Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Gmina Police] Amerykańscy lotnicy - poszukiwanie mogił  (Przeczytany 25092 razy)

osiemwiekow

  • Gość
[Gmina Police] Amerykańscy lotnicy - poszukiwanie mogił
« dnia: Sierpnia 06, 2012, 23:44:24 »
Prośba do specjalistów od II wojny światowej i nalotów.
Do samorządów (wójtów, burmistrzów i prezydentów), za pośrednictwem Urzędu Wojewódzkiego, zwrócił się Adam Siwek, naczelnik wydziału Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa z prośbą o pomoc w odszukaniu potencjalnych mogił amerykańskich lotników poległych podczas nalotów w okresie II wojny światowej. Radę z kolei proszą o pomoc Amerykanie.
Pismo w tej sprawie, wraz z załącznikami wymieniającymi zaginionych, dotarło i do UM w Policach. Odebrałem je dzisiaj. Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki prosi o pomoc w sprawie, oczywiście "natychmiastową", wyznacza termin 10 sierpnia, bo we wrześniu ma wizytę Amerykanów.
Jest to podejście dość beztroskie i nie należy się nim zbytnio przejmować, jak ktoś wysyła pismo 27 lipca i to drogą pocztową, zostawiając 4 dni na realizację prośby (a sam prośbę otrzymał 10 lipca), to znaczy, że postępuje mało poważnie.
Niemniej jeżeli ktoś w ogóle może pomóc to tylko specjaliści od tego tematu skupieni wokół niniejszego forum. Dlatego wydłużmy poszukiwania np. do 17 sierpnia, tylko wcześniej potrzebna by była informacja, że coś na ten temat da się znaleźć. Jeśli tak - to prolongata terminu zostanie uzgodniona.
Wszelkie rzeczowe informacje proszę łaskawie opublikować na forum, albo bezpośrednio przesłać na mój adres e-mailowy: jan.antoni.klys@gmail.com
Prośba jest oficjalna i z racji mojej pracy - urzędowa. Oczywiście, UM w Policach chętnie pochwaliłby się wiedzą lokalnych specjalistów na temat II wojny światowej.
Poniżej zamieszczam linki do fotokopii pisma i załączników. Końcówka z samymi zerami - to pismo przewodnie. Dalej 6 załączników do pobrania z ImageShack.
Z góry dziękuję za pomoc, zastrzegając, że pomocą będzie również stwierdzenie niemożności spełnienia amerykańskiej prośby.
Najserdeczniej pozdrawiam
Jan Antoni Kłys
Wydział Oświaty i Kultury UM w Policach

Linki poniżej

http://imageshack.us/photo/my-images/823/0000000jz.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/404/0000001kh.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/11/0000002r.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/337/0000003fs.jpg/
http://imageshack.us/f/442/0000004do.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/641/0000005y.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/862/0000006q.jpg/

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Gmina Police] Amerykańscy lotnicy - poszukiwanie mogił
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpnia 07, 2012, 14:05:55 »
Wysłałem maila.

Pozdrawiam

osiemwiekow

  • Gość
[Gmina Police] Amerykańscy lotnicy - poszukiwanie mogił
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpnia 07, 2012, 14:13:13 »
Dzięki, odpowiedziałem e-mailem. Jesteś jak zwykle niezawodny. Pozdrowienia - Janek

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Gmina Police] Amerykańscy lotnicy - poszukiwanie mogił
« Odpowiedź #3 dnia: Września 05, 2012, 10:42:47 »
http://www.gs24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20120905/REGION/120909847

Nie wspomnieli jeszcze o udokumentowanym pochówku żołnierza amerykańskiego w naszym rejonie.

Pozdrawiam

osiemwiekow

  • Gość
[Gmina Police] Amerykańscy lotnicy - poszukiwanie mogił
« Odpowiedź #4 dnia: Września 05, 2012, 11:39:31 »
Dzięki za informacje. Amerykanie dotarli do nas bezpośrednio, wczoraj rozmawiałem z ambasadą. Wybierają się w nasze strony między 11 a 13 września. Jeśli - jak sugerują - zażyczą sobie spotkania, zorganizujemy je na poziomie gminy. Jest jasne, Domino, że będziesz błagany o udział jako główny specjalista w tej materii. Wszędzie dajemy świadectwo prawdzie, uczciwie się powołując na Twoją pomoc.
Pozdrowienia - Jan Antoni

osiemwiekow

  • Gość
[Gmina Police] Amerykańscy lotnicy - poszukiwanie mogił
« Odpowiedź #5 dnia: Września 07, 2012, 22:11:49 »
Jak wiadomo piszę w tym dziale pod dwoma nickami. W normalnej dyskusji - "validator", w dyskusji "urzędowej" - "osiemwiekow". Dlaczego tak - wyjaśni się niebawem, "osiemwiekow" będzie zarezerwowane dla sławnej, ale powoli powstającej witryny. Ale nie o to chodzi.

