Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Police] List inżyniera z Waldpark  (Przeczytany 30379 razy)

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Police] List inżyniera z Waldpark
« Odpowiedź #15 dnia: Grudnia 03, 2012, 08:42:12 »
Wielkie dzięki. Pozdrawiam Wszystkich.

PS Ale to jeszcze nie kończy zagadki. W tym samym spisie jest:

212 307 Hermann HUMMEL 02.08.1907 SS-Hauptsturmführer, oraz SS-Hauptsturmführer d.R. Waffen-SS - awans w dniu 09.11.1944 r.

Ten pierwszy, Adolf, to Rottenführer, czyli +/- kapral, dowódca grupy. Ranga drugiego odpowiada majorowi. Mówimy o dość wysokim stanowisku: szefa ochrony i pełnomocnika ds. bezpieczeństwa Hydrierwerke, mającego m.on. nadzór nad wszystkimi więźniami i pracownikami przymusowymi.
To zapewne o niego chodzi (jeśli jeszcze jakiś Hummel nie występuje z innym numerem). Rottenführer to była dość niska szarża, dla ludzi bez przeszkolenia.

Offline Borisz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 460
    • Zobacz profil
[Police] List inżyniera z Waldpark
« Odpowiedź #16 dnia: Grudnia 03, 2012, 10:18:33 »
Cytat: "lukasz_s"
I co to za ulica sąsiadujaca z Waldpark? W opisie jest Strasse A, rechte Seite i Berl. (Berliner) Schutzenstrasse?


Tak, Berliner Schutzenstrasse. Kolejna dziwna ulica z rejonu Waldparku, ginąca w 1942 roku.

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] List inżyniera z Waldpark
« Odpowiedź #17 dnia: Grudnia 03, 2012, 11:59:49 »
1. Czy Hummel był w SS?  Założyłem- za innymi świadkami- że tak. W tym spisie jest więcej Hummelów. Szukajcie tak site:(adres strony) Hummel.
2. Ta Berliner Schutzenstrasse ogranicza Waldpark, sąsiaduje z ulicami A,B,C. Jeśli przyjąć, że litery to oznaczenia robocze, tak jak w fabryce, to byłby nią Pfalzerring?
SPZP "Skarb"

Offline Borisz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 460
    • Zobacz profil
[Police] List inżyniera z Waldpark
« Odpowiedź #18 dnia: Grudnia 04, 2012, 16:49:19 »
Pfalzerring to Pfalzerring. Berliner Schutzenstrasse to zapewne jakaś ulica w rejonie Waldparku. Która (wg obecnego układu) - nie wiadomo.

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Police] List inżyniera z Waldpark
« Odpowiedź #19 dnia: Grudnia 04, 2012, 18:09:04 »
Panowie! Drobne pytanie. Mówicie o: Schutzenstr., czy o Schützenstr.? Pierwsza nazwa jest bez sensu, znaczyłaby: ulica Ochrony Berlińskiej. Druga ma sens: ulica Strzelców Berlińskich. Ignorowanie umlautów niesie poważne konsekwencje. Raczcie to wyjaśnić.

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] List inżyniera z Waldpark
« Odpowiedź #20 dnia: Grudnia 04, 2012, 18:11:48 »
No cóż, co miałem ustalić ustaliłem.

Narazie nie trafiłem na żadne potwierdzenie, iż Hummel był SS-manem. W relacjach do których udało mi się dotrzeć na jego temat, nigdzie nie pojawia się informacja o typowym mundurze wojskowym, a już tym bardziej o mundurze SS.

Przejdżmy do rzeczy najważniejszej - Alois Hummel, tak brzmiało jego imię. W zalezności od roku pojawia się w funkcjach:

Werkschutzbeamter czyli funkcjonariusz straży zakładowej (bez podania jego stopnia) (1940)
Sicherheitsinspektor czyli inspektora bezpieczeństwa (1941)

Następnie jako Abwehrbeauftragte czyli szefa kontrwywiadu. Na pewno współpracował i był funkcjonariuszem GESTAPO, ale czy był SS-manem? Według mnie nie. Nie wskazują na to żadne raporty sporządzane przez Hummela w imieniu Hydrierwerke do GESTAPO, w których to nie pojawia się żaden stopień wojskowy. A jedynie funkcja Abwehrbeauftragte z jego podpisem.

W 1940 roku mieszkał na Straße A, Hs. 7 (dom nr 7). W 1942 roku przeprowadza się do Zum Mühlengrund 29 czyli dziesiejsze osiedle Nowopol (notebene również osiedle fabryczne należące do Hydrierwerke). Tam mieszkał już do końca wojny.

