Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: Opłaty za śmieci - konsultacje.  (Przeczytany 365627 razy)

jezat

  • Gość
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #240 dnia: Stycznia 10, 2013, 11:29:37 »
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Cytat: "jezat"
ABSOLUTNYM IMPERATYWEM RADNYCH JEST DZIAŁANIE W INTERESIE MIESZKAŃCÓW GMINY - tekst roty ślubowania został nawet określony ustawowo i z tego co "widu i słychu" radni ślubują bez protestów.



„Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście
obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na
względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców.”

"działanie w interesie mieszkańców gminy w zgodzie z obowiązującym prawem" - to jest absolutna podstawa jezat, gdyby nie ten warunek działania w zgodności z prawem, to każdy mógłby uzasadniać "interesem mieszkańców" dowolną koncepcję i powstałaby anarchia.
A ja myślałem,że po to tworzono małe ojczyzny zwane samorządami,żeby działały w interesie swoich mieszkańców.Przedstawiciele samorządów,czyli radni nawet jak się ogranicza ich władztwo/brak kontroli nad władzą wykonawczą/
nie protestują,bo wg Ciebie imperatywem jest przestrzeganie nawet głupiego prawa.To prowadzi do takich sytuacji jak aktualnie nie tylko w Policach,że administracja samorządowa/organ wykonawczy/robi się polityczną przechowalnię a władza uchwałodawcza bezradnie rozkłada ręce.Skutkiem tego w samorządach już zaczęły się podziały wg politycznych preferencji a polityczni nominaci na etatach administracji samorządowej uprawiają często w godzinach pracy politykę.Przed wyborami samorządowymi wyraziłem swoją opinię,że samorządy powinny być wolne od partii politycznych.Opinię podtrzymuję ale oczywiście chętnie poznam rozumne argumenty przeciw.
Cytat: "jezat"
Mieszkańców gminy nie pytano czy chcą płacić znacznie więcej niż obecnie za odpady komunalne.Nie pytano ich również czy chcą finansować nowe urzędnicze stanowiska będące przechowalnią politycznych nominatów.


Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Zgadza się. Obywateli naszego Państwa nie pytano o nic podczas tworzenia tego nowego prawa smieciowego na etapie prac sejmu. A samorządy realizują to prawo, BO MUSZĄ, zgrzytając zębami i zbierając cięgi od swoich mieszkańców.

Ale skoro już ustawa powstała a imperatywem radnych jest przestrzeganie owego  bubla to dlaczego nie zrobiliście nic,żeby koszty realizacji bubla maksymalnie ograniczyć.Czy ktoś z Was protestował przeciwko rozbudowie administracji - nie! bo to przecież pieniądze publiczne czyli nas podatników.Czy ktoś z Was protestował przeciwko radykalnej podwyżce opłat za odbiór śmieci - nie! bo to przecież pieniądze wyborców.Czy ktoś z Was protestował przeciwko niejasnym zasadom zatrudniania urzędników - też nie! Jest gorzej niż jeszcze do niedawna myślałem.Samorząd policki staje się politycznym targowiskiem,gdzie nie można udzielić informacji o okolicznosciach politycznej nominacji nawet jak się jest wiceprzewodniczącym RM.    
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
W sprawie naczelnika WGO odpowiedział juz Wykidajlo

Po co kręcisz.Pytanie dotyczyło szczegółów.Powtórzę;kiedy został ogłoszony nabór /konkurs/na naczelnika WGO,dlaczego tej informacji nie było w BIPie oraz dlaczego nie wykonano wszystkich czynności zwiazanych z owym naborem zgodnie z zarządzeniem Diakuna nr 31/06 z 3 lutego 2006.Odpowiedz Wykidajły dotyczyła czegoś innego.

Offline Wykidajło

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2610
    • Zobacz profil
    • http://www.naszepolice.pl
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #241 dnia: Stycznia 10, 2013, 11:34:17 »
Cytat: "millena"
Cytat: "jezat"
Nie pytano ich również czy chcą finansować nowe urzędnicze stanowiska będące przechowalnią politycznych nominatów.


