Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: Opłaty za śmieci - konsultacje.  (Przeczytany 365790 razy)

saga

  • Gość
Odp: Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #885 dnia: Listopada 11, 2015, 08:58:09 »
600 tysięcy - różnica pomiędzy przychodami z opłat śmieciowych a kosztami wywozów śmieci i kosztami utrzymania systemu, na dany dzień w budżecie gminy;
130 tysięcy - zysk firmy Transnet z ogółu działalności, nie tylko ze śmieci.
Masz rację. Z naszych śmieci może mieć zysk np. pół miliona złotych, a wtapiać na swoich sklepikach, stacji obsługi, radzie nadzorczej itp. Kto to sprawdził? Nikt nie sprawdził. Transnet sobie skalkulował, ile chce dostawać za wywóz naszych śmieci, żeby mu się dobrze działalność bilansowała. I tyle. Dlaczego płacimy więcej, niż mieszkańcy np. Kobylanki, których śmieci wywozi prywatna firma działająca dla zysku? Nasza spółka gminna nie powinna działać dla zysku, tylko dla interesu mieszkańców.

piotrzpl

  • Gość
Odp: Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #886 dnia: Listopada 11, 2015, 09:04:54 »
Transnet sobie skalkulował, ile chce dostawać za wywóz naszych śmieci
dokładnie i z tego tez powodu gmina ma minus,,, tylko czy ta kalkulacja jest rzetelna, czy nie jest to na zasadzie ze jest dojna krowa wiec dójmy 

Dlaczego płacimy więcej, niż mieszkańcy np. Kobylanki, których śmieci wywozi prywatna firma działająca dla zysku? Nasza spółka gminna nie powinna działać dla zysku, tylko dla interesu mieszkańców

no właśnie co innego prywata a co innego firma gmina,  ;)

Offline An_na

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2075
  • Płeć: Kobieta
    • Zobacz profil
Odp: Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #887 dnia: Listopada 11, 2015, 09:23:50 »
Na nagraniu z konferencji usłyszałam, że Gmina do śmieci dokładać nie może ale system powinien być rzetelnie przygotowany. Nie jest dla mnie uzasadnieniem, że liczba mieszkańców spada. A jak spadnie do tysiąca to każdy będzie płacił po dwa tysiące za wywóz śmieci, aby im się spinało? Konferencja zorganizowana na szybko- rozumiem. Ale oczekuję jako mieszkaniiec faktycznie rzetelnego przygotowania się "gminy" do konsultacji. Padła kwota 3 zł podwyżki- a dlaczego nie przykładowo 2 zł obniżki? Abo usiąść do konsultacji należy najpierw Panie i Panowie przygotować szczegółowe wyliczenia. Pan Jarek na konferencji słusznie zapytał jaki jest minimalny skład rady. Trzy osoby- jest sześć. Sześć osób reprezentujących jednego właściciela. Czy to jest za dużo? Za mało? ... No i od takich niby bzdur się zaczyna. A później utyskiwanie bo redaktor złośliwy. A redaktor słusznie pyta. Jestem w radzie Polic. Kiedyś rada liczyła 9 osób i każda spółka zależna miała po 3 osoby. Teraz rada polic liczy 6 osob reprezentujących 5 grup interesów a w spółkach zależnych ze 100% udziałem:remech, automatika, centrum rady zostały zlikwidowane). Jeśli gmina zamierza dodatkowo obciążyć mieszkańców kosztami gospodarki odpadami powinna zacząć od szczegółowej analizy kosztów. A na samym końcu zaproponować kilka wariantów- niestety, większość przedstawionych na konferencji to dalej wygląda na uporczywe trzymanie się swojego uchwalonego stanowiska ( kwot i stawek) bez rzetelnego przygotowania uzasadnień ich propozycji. Ale dziękuję za pierwszy krok w stronę mieszkańców.
« Ostatnia zmiana: Listopada 11, 2015, 09:27:56 wysłana przez An_na »

Offline Wykidajło

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2610
    • Zobacz profil
    • http://www.naszepolice.pl
Odp: Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #888 dnia: Listopada 11, 2015, 09:39:33 »
Na nagraniu z konferencji usłyszałam, że Gmina do śmieci dokładać nie może
Dokładnie to takie coś próbują nam wmawiać, tylko że obronić tego w żaden sposób nie potrafią. Oczywiście, że gmina może dokładać do śmieci. Przecież dokłada :)
Kłamstwo obiegnie świat nim prawda założy buty.

