Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: Budżet obywatelski - propozycje  (Przeczytany 161617 razy)

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
Odp: Budżet obywatelski - propozycje
« Odpowiedź #135 dnia: Lutego 04, 2015, 18:08:42 »
Ale co i kto w tej ankiecie ma zawrzeć? O co zapytać?
Ja mam swoje przemyślenia i pomysły na projekty do BO. Jeżeli i kiedy te projekty przygotuję, mam w planie pokazać je tutaj na forum i poprosić o ich ocenę.
Każdy Policzanin może coś obmyśleć, napisać projekt i złożyć do BO. Na tym to polega.


Offline DEtonator

  • Stara Gwardia
  • **********
  • Wiadomości: 4658
  • Płeć: Mężczyzna
  • Senatorze, Stanisławie, Staszku...
    • Zobacz profil
Odp: Budżet obywatelski - propozycje
« Odpowiedź #136 dnia: Lutego 04, 2015, 19:26:19 »
Może inaczej, faktycznie, na ankietę jest trochę za wcześnie. Warto zebrać pomysły mieszkańców, potem online (na wzór np. Szczecina) na stronie UM udostępnić ankietę, każdy mieszkaniec Polic podając swój numer pesel mógłby oddać swój głos na wybrany przez siebie projekt. W Szczecinie takie rozwiązanie zdało egzamin. Oczywiście głosowanie w sposób tradycyjny mogłoby być także  równolegle przeprowadzone do tego on-line.

Offline KOOWALSKI

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 721
  • Płeć: Kobieta
    • Zobacz profil
Odp: Budżet obywatelski - propozycje
« Odpowiedź #137 dnia: Lutego 04, 2015, 20:14:18 »
Może inaczej, faktycznie, na ankietę jest trochę za wcześnie. Warto zebrać pomysły mieszkańców, potem online (na wzór np. Szczecina) na stronie UM udostępnić ankietę, każdy mieszkaniec Polic podając swój numer pesel mógłby oddać swój głos na wybrany przez siebie projekt. W Szczecinie takie rozwiązanie zdało egzamin. Oczywiście głosowanie w sposób tradycyjny mogłoby być także  równolegle przeprowadzone do tego on-line.
Z ankietą może być tak jak z wyborami radnego w Trzebieży.Decyduje klika.
jestem gorszego sortu

Offline radoslaw_mik

  • Gadatliwy
  • ****
  • Wiadomości: 80
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Budżet obywatelski - propozycje
« Odpowiedź #138 dnia: Lutego 04, 2015, 21:48:34 »
Może inaczej, faktycznie, na ankietę jest trochę za wcześnie. Warto zebrać pomysły mieszkańców, potem online (na wzór np. Szczecina) na stronie UM udostępnić ankietę, każdy mieszkaniec Polic podając swój numer pesel mógłby oddać swój głos na wybrany przez siebie projekt. W Szczecinie takie rozwiązanie zdało egzamin. Oczywiście głosowanie w sposób tradycyjny mogłoby być także  równolegle przeprowadzone do tego on-line.
Ale przecież głosowanie online na BO będzie. Sam taką propozycję zgłosiłem podczas konsultacji społecznych i została ona uwzględniona.
MŚCIĘCINO, NIE Mjesięcino

Offline Piotrek

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 735
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Budżet obywatelski - propozycje
« Odpowiedź #139 dnia: Lutego 04, 2015, 22:30:49 »
Z tego co wyczytałem w BIP to będzie możliwość głosowania poprzez Internet jak i tradycyjnie

Offline DEtonator

  • Stara Gwardia
  • **********
  • Wiadomości: 4658
  • Płeć: Mężczyzna
  • Senatorze, Stanisławie, Staszku...
    • Zobacz profil
Odp: Budżet obywatelski - propozycje
« Odpowiedź #140 dnia: Lutego 05, 2015, 07:16:27 »
Ale przecież głosowanie online na BO będzie. Sam taką propozycję zgłosiłem podczas konsultacji społecznych i została ona uwzględniona.