Napisz skargę do premiera. On z pewnościa cię zrozumie. Przecież w żadnym urzędzie w Polsce nie ma zatrudnionych politycznych nominatów, ich pociotków i znajomych. No a w Policach to nigdy wcześniej nie miało miejsca. To tylko przypadkowe zbieżności w nazwiskach zatrudnianych osób w polickim samorządzie. Jakiś ty transparentny, jestem pełna podziwu. Skoro tak cię oburzają trzej (!!!) przedstawiciele PiSu zatrudnieni w Policach,

I przedstawicielki. Nie zapominaj o przedstawicielkach, przedstawicielko.
Mnie nie oburzają. Mnie śmieszą, bo pamiętam te potoki świętego oburzenia na nepotyzm w innych partiach niż PiS. Wiedziałem, że prędzej czy później zobaczymy prawdziwe oblicze młodych zdolnych Patriotów i pokazy ich PiShonoru. Szybko poszło.
A naczelnika będziemy rozliczać z roboty. Mam gdzieś, czy jest z PiS, PO, Gryfa czy Koła Gospodyń Wiejskich, póki dobrze robi to, za co mu płacimy. Na razie specjalnie nie ma się czego czepiać, nie wypada gorzej niż inni.
Kłamstwo obiegnie świat nim prawda założy buty.

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #242 dnia: Stycznia 10, 2013, 12:39:50 »
Cytat: "jezat"
A ja myślałem,że po to tworzono małe ojczyzny zwane samorządami,żeby działały w interesie swoich mieszkańców.Przedstawiciele samorządów,czyli radni nawet jak się ogranicza ich władztwo/brak kontroli nad władzą wykonawczą/
nie protestują,bo wg Ciebie imperatywem jest przestrzeganie nawet głupiego prawa.


Jezat, spróbuj o tym wszystki mpomyśleć odrzucając pryzmat swej niechęci do PiS.
Dla mnie prawo jest najważniejsze, nawet jeżeli mam watpliwości co do jego słuszności albo pozyteczności.

Jeżeli będziemy się kierować "opiniami", a nie prawem, to funkcjonowanie państwa nie ma sensu (pamiętasz takiego profesora, co się Falandysz nazywał?).
Nawet "głupie" prawa nalezy przestrzegac, bo taki jest fundament panstwa prawa. Ale też trzeba  jednoczesnie wykorzystywac legalne procedury, aby wpływac na zmiany tego "głupiego"prawa legalnymi sposobami.

Wywodzisz jezacie swój wniosek troszeczkę na skróty mowiąc, że głupie prawo wprost prowadzi do zwiększania zatrudnienia w samorządach podług politycznych barw i zachcianek.
Przypominam, że przewidywany koszt administracji w systemie odpadowym to 3%. I to tylko teoretycznie, bo śmieciowa administracja "mieści się" w puli zaplanowanych środków na funkcjonowanie urzędu, czyli nie wpływa wprost na stawkę opłat za odpady.

Koszt odbioru i transportu odpadów to 54%, a koszt zagospodarowania, to 42%.

Cytat: "jezat"
Przed wyborami samorządowymi wyraziłem swoją opinię,że samorządy powinny być wolne od partii politycznych.Opinię podtrzymuję ale oczywiście chętnie poznam rozumne argumenty przeciw.


Tak będzie od nowej kadencji w wyniku zmian w kodeksie wyborczym.
I osobiście bardzo się z tego cieszę.

Cytat: "jezat"
dlaczego nie zrobiliście nic,żeby koszty realizacji bubla maksymalnie ograniczyć.

Szacunkowe(bo trzeba pamietać, że cały czas mówimy o szacunkowych kosztach) koszty tego, jak to nazywasz "bubla" sa ograniczone do minimum, a część z nich jest przesunięta na budżet, a nie na opłatę smieciową, dzięki temu mieszkańcy mają taniej.

Cytat: "jezat"
Czy ktoś z Was protestował przeciwko rozbudowie administracji - nie! bo to przecież pieniądze publiczne czyli nas podatników.


Ależ oczywiście, dlatego ta administracja jest w budżecie, a nie w opłacie, aby było taniej dla mieszkańców. Co do zakresu i ilości urzędników - wsłuchaj się w słowa Wykidajły, daj im najpierw popracowac, a potem oceniaj, czy pracują dobrze, czy jest ich za dużo.

Cytat: "jezat"
Czy ktoś z Was protestował przeciwko radykalnej podwyżce opłat za odbiór śmieci - nie! bo to przecież pieniądze wyborców.


Jezat zmiłuj się, przeciez ja sam będe płacił więcej, więc nie wciskaj mi tu, ze olałem sprawę wysokosci opłat, bo to nie moje pieniądze.

Cytat: "jezat"
Czy ktoś z Was protestował przeciwko niejasnym zasadom zatrudniania urzędników - też nie!


Przedstaw prosze precyzyjnie, co jest niejasne w zasadach, jakie sa Twoje podejrzenia? Ale zrób to tak, jak sam wcześniej apelowałeś
Cytat: "jezat"
...chętnie poznam rozumne argumenty ...


