hmmm...troche ta wymiana zdań pachnie mi takim radosnym naturalizmem.... :sleep:
cóż w lasach póki co prowadzi sie działalnosć gospodarczą mającą na celu pozyskanie drewna, rozwoj i zachowanie naturalnych zasobów oraz powiększanie tychże.Jest to raczej dość skomplikowana i bardzo szeroka dziedzina ; dodajmy że jej wyniki czy czytelnosc rozkłada sie na dziesięciolecia baa, jesli nie więcej( wiek rębności sredni dla drzew gospodarczo uzytkowanych w Polsce to minimum 75-110 l..zatem sporo).
Dlatego też jest w ramach nowoczesnej i zgodnej z ekologia i zasadami hodowli lasu przyjęte by unikac juz np zrębów zupełnych ( czytaj wielohektarowych powierzchni z wycinanymi drzewami) a w miejsce tychże sa zakładane gniazda - przytaczane w poprzednich postach "polany" i wiele rodzaji trzebieży czyli rozrzedzania drzewostanów na wskutek naturalnego ich przyrostu .Las by mógl sie rozwijac i zachować zdrowie musi byc przerzedzany - inaczej pojawiaja sie drzewa suche , obumierające , zagrzybione ; roznosza sie choroby i pasożyty.A dodatkowo naturalnie pozadanym celem drzew rosnacych jest swiatło, czytaj dalej -rozrzedzanie...dostepność światła.
Na mokradłach wycina sie drzewa szczególnie w okresie zimowym- by uniknac pracy w bagnie , a zimowe przemrożenie gleby , często dosc silne pozwala na wkraczanie tam gdzie latem byłoby to niemozliwe / dalej idąc zaden sprzęt mechaniczny nie mógłby tam wkroczyć by wywiezc ten pozykany surowiec//.
Naturalnie że sa w lasach miejsca, siedliska tzw zachowawcze ; gdzie siła rzeczy wycina się minimum bądż wcale; lub idąc dalej rezerwaty ...
:google: . a tak dla porównania- w ogródku , na działce też przerywa sie marchewkę , by inne -pozostałe bly większe , zdrowsze i rosły szybciej/ to ta sama powiedzmy procedura ; tylko rozlożona w czasie , przestrzeni i wymiarze.
pozdrawiam