No to super, gratuluje. Szczerze mowiac nie wiedzialem. :P

saga

  • Gość
Odp: Budżet obywatelski - propozycje
« Odpowiedź #141 dnia: Lutego 05, 2015, 08:30:10 »

Ja mam swoje przemyślenia i pomysły na projekty do BO. Jeżeli i kiedy te projekty przygotuję, mam w planie pokazać je tutaj na forum i poprosić o ich ocenę.
Panie Grzegorzu, jest Pan radnym rządzącego w gminie ugrupowania, więc - moim zdaniem - swoje propozycje powinien Pan składać w trybie pracy nad podstawowym budżetem. A tego typu inicjatywy warto zostawić innym. To wygląda tak, jakby Pan nie wierzył w mieszkańców Polic. Zwłaszcza że w komisji oceniającej propozycje obywatelskie w większości są Pana koledzy i koleżanki z Gryfa, nie wygląda to dobrze. Będzie wyglądało jeszcze gorzej, jak w wyniku prac tej komisji odpadną jakieś propozycje mieszkańców, a przejdą te przedłożone przez radnego.

Offline radoslaw_mik

  • Gadatliwy
  • ****
  • Wiadomości: 80
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Budżet obywatelski - propozycje
« Odpowiedź #142 dnia: Lutego 05, 2015, 12:51:42 »
Ale radny też jest obywatelem gminy Police. Propozycję niech nawet składa Burmistrz Diakun, głosować i tak będą OBYWATELE a nie RAJCY. Im więcej propozycji tym lepiej, chociaż będzie można w czym wybierać.
MŚCIĘCINO, NIE Mjesięcino

saga

  • Gość
Odp: Budżet obywatelski - propozycje
« Odpowiedź #143 dnia: Lutego 05, 2015, 14:05:13 »
Owszem, głosować będą mieszkańcy. Ale tylko na te projekty, które przejdą pozytywną weryfikację komisji. Wciąż uważam, że radny z ugrupowania rządzącego niepodzielnie w gminie ma wystarczająco duży wpływ na jej główny budżet (przynajmniej powinien mieć). Może więc doprowadzić do umieszczenia w nim projektów uznanych przez siebie za ważne. Budżet obywatelski to ta część pieniędzy, którą mają zagospodarować mieszkańcy, a nie władze gminy.

Offline K.O.

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
Odp: Budżet obywatelski - propozycje
« Odpowiedź #144 dnia: Lutego 06, 2015, 11:54:01 »
Trudno odmówić użytkownikowi "saga" racji.
Ja zwrócę uwagę na jeszcze jeden aspekt, którego obecny kształt budżetu obywatelskiego nie obejmuje. Mianowicie Gmina Police to nie tylko Police, ale też poszczególne miejscowości. Mieszkańcy tych miejscowości nie będą mieli motywacji, aby zgłaszać projekty do BO bo ciężko będzie im konkurować z projektami z samych Polic. Wiadomo bliższa koszula ciału. A jak jeszcze poszczególni radni będą składać po kilka wniosków i lobbować za swoimi projektami, to już w ogóle mija się z celem konkurowanie z projektami z samych Polic.

Powinno być tak jak w Szczecinie: podział na projekty ogólnomiejskie i terytorialne. W Policach mógłby być podział na projekty dot.samych Polic i dot.sołectw. I niech wtedy sołectwa konkurują ze sobą o najlepszy projekt. Wystarczyło by podejrzewam wydzielić ok. 50.000-100.000 zł z ogólnej puli BO.

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
Odp: Budżet obywatelski - propozycje
« Odpowiedź #145 dnia: Lutego 06, 2015, 13:16:31 »
Zgodnie z zasadami zgłaszane projekty muszą mieć poparcie 15 mieszkańców. Trudno zatem jednoznacznie stwierdzić, że dany projekt jest autorstwa Kowalskiego, Ufniarza czy kogoś innego.
Może być przecież nawet taka sytuacja, że ja coś wymyślę, napisze projekt ale moje nazwisko na tym projekcie się nie pojawi. Moim zdaniem projekty przedstawione pod głosowanie nie będą oznaczone nazwiskami autorów. Bo mieszkańcy mają oceniać pomysł i sposób jego realizacji, a nie to, kto jest autorem pomysłu.

