Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Police] Zdjęcia, zdjęcia...  (Przeczytany 14151 razy)

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Zdjęcia, zdjęcia...
« dnia: Lutego 08, 2013, 22:26:42 »
W posiadaniu Stowarzyszenia znajdują się setki zdjęć przedstawiających Police i Policzan. Fotografie pochodzą głównie z lat 70-tych i 80-tych. Przedstawiają miasto, zakłady, szkoły, ale głównie mieszkańców.

Tamte czasy odeszły. Zmieniły się sojusze, układy. Niektórym może być nie w smak publikacja tych zdjęć. Pomimo wszystko, chcielibyśmy zacząć je wrzucać. Tu, na forum. W końcu to historia miasta. Wszystkie zdjęcia były kiedyś "publiczne"- czy to w partyjnych gazetkach, czy na szkolnych korytarzach.

I tu, drodzy mieszkańcy, pytanie do Was- czy taki zbiór powinien być szerzej udostępniony?
SPZP "Skarb"

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
[Police] Zdjęcia, zdjęcia...
« Odpowiedź #1 dnia: Lutego 08, 2013, 23:03:39 »
Pomysł świetny. Każdy pewnie chętnie przejrzy taki zbiór.
Ale proponuje nie na forum, tylko w jakimś odrębnym miejscu. Może Pan Jan zdoła wygospodarować kawałek serwera na stworzenie takiej swoistej galerii?

Offline Ważniak

  • Moderator
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1676
  • Płeć: Mężczyzna
  • Subiektywnie obiektywny
    • Zobacz profil
[Police] Zdjęcia, zdjęcia...
« Odpowiedź #2 dnia: Lutego 08, 2013, 23:09:34 »
Jeśli chodzi o zdjęcia to jestem za, jeśli o serwer, to również mogę się podzielić kawałkiem miejsca ;-)
Kto kijem walczy, ten wpada w mrowisko.

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Police] Zdjęcia, zdjęcia...
« Odpowiedź #3 dnia: Lutego 09, 2013, 02:19:48 »
Bardzo chętnie udostępnię miejsce na powoli i samotnie budowanej witrynie. Nawet wiem, gdzie bym te zdjęcia umieścił, bardzo by mi pasowały do działu. Tylko trzeba ustalić jakiś schemat podziału na kategorie tematyczne, aby nie powstał groch z kapustą. Trzeba też mieć pewność, że nie dojdzie do protestów w przypadku portretów i innych zdjęć prezentujących pojedyncze osoby. Przy grupowych - nie ma problemu.

I jeszcze jedno: zagadnienie praw autorskich. W konkretnych przypadkach widzę możliwość porozumienia w tej sprawie, niemniej nie mogę pozwolić, by gmina "poszła z torbami". Ta sama uwaga dotyczy zresztą i "SKARBU". Dlatego prezentacja musi zakładać możliwość wycofania jakichś fotek np. w przypadku odmowy udzielenia licencji przez zidentyfikowanego autora.

Generalnie bardzo dobry pomysł, miejsca na serwerze mam (mamy) wiele. Jak się ze mną skontaktować - wszyscy wiedzą.
Pozdrawiam i czekam na sygnał.

PS Nie lekceważmy praw autorskich. Trzydzieści pięć lat "siedzę" w mediach, mam niejakie pojęcie o tych problemach. Dziś przepisy dotyczące praw do własności intelektualnej są dość srogie, więc trzeba je brać pod uwagę.

Online Król podziemia

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 899
    • Zobacz profil
[Police] Zdjęcia, zdjęcia...
« Odpowiedź #4 dnia: Lutego 09, 2013, 11:16:40 »
Cytat: "Validator"

PS Nie lekceważmy praw autorskich. Trzydzieści pięć lat "siedzę" w mediach, mam niejakie pojęcie o tych problemach. Dziś przepisy dotyczące praw do własności intelektualnej są dość srogie, więc trzeba je brać pod uwagę.

Otóż to.Od siebie dodam,że wizerunek podlega ochronie również na podstawie przepisów dotyczących ochrony dóbr osobistych,a wobec tego roszczenia służące ochronie wizerunku można konstruować w oparciu zarówno o przepisy kodeksu cywilnego, jak i ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.Jedne z nich nie eliminują drugich.Ogólnie bardzo delikatna materia.
" Puste worki nadyma wiatr, bezmyślnych ludzi - próżność " 