Drogi Janku to wszystko co udało mi się zdobyć.

Pozdrawiam

Offline Borisz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 460
    • Zobacz profil
[Police] List inżyniera z Waldpark
« Odpowiedź #21 dnia: Grudnia 04, 2012, 18:18:16 »
Panie Janku - Berliner Schützenstr. - tak jak w zamieszczonycm Adressbuchu. "Sama" Schützenstr. to z kolei obecna Kołłątaja.

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] List inżyniera z Waldpark
« Odpowiedź #22 dnia: Grudnia 04, 2012, 20:30:16 »
Gratulacje dla Dominika. Przez 2 dni ustalił to, czego autochtoni nie potrafili przez lat 67. ;)

Intryguje mnie to nazewnictwo ulic w Waldpark. Po co część ulic nazywać nazwami własnymi, część literami, po to by ma koniec stworzyć jedną?
Rozumiem, że Berliner Schuetzenstr. mogła się mylić z Schutzenstr. i to było powodem zmiany.
SPZP "Skarb"

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] List inżyniera z Waldpark
« Odpowiedź #23 dnia: Grudnia 04, 2012, 22:27:13 »
Tak Hummela charakteryzuje jeden z polskich robotników przymusowych z Łodzi:
"...Zbudowany był niczym cowboy, wysoki, tęgi i kapelusz nosił brązowy jak cowboy..."

Jeszcze jedna rzecz - ciekawe skąd na korespondencji z 1940 roku nazewnictwo Waldpark, skoro jako taki jeszcze nie istniał :) Im więcej wiemy, tym więcej pojawia się nowych pytań i wątpliwości.

Pozdrawiam

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Police] List inżyniera z Waldpark
« Odpowiedź #24 dnia: Grudnia 05, 2012, 07:44:22 »
Wielkie dzięki Dominiku! Przekazałem wiadomość osobie mającej kontakt z panią Kliche i jej środowiskiem. A swoja drogą gratulacje z racji sposobu dedukcji i świetnych ustaleń. Pozdrawiam serdecznie - Janek.

Offline Borisz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 460
    • Zobacz profil
[Police] List inżyniera z Waldpark
« Odpowiedź #25 dnia: Grudnia 23, 2012, 17:27:47 »
Jednak inaczej. Oznaczenia literowe funckjonowały jako tymczasowe czy robocze we wszystkich osiedlach fabrycznych (Waldpark - od A do E, Osiedle Nowopol - od A do D, czy inne). Hummel więc wcale się nie przeprowadził, tylko mu adres zmienili. Od początku mieszkał na Nowopolu. Byc może nawet da się zlokalizowac jego dom, ale to innym razem.

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] List inżyniera z Waldpark
« Odpowiedź #26 dnia: Grudnia 23, 2012, 20:11:41 »
No podpadała mi ta "Berliner" od samego początku!
SPZP "Skarb"

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] List inżyniera z Waldpark
« Odpowiedź #27 dnia: Grudnia 23, 2012, 23:23:01 »


K. Maronn za rok rozpoczęcia budowy osiedli przyjmuje 1937. Szybko jak na osiedla pracownicze. Pamiętajmy, że w 1937r. podpisano zaledwie listy intencyjne i gromadzono kapitał przyszłej spółki.
SPZP "Skarb"

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Police] List inżyniera z Waldpark
« Odpowiedź #28 dnia: Grudnia 24, 2012, 02:02:23 »
K. Maronn żyje i będzie w Policach w roku 2013, na odsłonięciu pomnika-tablicy pamiątkowej, którą ufundowała rada osiedla w Mścięcinie. Mam - mamy do niej wiele pytań. Przede wszystkim odnośnie podziemnej fabryki (wyraźnie o tym pisze) i paru innych szczegółów. Możliwe jest również wyjaśnienie obecnych wątpliwości, czy pytań. Prywatnie wiele sobie po tym spotkaniu obiecuję. Widziałem się z panią Maronn w listopadzie, niespodziewanie przybyła do UM w Policach. Obiecaliśmy sobie dłuższą rozmowę z okazji uroczystości w Mścięcinie. Jak by ktokolwiek był chętny - powiadomcie mnie, zorganizuję zaproszenie.
Piszcie na: redaktor@az.pl lub jan.antoni.klys@gmail.com

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] List inżyniera z Waldpark
« Odpowiedź #29 dnia: Grudnia 24, 2012, 06:51:58 »
W temacie odemnie:





Pozdrawiam