Jakie masz zarzuty wobec trybu powołania WGO?
Jakie masz zarzuty co do trybu przeprowadzenia konkursu na pracownika 1/2 etatu Wydziału Ochrony Środowiska?
Jakie masz zarzuty do przeprowadzonego konkursu na stanowisko pracownika WGO?
Jakie masz zarzuty wobec tego, że naczelnikiem WGO został człowiek, którego nie wyłonił konkurs, a został powołany legalnie, w drodze awansu zawodowego?

Cytat: "jezat"
Samorząd policki staje się politycznym targowiskiem,gdzie nie można udzielić informacji o okolicznosciach politycznej nominacji nawet jak się jest wiceprzewodniczącym RM.


Takich informacji może udzielić tylko ten, co je posiada, ja ich jeszcze nie posiadłem. Jak będe wiedział, tą wiedzą się podzielę.

jezat

  • Gość
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #243 dnia: Stycznia 10, 2013, 14:35:44 »
Cytat: "jezat"
A ja myślałem,że po to tworzono małe ojczyzny zwane samorządami,żeby działały w interesie swoich mieszkańców.Przedstawiciele samorządów,czyli radni nawet jak się ogranicza ich władztwo/brak kontroli nad władzą wykonawczą/
nie protestują,bo wg Ciebie imperatywem jest przestrzeganie nawet głupiego prawa.


Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Jezat, spróbuj o tym wszystki mpomyśleć odrzucając pryzmat swej niechęci do PiS.
Dla mnie prawo jest najważniejsze, nawet jeżeli mam watpliwości co do jego słuszności albo pozyteczności.

Jeżeli będziemy się kierować "opiniami", a nie prawem, to funkcjonowanie państwa nie ma sensu (pamiętasz takiego profesora, co się Falandysz nazywał?).
Nawet "głupie" prawa nalezy przestrzegac, bo taki jest fundament panstwa prawa. Ale też trzeba  jednoczesnie wykorzystywac legalne procedury, aby wpływac na zmiany tego "głupiego"prawa legalnymi sposobami.

Falandysz potrafił w prawie znajdować luki.Ja Falandyszem nie jestem ale taką wskazałem.Ten paragraf ustawy śmieciowej umożliwia tanim kosztem ominięcie przymusu przeprowadzania przetargu.Nam wszystkim powinno zależeć na ochronie mieszkańców gminy przed monopolami,czyli przed chciwością kapitalistów.Wystarczy zajrzeć do Czech jak opanowału temat niemieckie monopole.Wykorzystanie wymienionego przeze mnie paragrafu to legalny sposób.
Mój stosunek do PiSu kształtują oni sami swoimi wypowiedziami,również tu na forum.Nie chcę przytaczać tekstów buszujących na forum urzędników samorządowych,bo narażę się na zarzut "nie wnoszenia nic treściwego do tematu,albo naruszania dóbr osobistych ewentualnie siania nienawiści.Oni robią to doskonale a w związku z tym ,że nie jestem przyklejony do żadnej partii politycznej mogę bez klapek na oczach oceniać rzeczywistość i nikt mi nie wmówi,że białe jest czarne.
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Wywodzisz jezacie swój wniosek troszeczkę na skróty mowiąc, że głupie prawo wprost prowadzi do zwiększania zatrudnienia w samorządach podług politycznych barw i zachcianek.
Przypominam, że przewidywany koszt administracji w systemie odpadowym to 3%. I to tylko teoretycznie, bo śmieciowa administracja "mieści się" w puli zaplanowanych środków na funkcjonowanie urzędu, czyli nie wpływa wprost na stawkę opłat za odpady.

Jeśli zwiększymy koszty zagospodarowania śmieci o 100% to koszty administracyjne spadną do 1,5%,następnie przy tej samej skali podwyżek do 0,75 itd,itd,ale tylko wtedy jak zlikwidujemy prawo Parkinsona czyli nigdy,chociaż pozytywne przykłady są;ktoś z forumowiczów przytoczył USA ,gdzie kilkunastu specjalistów nadzorowało budowę  wszystkich autostrad.To znak że w świecie cywilizowanym można tanio i dobrze.
Cytat: "jezat"
Przed wyborami samorządowymi wyraziłem swoją opinię,że samorządy powinny być wolne od partii politycznych.Opinię podtrzymuję ale oczywiście chętnie poznam rozumne argumenty przeciw.


Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Tak będzie od nowej kadencji w wyniku zmian w kodeksie wyborczym.
I osobiście bardzo się z tego cieszę.

Świetnie,mnie to również cieszy ale problem aktualnego politycznego desantu pozostanie,bo przecież urzędnicy samorządowi są praktycznie nieusuwalni.
Cytat: "jezat"
dlaczego nie zrobiliście nic,żeby koszty realizacji bubla maksymalnie ograniczyć.

Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Szacunkowe(bo trzeba pamietać, że cały czas mówimy o szacunkowych kosztach) koszty tego, jak to nazywasz "bubla" sa ograniczone do minimum, a część z nich jest przesunięta na budżet, a nie na opłatę smieciową, dzięki temu mieszkańcy mają taniej.

Nie kpij sobie z poważnej sprawy.Dzięki podwyżce opłat "mieszkańcy mają taniej"?Jak to policzyłeś?To jakiś matematyczny cud.
Cytat: "jezat"
Czy ktoś z Was protestował przeciwko rozbudowie administracji - nie! bo to przecież pieniądze publiczne czyli nas podatników.

Cytat: "grzegorz.ufniarz"

Ależ oczywiście, dlatego ta administracja jest w budżecie, a nie w opłacie, aby było taniej dla mieszkańców. Co do zakresu i ilości urzędników - wsłuchaj się w słowa Wykidajły, daj im najpierw popracowac, a potem oceniaj, czy pracują dobrze, czy jest ich za dużo.
[/quote]Rozumiem,że nikt z radnych nie protestował,bo koszty rozrostu administracji(przypominam,że walka z korupcją i biurokracją to najważniejsze hasła IV RP)
ukryto w budżecie,dzięki czemu mieszkańcy będą mieli taniej bo będa więcej płacili.Argumentacja powala.


Cytat: "jezat"
Czy ktoś z Was protestował przeciwko radykalnej podwyżce opłat za odbiór śmieci - nie! bo to przecież pieniądze wyborców.


Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Jezat zmiłuj się, przeciez ja sam będe płacił więcej, więc nie wciskaj mi tu, ze olałem sprawę wysokosci opłat, bo to nie moje pieniądze.

Ale ja zapytałem,czy ktoś z Was radnych protestował? a nie czy Ciebie stać na wyższe opłaty
Cytat: "jezat"
Czy ktoś z Was protestował przeciwko niejasnym zasadom zatrudniania urzędników - też nie!


[quote"grzegorz.ufniarz"]Przedstaw prosze precyzyjnie, co jest niejasne w zasadach, jakie sa Twoje podejrzenia? Ale zrób to tak, jak sam wcześniej apelowałeś.Jakie masz zarzuty wobec trybu powołania WGO?[/quote]
1.Dowiedzieliśmy się o tym,dopiero 7 grudnia 2012.
2.Zarządzenie zostało prawdopodobnie antydatowane/nazywa się to urzędniczą pomyłką/bowiem wcześniejsze o nr 103 zostało wytworzone 1 czerwca,akurat w dniu dziecka i dni chemika.
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Jakie masz zarzuty co do trybu przeprowadzenia konkursu na pracownika 1/2 etatu Wydziału Ochrony Środowiska?

A kiedy takie zarzuty sformułowałem?
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Jakie masz zarzuty do przeprowadzonego konkursu na stanowisko pracownika WGO?

Tak samo jak pietro wyżej.
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Jakie masz zarzuty wobec tego, że naczelnikiem WGO został człowiek, którego nie wyłonił konkurs, a został powołany legalnie, w drodze awansu zawodowego?

Najprostsze  z możliwych.Na wakaty wg zasad Diakuna/patrz zarządzenie 31/06 z 3 luty 2006/przeprowadza się nabór lub jak kto woli konkurs.Powstanie nowego wydziału stworzyło wakat i tu patrz wyżej zarządzenie Diakuna.Awansu,moim zdaniem, można dokonywać w ramach istniejących struktur.Tutaj ominięto własne zasady.I powiem ci dlaczego.Wydział utworzono pod polityczne zapotrzebowanie a nie faktyczne potrzeby.W gospodarowaniu odpadami poza wprowadzeniem "pszoków"niewiele się  zmieniło.Cele pozostały te same.Za gospodarowanie odpadami odpowiadał Wydział Ochrony Środowiska i z tej działalności zdawał, zdaje się przed Radą coroczne sprawozdania.Wystarczyło zwiększyć zatrudnienie,na poczatki na czas określony ze względu na "olbrzymi"problem zbierania oświadczeń od właścicieli nieruchomości.Mleko się rozlało i teraz trzeba dorabiać argumenty.

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #244 dnia: Stycznia 10, 2013, 16:35:56 »
Zacytujemy się wzajemnie na smierć :d więc trochę zmienię formę

Wskazany przez Ciebie sposób jezacie nie jest legalny. Dlaczego? Bo ustawa w odpowiednim  paragrafie NAKZUJE zrobić przetarg. A jeśli nakazuje, to znaczy, że jest to obowiązek. Sankcja za jego niewykonanie, dotyczy sytuacji losowych, np. przedłużająca się procedura przetargowa, jakieś inne okoliczności, które nie pozwoliły w terminie zrealizowac tego OBOWIĄZKU.
Gdyby gmina celowo nie relizowała ustawy, tak jak to postulujesz, to walec nadzoru by ją rozjechał.