Offline An_na

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2075
  • Płeć: Kobieta
    • Zobacz profil
Odp: Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #889 dnia: Listopada 11, 2015, 10:04:05 »
Dumam... 10 zł od osoby zameldowanej z opcją oświadczenia, że jest ich 6 zameldowanych ale 2 wyjechały. Czyli liczenie w drugą stronę niż dotychczas. Nie: czekamy, aż mieszkaniec się zadeklaruje tylko z urzędu meldunkowego mamy dane a mieszkaniec może przyjść i na oświadczeniu podać inny stan. Jestem przekonana, że zdałoby to egzamin. Ale... Nie ja jestem w gminie od wymyślania propozycji. Liczę, że rozumnie do tego podejdą.
« Ostatnia zmiana: Listopada 11, 2015, 10:07:21 wysłana przez An_na »

piotrzpl

  • Gość
Odp: Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #890 dnia: Listopada 11, 2015, 11:10:49 »
urzędnicy gminni idą po najniższej linii oporu  i trwają uporczywie na jednym stanowisku,"mieszkańcy mają płacić, bo my nie będziemy na sobie oszczędzać" (ograniczeni RN),,, co do   pani pomysłu meldunkowego i korekty przez mieszkańców ,  to już było spółdzielnia robiła to, szliśmy deklarować stan faktyczny , a nie stan jaki jest według meldunku,,, wiec chyba się cofamy i jak widać nie sprawdził się, jak ktoś będzie chciał okłamać to jest mu obojętne gdzie zełga w spółdzielni czy w gminie,,, wie pani troche reform już przeżyłem w tym kraju i zauważyłem ze nikt nie reformuje od siebie, nie szuka oszczędności jak w tym przypadku w przerośniętej RN czy w trans necie  czy wysypisku śmieci, wszędzie tylko podwyżki, tylko nich nie kontroluje dlaczego i czy faktycznie musza być i czy słusznie są,,, na dodatek wszyscy się dziwa ze mamy własna spółkę śmieciową(trans net) i własne wysypisku, a mam wysokie ceny,,, inne miasta posiadający takie warunki zarabia na innych a ceny dla swoich ma niskie     

Offline An_na

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2075
  • Płeć: Kobieta
    • Zobacz profil
Odp: Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #891 dnia: Listopada 11, 2015, 11:24:27 »
Fakt. Takiego Wersalu niejedna gmina mogłaby nam pozazdrościć ( własne spółki- wywóz+składowisko).

Offline Panu

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 52
    • Zobacz profil
Odp: Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #892 dnia: Listopada 11, 2015, 12:33:41 »
Pamiętam jak wprowadzano tą ustawę to wmawiano nam, że będzie to tańsze niż do tej pory bo to gminy będą negocjować  jako duży podmiot,  a teraz płacimy dwa razy tyle i to nie koniec. Nikt tego nie kontroluje co się dzieje i za co płacimy doją nas ile wlezie. Wszystkie gminne spółki służą do upychania znajomych królika z gigantycznymi pensjami.

Jak można policzyć ile śmieci oddawanych jest na wysypisko skoro w jednym i tym samym samochodzie jaką  śmieci zbierane od mieszkańców i podmiotów gospodarczych ?

Jak to jest np. że każdy obywatel naszej gminy płaci sam tylko podatek od nieruchomości z działalności na poziomie powyżej 20zł/m² rocznie (na siatkarki), a Trans-net  wynajmuje takie pomieszczenia podmiotą z zewnątrz po 1zł/m²  w tym roku stawki nowo oferowanych pomieszczeń wzrosły drastycznie do 2/m² , a gdzie jest zysk koszty obsługi i amortyzacja ?

