Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Nowe Warpno] Dokument z 1895 roku  (Przeczytany 5289 razy)

Danek

  • Gość
[Nowe Warpno] Dokument z 1895 roku
« dnia: Stycznia 03, 2013, 17:59:29 »


Witam wszystkich!

W moim dawnym domu w Nowym Warpnie odnalazłem dokument należący do przedsiębiorcy budowlanego Augusta Reinke. Może ktoś mógłby polecić jakiś namiar na tłumacza bo jak do tej pory wszystkie tego typu biura mi odmówiły... Ciekawość moją wzbudził fakt zwłaszcza daty 1895r oraz znajdującego się w dokumencie napisu Albrechtsdorf. Tamtejszy pałac powstał 3lata później w 1898r.
Augus Reinke 1895

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Nowe Warpno] Dokument z 1895 roku
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 04, 2013, 00:38:31 »
Witaj serdecznie Danek :)

Pokwitowanie otrzymania od przedsiębiorcy budowlanego Augusta Reinke sumy 569,25 marek , za sprzedanie działki o powierzchni 759 metrów kwadratowych położonej przy granicy z Albrechtsdorf (Karszno).
Dokument sporządzony w Nowym Warpnie 25 września 1895 roku.

Podpisano - Johan Maron, mieszkaniec Nowego Warpna. Feldhüter można tłumaczyć jako funkcję strażnika pól.


August Reinke, również mieszkaniec Nowego Warpna. Bauunternehmer czyli wspomniany przedsiębiorca budowlany.


Znalezisko ciekawe :) W antyrame i niech cieszy oko :) Czy były jeszcze jakieś dokumenty lub pamiątki?

Pozdrawiam

Danek

  • Gość
[Nowe Warpno] Dokument z 1895 roku
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 04, 2013, 07:00:25 »
Wielkie dzięki Domino!

To dla mnie bardzo ważne bo od dawna staram się czegoś więcej dowiedzieć o byłych mieszkańcach tego domu. Dziki pomocy Pana Zenona wiem ,że mieszkał tam również Rudolf Reinke który mógł być synem Augusta. Dokumentów jest kilka głównie to jakieś rachunki np. z naszej "sparkasse". z datami od 1907 do 1944r. myślę ,że dużą ciekawostką która mogła by dostarczyć więcej info jest drugi odręcznie pisany dokument. Nie wiem czy zechcesz się podjąć trudu jego tłumaczenia bo jest dość długi ale będę wdzięczny za jakiekolwiek info lub namiar na osobę która mogła by tego "cudu" dokonać. Podobnie jak z poprzednim odmówiono mi jego tłumaczenia więc dalej poszukuję. List pochodzi z kwietnia 1904 lub 1907r. list Augus Reinke

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Nowe Warpno] Dokument z 1895 roku
« Odpowiedź #3 dnia: Stycznia 04, 2013, 10:44:11 »
Zobaczymy co da się zrobić :) Odezwe się :)

Pozdrawiam

PS: A czy mógłbyś pokazać również rachunki z kasy oszczędnościowej? Byłbym dżwięczny :)

Danek

  • Gość
[Nowe Warpno] Dokument z 1895 roku
« Odpowiedź #4 dnia: Stycznia 04, 2013, 12:49:44 »
Dzięki Domino. Będę czekał z niecierpliwością. Prócz dokumentów było też trochę gazet lata 20 ale w złym stanie na jednej widać nawet Zamek Książąt Pomorskich.  Głównie ze Szczecina jeśli chcesz mogę Ci podesłać skany wszystkich rzeczy.

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Nowe Warpno] Dokument z 1895 roku
« Odpowiedź #5 dnia: Stycznia 04, 2013, 17:30:24 »
Wszystko bardzo ciekawe, ale najciekawsze są możliwości Dominika. Te natychmiastowe tłumaczenia odręcznych tekstów. Ciężka sprawa nawet dla zawodowego germanisty. Zakładam "Domino", że korzystasz z konsultacji. Bo od pewnego czasu tłumaczysz wszystko, natychmiast i świetnie. Jeśli to Ty sięgnąłeś wyżyn - podziw bez granic. Jeśli znalazłeś speca - podobnie. A może Ty lub ten Ktoś chciałby swoje umiejętności skomercjalizować? Byłoby parę zleceń...