Informacja o tym, że koszt administracyjny w systemie zajmuje 3% była tylko informacją. Ty jezacie, robisz z niej opowieść magiczną o hipotetycznym powiększaniu kosztów. Po co?

tu muszę zacytować:
Cytuj (zaznaczone)
grzegorz.ufniarz napisał/a:
Szacunkowe(bo trzeba pamietać, że cały czas mówimy o szacunkowych kosztach) koszty tego, jak to nazywasz "bubla" sa ograniczone do minimum, a część z nich jest przesunięta na budżet, a nie na opłatę smieciową, dzięki temu mieszkańcy mają taniej.
jezat napisał:
Nie kpij sobie z poważnej sprawy.Dzięki podwyżce opłat "mieszkańcy mają taniej"?Jak to policzyłeś?To jakiś matematyczny cud.
jezat napisał/a:


Nie kpię sobie, Przesunięcie części wydatków w systemie śmieciowym spowodowała, że można było stawkę okreslić na niższym poziomie. Gdyby te koszty były ujęte w system śmieciowy, stawka musiała by być wyższa. Rozumiesz mechanizm? Jasne że rozumiesz - więc powstrzymaj się od  stwierdzeń Dzięki podwyżce opłat "mieszkańcy mają taniej

Nie pytałeś czy stać mnie na podwyzki za smieci, zapytałes czy protestowałem przeciw stawce i za chwilę sam sobie odpowiedziałeś, że nie protestowałem bo mam w nosie ludzi i ich pieniądze.

Wybacz jezacie - takie przedstawienie sprawy to naduzycie. Nie mam ludzi w nosie, protestowałem wraz z innymi radnymi przeciw stawce i dzieki tym protestom wynosi ona dziś 12 zł od osoby za miesiąc.

Cytat: "jezat"
Wydział utworzono pod polityczne zapotrzebowanie a nie faktyczne potrzeby.W gospodarowaniu odpadami poza wprowadzeniem "pszoków"niewiele się zmieniło.Cele pozostały te same.Za gospodarowanie odpadami odpowiadał Wydział Ochrony Środowiska i z tej działalności zdawał, zdaje się przed Radą coroczne sprawozdania.Wystarczyło zwiększyć zatrudnienie,na poczatki na czas określony ze względu na "olbrzymi"problem zbierania oświadczeń od właścicieli nieruchomości.Mleko się rozlało i teraz trzeba dorabiać argumenty.


To nie jest prawda.
Dotychczasowe zadania wydziału OŚ w zakresie smieciowym dotyczyły:
-akcji sprzatania swiata
-wydawania decyzji zgodnie z ustawa o odpadach
-likwidacja dzikich wysypisk

dlaczego?
Bo gmina śmieciami właściwie się nie zajmowała, no może poza nadzorem nad ZOiSOKiem.
W zasobie komunalnym wywóz smieci ustalał ZGKiM i tyle.

Dziś, gdy gmina jest włascicielem śmieci, trzeba zorganizowac system, ustalić zasady i procedy, deklaracje, rozliczenia, przetarg, kontrola, reportowanie(wymieniłem w skrócie). Na mój gust roboty od pioruna. MOim zdaniem zakres zadań uzsadnia konieczność zaangażowania w to większej liczby ludzi. Czxy w formie powierzenia istniejącemu wydzialowi, czy w formie wydzielenia odrębnego wydziału, to juz kwetie techniczne do rozstrzygnięcia przez burmistrza.

Offline Febe

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 132
  • Płeć: Kobieta
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #245 dnia: Stycznia 10, 2013, 16:46:33 »
Wystarczy zajrzeć do ustawy o pracownikach samorządowych z 21.11.2008 r.:
"Art. 12. 1. Wolnym stanowiskiem urzędniczym, w tym wolnym kierowniczym stanowiskiem urzędniczym, jest stanowisko, na które, zgodnie z przepisami ustawy albo w drodze porozumienia, nie został przeniesiony pracownik samorządowy danej jednostki lub na które nie został przeniesiony inny pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, posiadający kwalifikacje wymagane na danym stanowisku lub nie został przeprowadzony na to stanowisko nabór albo na którym mimo przeprowadzonego naboru nie został zatrudniony pracownik.
2. Nie wymaga przeprowadzenia naboru zatrudnienie osoby na zastępstwo w związku z usprawiedliwioną nieobecnością pracownika samorządowego."

Skoro ktoś został przeniesiony, tzn., że nie było wolnego stanowiska i nie istniała potrzeba przeprowadzenia naboru w formie konkursu itp. (zgodnie z art. 11 cytowanej ustawy).

