Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Police] 26 kwietnia  (Przeczytany 9010 razy)

rysik

  • Gość
[Police] 26 kwietnia
« dnia: Kwietnia 27, 2010, 21:19:41 »
26 kwietnia - za czasów PRL - w tym dniu zawsze pod pomnikiem w Trzeszczynie świętowano wyzwolenie Polic. Czasy się zmieniły, poprzednia epoka przeszła do historii ale pozostał problem z którym jak widać włodarze nie potrafią sobie poradzić.
Na stronie gminnej www.police.pl

Cytuj (zaznaczone)
26 kwietnia 1945 r. wojska radzieckie (2 Front Białoruski-2 Armia Uderzeniowa) weszły do miasta Police tworząc najpierw Enklawę Policką a następnie we wrześniu 1946 r. władza została przekazana polskiej administracji.
Burmistrz Władysław Diakun oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Policach Witold Król złożyli wiązanki oraz zapalili znicze pod polickimi pomnikami upamiętniającymi ofiary II Wojny Światowej.



Na stronie powiatowej www.policki.pl


Cytuj (zaznaczone)
Pamięć tych, którzy wyzwalali Police 65 lat temu, uczciły władze samorządowe Powiatu Polickiego. W rocznicę wyzwolenia kwiaty pod pomnikiem w Trzeszczynie złożyli starosta Leszek Guździoł, wicesterosta Izabela Wesołowska-Kośmider oraz przewodnicząca komisji edukacji i kultury radna Grażyna Jaguszewska.

Szczecin oraz okoliczne miejscowości przeszły w ręce Armii Radzieckiej przed świtem 26 kwietnia 1945 roku – tuż po tym, jak wojska niemieckie opuściły Gród Gryfa wysadzając elektrownię, wiadukt i kilka fabryk. Twierdza Szczecin została więc po kilku dniach porzucona przez swoich obrońców.

Dnia 26 kwietnia 1945 roku w komunikacie Naczelnego Dowództwa Armii Radzieckiej stwierdzono: „Wojska 2 Frontu Białoruskiego sforsowały wschodnią i zachodnią Odrę na południe Szczecina, przełamały silne umocnioną obronę niemiecką na zachodnim brzegu rzeki … W toku walk wojska Frontu opanowały Szczecin oraz zajęły szereg innych miejscowości”.


No w tym przypadku korzystano chyba z literatury sprzed 1989 r. bo o wyzwoleniu zaprzestano mówić i pisać w latach 90.

Jedna data, dwa samorządy i chyba problem daty 26 kwietnia - która dla historii Polic jest ważna ale dla polskich Polic już chyba nie bardzo. Zakończenie wojny było później, likwidacja obozów wcześniej więc i powodów do składania kwiatów jakoś nie widać - poza tradycją, przyzwyczajeniem. Jedni składaj to drudzy też.
Może w roku jubileuszowym warto uporządkować polickie rocznice, może warto przyjrzeć się datom i je zweryfikować już bez narzuconych z KC wytycznych.

Nie chciałbym aby odebrano moją wypowiedź na forum jako złośliwość (no może w przypadku "wyzwolenia" - jest to lekki przytyk). Co mamy powiedzieć tym wszystkim, którzy pytają jaką rocznicę w tym dniu nasze władze upamiętniły. Jako policzanin - nie historyk, nawet nie miłośnik historii - chciałbym to wiedzieć. A myślę że wielu czytających to forum również

Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
[Police] 26 kwietnia
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 28, 2010, 15:07:36 »
Wszystko zależy od perspektywy historycznej:
- z punktu widzenia przebiegu wojny: było to zdobycie (Związek Radziecki, Polska) i utrata (Niemcy)
- w sensie państwowości polskiej: pozyskanie
- w sensie losów słowiańszczyzny zachodniej: odzyskanie (terytorialne, bo ludnościowo - szczątkowe)

Dziś na ogół obchodzi się rocznicę powstania państwowości polskiej na tych ziemiach.

Offline Borisz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 460
    • Zobacz profil
[Police] 26 kwietnia
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 30, 2010, 22:37:43 »
Rzeczywiście data 26 kwietnia dla Polic niewiele wnosi. Lepsza byłyby inne daty:
- 21 września - ustalenie granicy zachodniej na konferencji w Schwerinie, od tego dnia wiadomobyło że Police będą polskie
- 4 października - przejęcie obwodu weleckiego (choc jak wiadomo powstała enklawa, więc samych Polic nie przejęto)
- 7 września 1946 - przejęcie Polic, choc wycofanie armii radzieckiej oraz przejęcie samej fabryki nastpąpiło nieco później