Offline Wojtek Dudek

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1120
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #893 dnia: Listopada 11, 2015, 12:38:13 »
Tymczasem w innych polskich gminach opłaty, mimo podwyżek. są nieporównywalnie niższe niż u nas i wynoszą od 6 do 12 zł na osobę! Jak chociażby w gminie Kęty: Obecnie miesięczna uśredniona stawka opłaty od 1 mieszkańca wynosi 5,36 zł. Natomiast na podstawie wydatków z 2014 roku powinna wynosić 9,07 zł. – wynika z analizy stanu gospodarki odpadami na terenie gminy Kęty w 2014 roku.
Takich gmin w Polsce jest całe mnóstwo!

Ja bym wolał, aby nasi włodarze w pierwszej kolejności przedstawili mi jakikolwiek dowód na to, że dokonali weryfikacji faktycznej ilości odpadów obsłużonych przez Trans-Net z ilością ujętą na wystawionych fakturach. Jestem niemal pewien, że tam z dużym prawdopodobieństwem znajdą brakującą kwotę, a nawet oszczędności. Tak samo jak jestem pewien, że nigdy takiej weryfikacji ilościowej nie przeprowadzili. Takie pytanie na konferencji też padło. Odpowiedzi nie usłyszałem. Przyjmują faktury i płacą za nie w ciemno. Bo przecież swój swojego miałby sprawdzać…?

Offline An_na

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2075
  • Płeć: Kobieta
    • Zobacz profil
Odp: Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #894 dnia: Listopada 11, 2015, 12:54:59 »
Mam informacje m.in. o tym co dzieje się na wysypisku chciażby z odpadami segregowanymi z domków. Liczę... Powtarzam LICZĘ, że Gmina najpierw tam sobie pole wyczyści. Radzę naszym włodarzom dokładnie przyjrzeć się tematowi. W przeciwnym wypadku jako mieszkaniec nie zgadzam się na jakiekolwiek podwyżki. Pracownicy tam pracujący nie są ślepi, głusi i matematykę znają. Jeśli mają być podwyżki to tylko u z a s a d n i o n e rzetelnym przedstawieniem wyliczeń od początku.

Offline delma

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 167
    • Zobacz profil
Odp: Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #895 dnia: Listopada 11, 2015, 13:12:53 »
To samo co poprzedniczce mówił mi mój kolega, który dowozi śmieci do Leśna. Wy na wsi segregujecie, pilnujecie terminów itd a tam wszystko do jednego dołu idzie. Więc może tutaj jest część odpowiedzi. Segregowanie się nie opłaca więc nie ma co dalej ściemniać z dwoma stawkami.

Offline Wykidajło

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2610
    • Zobacz profil
    • http://www.naszepolice.pl
Odp: Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #896 dnia: Listopada 11, 2015, 13:28:26 »
Ja bym wolał, aby nasi włodarze w pierwszej kolejności przedstawili mi jakikolwiek dowód na to, że dokonali weryfikacji faktycznej ilości odpadów obsłużonych przez Trans-Net z ilością ujętą na wystawionych fakturach. Jestem niemal pewien, że tam z dużym prawdopodobieństwem znajdą brakującą kwotę, a nawet oszczędności. Tak samo jak jestem pewien, że nigdy takiej weryfikacji ilościowej nie przeprowadzili. Takie pytanie na konferencji też padło. Odpowiedzi nie usłyszałem. Przyjmują faktury i płacą za nie w ciemno. Bo przecież swój swojego miałby sprawdzać…?
Wojtek, oni nie weryfikowali niczego. Pięć osób w wydziale odpadowym zajmuje się sprawdzaniem, czy dokumenty wpłynęły (tu trzeba dodać, że spółdzielnie i ZGKiM składają zestawienia zbiorcze). Nie zweryfikowali ani jednej deklaracji. Co nie przeszkadza baronom z Gryfa sugerować, że mieszkańcy oszukują.
Wycierają sobie gęby rodzinami wielodzietnymi, a nie sprawdzili nawet, ile tych rodzin w gminie jest...
Kłamstwo obiegnie świat nim prawda założy buty.