Offline Daria

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 933
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #246 dnia: Stycznia 10, 2013, 17:30:39 »
W moim odczuciu ustawa polityczna, nie dla obywateli i nie jest dostosowana do rzeczywistości. Zarobią firmy zaangażowane w projekt, gminy się wzbogacą. Odnoszę wrażenie, że bierze się pod uwagę tylko interes gminy. Przedstawiciele lokalnej władzy dobrze orientują się w temacie. Wzięli sprawę w swoje ręce. A mieszkańcy? Wiedzą jedno. Będzie drożej. Płacz i płać.  

Cytat: "grzegorz.ufniarz"

Cytat: "jezat"
Czy ktoś z Was protestował przeciwko radykalnej podwyżce opłat za odbiór śmieci - nie! bo to przecież pieniądze wyborców.


Jezat zmiłuj się, przeciez ja sam będe płacił więcej, więc nie wciskaj mi tu, ze olałem sprawę wysokosci opłat, bo to nie moje pieniądze.

Hmmm... Bogaci i o wysokich zarobkach (dochodach) nie odczują. Z ich poziomu bytu to pryszcz. Grzegorz, sam pisałeś, że płacisz 9 zł. od osoby, gdy ktoś inny w Chemiku 17 zł. Jeśli dzisiaj taka rozpiętość stawek to czego możemy się spodziewać w bliskiej przyszłości?
- Znaj i uwzględniaj zdanie innych -

Offline bydy

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 369
  • Płeć: Mężczyzna
    • Status GG
    • Zobacz profil
    • http://www.KamieniarzPolice.pl
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #247 dnia: Stycznia 10, 2013, 18:00:08 »
Cytat: "konDonek"
Trzeba zmniejszyć spożycie albo nosić butelki na wymianę to szybko się nie zapełni.

Akurat te butelki nie są na wymianę:> A druga sprawa, może w ogóle zmniejszyć spożycie czegokolwiek do zera i w ogóle nie produkować śmieci? :> Pisałem o segregacji a nie ograniczaniu siebie...
Ja tylko chciałem podkreślić to, że powinno być tak, że za segregację powinny być profity, a nie jeszcze dopłata. Powinna być jakaś zachęta chyba, nie? :>

Pozdrawiam.
Cannot join to channel #real-life (You are banned!!!)

Offline bazyl

  • Gadatliwy
  • ****
  • Wiadomości: 84
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #248 dnia: Stycznia 10, 2013, 18:04:13 »
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Dziś, gdy gmina jest włascicielem śmieci, trzeba zorganizowac system, ustalić zasady i procedy, deklaracje, rozliczenia, przetarg, kontrola, reportowanie(wymieniłem w skrócie). Na mój gust roboty od pioruna. MOim zdaniem zakres zadań uzsadnia konieczność zaangażowania w to większej liczby ludzi. Czxy w formie powierzenia istniejącemu wydzialowi, czy w formie wydzielenia odrębnego wydziału, to juz kwetie techniczne do rozstrzygnięcia przez burmistrza.


Cytat: "Febe"
Skoro ktoś został przeniesiony, tzn., że nie było wolnego stanowiska i nie istniała potrzeba przeprowadzenia naboru w formie konkursu itp. (zgodnie z art. 11 cytowanej ustawy).


Szkoda Waszego wysiłku. Facetowi nie chodzi o wyjaśnienia, argumenty i przekazywana wiedzę, jemu chodzi po prostu o <dymienie>. Chłop ma swoja obsesję i próbuje ją wyleczyć przy pomocy forum. Jak długo nie łamie prawa i regulaminu, niech kontynuuje swoją terapię. :lol2:

Cytat: "bydy"
być profity, a nie jeszcze dopłata. Powinna być jakaś zachęta chyba, nie?


Od 1 lipca będzie: 12 zł /mc za segregowanie od osoby, 20 zł/ mc za odpady zmieszane. To chyba dostateczna zachęta.

Offline Daria

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 933
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #249 dnia: Stycznia 10, 2013, 18:48:24 »
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Dotychczasowe zadania wydziału OŚ w zakresie smieciowym dotyczyły:
-akcji sprzatania swiata
-wydawania decyzji zgodnie z ustawa o odpadach
-likwidacja dzikich wysypisk

OŚ nie poradziła sobie z dzikimi wysypiskami. Mamy w gminie nowy wydział. Znikną  dzikie wysypiska i kombinatorzy zaśmiecający lasy? Bo to było intencją ustawy. Tak oficjalnie się mówi.
- Znaj i uwzględniaj zdanie innych -

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #250 dnia: Stycznia 10, 2013, 19:00:07 »
Cytat: Daria
Odnoszę wrażenie, że bierze się pod uwagę tylko interes gminy.