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Nowe Warpno] Dokument z 1895 roku
« Odpowiedź #6 dnia: Stycznia 04, 2013, 18:25:37 »
Janku Drogi,

Korzystam z pomocy kilku osób. Sam również się dokształcam zwłaszcza w odczytywaniu niemieckiego pisma, bo to przydaje się niezmiernie w korzystaniu z Archiwów. Z przetłumaczeniem to już prostsza sprawa. Ponadto lubie wiedzieć co mam, a mam sporo różnego rodzaju dokumentów, kartek czy listów - umiejętność odczytywania jest tu również bardzo przydatna. Ponadto mam również osoby do tłumaczeń tekstów, czeskich, włoskich, rosyjskich, francuskich itd.
Wierz mi, że widziałem o wiele cięższe teksty (style pisma) przypominające dosłownie kardiogram :) To jest dopiero wyższa szkoła jazdy.

Wszystko jest Janku do obgadania. Ja na pewno chciałbym się z Tobą spotkać w cztery oczy, ale o tym napisze jeszcze do Ciebie na PW.

Pozdrawiam serdecznie

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Nowe Warpno] Dokument z 1895 roku
« Odpowiedź #7 dnia: Stycznia 04, 2013, 20:53:41 »
Phi! Kardiogram;)
SPZP "Skarb"

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Nowe Warpno] Dokument z 1895 roku
« Odpowiedź #8 dnia: Stycznia 04, 2013, 21:21:02 »
Nie każdy jest Doktorem!

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Nowe Warpno] Dokument z 1895 roku
« Odpowiedź #9 dnia: Stycznia 04, 2013, 23:11:18 »
Cytat: "lukasz_s"
Phi! Kardiogram;)


Zapamiętam ;)

Danek bardzo bym prosił o przesłanie skanów, interesują mnie takie lokalne znaleziska strychowe.

Pozdrawiam

Danek

  • Gość
[Nowe Warpno] Dokument z 1895 roku
« Odpowiedź #10 dnia: Stycznia 05, 2013, 09:24:55 »
Proszę Domino oto część tych dokumentów. Na sparkase na dole jest prawie niewidoczna pieczęć kasy z herbem Nowego Nowego Warpna
 sparkase AR
2.Paragon z 1913 niestety też nie potrafię go odczytać
paragon AR
3.to chyba rachunki za ubezpieczenie itp. ciekawi mnie adres tej osoby na górnym skanie z datą urodzenia 07.07,98
rachunki
4. to jakiś dokument który jest potwierdzeniem masakrycznej inflacji tamtych lat spójrz na kwotę
1926 AR

Mam jeszcze kilka chyba mniej ciekawych potem podeślę.Jeżeli możesz coś więcej powiedzieć na ich temat to będę wdzięczny! Znalazłem je15lat temu ale mam nadzieję ,że jeszcze coś tam kiedyś wygrzebię! Np. W zeszłym roku znalazłem gazetę z uckermunde z 1918r. Niestety jej stan jak i wielkość nie za bardzo nadaje się do skanowania.

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Nowe Warpno] Dokument z 1895 roku
« Odpowiedź #11 dnia: Stycznia 05, 2013, 22:24:24 »
Dziękuje Danek.

Owy list to dokument sprzedaży działki należącej do miasta Nowe Warpno, którą zakupił przedsiębiorca budowlany August Reinke. W księdze hipotecznej najpierw odnotowano, że działka jest na sprzedaż i kupcem tym jest August Reinke , po sprzedaży informacja ta zostanie zapisana w księdze. Podana jest cena działki 185 Marek i powierzchnia 3 ary i 80 metrów kwadratowych. Zdecydowała o tym komisja dzielnicowa miasta Szczecina.

Pozdrawiam

Danek

  • Gość
[Nowe Warpno] Dokument z 1895 roku
« Odpowiedź #12 dnia: Stycznia 06, 2013, 11:22:53 »
Wielkie dzięki Domino!

Jestem pod wrażeniem Twoich możliwości. Pełen szacunek i uznanie!!!
Widzę ,że mój August nie próżnował powiększaniem majątku ziemskiego :-)
Jeszcze raz ślicznie dziękuję.