pod kościołem podczas pogrzebu, karki krzyczą, race palą, koszulki z napisami niegodnymi uroczystości pogrzebowej. Ale biskupi nie widzą żadnego problemu, żadnego komentarza, nic...  Purpurowe zawszaństwo obraża majestat Boga...

Offline Kuba

  • Administrator
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2248
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Pięćset plus pod Pałacem Kultury
« Odpowiedź #2 dnia: Września 01, 2016, 18:09:45 »
ma kościół

Byłbym wielce zdziwiony jakby kościół, czyli budynek, zrobił jakikolwiek ruch ;),
Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, zapoznaj się z REGULAMINEM FORUM.

Zachęcam do obserwowania mojego bloga -
Chmielnik Jakubowy

Offline dapol

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2269
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Pięćset plus pod Pałacem Kultury
« Odpowiedź #3 dnia: Września 01, 2016, 18:16:13 »
Kuba wszyscy wiedzą o co chodzi. Nie czaruj.
wszelkie błędy stylistyczne ortograficzne oraz interpunkcyjne są zamierzone. jakiekolwiek powielanie ich bez mojej zgody jest zabronione!

Offline anna.kupiec

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 137
    • Zobacz profil
Odp: Pięćset plus pod Pałacem Kultury
« Odpowiedź #4 dnia: Września 01, 2016, 19:27:33 »
kościół, czyli wspólnota panie Kubo... Kościół to też wspólnota ludzi połączonych w wierze - nie wierząc wiem to... Kościół milczy i klapki na oczach... można zachować się chamsko na pogrzebie i kościół nie reaguje na taki klimat pogrzebu, czy to jest postawa katolicka? Taki przymiot i przykład winna mieć postawa biskupów?
« Ostatnia zmiana: Września 01, 2016, 19:29:37 wysłana przez anna.kupiec »

Offline Kuba

  • Administrator
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2248
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Pięćset plus pod Pałacem Kultury
« Odpowiedź #5 dnia: Września 01, 2016, 19:57:36 »
kościół, czyli wspólnota panie Kubo... Kościół to też wspólnota ludzi połączonych w wierze - nie wierząc wiem to... Kościół milczy i klapki na oczach...

Nie "kościół", a "Kościół" i do tego piłem ;)
Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, zapoznaj się z REGULAMINEM FORUM.

Zachęcam do obserwowania mojego bloga -
Chmielnik Jakubowy

Offline DEtonator

  • Stara Gwardia
  • **********
  • Wiadomości: 4658
  • Płeć: Mężczyzna
  • Senatorze, Stanisławie, Staszku...
    • Zobacz profil
Odp: Pięćset plus pod Pałacem Kultury
« Odpowiedź #6 dnia: Września 01, 2016, 20:11:54 »
Kościół to też wspólnota ludzi połączonych w wierze - nie wierząc wiem to... Kościół milczy i klapki na oczach... można zachować się chamsko na pogrzebie i kościół nie reaguje na taki klimat pogrzebu, czy to jest postawa katolicka? Taki przymiot i przykład winna mieć postawa biskupów?

Zamiast tak anonimowo ujadać na forum można przecież oficjalnie zwrócić się z pisemnym zapytaniem, bądź petycją do odpowiednich władz kościelnych. W czym problem?

Offline dapol

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2269
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Pięćset plus pod Pałacem Kultury
« Odpowiedź #7 dnia: Września 01, 2016, 21:27:14 »
Problem w tym, ze doszło do tego, ze trzeba się zgłaszać z oficjalnym pismem lub zapytaniem, bądź petycją do odpowiednich władz kościelnych, podczas gdy w.W. władze kościelne możnaby odnieść wrażenie, problemu nie dostrzegają  :P
wszelkie błędy stylistyczne ortograficzne oraz interpunkcyjne są zamierzone. jakiekolwiek powielanie ich bez mojej zgody jest zabronione!