Offline włodziu

  • Bywalec
  • **
  • Wiadomości: 36
    • Zobacz profil
Odp: Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #897 dnia: Listopada 11, 2015, 16:51:59 »


    Ja bym wolał, aby nasi włodarze w pierwszej kolejności przedstawili mi jakikolwiek dowód na to, że dokonali weryfikacji faktycznej ilości odpadów obsłużonych przez Trans-Net z ilością ujętą na wystawionych fakturach. Jestem niemal pewien, że tam z dużym prawdopodobieństwem znajdą brakującą kwotę, a nawet oszczędności. Tak samo jak jestem pewien, że nigdy takiej weryfikacji ilościowej nie przeprowadzili. Takie pytanie na konferencji też padło. Odpowiedzi nie usłyszałem. Przyjmują faktury i płacą za nie w ciemno. Bo przecież swój swojego miałby sprawdzać…?

Wojtek, oni nie weryfikowali niczego. Pięć osób w wydziale odpadowym zajmuje się sprawdzaniem, czy dokumenty wpłynęły (tu trzeba dodać, że spółdzielnie i ZGKiM składają zestawienia zbiorcze). Nie zweryfikowali ani jednej deklaracji. Co nie przeszkadza baronom z Gryfa sugerować, że mieszkańcy oszukują.
Wycierają sobie gęby rodzinami wielodzietnymi, a nie sprawdzili nawet, ile tych rodzin w gminie jest...
---------------------
Negatywnie oceniać nie znając faktów można każdego.

Sądząc po godzinach wypowiedzi niektórych osób na FORUM należałoby stwierdzić, że osoby te (zwłaszcza pracujące na etacie - prowadzące agitację na terenie ZCH Police w sprawach, które nie należą do ich zakresów obowiązków) mają albo za mało pracy albo swoje obowiązki zawodowe wykonują  z nienależytą starannością. Myślę, że Prezes ZCH Police i inni pracodawcy powinni się temu przyjrzeć.

Ciekawe, co sądzą pracownicy zmianowi o jakości działań na ich rzecz przedstawiciela ich związku - warto puścić ankietę - jeśli pozytywnie to OK, jeśli negatywnie to warto się zastanowić nad zmiana.

Z tego co robią i powinni robić PRACOWNICY Z WYDZIAŁU ŚMIECIOWEGO W GMINIE znalazłem na stronie urzędu i zamieszczam poniżej.
Jeśli ktoś uważa, że nie wykonują swoich obowiązków to naślijcie na nich kontrolę z Inspektoratu Ochrony Środowiska z Województwa - a jak już będzie po kontrolach to niech upublicznią wnioski pokontrolne. Wtedy ich ocenimy bo tak naprawdę nie wiemy co robią pracownicy a co zaniedbują.
W końcu ta instytucja jest od tego aby kontrolować czy pracownicy wywiązują się ze swoich obowiązków.
Muszą mieć podkładkę w dokumentach na wszystkie swoje działania. Jak się okaże, że coś zaniedbują to wtedy ich ocenimy.
Z konferencji wczorajszej z burmistrzami wywnioskowałem, że wydział śmieciowy spodziewa się na początku roku kontroli z RIO - na pewno będzie kontrola finansów i faktur oraz tego czy gmina prawidłowo zarządza finansami - czas pokaże jaka będzie ocena.

