Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: Budżet obywatelski - propozycje  (Przeczytany 161615 razy)

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
Odp: Budżet obywatelski - propozycje
« Odpowiedź #45 dnia: Listopada 29, 2014, 00:26:02 »
Wypowiedz Gromiti potwierdza jego absolutny brak rozumienia tematu.
Spróbuję to wyjaśnić.
Zabezpieczenie śmietnika dla danej nieruchomości (budynku) jest obowiązkiem zarządcy tej nieruchomości - spółdzielni, ZGKIM lub innego zarządcy danej nieruchomości.  W przypadku opisywanych w programie śmietników mamy sytuację, w której z tych śmietników korzystają nie tylko pojedyncze budynki. Opisane, zdewastowane śmietniki "obsługują" najczęściej kilka sąsiednich budynków, a co za tym idzie kilka wspólnot mieszkańców. Niektóre wspólnoty są zarządzane przez ZGKiM, niektóre przez prywatnych zarządców. Niektóre, to tzw. wspólnoty małe(z większościowym udziałem gminy), inne to wspólnoty duże, z odpowiednio większymi udziałami osób prywatnych.
Śmietnik nie wisi w powietrzu, tylko gdzieś stoi, na jakimś gruncie. Aby wszystko było legalne i zgodne z prawem, śmietnik musi być zlokalizowany na wydzielonym gruncie, a korzystanie z tego gruntu musi być uregulowane (np. umową dzierżawy gruntu). W przypadku, gdy stronami umowy dzierżawy gruntu jest jego właściciel i wspólnota, sprawa jest łatwiejsza. Ale mowa jest również o przypadkach(a takich jest większość), gdy umowa dzierżawy gruntu będzie wielostronna - właściciel gruntu i kilka wspólnot. To rodzi ogromne kłopoty, najpierw na etapie porozumiewania się wspólnot między sobą, potem wydzielania gruntu i określenia dzierżawy, następnie finansowania tej dzierżawy. Dopiero po uregulowaniu tych wszystkich zawiłości, można przystąpić do samego budowania śmietnika i ustalania zasad korzystania z niego i jego utrzymania.
Zdaję sobie sprawę, że to wszystko brzmi okropnie ale takie są zasady określone przepisami.
Należy też dodać, że przejście przez te wszystkie zawiłości samo się nie dokona. Musi być wola wszystkich oraz ktoś, kto skoordynuje wszystkie działania formalne(a o takiego koordynatora nie jest łatwo).

Na razie mamy taki stan, że mieszkańcy mówią, śmietniki są w opłakanym stanie, trzeba to zmienić(i mają pełną rację). Nie mają jednak do końca świadomości, jaka biurokratyczna mordęga przed nimi.  Mój plan związany z pozyskaniem grantu jest taki, by, jeśli uda się zdobyć to dofinansowanie, zwołać wspólnoty i powiedzieć: "jest kasa na załatwienie problemu, jeśli chcecie to załatwić, musicie szybko zacząć działać, dogadać się, załatwić formalności - inaczej kasa przepadnie" I tu właśnie ukrywa się to, co nazwałem "przetarciem ścieżki". Chcę, by ewentualne zdobycie grantu stało się impulsem, do szybkiego załatwienia spraw formalnych.

Nikt zatem nie robi tu "z Policzan biedaków"

Offline Wykidajło

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2610
    • Zobacz profil
    • http://www.naszepolice.pl
Odp: Budżet obywatelski - propozycje
« Odpowiedź #46 dnia: Listopada 30, 2014, 08:20:01 »
Brawo, Grzegorz. Serio. Jest kasa do wzięcia, trzeba się po nią schylić. Mój podpis masz, jeśli będzie potrzebny.

Należy też dodać, że przejście przez te wszystkie zawiłości samo się nie dokona. Musi być wola wszystkich oraz ktoś, kto skoordynuje wszystkie działania formalne(a o takiego koordynatora nie jest łatwo).
Ale tu mam uwagę - ZGKiM jest tylko od brania pensji?
Kłamstwo obiegnie świat nim prawda założy buty.

