Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Ogólny] Kordzik do ID  (Przeczytany 3532 razy)

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
[Ogólny] Kordzik do ID
« dnia: Grudnia 15, 2014, 20:20:53 »


Panowie, zwracam się z do Was, znawców z pytaniem.
Chciałbym zapytać jaka formacja wojskowa mogła używać załączonego na zdjęciu kordzika?

Z grzebania w internecie dowiedziałem się, że to paramilitarna służba przy Luftwaffe, związana z obroną przeciwlotniczą. Spotkałem również skrót RLB(????). Ponoć była to służba pomocnicza, szkoląca z technik strzeleckich. No i jeszcze znalazłem info, że nie została potępiona w Norymberdze.

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
Odp: [Ogólny] Kordzik do ID
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 15, 2014, 20:48:55 »
Z wyglądu kordzik dla członków (liderów) organizacji Reichsluftschutzbund (zajmowała się szkoleniem ludności cywilnej w obronie przeciwlotniczej).

Nie zgadza się jednak "globus" (!) w szponach orłach - powinna być swastyka. Wygląda podejrzanie. Na rynku kolekcjonerskim jest cała MASA podróbek tego typu kordzików niemieckich różnych organizacji i wojsk niemieckich.

Jeżeli możesz Grzegorzu to proszę o zdjęcie całego kordzika oraz sygnatury na ostrzu. Jakie jest jego pochodzenie?

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Grudnia 15, 2014, 21:12:59 wysłana przez Domino »

Offline maciej.greinert

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
Odp: [Ogólny] Kordzik do ID
« Odpowiedź #2 dnia: Grudnia 15, 2014, 21:30:51 »
Pin na rękojeści jest lekko nieczytelny, ale jest to odznaka RLB, natomiast zamiast globusa powinna być swastyka. Tu masz wygld takiego kordzika http://www.wwiidaggers.com/36672.htm. W późniejszych modelach zamiast odznaki RLB też była swastyka. To co Grzesiu przedstawiłeś na zdjęciu to może być kopia zrobiona specjalnie tak, żeby nie było swastyki.

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
Odp: [Ogólny] Kordzik do ID
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 15, 2014, 21:33:40 »
Deko na rynek niemiecki. Ca 33 Euro.
SPZP "Skarb"

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
Odp: [Ogólny] Kordzik do ID
« Odpowiedź #4 dnia: Grudnia 15, 2014, 21:47:12 »
Taaak, ja mam świadomość, że to najprawdopodobniej replika. Domino, chyba nie podam Ci sygnatury, bo wątpię by na kopiach(podróbach?) były takie oznaczenia. Jutro będę miał okazję spojrzeć na to z bliska.
Dziękuję Panowie za info, zależało mi bardziej na wyjaśnieniu historycznego kontekstu tego "czegoś" niż badanie jego "wartości", wątpliwej zresztą :)

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
Odp: [Ogólny] Kordzik do ID
« Odpowiedź #5 dnia: Grudnia 15, 2014, 22:00:03 »
Grzegorzu,

Jak najbardziej sygnatury na kopiach występują, właśnie aby uwiarygodnić przedmiot. W dobie dzisiejszej techniki jakość wykonanie takich "starych" grawer jest niemal doskonała.

W Niemczech jest absolutny zakaz pokazywania symboli nazistowskich (co zrozumiałe), dlatego całkiem możliwe, że przedmiot był przeznaczony specjalnie na ich rynek lub po prostu wykonany został dla weterana. Po wojnie znany był proceder denazyfikowania własnych odznaczeń, klamer czy kordzików przez weteranów, aby móc się z nimi pokazywać publicznie (np.organizowano zjazdy byłych żołnierzy) lub zamawianie zagubionych, identycznych odznaczeń u grawerów, ale już pozbawionych swastyki.

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Grudnia 15, 2014, 22:10:09 wysłana przez Domino »