Rzecz druga - zespół do weryfikacji projektów tworzy grupa osób. W jego skład, jak czytamy w zarządzeniu wchodzą urzędnicy i radni, w tym opozycyjni. Podane sa tez kryteria według których wnioski będą weryfikowane. Zatem, powinna działać zasada spełnia/nie spełnia. Sam osobiście, w toku prac nad zarządzeniem postulowałem, by zespół pełnił tez funkcję(albo nawet przede wszystkim) doradczą i pomagał wnioskodawcom w tym, by projekty nie przepadały z powodów formalnych i aby było ich jak najwięcej.

Jakie są kryteria formalne?

1 - złożenie wniosku w terminie
2 - zadanie musi być zgodne z prawem
3 - zadanie musi być realizowane na gruntach należących do Gminy Police
4 - zadanie nie może przekroczyć kwoty zaplanowanej do BO
5 - zadania muszą mieścić się w zakresie zadań własnych gminy
6 - zadanie mogą zgłosić tylko mieszkańcy Gminy Police, którzy ukończyli 16 lat, a zadanie poparło 15 osób(tez mieszkańców powyżej 16 lat)

Czy wśród tych kryteriów są takie, których, jak to Pani sugeruje, zmanipulowanie sprawi, ze inne projekty odpadną, a mój zostanie? Mam wątpliwości. Szczególnie, że w zespole zasiada opozycja.
 

Pani Agnieszko, przyznaję, że jest racja w Pani słowach, że jako radny mam możliwość realizować swoje pomysły w toku prac nad budżetem. Ale, podobne możliwości maja tez sami mieszkańcy. Tez mogą składać wnioski realizowanie konkretnych tematów i umieszczanie tych tematów w budżecie.
Poza tym, moje pomysły i przemyślenia w kontekście BO dotyczą spraw, o które zabiegam od lat. I nie udaje mi się osiągnąć sukcesu, bo nie mogę zebrać odpowiedniej większości wśród radnych aby propozycja przeszła.
Dlatego traktuję BO jako odwołanie się z tymi pomysłami do szerszej grupy ludzi, do mieszkańców Gminy, którzy zdecydują.

I tu, moim zdaniem, tkwi istota sprawy. Decydują mieszkańcy w głosowaniu. Poprą te propozycje, które uznają za najlepsze.

KO - co masz na myśli mówiąc, że gdy radni będą składać po kilka wniosków i lobbować, to wypaczy ideę BO?

Przecież wszyscy wnioskodawcy startują z tych samych pozycji. Mają swoje pomysły i oddają je pod osąd mieszkańców. Moga prowadzić promocję swoich projektów(lobbować) by zdobyć głosy poparcia na takich samych zasadach. Wszystko zależy od ich pomysłowości, energii i nakładów jakie się na to zdecydują przeznaczyć.
Moge się zgodzić z Sagą, że jako radny mam oprócz BO inne możliwości zabiegania o realizację pomysłów ale nie mogę się zgodzić z tezą, że radni wnioskujący do BO są w jakiś sposób uprzywilejowani. Gdyby było takie zagrożenie, to w trakcie konsultacji zasad BO, padłyby wnioski o wykluczenie dla radnych możliwości wnioskowania do BO.
« Ostatnia zmiana: Lutego 06, 2015, 13:19:39 wysłana przez grzegorz.ufniarz »