Offline DEtonator

  • Stara Gwardia
  • **********
  • Wiadomości: 4658
  • Płeć: Mężczyzna
  • Senatorze, Stanisławie, Staszku...
    • Zobacz profil
Odp: Pięćset plus pod Pałacem Kultury
« Odpowiedź #8 dnia: Września 01, 2016, 21:50:26 »
władze kościelne możnaby odnieść wrażenie, problemu nie dostrzegają 

Tego nie wiemy, czasem lepiej zostawić pewne sprawy bez komentarza. Ludzie i tak wyciągają swoje wnioski.

Offline KOOWALSKI

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 721
  • Płeć: Kobieta
    • Zobacz profil
Odp: Pięćset plus pod Pałacem Kultury
« Odpowiedź #9 dnia: Września 03, 2016, 18:17:11 »
Pięćset plus pod Pałacem Kultury

Mam mieszane uczucia wobec programu "Rodzina 500 plus". Z jednej strony uważam, że należy wspierać wielodzietność ze względu na katastrofę demograficzną, jaka dotyka Polskę. Z drugiej strony zastanawiam się czy polskie finanse publiczne są w stanie udźwignąć koszty tego przedsięwzięcia.

W ogłoszonym niedawno wstępnym projekcie budżetu państwa na 2017 rok na realizację programu "Rodzina 500 plus" przewidziane są wydatki w wysokości 22,5 mld złotych. Jednocześnie twórcy omawianego projektu budżetu zaplanowali na 2017 rok najwyższy w czasach III Rzeczypospolitej deficyt, który ma wynosić 59,3 mld zł. Zatem wydatki na program "Rodzina 500 plus" w 2017 roku mają być w przybliżeniu równe 38% owego rekordowego deficytu budżetowego. [1]

Moje obawy zdaje się potwierdzać wicepremier Mateusz Morawiecki, który w lipcu 2016 roku na spotkaniu z członkami i sympatykami PiS w Bydgoszczy powiedział:

"...przypominam, że 500 plus jest na kredyt. Zadłużyliśmy się o dodatkowe 20 mld zł, bo chcemy promować dzietność. Jesteśmy we własnym gronie i nie musimy mówić sobie tylko pięknych słów. (...) W dłuższej perspektywie to nam nie zbuduje PKB. Państwu bardziej niż konsumpcja potrzebne są inwestycje i oszczędności.". [2]
Pani białoczerwona broszka twierdzi,że pincet to inwestycja.Ma rację!To przede wszystkim inwestycja w konserwowanie patologii,zwłaszcza na wsi gdzie króluje pogląd"bozia dała ciążę to potem wyżywi".Niestety problem białoczerwonej jest szerszy bowiem matematyka podpowiada,że jeśli np za 10 lat przyrost nam urośnie to automatycznie tzw wydatki sztywne budzetu państwa też proporcjonalnie wzrosną.Konserwowanie patologi w ramach pincet to również zachęta do nie podejmowania pracy.Niestety dzięki tfurczej działalności Morawieckiego będzie jej jeszcze mniej niż obecnie bo jego ulubiona innowacyjność to przede wszystkim automatyzacja czyli likwidacja miejsc pracy.Jedynym wyjściem pozostanie rozbudowa armii o  wszystkich bezrobotnych
tak jak to robili NRDowcy. 
jestem gorszego sortu

Offline bodzio

  • Gadatliwy
  • ****
  • Wiadomości: 90
    • Zobacz profil
Odp: Pięćset plus pod Pałacem Kultury
« Odpowiedź #10 dnia: Września 06, 2016, 10:53:52 »
Zwiększony przyrost demograficzny jest wielce prawdopodobny, bo w "okresie rozrodczym" znajduje się obecnie wyż demograficzny końcówki lat 80-tych i początku 90-tych, więc niekoniecznie będzie to zasługa programu rządowego. A płacić na "program" na pewno będziemy coraz więcej. Dodatkową kwestią jest rezygnowanie z (co prawda marnie płatnej) pracy przez część beneficjentów programu. Rodzi to dla społeczeństwa dodatkowe obciążenie m. in. wynikające z konieczności ubezpieczeń zdrowotnych, czy emerytalnych, braku wpływów z podatku.
Cieszę się, że dzieci z uboższych rodzin będą mogły tak jak inne jechać na wycieczkę szkolną, że będą miały ładne przybory szkolne, czy możliwość korzystania z dodatkowych płatnych zajęć itp. Natomiast złości mnie to, że ja zasuwam na półtora etatu, by utrzymać swoją rodzinę ( 500 już się nie należy),a ci którzy zarabiają 3 razy tyle co ja korzystają z moich pieniędzy.