Mam już odpowiedź ambasady USA. Amerykanie chcą (i mogą) przybyć do nas 13 września, o 9.00. Mają czas do 13.30 - 14.00. Przybędą 3 osoby + tłumacz. Zaprosimy ich do Urzędu Miasta, a scenariusz spotkania zależy od liczby specjalistów z naszej strony. Dlatego bardzo serdecznie zapraszam (czytaj: gorąco proszę) o potencjalny udział następujące osoby:

Dominik Wołyński
Łukasz Socha
Dariusz Szaliński (również Jacek Stasiak i inni członkowie "Skarbu")
Jakub Matura
Grzegorz Ciechanowski
Andrzej Kowalik
Jan Matura
Wiesław Gaweł
Bartek Sitarz
i wszystkich, którzy na temat bombardowań Hydrierwerke mają cokolwiek do powiedzenia.

Przedstawiciele Urzędu Miasta powitają delegację, a potem usuną się z pierwszego planu oddając głos fachowcom. Zabezpieczymy też (samochód) wypad w teren, na pewno na cmentarz w Przęsocinie, a jakby był i Dominik - to również do Leśna Górnego. Trzeba się będzie zwijać, bo goście mają mało czasu, ale "damy radę". Wydaje się też, że dobrze byłoby ich zawieźć do bunkra "Skarbu". Tam jest sporo do pokazania.

Mnie, osobiście, zależy na tym, abyście - Drodzy Przyjaciele - nawiązali kontakty, które mogą zaowocować wielkimi możliwościami w zakresie dalszych badań. Dlatego darujcie, że spotkanie jest w czwartek, dzień powszedni i trzeba będzie borykać się ze zwolnieniami z pracy. Jeśli to możliwe - ponieście ofiarę i zechciejcie przybyć.

Dziś już jest za późno na telefony, zacznę dzwonić jutro, w sobotę, obecnie temat sygnalizuję na forum. Kto chce - niech do mnie pisze:

redaktor@az.pl
jan.antoni.klys@gmail.com

mój telefon: 600 044 737

Pozdrawiam Wszystkich! Jan Antoni Kłys

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Gmina Police] Amerykańscy lotnicy - poszukiwanie mogił
« Odpowiedź #6 dnia: Września 07, 2012, 23:36:56 »
SPZP "Skarb"

osiemwiekow

  • Gość
[Gmina Police] Amerykańscy lotnicy - poszukiwanie mogił
« Odpowiedź #7 dnia: Września 08, 2012, 12:33:46 »
Kolejny meldunek z placu starań.
Przesłałem do ambasady propozycję ramowego programu (Amerykanie mają bardzo mało czasu, muszą wracać 13-14). Propozycja wygląda tak (bez polskich czcionek, bo ich w ambasadzie nie maja):

Nasza propozycja ramowego programu:

- Krotkie powitanie przez Burmistrza Polic, kawa etc.
- Wypowiedz gosci, na temat tego, czego potrzebuja
- Odpowiedzi zaproszonych mlodych specjalistow polickich, autentycznych ekspertow w temacie II wojny swiatowej, przybeda ze zrodlami i dokumentami, wszystko, co potrzebne mozna bedzie skopiowac na miejscu, urzad jest doskonale wyposazony
- Okolo 11 wyjazd w teren na cmentarz w Przesocinie. Tam jest domniemany grob lotnikow alianckich. To nam zajmie jakas godzine w dwie strony. Wracajac udamy sie do siedziby stowarzyszenia "Skarb" - bunkier na terenie ruin "Hydrierwerke Stettin - Poelitz", maja ciekawe zbiory, rowniez zwiazane z alianckimi nalotami. Czasu juz pewnie nie zostanie na nic wiecej (operuje podanym terminem zakonczenia: godzina 13-14). Zatem ten punkt zakonczy spotkanie.

Zobaczymy, może wprowadzą jakieś modyfikacje. Dodzwoniłem się do wszystkich poza "Domino", "lukaszem_s" i "darunią". Może są na jakiejś wyprawie, bo telefony są "poza zasięgiem". Zadzwonię później, ale potwierdzam zaproszenie.

