Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Police] Kamień młyński  (Przeczytany 10100 razy)

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Police] Kamień młyński
« dnia: Września 04, 2012, 20:50:22 »
Relacja z przeniesienia kamienia młyńskiego. Pierwszy raz widzę taki nietypowy, podwójny kamień - "leżak".
Szybko przegooglowałem internet i nic podobnego nie znalazłem. Czy ktoś spotkał się z takim rzadkim eksponatem?



Zmieniłem lokalizację zdjęcia, bo włączała się reklama

( Kuba, dzięki, pozdrawiam)
<*)))))>{

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Kamień młyński
« Odpowiedź #1 dnia: Września 04, 2012, 21:27:33 »
Młyn stał obok browaru.

W dokumentacji budowlanej browaru Alberta Gellendiena teren wygląda następująco.
Wraz z wielorodzinnym, I piętrowym budynkiem mieszkalnym, w którym mieszkała m.in. jego żona Helene oraz ich syn Willi.



Natomiast bardzo zaciekawił mnie ten fragment - "Po wojnie jakiś czas warzono w nim piwo, potem został przekształcony w rozlewnię oranżady, aż w końcu go rozebrano, opodal wyrosły bloki."

Swoją filie - Brauerei Elysium Filiale Pölitz (magazyny piw) zorganizował tu po przejęciu browaru Gellendiena - Elysium , który należał do konsorcjum Ruckforta. Pozostały i niepotrzebny sprzęt został wyprzedany.

W jaki więc sposób spowrotem warzono tu piwo po wojnie?

Pozdrawiam

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Police] Kamień młyński
« Odpowiedź #2 dnia: Września 05, 2012, 01:42:57 »
No to macie przykład, co warte są ludzkie wspomnienia. W notatce na stronie "Magazynu" jest informacja, że taki przebieg zdarzeń podał świadek. Najpierw browar, potem rozlewnia oranżady.
Z tego, co pisze Domino wynika, że była to tzw. wiedza wtórna, nabyta. Czyli być może była tam rozlewnia oranżady, ale za polskich czasów browaru być nie mogło. Niemniej słyszano - mówiono, że kiedyś był to browar i tak powstało przekonanie, że dotrwał do czasów powojennych. Wspomniany świadek ma lat ok. 60, informację o browarze otrzymał zapewne od pionierów - rodziców lub kogoś z ich pokolenia. Bo sam mógł co najwyżej zapamiętać tę rozlewnię oranżady, dla dzieci rzecz ciekawa (a oranżada pożądana).

Sam kamień tkwił w trawie w nieco innym miejscu niż wskazuje Domino, widać go na mapce satelitarnej, zrzut w załączeniu.



lub

http://img809.imageshack.us/img809/2590/mapka2m.jpg

Prawdopodobnie położono go z boku i zapomniano zabrać po zakończeniu budowy bloków. Tak przetrwał do do przedwczoraj (3 IX 2012).

Offline Borisz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 460
    • Zobacz profil
[Police] Kamień młyński
« Odpowiedź #3 dnia: Września 05, 2012, 14:18:12 »
Rzeczywiście dziwny kamień, z tego co się orientuję, to kamień młyński obraca się wokół osi, a jak ten miał się obracac, skoro ma dwie osie?

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Kamień młyński
« Odpowiedź #4 dnia: Września 05, 2012, 14:53:02 »
"Leżak" się nie obracał, był nieruchomy. Ale fakt, znajomi pokazywali różne kamienie młynarskie i takiego to jeszcze nie widziałem.
Wygląda jakby konstrukcja składała się nie z jednej maszyny, a dwóch - zapewne połaczonych czyli 2 x więcej zmielonego ziarna przy jednoczesnych obrotach. Bardzo ciekawe. Aż dziwne, że nie była to tak rozpowszechniona metoda, skoro tym samym sposobem można było uzyskać o 100% więcej mączki.

Pozdrawiam

Offline cooker

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 862
    • Zobacz profil
[Police] Kamień młyński
« Odpowiedź #5 dnia: Września 05, 2012, 15:55:03 »
A to jest w ogóle gotowy wyrób? Wygląda raczej jakby ktoś go zaczął wykuwać, ale nie skończył (i stąd dwa w jednym bloku).

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Kamień młyński
« Odpowiedź #6 dnia: Września 05, 2012, 19:31:45 »
Raczej nie, kamienie młyńskie wytwarzano w zakładach kamieniarskich, a ten znaleziono właśnie w bliskiej okolicy młyna. Proces taki był na pewno czasochłonny i kosztowny, a mało prawdopodobne, by Niemcy pozwoliliby na takie marnotrawstwo i porzucenie prefabrykatu.Zresztą można łatwo sprawdzić czy był w użyciu, wystarczy dobrze przyjrzeć się powierzchni czy jest starta, zaokrąglone krawędzie itd.

No, ale oczywiście pewności nie mamy.