         -Sokrates-

Offline Luna

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 11
    • Zobacz profil
[Police] Zdjęcia, zdjęcia...
« Odpowiedź #5 dnia: Lutego 09, 2013, 12:21:28 »
Bardzo chętnie zobaczę zdjęcia Polic przed laty. Ostatnio kiedy z moim Synkiem spacerowałam po Policach (okolice Netto, Długosza), opowiadałam Mu, że pamiętam czasy, kiedy to nie było ani Netto, ani bloków, nie mówiąc już o Lidlu, czy stacji benzynowej. Mały robił oczy, a ja z przyjemnością wróciła bym do tamtych czasów. Ja nie pamiętam, ale mój tato tak, że tam gdzie jest stacja benzynowa (koło Netto), to parę ładnych lat temu było bajorko w którym dzieciaki się chlapały. Myślę, że podróż w minione lata, dla wielu policzan będzie wielką radością=O)

Offline mieszkaniec

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 164
    • Zobacz profil
[Police] Zdjęcia, zdjęcia...
« Odpowiedź #6 dnia: Lutego 09, 2013, 13:02:54 »
uważam że to świetny pomysł z tymi zdjęciami, powinny sie tu ukazać, w końcu coś pozytywnego, bo na razie to za często dochodzi tu do kłutni, a to byłby taki miły akcent

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Police] Zdjęcia, zdjęcia...
« Odpowiedź #7 dnia: Lutego 09, 2013, 13:23:11 »
Masz całkowicie rację "Królu", materia jest trudna. Z grubsza jest tak: wizerunek osobisty nie podlega ochronie przy scenach zbiorowych (umownie od trzech osób), osobach publicznych i w sytuacjach jednoznacznie wskazujących, że dana osoba/osoby chciały być sfotografowane (np. w trakcie imprezy, szkolnej zabawy etc.), co więcej wyrażono nie tylko zgodę, ale i wolę ich opublikowania.

Wg współczesnych przepisów zgoda ta powinna być wyrażona na piśmie, ale raczej nie zdarza się sytuacja, żeby po ustnym poinformowaniu zebranych (przez organizatora), że fotoreporter lub kamerzysta, zbiera materiał do publikacji w określonym medium - ktoś zgłaszał jakieś roszczenia. Domniemywa się bowiem, że uczestnicy zdarzenia, nie protestując, a nawet pozując do zdjęć - wyrażają zgodę na ich publikację, np. w ramach reportażu z imprezy.

Zdarzają się jednak przypadki, że ktoś podchodzi do fotografującego i zastrzega, że jego zdjęcia nie mogą być publikowane. Wówczas zdjęcie można zrobić, ale jego  publikacja jest niemożliwa.

Można też przyjąć, że zdjęcia, nawet indywidualne, zgromadzone w jakimś oficjalnym archiwum (przedszkolne, szkolne, uczelniane, związkowe, zakładowe), skoro je można oglądać w ogólnodostępnej "kronice" - mają walor zgody na upublicznianie. Odpowiedzialność za ich upublicznienie, poza wyjściowym środkiem przekazu (owa "kronika"), spoczywa na właścicielu zbioru.

Złamanie zasad ochrony wizerunku jest ścigane z oskarżenia prywatnego, a samo prawo ochrony trwa jeszcze 20 lat po śmierci fotografowanego (do wyegzekwowania przez spadkobierców). Ochronie nie podlega wizerunek osoby, która przyjęła/pobrała zapłatę za pozowanie.

Inne problemy przynoszą zagadnienia związane z prawem autorskim do zdjęcia (filmu, tekstu i innego utworu). Prawa osobiste (nazwisko twórcy) są niezbywalne, prawa majątkowe mogą być przedmiotem obrotu - handlowego i pozahandlowego. Czas trwania ochrony - obecnie, w Europie - 70 lat.
Niuansów jest bardzo dużo, w interesującym nas przypadku zdjęć z lat 70. i 80. XX w. trzeba, czy można przyjąć kilka zasad ogólnych.

Zdjęcia zakładowe, wykonywane przez zatrudnionego fotografa lub kamerzystę są własnością danej firmy, prowadzącej archiwum. Wystarczy jej zgoda na upublicznienie. W zasadzie podobnie można potraktować zdjęcia przekazane do szkolnych i podobnych "kronik" lub archiwów. Niezależnie od tego, czy zostały zakupione, czy przekazane w formie daru. Znów dysponentem jest podmiot prowadzący archiwum, a w przypadku instytucji nieistniejących - spadkobiercy prawni. Np. w odniesieniu do zlikwidowanej szkoły podstawowej - gmina.

Inaczej jednak wygląda sytuacja ze zdjęciami prywatnymi (nawet krajobrazu). Jeśli jest (była) zgoda na ich upublicznianie - problemu nie ma, np. ktoś podarował swoje archiwa fotograficzne, przykładowo "Skarbowi". Ale musi być jakiś ślad formalny tego podarunku, aby można swobodnie owe zdjęcia wykorzystywać. Zdjęcia prywatne, co do których wiadomo, że zostały sprzedane np. wydawnictwu, należą do tego, kto je kupił i jego zgoda (lub spadkobierców prawnych) jest właściwym upoważnieniem do publikacji np. w internecie.