A oto zakres działania wydziału, który jest na stronie gminy:
Do zakresu działania Wydziału Gospodarki Odpadami należy w szczególności:
1. przygotowywanie przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych i realizacja procedury przetargowej;
2. nadzorowanie gospodarowania odpadami komunalnymi, w tym realizacja zadań powierzonych podmiot odbierającym odpady komunalne od właścicieli nieruchomości;
3. organizowanie i rozliczanie systemu odbierania, transportu, zbierania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych oraz analiza stanu gospodarki odpadami w tym opracowywanie raportów i sprawozdań z dokonywanych analiz;
4. bieżąca analiza osiągania przez gminę odpowiednich poziomów recyklingu, przygotowywania do ponownego użycia i odzysku wskazanych frakcji odpadów oraz ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania;
5. prowadzenie rejestru działalności Regulowanej podmiotów odbierających odpady komunalne oraz ich kontrola;
6. koordynacja i nadzór realizacji zadań związanych z usuwaniem wyrobów zawierających azbest;
7. nadzorowanie pracy Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK);
8. obsługa interesantów w zakresie korekt i składanych dokumentów, weryfikacja danych zawartych w deklaracjach;
9. ustalanie zobowiązań z tytułu opłat, wydawanie decyzji administracyjnych na podstawie obowiązujących przepisów (w tym określenie w drodze decyzji wysokości opłaty), prowadzenie postępowań wyjaśniających w stosunku do osób, które nie złożyły w wymaganym terminie deklaracji lub złożyły deklaracje zawierające np. nieprawdziwe dane;
10. prowadzenie postępowań podatkowych w sprawach dotyczących stosowania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami – rozłożenia na raty podatku lub zaległości, odroczenia terminu płatności podatku lub zaległości oraz umorzeń zaległości, przygotowywanie decyzji w tych sprawach;
11. prowadzenie działań informacyjnych i edukacyjnych w zakresie prawidłowego gospodarowania odpadami komunalnymi, zwłaszcza w zakresie selektywnego zbierania odpadów komunalnych (organizowanie kursów, szkoleń, wykładów, konkursów promujących proekologiczne zachowania wśród mieszkańców);
12. opracowywanie informacji, przewidzianych do udostępnienia na stronie internetowej gminy,  BIP-ie oraz w gablotach wydziałowych dotyczących gospodarki odpadami;
13. przygotowywanie projektów uchwał dotyczących zakresu prowadzonych spraw;
14. przygotowywanie korespondencji w zakresach toczących się postępowań.


Offline Panu

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 52
    • Zobacz profil
Odp: Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #898 dnia: Listopada 11, 2015, 17:02:46 »
Przed wprowadzeniem  tego debilnego systemy jedna kobieta potrafiła to wszystko ogarnąć  a wszystko o było połowę tańsze

Offline włodziu

  • Bywalec
  • **
  • Wiadomości: 36
    • Zobacz profil
Odp: Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #899 dnia: Listopada 11, 2015, 17:34:51 »
karolu Żono Włodka, ten apel to skieruj do swoich przełożonych. To oni głoszą, że kilka tysięcy mieszkańców Polic oszukuje w deklaracjach śmieciowych - chociaż nie przyłapali na tym nikogo. Domyślam się więc, że wiedzą, o kim mówią. A skoro zamiast ściągnąć należności z niepłacących każą za nich płacić samotnym emerytom, muszą być z tymi niepłacącymi bardzo mocno związani. Może to nawet oni sami?
-------
Pracując na zmiany nie zawsze mam czas czytać wszystkie wypowiedzi i się do nich ustosunkowywać.

Ktoś tu posądza mnie o rozdwojenie jaźni.

Panie Jarosławie S. oświadczam Panu, że nie posiadam drugiego imienia i nie jestem KAROLEM.
Moja żona rzeczywiście wypowiadała się na moim haśle ale też nie jest KAROLEM  ani nawet KAROLINĄ.
Co do mojego PRACODAWCY to uważam, że nie powinien Pan Go mieszać w sprawy z Nim nie związane.
Siedziba firmy, w której pracuję mieści się w Szczecinie - Dąbiu a pracodawca jest zagraniczny.
Gdzieżbym śmiał zawracać głowę szefów sprawami mojej gminy.

A tak poza tym, Panie Jarosławie S, Pani Agnieszko S. GDZIE WASZA ETYKA DZIENNIKARSKA I OBIEKTYWIZM WYPOWIEDZI????????????????

Jeśli wypowiadacie się jako pokrzywdzeni mieszkańcy, jeśli macie wątpliwości co do jakości pracy pracowników wydziału śmieciowego to może warto przejść się do nich jako zwykli obywatele i zapoznać się z ich działaniami i z tym jakie mają możliwości i wtedy oceniajcie.

Ja wiele lat temu gdy zbierałem pozwolenia na budowę domu też oceniłem pewnych urzędników nie znając realiów, jednemu nawet nawymyślałem od nierobów pijących tylko kawę i czekających kiedy wybije fajrant a później mi było głupio.