Daria, a co jest tym interesem gminy według Ciebie?

Cytat: "Daria"
Hmmm... Bogaci i o wysokich zarobkach (dochodach) nie odczują. Z ich poziomu bytu to pryszcz. Grzegorz, sam pisałeś, że płacisz 9 zł. od osoby, gdy ktoś inny w Chemiku 17 zł. Jeśli dzisiaj taka rozpiętość stawek to czego możemy się spodziewać w bliskiej przyszłości?


Tak ja płace teraz 9 zł, więc zapłace miesięcznie zamiast 27, to 36 zł.
Ci co do tej pory płacili po 17 zł, teraz zapłaca 12(jesli będa segregowac), więc zaoszczędzą.

Ktoś wcześniej w tym watku(prosze wybaczyć, że nie pamiętam dokladnie kto), pisał, że mieszka w domku i płaci za kwartał prawie tyle, ile teraz zapłaci miesięcznie.
Ale cos mi tu nie pasuje...
Proszę mnie poprawić, jesli się mylę. Skoro płaci 66 zł za kwartał przy 4 osobowej rodzinie i kubeł jest wywożony raz na 2 tygodnie, to mam watpliwości, czy w ramach oszczędzania miejsca w kuble, spora część śmieci nie ląduje w piecu albo w innych miejscach.
Proszę się na mnie nie obrażac, wyrażam tę wątpliwość w oparciu oi swoje doświadczenia w trzyosobowej rodzinie.

Jeszcze raz proszę sie nie obrażać, nie chcę nikogo pomawiać ale chodzi o to, że jest duze prawdopodobieństwo, że spora część śmieci w skali gminy nie trafia do kubłów, tylko jest palona albo wywalana do lasu.

System jest obliczony na odbiór 100% wytwarzanych  odpadów, zatem uwzględnia rownież to, co dziś ulatuje przez komin albo wala się po lesie, bo przemnożono statystycznie ilość produkowanych odpadów na głową przez ilość mieszkańców. Na tej podstawie oszacowano koszt funkcjonowania systemu.
Wyszło 12 zł i 20 zł. Ale cały czas podkreslam, brak danych dokladnych, wszystko opiera sie na wartościach oszacowanych.
Dopiero drugie półrocze pokaże jak to wygląda.

I odpowiadając na wątpliwości Darii - tak, stawka opłaty może się zmienić w 2014 roku ale niewiadomych jest tak dużo, że może się okazać, że stawka zmieni się w góre albo w dół.

Offline Daria

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 933
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #251 dnia: Stycznia 10, 2013, 19:33:39 »
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Daria, a co jest tym interesem gminy według Ciebie?

Finanse.
- Znaj i uwzględniaj zdanie innych -

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #252 dnia: Stycznia 10, 2013, 21:40:48 »
Cytat: "Daria"
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Daria, a co jest tym interesem gminy według Ciebie?

Finanse.


Art. 6r. 1. Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi stanowi dochód
gminy.
2. Z pobranych opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi
gmina pokrywa koszty funkcjonowania systemu gospodarowania
odpadami komunalnymi, które obejmują koszty:
1) odbierania, transportu, zbierania, odzysku i unieszkodliwiania
odpadów komunalnych;
2) tworzenia i utrzymania punktów selektywnego zbierania odpadów
komunalnych;
3) obsługi administracyjnej tego systemu


Co oznacza w praktyce ten zapis w ustawie śmieciowej?
To, że dochód z opłaty smieciowej nie może być wydatkowany na nic innego, poza wymienionymi w punktach 1,2,3 działaniami i to w wysokości, która pokrywa koszt tych punktów.

Jednym słowem gmina nie może zarabiać na opłatach smieciowych.

jezat

  • Gość
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #253 dnia: Stycznia 10, 2013, 22:34:18 »
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Zacytujemy się wzajemnie na smierć :d więc trochę zmienię formę
Wskazany przez Ciebie sposób jezacie nie jest legalny. Dlaczego? Bo ustawa w odpowiednim  paragrafie NAKZUJE zrobić przetarg. A jeśli nakazuje, to znaczy, że jest to obowiązek. Sankcja za jego niewykonanie, dotyczy sytuacji losowych, np. przedłużająca się procedura przetargowa, jakieś inne okoliczności, które nie pozwoliły w terminie zrealizowac tego OBOWIĄZKU.

W ustawie nie określono sytuacji losowych,ale przyjmuję za dobra monetę stwierdzenie"np.przedłużajaca sie procedura przetargowa".
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Informacja o tym, że koszt administracyjny w systemie zajmuje 3% była tylko informacją. Ty jezacie, robisz z niej opowieść magiczną o hipotetycznym powiększaniu kosztów. Po co?