Offline Power

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 560
    • Zobacz profil
Odp: Budżet obywatelski - propozycje
« Odpowiedź #47 dnia: Listopada 30, 2014, 12:35:40 »
Kiedyś już ten pomysł zgłaszałem; „Budowa miejsc rekreacyjno-wypoczynkowych na polanie za SP 8 w Policach” Tak zwane grillowisko. Kto wie, może teraz w nowej kadencji RM przyjdzie pora na takowe? ;D W poprzedniej niespodziewanie "zeszło" z obrad RM. :(
Nigdy nie nurkuj do mętnej wody!

Offline radoslaw_mik

  • Gadatliwy
  • ****
  • Wiadomości: 80
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Budżet obywatelski - propozycje
« Odpowiedź #48 dnia: Listopada 30, 2014, 13:16:05 »
Kiedyś już ten pomysł zgłaszałem; „Budowa miejsc rekreacyjno-wypoczynkowych na polanie za SP 8 w Policach” Tak zwane grillowisko. Kto wie, może teraz w nowej kadencji RM przyjdzie pora na takowe? ;D W poprzedniej niespodziewanie "zeszło" z obrad RM. :(
Nie zeszło, tylko unieważniono przetarg. Z tego co pamiętam to nikt się nie zgłosił ;) Wszystko jest na BIPie
MŚCIĘCINO, NIE Mjesięcino

Offline Power

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 560
    • Zobacz profil
Odp: Budżet obywatelski - propozycje
« Odpowiedź #49 dnia: Listopada 30, 2014, 14:51:23 »
Nie zeszło, tylko unieważniono przetarg. Z tego co pamiętam to nikt się nie zgłosił  Wszystko jest na BIPie

Zeszło bo nikt się nie zgłosił - tak! Tyle, że (chyba) poszło, o kwotę za wykonanie, co za tym idzie - brak chętnych :-\  Nie bardzo chce mi się wierzyć, że brakuje na rynku wykonawców.
Nigdy nie nurkuj do mętnej wody!

Offline bodzio

  • Gadatliwy
  • ****
  • Wiadomości: 90
    • Zobacz profil
Odp: Budżet obywatelski - propozycje
« Odpowiedź #50 dnia: Listopada 30, 2014, 17:21:35 »
Moja propozycja jest taka:
Wybudować albo zaadaptować budynek na tzw. Dom dziennego pobytu dla osób starszych wymagających opieki" i go poprowadzić.
Argumenty:
- Każdy z nas może kiedyś z tego domu musieć skorzystać, szczególnie, że dzieci nasze muszą wyjeżdżać "za pracą";
- Wielu z nas ma rodziców, czy dziadków wymagających takiej pomocy, a nikogo nie stać, by zrezygnować z pracy, żeby się zaopiekować najbliższymi;
- Państwo i tak wydaje już pieniądze zatrudniając tzw. pielęgniarki środowiskowe, które odwiedzają starsze osoby, doraźnie im pomagając- możnaby to robić w jednym miejscu i pomoc byłaby pełniejsza;
- Wynajęcie " osoby do pomocy" też kosztuje, a taka pomoc często nie jest profesjonalna.
Argumentów "za" jest więcej, może ktoś dopisze?
Myślimy o bezdomnych, pomyślmy o tych, którzy Police budowali i ciężko pracowali na swoje marne emerytury.

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
Odp: Budżet obywatelski - propozycje
« Odpowiedź #51 dnia: Listopada 30, 2014, 22:02:42 »
Urządzenie takiego Domu jest w programie GRYF-a.

Nie mam wątpliwości, że takie miejsce w Policach jest potrzebne. Jest tylko kwestia dookreślenia jak ma taki dom pobytu dziennego funkcjonować i jak ma być zarządzany. Moim zdaniem powinna zostać wykorzystana już istniejąca infrastruktura, a domem powinien zarządzać podmiot zewnętrzny, który specjalizuje się w prowadzeniu takiej działalności opiekuńczej.

Offline Wykidajło

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2610
    • Zobacz profil
    • http://www.naszepolice.pl
Odp: Budżet obywatelski - propozycje
« Odpowiedź #52 dnia: Listopada 30, 2014, 23:09:31 »
Obiekty po SOSW nr 2 powinny się nadać.
Kłamstwo obiegnie świat nim prawda założy buty.

