Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: Wybory do RM Polic w okręgach jednomandatowych...  (Przeczytany 14633 razy)

Offline Wojtek Dudek

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1120
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Wybory do RM Polic w okręgach jednomandatowych...
« Odpowiedź #15 dnia: Stycznia 31, 2013, 11:18:13 »
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
To chyba jednak zbyt daleko posunięta teza, że gdy motywacją działania dla radnego jest dobro mieszkańców, to znikają podziały polityczne.

Ja nie twierdzę, że powinny zniknąć wszystkie spory niezależnie od tego, czy są polityczne czy koncepcyjne. Tylko czym innym jest taki spór wewnątrz rady, a czym innym spór części rady z organem wykonawczym, który forsuje swoje rozwiązania. I to właśnie w przypadku takiego sporu często daje znać o sobie uzależnienie. Ja nawet przypominam sobie chyba takie przypadki w naszej gminie, kiedy to radny głosując inaczej niż reszta koalicji jakimś dziwnym zbiegiem okoliczność zaraz potem tracił pracę w spółce gminnej.

Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Przypominam, że ważnym czynnikiem demokracji jest konkurencyjność koncepcji i poglądów.

Jak najbardziej! Tylko dobrze jest jeżeli ta konkurencyjność wolna jest od takich wad, jak uzależnienie, które mimo wszystko ma wpływ na ograniczenie swobody decyzyjnej.

Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Dlatego pozytywnie oceniam kierunek zmian w zasadach wyborczych w takich gminach jak nasza, bo moze on przynieść choc częściowe odpartyjnienie, a dzieki temu przesunięcie linii sporu z optyki interesu partyjnego, na ten bardziej pozyteczny spór w ramach optyki dla dobra mieszkańców.

Całkowitego odpartyjnienia  to raczej nie przyniesie, ale przynajmniej stworzy szansę na to, że mandat uzyska ten kandydat, który zdobędzie największe uznanie wyborców a nie w wyniku sympatii partyjnych. Wyborcom będzie też łatwiej ocenić kandydata pod względem merytorycznym. Zawsze to łatwiej jest oceniać gdy ma się jednego kandydata z organizacji, niż piętnastu na tej samej liście. Pozostaje jeszcze tylko ustanowić tak (o ile obecna ordynacja już tak nie stanowi – nie czytałem jeszcze o tym), aby każdy kandydat musiał zamieszkiwać na stałe w okręgu, z którego będzie kandydował. I będzie to już jakiś znaczący krok w kierunku właściwej demokracji. Przy czym ja nie zmienię zdania, że należałoby wprowadzić także zakaz kandydowania dla urzędników samorządowych oraz pracowników spółek okołogminnych i członków rad nadzorczych tych spółek. Chodzi mi po prostu o jeszcze bardziej zdrowy wymiar demokracji, skutkujący swobodną konkurencją pomiędzy koncepcjami przedstawicieli społeczeństwa a urzędnikami organów wykonawczych.

Cytat: "grzegorz.ufniarz"
W prostej linii wyłania się z tego model rządzący-opozycja, który wbrew pozorom jest bardzo zdrowy i pożyteczny bo zakłada istnienie kontroli władzy przez opozycję.

Zdrowy i pożyteczny to on byłby wtedy, gdyby organ kontrolny RM (komisja rewizyjna) znajdował się w rękach opozycji. Trudno jest mówić o zdrowych zasadach demokracji, gdy rządzący kontrolują sami siebie. ;)

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
Wybory do RM Polic w okręgach jednomandatowych...
« Odpowiedź #16 dnia: Stycznia 31, 2013, 14:20:20 »
Komisja rewizyjna ma ustawowe umocowanie i jest obowiązek aby w jej skład wchodzili przedstawiciele wszystkich klubów istniejacych w radzie. To w naturalny sposób daje opozycji mozliwość sprawowania kontroli. rzecz druga, to wykonywanie tej kontroli w praktyce(co mielismy okazję obserwować chocby w minionej kadencji).

Upiera sie Pan, Panie Wojtku przy swoim postulacie, a ja także się upieram przy prosbie o wyjaśnienie dlaczego dminne spółki tak, a inne gminne instytucje(szkoły) nie? Jak jest róznica według Pana w tych dwóch obszarach?

