Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Ankieta

Czy określenie minimalnej gwarantowanej przepustowości łącza podniesie jakość usług providerów?

Tak
14 (77.8%)
Nie
4 (22.2%)

Głosów w sumie: 14

Głosowanie skończone: Maja 14, 2011, 13:20:23

Autor Wątek: Jakość usług internetowych  (Przeczytany 7265 razy)

Offline cooker

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 862
    • Zobacz profil
Jakość usług internetowych
« dnia: Maja 14, 2011, 13:20:23 »
Ostatnio w sieci pojawiła się informacja, że ustawodawca chce wprowadzić zapis, iż gwarantowana prędkość usługi dostępu do internetu ma wynosić 90% prędkości maksymalnej zapisanej w umowie (wymóg UE zdaje się).
Czy uważacie, że taki zapis skutecznie podniesie jakość usług?
Ja się waham, bo wiadomo jak ciężko udowodnić faktyczną przepustowość łącza... choć mam cichą nadzieję na poprawę ;)

Offline rbk

  • Moderator
  • Stara Gwardia
  • *****
  • Wiadomości: 3867
  • Płeć: Mężczyzna
  • wiecznie głodny króliczek
    • Zobacz profil
Jakość usług internetowych
« Odpowiedź #1 dnia: Maja 14, 2011, 13:25:38 »
Spora część dostawców daje powyżej tego co się należy, więc nie trzeba robić testów :)

zonk87

  • Gość
Jakość usług internetowych
« Odpowiedź #2 dnia: Maja 14, 2011, 20:00:40 »
Moim zdaniem taki zapis powinien obowiązywać już dużo wcześniej...
Od długiego czasu Espol leci u mnie na minimum gwarantowanej.
Od 2 miesięcy nie widzialem wyższego transferu ... więc uważam że poprawi to jakość usług.

A udowodnić może i dla niektórych osób będzie trudne lecz systematyczne testowanie łącza pokaże jak dostawca o danej porze i dniu w tygodniu daje sobie rade.

Ja widzę w Espolu poprawe:
-mniejsze opóźnienia
-szybsze HTTP

lecz dalej leży P2P, a programów do pobierania w ten sposób jest coraz więcej...
Przesłanie pliku za pośrednictwem AQQ jest mozolne a wysyła nie jako HTTP lecz używa P2P...

Szybciej pobieram z poczty niż z AQQ
Dlatego uważam że jest to dobry zapis... i oby się do niego dostosowali.

Podobno wchodzi ustawa że dostawcy nie będą mogli blokować miejsca dla innych korporacji np. Espol nie będzie mieć wyłączności w S.M. Chemik.

Ktoś może to potwierdzić?

Pozdrawiam

Big

  • Gość
Jakość usług internetowych
« Odpowiedź #3 dnia: Maja 14, 2011, 20:32:35 »
U mnie zawsze jest i tak nie co powyżej prędkości.

Offline rbk

  • Moderator
  • Stara Gwardia
  • *****
  • Wiadomości: 3867
  • Płeć: Mężczyzna
  • wiecznie głodny króliczek
    • Zobacz profil
Jakość usług internetowych
« Odpowiedź #4 dnia: Maja 15, 2011, 08:26:39 »
Cytat: "zonk87"
Podobno wchodzi ustawa że dostawcy nie będą mogli blokować miejsca dla innych korporacji np. Espol nie będzie mieć wyłączności w S.M. Chemik.

Ktoś może to potwierdzić?


http://forum.police.info.pl/viewtopic.php?t=8127

Offline Sołtys

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 106
    • Zobacz profil
Jakość usług internetowych
« Odpowiedź #5 dnia: Maja 15, 2011, 22:04:14 »
Cytat: "cooker"
Ostatnio w sieci pojawiła się informacja, że ustawodawca chce wprowadzić zapis, iż gwarantowana prędkość usługi dostępu do internetu ma wynosić 90% prędkości maksymalnej zapisanej w umowie (wymóg UE zdaje się).
Czy uważacie, że taki zapis skutecznie podniesie jakość usług?
Ja się waham, bo wiadomo jak ciężko udowodnić faktyczną przepustowość łącza... choć mam cichą nadzieję na poprawę ;)


Takie łącza już są - korzystają z nich m.in. dostawcy internetu, którzy dalej sprzedają łącza zwykłym użytkownikom. Łącza takie są o wiele droższe (np. 1mb/s symetrycznego łącza z gwarancji to koszt około 400zł miesięcznie w zależności od operatora i możliwości technicznych jeżeli chodzi o dojscie do klienta) od normalnych przeznaczonych dla zwykłych ludzi takich jak my. Działalność dostawcy internetu polega na tym że ma on jakieś łącze z pasmem gwarantowanym i dzieli je tak, że sumaryczna przepustowość sprzedana klientom jest kilkukrotnie wyższa od przepustowości jaką on ma wykupioną od swojego dostawcy (naraz wszyscy nie korzystają) jest to tak zwany overbooking.

Wprowadzenie tego przepisu spowoduje powrót do łączy o przepustowościach jakie operatorzy będą w stanie zagwarantować np. 256kb/s lub 512kb/s zamiast kilku mega jak jest obecnie. Ewentualnie bardziej cwansi operatorzy wprowadzą zapis "jaki masz kabel taki masz internet" (lub jakoś tak) jak Netia.

Cytat: "rbk"
Spora część dostawców daje powyżej tego co się należy, więc nie trzeba robić testów :)


Dlatego, że mieszkasz na dużym blokowisku gdzie jest kilku operatorów i walczą oni ze sobą o klienta - tutaj nikt by nie robił lipy, bo szybko by wypadł z interesu. Inaczej by sytuacja wyglądała na wiosce gdzie na neo nie byłoby możliwości technicznych, komórkowo tylko edge, a jedyny dostawca oferujący radiówki leciałby w kulki bo i tak nie ma konkurencji. Najlepszym strażnikiem jakości usług jest konkurencja.

dedy14

  • Gość
Espol
« Odpowiedź #6 dnia: Lipca 31, 2011, 13:49:52 »
Każdy korzysta z dostawcy którego ma w zasięgu.Wybrałem Espol i jestem zadowolony.