Offline Wykidajło

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2610
    • Zobacz profil
    • http://www.naszepolice.pl
Odp: Budżet obywatelski - propozycje
« Odpowiedź #146 dnia: Lutego 06, 2015, 14:19:45 »
Przecież wszyscy wnioskodawcy startują z tych samych pozycji. Mają swoje pomysły i oddają je pod osąd mieszkańców. Moga prowadzić promocję swoich projektów(lobbować) by zdobyć głosy poparcia na takich samych zasadach. Wszystko zależy od ich pomysłowości, energii i nakładów jakie się na to zdecydują przeznaczyć.
Nie, nie wszyscy z tych samych pozycji. Ty np. masz informacje szybciej, na pytania w magistracie dostaniesz odpowiedzi od ręki albo prawie od ręki - a Kowalski będzie czekał, o ile go nie pogonią całkiem. Koszty też Ci pewnie policzą, a Kowalski musi sam szukać.

Moge się zgodzić z Sagą, że jako radny mam oprócz BO inne możliwości zabiegania o realizację pomysłów ale nie mogę się zgodzić z tezą, że radni wnioskujący do BO są w jakiś sposób uprzywilejowani. Gdyby było takie zagrożenie, to w trakcie konsultacji zasad BO, padłyby wnioski o wykluczenie dla radnych możliwości wnioskowania do BO.
Gdyby konsultacje nie były ogłaszane tak, że były prawie tajne, może by padły (skoro już argumentacja na zasadzie gdybania :) ).
Zakazu nie ma, fakt. Ale weż pod uwagę, że budżet obywatelski ma aktywizować obywateli, a nie radnych. To oni mają mieć pomysły, chcieć coś zmienić w swoim otoczeniu i móc to zrobić. Po to jest budżet obywatelski. Gdybyś Ty - jako radny - zamiast zgłaszać projekty zaoferował pomoc tym, którzy zechcą zgłosić swoje, biłbym brawo. A tak mam te same wątpliwości co Saga.
Kłamstwo obiegnie świat nim prawda założy buty.

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
Odp: Budżet obywatelski - propozycje
« Odpowiedź #147 dnia: Lutego 06, 2015, 14:39:35 »
Projekt dotyczący wybiegów dla psów mam już gotowy.
Nikt z urzędu mi nic nie wyliczał, nikt mi niczego nie podpowiadał. Takie informacje można zdobyć od ręki. Przesadzasz.

Wiedziałeś o konsultacjach, nie złożyłeś uwag dotyczących wykluczenia z BO radnych.

Tak - BO ma aktywizować obywateli. Podpisuję się pod tym wszystkimi kończynami. Ale czy to oznacza, że moja aktywność wpłynie na aktywność innych?

Ja gdzie mogę i jak mogę powiadamiam, informuję, promuję i zachęcam do udziału w BO. Od samego początku jak się temat BO pojawił. I bardzo się cieszę, że BO powstał. I mam nadzieje, że projektów będzie dużo.

Bo napisanie projektu nie jest trudną sztuką. Trzeba mieć pomysł i przelać go na papier. Nie trzeba robić studiów wykonalności, analiz wpływu na środowisko. Nawet koszty można podać w oparciu o szacunki, a nie realne i ścisłe.
Liczy się pomysł.

Każdemu i na każdym kroku będę mówił, że napisanie wniosku nie jest barierą. Poza tym. Wnioski składa się do końca kwietnia, a ich weryfikacja potrwa do 5 czerwca. Tak długi czas jest po to, by Zespół spotkał się z wnioskodawcami/pomysłodawcami i pomógł poprawić co trzeba.

BO to nie jest konkurs na lepiej napisany projekt, tylko na lepszy pomysł.


Przejrzyj sobie wnioski ze szczecińskiego BO.

Offline Wykidajło

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2610
    • Zobacz profil
    • http://www.naszepolice.pl
Odp: Budżet obywatelski - propozycje
« Odpowiedź #148 dnia: Lutego 07, 2015, 12:36:20 »
Projekt dotyczący wybiegów dla psów mam już gotowy.
Nikt z urzędu mi nic nie wyliczał, nikt mi niczego nie podpowiadał. Takie informacje można zdobyć od ręki. Przesadzasz.
Od ręki, mówisz? Potrzebuję wskazania kilku gminnych wolnych terenów rzędu 60-100 ha, na których można ulokować sport/rekreację. Najlepiej blisko Polic, ale niekoniecznie. Do jakiego wydziału z tym? WGG?