Nie spodziewam się, ze przyszloroczne wybory od ręki zmienią kształt i obraz rady miejskiej. Oceniam, że te zmiany będa miały charakter procesu. Do nowych regulacji dostosują się(albo okreslmy to - przyzwyczają) zarówno wyborcy jak i wybierani. I ci drudzy pewnie będa obmyslac odpowiednie strategie aby zaistniec w wyborach według nowych zasad.
Ogólnie jednak sądzę, że zmiany idą w dobrym kierunku.

PS - proszę o przywołanie dokładnie tego konkretnego przypadku bo jakos mi umkneło z pamięci:
Cytat: "Wojtek Dudek"
Ja nawet przypominam sobie chyba takie przypadki w naszej gminie, kiedy to radny głosując inaczej niż reszta koalicji jakimś dziwnym zbiegiem okoliczność zaraz potem tracił pracę w spółce gminnej.

Offline samo zło

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 171
    • Zobacz profil
Wybory do RM Polic w okręgach jednomandatowych...
« Odpowiedź #17 dnia: Stycznia 31, 2013, 14:51:35 »
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
PS - proszę o przywołanie dokładnie tego konkretnego przypadku bo jakos mi umkneło z pamięci:
Cytat: "Wojtek Dudek"
Ja nawet przypominam sobie chyba takie przypadki w naszej gminie, kiedy to radny głosując inaczej niż reszta koalicji jakimś dziwnym zbiegiem okoliczność zaraz potem tracił pracę w spółce gminnej.

Pamiętam jak p. radny Borowski dostał ultimatum od Arciszewskiego że jak zagłosuje przeciwko niemu może się pożegnać z robotą. Oczywiście wybrał własny interes, w efekcie PO przegrało bardzo ważne głosowanie a pan radny zmienił barwy na te bliżej koryta.  :rotfl:

Offline Wojtek Dudek

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1120
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Wybory do RM Polic w okręgach jednomandatowych...
« Odpowiedź #18 dnia: Stycznia 31, 2013, 15:42:10 »
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Komisja rewizyjna ma ustawowe umocowanie i jest obowiązek aby w jej skład wchodzili przedstawiciele wszystkich klubów istniejacych w radzie.

Ale już takiego obowiązku jak ten, z którego klubu ma zasiadać tam dwóch radnych i czy większość ma mieć opozycja czy koalicja, oraz kto ma stać na czele takiej komisji - już nie ma. Prawda?

Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Upiera sie Pan, Panie Wojtku przy swoim postulacie, a ja także się upieram przy prosbie o wyjaśnienie dlaczego dminne spółki tak, a inne gminne instytucje(szkoły) nie? Jak jest róznica według Pana w tych dwóch obszarach?

Upieram się przy swoim, bo wg mnie takie rozwiązanie nie pogarsza lecz sprzyja poprawnemu sprawowaniu demokratycznych rządów. Natomiast to drugie może mieć i często ma (choć nie musi!) negatywny wpływ na jakość i sposób sprawowania władzy. To jest oczywiście mój pogląd, ukształtowany na podstawie długoletnich obserwacji poczynań przedstawicieli władz różnego szczebla. Ty jednak masz prawo do własnej oceny w tym przedmiocie i ja to rozumiem.
A dlaczego szkoły nie? Dlatego, że te podmioty nie są tak ściśle powiązane i tak uzależnione zatrudnieniowo od urzędu, jak uzależnieni są sami pracownicy urzędu i w/w spółek gminnych.

Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Ogólnie jednak sądzę, że zmiany idą w dobrym kierunku.

Też tak sądzę. JOW-y w niczym nie ujmują zasadom demokratycznych rządów i wg mnie nie niosą za sobą żadnych patologicznych zagrożeń dla ich jakości. To krok w dobrym kierunku. Szkoda tylko, że tak spóźniony.