Offline bodzio

  • Gadatliwy
  • ****
  • Wiadomości: 90
    • Zobacz profil
Odp: Budżet obywatelski - propozycje
« Odpowiedź #53 dnia: Grudnia 01, 2014, 07:44:20 »
Panie Grzegorzu, fakt, że taka inicjatywa jest zapisana w programie Gryfa, nikogo nie usatysfakcjonuje. Chodzi o to, by sprawę już teraz zacząć bardzo poważnie rozważać, przeliczać, kalkulować, analizować, pisać projekt, ustalać terminarz działania i odpowiedzialnych. No i najważniejsze: przekonać nieprzekonanych i zaplanować w budżecie :) 

Offline juras_10

  • Bywalec
  • **
  • Wiadomości: 27
    • Zobacz profil
Odp: Budżet obywatelski - propozycje
« Odpowiedź #54 dnia: Grudnia 01, 2014, 21:07:13 »
Próbowałeś robić symulację przepływów? Bo system, w którym wszystkie rowery pojadą pod Zakłady i będą tam stały przez całą zmianę, średnio fajny będzie. Ja bym też rozważył połączenie go ze szczecińskim.
Rowery z pełnych stacji są przewożone do stacji mniej zapełnionych, bądź pustych.
Jurek

Offline dapol

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2269
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Budżet obywatelski - propozycje
« Odpowiedź #55 dnia: Grudnia 01, 2014, 21:14:41 »
Rowery z pełnych stacji są przewożone do stacji mniej zapełnionych, bądź pustych.
i to wszystko, zgodnie z regułą - pierwsze 20 min za darmo??? niezła utopia (a raczej wtopa gminnej kasy). a może pójdźmy o krok dalej - każdemu mieszkańcowi niech gmina zasponsoruje po jednym rowerze. jedziesz gdzieś, zostawiasz rower, załatwiasz sprawę, wracasz ( jak nie na swoim to na pierwszym wolnym)
« Ostatnia zmiana: Grudnia 01, 2014, 21:17:16 wysłana przez dapol »
wszelkie błędy stylistyczne ortograficzne oraz interpunkcyjne są zamierzone. jakiekolwiek powielanie ich bez mojej zgody jest zabronione!

Offline Wykidajło

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2610
    • Zobacz profil
    • http://www.naszepolice.pl
Odp: Budżet obywatelski - propozycje
« Odpowiedź #56 dnia: Grudnia 02, 2014, 15:26:11 »
Możemy pójść nawet o dwa kroki. Na tym właśnie polega budżet obywatelski: to mieszkańcy decydują, na co chcą wydać wspólne pieniądze, a nie władza w swej mądrości i nieomylności. I jak uznają, że chcą rowery zamiast ścieżki dewastacyjnej, tfu, edukacyjnej, to będą rowery.
Dlatego władza tak się w poprzedniej kadencji broniła przed tym budżetem. I pewnie jeszcze będzie się bronić.
Kłamstwo obiegnie świat nim prawda założy buty.

Offline pol

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1332
    • Zobacz profil
Odp: Budżet obywatelski - propozycje
« Odpowiedź #57 dnia: Grudnia 02, 2014, 16:39:52 »
Przepraszam jeżeli to głupi pytanie, bo nie wiem i dlatego pytam. Może będzie to też informacja dla innych osób.
W Szczecinie mieszkańcy głosują i wybierają na co mają pójść pieniądze z ”budżetu obywatelskiego”. Np. w tamtym roku rowery miejskie a na 2015 rok ścieżki rowerowe i remont schroniska dla zwierząt.
Jak to działa w Policach? Gdzieś można głosować?
Czy to tylko takie sobie gadanie na forum.

Offline Wykidajło

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2610
    • Zobacz profil
    • http://www.naszepolice.pl
Odp: Budżet obywatelski - propozycje
« Odpowiedź #58 dnia: Grudnia 02, 2014, 17:19:27 »
Głosować to może będzie można w 2016. Z naciskiem na "może".
http://24kurier.pl/Aktualnosci/Region/Police/Szamba-tak,-budzet-nie

Jest też
Cytuj (zaznaczone)
Zarządzenie w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących sposobu konsultowania budżetu obywatelskiego na 2016 rok.
;D
http://www.bip.police.pl/?cid=327&bip_id=7174
Kłamstwo obiegnie świat nim prawda założy buty.

Offline pol

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1332
    • Zobacz profil
Odp: Budżet obywatelski - propozycje
« Odpowiedź #59 dnia: Grudnia 02, 2014, 17:33:52 »
Czyli tak jak napisałem. 
Ten wątek to tylko takie sobie gadanie o marzeniach.