Odniosłem się matematycznie do Twojej informacji po to żeby uzasadnić absurdalność twojej tezy,że drożej to taniej.


Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Nie kpię sobie, Przesunięcie części wydatków w systemie śmieciowym spowodowała, że można było stawkę okreslić na niższym poziomie. Gdyby te koszty były ujęte w system śmieciowy, stawka musiała by być wyższa. Rozumiesz mechanizm? Jasne że rozumiesz - więc powstrzymaj się od  stwierdzeń Dzięki podwyżce opłat "mieszkańcy mają taniej

Obawiam się,że teza o wyższości wyższej opłaty nad niższą nie znajduje zbyt wielu zwolenników tym bardziej,że jak stwierdziłeś poruszamy się w kwotach szacunkowych,czyli wróżeniu z fusów.
Cytat: "jezat"
Wydział utworzono pod polityczne zapotrzebowanie a nie faktyczne potrzeby.W gospodarowaniu odpadami poza wprowadzeniem "pszoków"niewiele się zmieniło.Cele pozostały te same.Za gospodarowanie odpadami odpowiadał Wydział Ochrony Środowiska i z tej działalności zdawał, zdaje się przed Radą coroczne sprawozdania.Wystarczyło zwiększyć zatrudnienie,na poczatki na czas określony ze względu na "olbrzymi"problem zbierania oświadczeń od właścicieli nieruchomości.Mleko się rozlało i teraz trzeba dorabiać argumenty.


Cytat: "grzegorz.ufniarz"
To nie jest prawda.
Dotychczasowe zadania wydziału OŚ w zakresie smieciowym dotyczyły:
-akcji sprzatania swiata
-wydawania decyzji zgodnie z ustawa o odpadach
-likwidacja dzikich wysypiskdlaczego?
Bo gmina śmieciami właściwie się nie zajmowała, no może poza nadzorem nad ZOiSOKiem.
W zasobie komunalnym wywóz śmieci ustalał ZGKiM i tyle.

To dlaczego nie poszerzono zakresu działania tego wydziału?Tu masz odpowiedz,że chodziło o polityczne zamówienie.
Gmina śmieciami się zajmowała bo jest właścicielem ZOiSOK a ZGKiM jesli dobrze pamietam jest spółką gminną.

Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Dziś, gdy gmina jest włascicielem śmieci, trzeba zorganizowac system, ustalić zasady i procedy, deklaracje, rozliczenia, przetarg, kontrola, reportowanie(wymieniłem w skrócie). Na mój gust roboty od pioruna. MOim zdaniem zakres zadań uzsadnia konieczność zaangażowania w to większej liczby ludzi. Czxy w formie powierzenia istniejącemu wydzialowi, czy w formie wydzielenia odrębnego wydziału, to juz kwetie techniczne do rozstrzygnięcia przez burmistrza.

Wydział organizacyjno prawny zatrudnia kilkadziesiąt osób i jeden naczelnik sobie radzi.
Jeśli wyłoniony w drodze otwartego,konkurencyjnego naboru naczelnik Wydziału Ochrony
Środowiska nie dałby sobie rady ze zwiększonymi zadaniami to wtedy ewentualnie należałoby zastanowić się nad utworzeniem nowego wydziału.

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #254 dnia: Stycznia 10, 2013, 22:45:46 »
Cytat: "jezat"
[Wydział organizacyjno prawny zatrudnia kilkadziesiąt osób i jeden naczelnik sobie radzi.
Jeśli wyłoniony w drodze otwartego,konkurencyjnego naboru naczelnik Wydziału Ochrony
Środowiska nie dałby sobie rady ze zwiększonymi zadaniami to wtedy ewentualnie należałoby zastanowić się nad utworzeniem nowego wydziału.


I tu drogi jezacie wchodzimy w nie swoje buty, czyli prezentujemy swoje opinie na temat organizacji administracji. Ty uważasz, że istniejący wydział wraz z jego załogą da sobie radę z nowym systemem śmieciowym, burmistrz uznał, że chce to zrobic inaczej, przy czym Ty uznajesz, że to z politycznych powdów, a nie innych.

Nie będę się o to sprzeczał, bo ani nie przekonam Ciebie, ani nie zmienię decyzji burmistrza, bo nie mam takiej mocy.

Chcę tylko, żebyś nie tkwił w błędnym przekonaniu, że Wydział Organizacyjno-Prawny liczy sobie kilkadziesiąt osób :D (mogę się mylić ale na moje oko to jakieś 15 osób w tym m. in.: kancelaria, informatycy i radcy prawni)

Dobranoc