Cytat: "grzegorz.ufniarz"
PS - proszę o przywołanie dokładnie tego konkretnego przypadku bo jakos mi umkneło z pamięci:

Spodziewałem się tego pytania. Musisz mi jednak wybaczyć Grzegorzu, że uchylę się od odpowiedzi, ale nie wynika to z niechęci, lecz z faktu, że nie mam upoważnień do roztrząsania prywatnych spraw innych osób na publicznym forum. Myślę jednak, że gdzieś tam w swojej pamięci odszukasz taki przypadek a jak nie, to porozmawiamy o tym przy okazji, jak się spotkamy.

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
Wybory do RM Polic w okręgach jednomandatowych...
« Odpowiedź #19 dnia: Stycznia 31, 2013, 17:45:21 »
Cytat: "Ustawa o samorządzie gminnym"

Art. 18a.
1. Rada gminy kontroluje działalność wójta, gminnych jednostek organizacyjnych
oraz jednostek pomocniczych gminy; w tym celu powołuje komisję rewizyjną.
2. W skład komisji rewizyjnej wchodzą radni, w tym przedstawiciele wszystkich
klubów, z wyjątkiem radnych pełniących funkcje, o których mowa w art. 19 ust.
1.

Art. 19 ust. 1
1. Rada gminy wybiera ze swego grona przewodniczącego i 1–3 wiceprzewodniczących
bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy
ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym.


Jak widac ustawowa regulacja jest taka, jak opisywałem wczesniej. To, o czym Pan mówił, jest raczej obyczajem. Po doświadczeniach z minionej kadencji w sferze funkcjonowania komisji rewizyjnej, nie powinno dziwić, że obyczaj zostałzarzucony.
W nowym statucie, który będzie obowiązywał od 5 lutego, działanie komisji rewizyjnej jest już bardzo szczegółowo doprecyzowane. To tworzy przestrzeń dla powrotu do tego obyczaju, że szefem komisji rewizyjnej jest przedstawiciel opozycji. Zaznaczam, szef tak, większość w komisji dla opozycji? Raczej nie. Radni opozycyjni w tej komisji mają wystarczająco duzo narzędzi, aby zaznaczać i podkreslać swoje zdanie(zdanie odrębne, głosowanie przeciw, wniski formalne, mozliwość składanie wniosków o powoływanie komisji doraxnych itd).

Offline Wojtek Dudek

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1120
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Wybory do RM Polic w okręgach jednomandatowych...
« Odpowiedź #20 dnia: Stycznia 31, 2013, 20:23:48 »
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Zaznaczam, szef tak, większość w komisji dla opozycji? Raczej nie.

Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Po doświadczeniach z minionej kadencji w sferze funkcjonowania komisji rewizyjnej, nie powinno dziwić, że obyczaj zostałzarzucony.

No właśnie. Transparentna władza nie musi i nie powinna obawiać się większości opozycyjnej w Komisji Rewizyjnej. Może przecież sprostać każdemu wyzwaniu kontrolnemu takiego organu, a w przypadku stosowania przez komisję metod pozaprawnych, zawsze można udowodnić swoje racje przed organami wyższych instancji.
A wracając do oceny działań KR z poprzedniej kadencji, to ja mam wyrobione własne zdanie na ten temat i mimo, że nie jest ono zbyt przychylne w stosunku do metod postępowania KR, to już co do kierunków działań jest zdecydowanie mniej krytyczne od opinii wyrażanych przez przedstawicieli tamtejszej koalicji. Ale wiesz… ja temu wszystkiemu przyglądałem się z bliska i miałem ten komfort, że byłem wolny od emocji, jakie udzielały się, niestety, obu stronom tego konfliktu.

demon

  • Gość
Wybory do RM Polic w okręgach jednomandatowych...
« Odpowiedź #21 dnia: Marca 19, 2013, 18:07:28 »
Widzę że nie wszyscy w pracy pracują. Zajmując się pisaniem na forum w godzinach pracy nie jest się w porządku wobec pracodawcy.Jest to patologia pracy!!!  :<

Offline samo zło

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 171
    • Zobacz profil
Wybory do RM Polic w okręgach jednomandatowych...
« Odpowiedź #22 dnia: Marca 19, 2013, 19:52:40 »
To nie tak, to trochę tak jak kiedyś piłkarze byli na etacie np. górnika.
Osoba  o której piszesz, pełni odpowiedzialną funkcje do spraw propagandy i dodatkowo jest zatrudniona na jakimś tam etacie. :crazy:

demon

  • Gość
Wybory do RM Polic w okręgach jednomandatowych...
« Odpowiedź #23 dnia: Marca 20, 2013, 18:13:04 »
Prawda, ale zawodniczki Chemika Police to chyba nie są chemiczkami ;D
Zrozumiałem etatowy PR  :devil: . Jednak uważam dalej że to jest patologia pracy :<