Pozdrawiam - Jan Antoni

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Gmina Police] Amerykańscy lotnicy - poszukiwanie mogił
« Odpowiedź #8 dnia: Września 08, 2012, 15:38:33 »
Cytat: "osiemwiekow"
Dodzwoniłem się do wszystkich poza "Domino", "lukaszem_s" i "darunią". Może są na jakiejś wyprawie, bo telefony są "poza zasięgiem".


No ba, na bardzo ciekawej wyprawie :) W pracy grzebałem po piwnicach za starociami  :rotfl:

Pozdrawiam

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Gmina Police] Amerykańscy lotnicy - poszukiwanie mogił
« Odpowiedź #9 dnia: Września 09, 2012, 00:47:15 »
Dziś do poduszki coś konkretnego:kogo szukają Amerykanie a kto może być pochowany w Przęsocinie i o tym kto leży na cmentarzu w Schwabach... W opisach nazwisk są błędy literowe co utrudnia szukanie w archiwach- vide Duane- Dunae, Lagassa- Laggasa.
SPZP "Skarb"

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Gmina Police] Amerykańscy lotnicy - poszukiwanie mogił
« Odpowiedź #10 dnia: Września 11, 2012, 23:31:38 »
Kontynuuję swoje poszukiwania online. Sojusznicy zza oceanu zdecydowanie powinni się jednak udać za linie Odry (co też uczynią po spotkaniu z nami) w te miejsca:




Cmentarze komunalne obu miejscowości Schwabach i Langenberg:



I ich położenie obecnie:

SPZP "Skarb"

Offline Borisz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 460
    • Zobacz profil
[Gmina Police] Amerykańscy lotnicy - poszukiwanie mogił
« Odpowiedź #11 dnia: Września 12, 2012, 14:04:17 »
Myślę że oni te dokumenty, jako swoje własne i dostępne w internecie, na pewno znają, więc nie ma co ich im pokazywac.

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Gmina Police] Amerykańscy lotnicy - poszukiwanie mogił
« Odpowiedź #12 dnia: Września 12, 2012, 15:42:26 »
Sądzę, że nie mają, albo mają lecz nie kojarzą. Inaczej nie prosiliby o pomoc. Nawiasem mówiąc jest rzeczą bardzo trudną rozpoznać ślady przeszłości nie będąc "autochtonem". Trzeba tropić, szukać, kojarzyć, pytać się ludzi, czepiać się różnych internetowych śladów, jako tako znać język niemiecki, a bardzo dobrze polski itd.
Do tego dochodzi wiedza związana z kartografią, czasem zaufanie sąsiadów, którzy to i owo opowiedzą. Wiele dają rozmowy z sąsiadami - Niemcami.
Masa powiązanych ze sobą elementów. Osobiście tropy wojny badam tylko ogólnie, w szczegółach - wycinkowo, koncentrując się na obozach. Ale z prawdziwą pasją tropię stare cmentarze. Jak zacząłem tę pracę oficjalnie znano ich 13 (wykaz konserwatorski). Dziś znamy 41 (w samej Gminie Police). A jeszcze o kilku słyszałem.
Dlatego mniemam, że mamy co pokazać Amerykanom. Oczywiście - o ile będą zainteresowani. Jak nie - ich sprawa.

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Gmina Police] Amerykańscy lotnicy - poszukiwanie mogił
« Odpowiedź #13 dnia: Września 12, 2012, 18:02:59 »
Ja udostępniam to głównie z myślą o nas, żebyśmy się przygotowali do dyskusji. A czy mają i znają to powinno być jedne z naszych pierwszych pytań!
SPZP "Skarb"

Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
[Gmina Police] Amerykańscy lotnicy - poszukiwanie mogił
« Odpowiedź #14 dnia: Września 13, 2012, 13:15:16 »
Cytat: "lukasz_s"
Kontynuuję swoje poszukiwania online. Sojusznicy zza oceanu zdecydowanie powinni się jednak udać za linie Odry (co też uczynią po spotkaniu z nami) w te miejsca:


Nie spotkałem tam żadnych amerykańskich śladów pośród nagrobków. Cmentarz w Świętej jest całkiem ładnie odnowiony. W Raduniu (Schwabach) praktycznie nie istnieje, poza nielicznymi fragmentami nagrobków, tak samo jak nie istnieje już parę osad na północ od Świętej. Ale trop też dobry.