Pozdrawiam

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Police] Kamień młyński
« Odpowiedź #7 dnia: Września 05, 2012, 21:07:09 »
Cytat: "Domino"
Aż dziwne, że nie była to tak rozpowszechniona metoda, skoro tym samym sposobem można było uzyskać o 100% więcej
To nie jest perpetum mobile, aby uzyskać 100% więcej, trzeba użyć większej energii ;)
Kamień jest nietypowy, może warto nim zainteresować fachowców w tej dziedzinie. A przy okazji może dowiemy się coś więcej o młynie.


Cytat: "cooker"
jakby ktoś go zaczął wykuwać, ale nie skończył (i stąd dwa w jednym bloku).
a potem młotkiem i przecinakiem rozkuwał na dwie części - błędna hipoteza
<*)))))>{

Offline mieszkaniec

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 164
    • Zobacz profil
[Police] Kamień młyński
« Odpowiedź #8 dnia: Września 05, 2012, 21:10:09 »
kurcze całe dzieciństwo zastanawiałem się co to za kamień i do czego kiedyś służył

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Police] Kamień młyński
« Odpowiedź #9 dnia: Września 05, 2012, 21:47:11 »
Z góry zastrzegam, że nie znam się na młynarstwie. Znam się na poszukiwaniu źródeł i innych pracach historycznych. Spójrzcie zatem na to, co znalazłem:

http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Schema_meule.svg&filetimestamp=20080428094148

Tu też jest podwójny kamień - leżak (Bodenstein)

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Police] Kamień młyński
« Odpowiedź #10 dnia: Września 05, 2012, 21:59:05 »
Cytat: "Validator"
Tu też jest podwójny kamień - leżak (Bodenstein)

To jest Bodenstein ale pojedyńczy - tylko w przekroju.
http://www.moulin-dussart.be/index.php?page=mouture3.inc.php
<*)))))>{

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Kamień młyński
« Odpowiedź #11 dnia: Września 05, 2012, 22:02:00 »
Cytat: "ak"
Cytat: "Domino"
Aż dziwne, że nie była to tak rozpowszechniona metoda, skoro tym samym sposobem można było uzyskać o 100% więcej
To nie jest perpetum mobile, aby uzyskać 100% więcej, trzeba użyć większej energii ;)


Oczywiście, zgadza się - ale nie jest powiedziane, że moc wytwarzana (a wykorzystywana) przez wiatrak starczała do napędzania jednej konstrukcji. Tu być może miała moc odpowiednią do napędzania dwóch mechanizmów.

Pozdrawiam

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Police] Kamień młyński
« Odpowiedź #12 dnia: Września 05, 2012, 22:15:52 »
Zastanawia mnie zewnętrzny i wewnetrzny (okalający otwór na trzpień) rant wokól kół na kamieniach. Jak, gdzie przy tej konstrukcji zsypywała się mąka? A może coś innego, tylko co?
Czy są inne zdjęcia z bliska.

Cytat: "Domino"
Tu być może miała moc odpowiednią do napędzania dwóch mechanizmów.
Dominik, nie mam pojęcia jak wyglądała konstrukcja machanizmu rozdzielająca ruch obrotowy z jednej osi na dwie (na dwa koła) i po co, jak można było zrobić jedno większe koło z prostym mechanizmem obrotowym.
Ale widocznie tak musiało być. Jak dla mnie, kamień nadal jest bardzo nietypowy i zagadkowy.
<*)))))>{

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Kamień młyński
« Odpowiedź #13 dnia: Września 05, 2012, 22:37:57 »
Też nie mam pojęcia.

Podesłałem temat kilku osobom, jak będzie odpowiedż dam znać.

Pozdrawiam

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Police] Kamień młyński
« Odpowiedź #14 dnia: Września 05, 2012, 22:42:27 »
Przyjrzałem się dokładnie. Masz rację "ak", że to, co pokazałem, to przekrój jednego kamienia. Ale resztę spraw chyba da się wyjaśnić. Wyobraźmy sobie, że mamy jeden podwójny "leżak" i dwa "bieguny". Nad każdym biegunem jest koło zębate. Pomiędzy kołami - tryb napędzający oba koła równocześnie. Tryb jest napędzany jakąś formą przekładni pasowej. A całość napędza nie tyle wiatrak, jak sugeruje "Domino", ale maszyna parowa. Siły jest dość. Może to właśnie tak wyglądało?

PS Wymyśliłem sobie (dokładnie tak: wymyśliłem), że młyn z tym urządzeniem mógł być dedykowany. To znaczy służył tylko browarowi. Wiadomo, że elementem warzenia piwa jest doprowadzanie do kiełkowania ziarna, usuwanie kiełków i rozcieranie "ubezpłodnionych" ziaren (jęczmienia lub- rzadziej - pszenicy) na śrutę. W kamieniu, o którym mowa są skośne tuneliki, o średnicy ok. 1-2 cm. Tędy wysypywał się zmielony produkt.