Offline Wykidajło

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2610
    • Zobacz profil
    • http://www.naszepolice.pl
Wybory do RM Polic w okręgach jednomandatowych...
« Odpowiedź #24 dnia: Marca 24, 2013, 07:40:37 »
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Nie spodziewam się, ze przyszloroczne wybory od ręki zmienią kształt i obraz rady miejskiej. Oceniam, że te zmiany będa miały charakter procesu. Do nowych regulacji dostosują się(albo okreslmy to - przyzwyczają) zarówno wyborcy jak i wybierani. I ci drudzy pewnie będa obmyslac odpowiednie strategie aby zaistniec w wyborach według nowych zasad.
Ogólnie jednak sądzę, że zmiany idą w dobrym kierunku.

A ja myślę, że te zmiany niczego nie zmienią. Problem w tym, że radni - ze wszystkich ugrupowań - w większości najwyraźniej zapomnieli już dawno, po co są radnymi.
Kłamstwo obiegnie świat nim prawda założy buty.

Offline rbk

  • Moderator
  • Stara Gwardia
  • *****
  • Wiadomości: 3867
  • Płeć: Mężczyzna
  • wiecznie głodny króliczek
    • Zobacz profil
Wybory do RM Polic w okręgach jednomandatowych...
« Odpowiedź #25 dnia: Marca 24, 2013, 09:11:57 »
W mordę, trochę przeginają ;\

Offline Ciekawy

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 607
    • Zobacz profil
Wybory do RM Polic w okręgach jednomandatowych...
« Odpowiedź #26 dnia: Marca 24, 2013, 10:39:47 »
Jak widać są sprawy ważne i ważniejsze...
Na razie nie ma podpisu......

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
Wybory do RM Polic w okręgach jednomandatowych...
« Odpowiedź #27 dnia: Marca 24, 2013, 12:28:20 »
Pragnę przypomnieć, że według nowych reguł wyborczych w nowym kodeksie wyborczym wybory powiatowe nie zmienią się. Nadal radni będa wybierni proporcjonalnie, głosowanie na listy. Za to zmieni sie diametralnie sposób wyłaniania radnych gminnych. Beda wybierani wiekszościowo  w małych okręgach wyborczych(odpowiadających dzisiejszym obwodom do głosowania). Mieszkancy będą wybierać jednego radnego z pośród kilku kandydatów. Ten z największą liczba głosów wygra wybory. Niektórzy mogą pamietać ten mechanizm wyborczy, bo obowiązywał on w wyborach w 1990 i 1994 roku.

Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
Wybory do RM Polic w okręgach jednomandatowych...
« Odpowiedź #28 dnia: Marca 26, 2013, 11:39:36 »
Znaczy się - jak ktoś ma wielu znajomych na dzielnicy, ma szansę przemodelować lokalną scenę polityczną...

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
Wybory do RM Polic w okręgach jednomandatowych...
« Odpowiedź #29 dnia: Marca 26, 2013, 12:24:39 »
Norma przedstawicielska na okręg, czyli średnia liczba mieszkańców to 1889 osób. Załózmy, ze 2/3 z nich ma czynne prawo wyborcze - ok.1200 osób. Frekwencja w wyborach samorządowych zwykle ledwo przekracza 40% - czyli głosuje około 500 osób.

Sporo tych znajomych na dzielnicy trzeba :D

Ale odkładając żarty na bok. Ten bezposredni wybór radnych ma tez dodatkowa zaletę. Aby wystartować w danym okręgu, trzeba założyc komitet i zebrac chyba 25 podpisów. tyle wystarczy żeby wystartowac w wyborch do rady.
Zatem nie trzeba partii, stowarzyszeń itp. Można spróbować samemu swoich sił.
Mnie sie ten mechanizm bardzo podoba.