Offline anna.kupiec

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 137
    • Zobacz profil
Odp: Pięćset plus pod Pałacem Kultury
« Odpowiedź #11 dnia: Września 06, 2016, 17:34:38 »
a mnie złości to, że pieniądze z 500+ nie zawsze są wydawane na potrzeby dzieci - bo to rodzice decydują na co kasa jest wydawana. A fatalne jest to, że program 500+ to kupienie sobie wyborców na przyszłość. Ale kasy już w przyszłym budżecie brakuje, wiec albo na amen państwo się zadłuży, albo zostaną w programie wprowadzone ograniczenia lub likwidacja a wtedy ktoś po nosie dostanie, bo wyborca zeruje władzę, która daje i która później ogranicza lub zabiera...dajmy sobie dwa lata a zobaczymy jak niezdiagnozowana osoba dostanie kartkę i raczej od razu czerwoną.
« Ostatnia zmiana: Września 06, 2016, 17:41:30 wysłana przez anna.kupiec »

Offline KOOWALSKI

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 721
  • Płeć: Kobieta
    • Zobacz profil
Odp: Pięćset plus pod Pałacem Kultury
« Odpowiedź #12 dnia: Września 07, 2016, 20:55:02 »
Zwiększony przyrost demograficzny jest wielce prawdopodobny, bo w "okresie rozrodczym" znajduje się obecnie wyż demograficzny końcówki lat 80-tych i początku 90-tych, więc niekoniecznie będzie to zasługa programu rządowego. A płacić na "program" na pewno będziemy coraz więcej. Dodatkową kwestią jest rezygnowanie z (co prawda marnie płatnej) pracy przez część beneficjentów programu. Rodzi to dla społeczeństwa dodatkowe obciążenie m. in. wynikające z konieczności ubezpieczeń zdrowotnych, czy emerytalnych, braku wpływów z podatku.
Cieszę się, że dzieci z uboższych rodzin będą mogły tak jak inne jechać na wycieczkę szkolną, że będą miały ładne przybory szkolne, czy możliwość korzystania z dodatkowych płatnych zajęć itp. Natomiast złości mnie to, że ja zasuwam na półtora etatu, by utrzymać swoją rodzinę ( 500 już się nie należy),a ci którzy zarabiają 3 razy tyle co ja korzystają z moich pieniędzy.
Nie jesteś jedynym ,który ten kłamliwy program pincet + ocenia w kategoriach rozboju.Podstawowym kryterium przyznawania tej darowizny powinien być dochód na członka rodziny.Niestety ze względu na to ,że bogacąca się kosztem miastowych wieś nie płaci podatku dochodowego  a połowa czyli ok 11mld zł z naszych podatków trafi w przyszłym roku w ramach pincet+ na wieś.Rządzący cudotwórcy otrzymali w spadku po poprzednim rządzie 17 mld zł a mimo to wzięli kredyt w wysokości 20 mld aby konserwować patologię.Na dodatek zwiększyli deficyt budżetowy prawie do maksimum.To skończy się kolejnymi podwyżkami podatków.Ludzie normalni w czasie dobrej koniunktury odkładają na czarną godzinę.Obecnie rządzący ze stajni TKM trwonią publiczną kasę w ramach wyborczego przekupstwa i nawet lansowany przez Morawieckiego w Krynicy nowoczesny patriotyzm gospodarczy tego kretyństwa nie zmieni.
jestem gorszego sortu