Zdarzają się jednak sytuacje, że wydawnictwo dawno padło, spadkobierców prawnych nie ma, pozostały jedynie książki, prasa lub albumy. Wówczas jedną z możliwości publikowania jest zasada cytatu z wskazaniem dzieła.

Szczegółów jest znacznie więcej, orzecznictwo sądów przychylne właścicielom wizerunku i autorom. Trzeba tę przestrzeń znać i bardzo dobrze się w niej poruszać, aby uniknąć problemów.

W tym ostatnim zdaniu tkwi odpowiedź na napisane wyżej postulaty "Luny" i "mieszkańca". A także apel do wszystkich pragnących ujawnić swoje zbiory. Wystarczy dostarczyć je do Urzędu Miejskiego (Wydział Oświaty i Kultury p. 7, parter, z dopiskiem: dla potrzeb działu ochrony zabytków i dziedzictwa kulturowego), względnie do "Skarbu", albo do Jana Matury - MOK, Galeria Historyczna. Do daru trzeba dołączyć pismo: "Niniejszym oświadczam, że przekazuję dla potrzeb wystawienniczych moje i należące do mnie zdjęcia, udzielając licencji na ich publiczne wykorzystanie". Podpis, Pesel, koniec. Można także próbować je oferować odpłatnie. W przypadku ciekawych zbiorów - zakup jest możliwy.

Gdyby Ktoś chciał porozmawiać o szczegółach - podaję poczty:

jan.antoni.klys@gmail.com
redaktor@az.pl

Offline Ciekawy

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 607
    • Zobacz profil
[Police] Zdjęcia, zdjęcia...
« Odpowiedź #8 dnia: Lutego 09, 2013, 14:30:37 »
Cytat: "lukasz_s"
I tu, drodzy mieszkańcy, pytanie do Was- czy taki zbiór powinien być szerzej udostępniony?


Jestem jak najbardziej na tak.W Policach mieszkam prawie  35 lat,z przyjemnością obejrzę sobie stare fotki,przypomnę stare miejsca,a i może ludzi ,których znam,choćby z widzenia.



LUNA w tym temacie można pooglądać trochę staroci :

http://forum.police.info.pl/viewtopic.php?t=5424
Na razie nie ma podpisu......

Offline Luna

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 11
    • Zobacz profil
[Police] Zdjęcia, zdjęcia...
« Odpowiedź #9 dnia: Lutego 09, 2013, 21:03:46 »
Dzięki Ciekawy=O)
Obejrzałam zdjęcia, znajome miejsca a nawet twarze, bardzo miłe wspomnienia.
Czekam z niecierpliwością na więcej.

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Zdjęcia, zdjęcia...
« Odpowiedź #10 dnia: Marca 05, 2013, 22:52:40 »
Zdobyte na aukcji, zdjęcia Centralnego Archiwum Fotograficznego, w liczbie 80.
Dotyczą praktycznie w całości budowy "Polic I" i "Polic II". Przedział czasowy 1964- 1989r., głównie 1978-79r. Poniżej parę, z  oryginalnymi opisami. Historia!

1.



2.



3.



4.



5.

SPZP "Skarb"

Offline lio

  • Gadatliwy
  • ****
  • Wiadomości: 97
    • Zobacz profil
[Police] Zdjęcia, zdjęcia...
« Odpowiedź #11 dnia: Marca 06, 2013, 10:34:41 »
wow! Marzylem o takich zdjeciach! Licze na wiecej:)
\'Opinia większości - często mylona z prawdą...\'

Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
[Police] Zdjęcia, zdjęcia...
« Odpowiedź #12 dnia: Marca 06, 2013, 12:34:31 »
Oj, swego przeglądałem zdjęcia, na których uwidoczniony został aktyw robotniczych Z.Ch. Police podczas upamiętniania jakiejś rewolucyjnej rocznicy. Wśród aktywistów zauważyłem późniejszego działacza szeroko rozumianej prawicy - i już wówczas zastanawiałem się, jakby się poczuł, gdyby te ujęcia upublicznić :]

Pan Jan doskonale wyłożył wszelkie niuanse związane z upublicznianiem cudzych dzieł.

Offline Ciekawy

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 607
    • Zobacz profil
[Police] Zdjęcia, zdjęcia...
« Odpowiedź #13 dnia: Marca 06, 2013, 12:36:03 »
Jak zwykle  świetne fotki,a Rynek jaki pusty....
Na razie nie ma podpisu......

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Zdjęcia, zdjęcia...
« Odpowiedź #14 dnia: Marca 06, 2013, 16:29:31 »
Zdjęcia CAF-u zwykle ukazują pracowników wymienionych z imienia i nazwiska, często robotników Mostostalu Poznań itp.; tu nie ma "partyjnych".
Z kolei ta poprzednia kolekcja... hmm...
SPZP "Skarb"