Wiedziałeś o konsultacjach, nie złożyłeś uwag dotyczących wykluczenia z BO radnych.
Nie wiedziałem (albo mi wpadło i wyleciało). Ty też nie reklamowałeś na forum, to było tuż przed wyborami, byliśmy zajęci kłótniami kampanijnymi :)
Nieważne, pewnie i tak bym nie wnioskował, bo mi to dopiero teraz przyszło do głowy.

Inna sprawa, że ogłaszanie konsultacji metodą "dziś zarządzenie, jutro start, za 2,5 tygodnia koniec" oceniam jednoznacznie. Ale to już nie do Ciebie zarzut, tylko do burmistrza.

Tak - BO ma aktywizować obywateli. Podpisuję się pod tym wszystkimi kończynami. Ale czy to oznacza, że moja aktywność wpłynie na aktywność innych?
Wg mnie może wpłynąć. Jednym wyjmiesz pomysł, inni uznają, że zwycięzca znany (prawda nie ma znaczenia, chodzi o to, co ludzie pomyślą).

Ja gdzie mogę i jak mogę powiadamiam, informuję, promuję i zachęcam do udziału w BO. Od samego początku jak się temat BO pojawił. I bardzo się cieszę, że BO powstał. I mam nadzieje, że projektów będzie dużo.

Bo napisanie projektu nie jest trudną sztuką. Trzeba mieć pomysł i przelać go na papier. Nie trzeba robić studiów wykonalności, analiz wpływu na środowisko. Nawet koszty można podać w oparciu o szacunki, a nie realne i ścisłe.
Liczy się pomysł.
Nie zawsze. W przypadku inwestycji trzeba wskazać miejsce. A to już komplikacja, której bez urzędu nie przeskoczysz.
Ale zobaczymy, co wyjdzie w praniu. Ode mnie prawdopodobnie pójdą dwa wnioski (Policki Ekspres wielkiego odzewu nie wzbudził, więc go chyba odpuścimy). Trzeci zapowiada EVPolice. Widziałem, że Jasienica też się rusza.
Kłamstwo obiegnie świat nim prawda założy buty.

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
Odp: Budżet obywatelski - propozycje
« Odpowiedź #149 dnia: Lutego 07, 2015, 19:19:09 »
Podpowiadam Tobie i wszystkim zainteresowanym:

Policki Portal Mapowy http://sip.police.pl/portalmapowy/

Na mapie wynajdujesz tereny w lokalizacjach, które Cię interesują.
Zbliżasz je sobie i klikasz w menu po lewej stronie MZPZ(Miejscowe Plany Zagospodarowania Przestrzennego) i DZIAŁKI (wyświetlą się numery i granice działek)

Jeżeli chcesz sprawdzić powierzchnię wybranego terenu, z menu na górze na pasku wybierasz symbol cyrkla(MIERZ) i dokonujesz pomiaru wybranego terenu.

Następnie również z tego menu wybierasz znaczek "i" i klikasz na ten teren. Wyświetli się przeznaczenie terenu w planie zagospodarowania.

Jeżeli w ten sposób znajdziesz interesujące Cię tereny, zapisujesz sobie numer działki.

Następnie dzwonisz do Wydziału Gospodarki Gruntami tel. 43 11 890, 891, 893, 895, 897 i prosisz o informację czy działka numer ... jest własnością Gminy Police, czy nie. Jestem pewien, że odpowiedź uzyskasz szybko.

Tyle.

Składasz dwa wnioski? Super. Bardzo dobrze. Mam nadzieję, że nasz kolega od roweru miejskiego też wniosek złoży.
Im będzie więcej propozycji, tym większy wybór dla mieszkańców.