3 RAJD DZIEKANA – 20 km przygody z mapą i kompasem !
PUSZCZA WKRZAŃSKA 20 kwietnia 2013 rokTydzień Ziemi to nie tylko wykłady i spotkania z podróżnikami. To również kolejna edycja rajdu na orientację. W 2013 roku nasza impreza ma charakter 20 kilometrowej trasy, którą można pokonać zgodnie z swoimi zainteresowaniami; maszerując, biegnąc lub jadąc rowerem. Sprawdź siebie na tej nietypowej imprezie na orientację oraz weź udział w Tygodniu Ziemi 2013.Rajd Dziekana, jest kontynuacją organizowanych wcześniej rajdów pod nazwą „Co w Puszczy Piszczy” organizowanych w ramach szczecińskich obchodów Tygodnia Ziemi, połączoną z zawodami na orientację o puchar Dziekana Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego. Jako, że wszystko się zmienia, zmieniliśmy również formułę rajdu i tym razem będzie jedna impreza na orientację zamiast dwóch dublujących się dotychczas. Jest to trzecia edycja rajdu i piąta Pucharu Dziekana – stąd nazwa naszej imprezy. Organizatorem rajdu jest lider orienteeringu w Szczecinie – Międzyszkolny Klub Sportowy „Wiking” (przez ostatnie 5 lat organizował on Puchar Dziekana). Podobnie jak wcześniej, rajd jest częścią programową Tygodnia Ziemi, z coraz ciekawszą otoczką podróżniczą i ekologiczną. I tak już od 20 kwietnia 2013 roku, w naszym grodzie rozpocznie się siedmiodniowy cykl imprez turystyczno-podróżniczych, zarówno na terenie Wydziału Nauk o Ziemi jak i w okolicznych lasach.
Co czeka na uczestników Rajdu Dziekana ? Około 20 kilometrowa trasa na orientację (mierzona w linii prostej), na trenach Puszczy Wkrzańskiej. Na uczestników czeka trasa w formie pętli. Zadaniem zawodników jest pokonanie jej w jak najkrótszym czasie z kompletem potwierdzonego pobytu na punktach kontrolnych. Tak też liczy się nie tylko sprawność fizyczna, ale i podstawowa umiejętność nawigacji z mapa i kompasem. Na trasie oprócz punktów właściwych rozstawiane są punkty mylne, których potwierdzenie powoduje zdobycie punktów karnych. Zasada jest naprawdę prosta. Długość trasy przygotowana jest dla osób, które bez mogą pokonać ją bez większego treningu. No może oprócz trasy biegowej.
Trasę rajdu można pokonać na trzy sposoby, w zależności od naszych zainteresowań. Dla rowerzystów, jest to jedyna w tym półroczu impreza na orientację, dość nowatorska i bardzo rzadko organizowana na Pomorzu Zachodnim. Na pewno będzie spora doza rowerowego trekkingu, po drogach o różnej nawierzchni. A długość trasy zależy tak naprawdę od wariantu tras dojazdowych. Jedni wybiorą drogi leśne a inni pewnie szutrowe czy asfaltowe – to jednak wydłuża długość trasy. Aby typowo maszerujący nie narzekali, że biegacze wygrywają formę pieszą, w tym roku podjęliśmy dość odważną decyzję rozdzielenia sportowców od turystów. Tak też jest kategoria biegowa, na której wręcz wskazany jest bieg oraz typowo marszowa, na której bieg jest zakazany. Mamy nadzieję, że właśnie ta opcja zachęci do udziału turystów, chcących sprawdzić swoje możliwości w połączeniu z turystyką kwalifikowaną jak i biegaczy, zarówno tych weekendowych jak i „zawodowców” do wyzwania jaką jest 20 kilometrowa trasa na orientację, praktycznie przełajowa.
W komunikacie startowym ustawiliśmy nazewnictwo kategorii B20-bieg, P20 – marsz, R20- rower. W tym dniu nie zapomnieliśmy również o dzieciach i młodzieży, jak i mieszkańcach dla których 20 kilometrów to za dużo. Specjalnie dla nich zorganizowane będą
VII Wiosenne Zmagania Orientacji Turystycznej. Obowiązują kategorie wiekowe i rodzinna. Trasa imprezy jest prosta i przebiega dookoła jeziorka Goplana w Parku Leśnym „Arkonka”. Również jej 5 kilometrowa długość, dostępna jest praktycznie dla każdego człowieka. Więc zapraszamy do przygody na orientację.
Dlaczego warto ? Trasy stanowią atrakcyjną formę czynnego wypoczynku. Udział w nich pozwala rozwijać u uczestników, a szczególnie u młodzieży, samodzielność podejmowania decyzji, umiejętność poruszania się w nieznanym terenie, odporność psychiczną i fizyczną, wytrwałość w dążeniu do celu. Uczestnikami są zarówno dzieci, starsza młodzież, jak i dorośli. Skala trudności terenu, długości tras, jak i podział ze względu na formę poruszania, pozwalają dobrać trasę najbardziej odpowiednią dla siebie i swoich umiejętności, w coraz częściej w ulubionej dyscyplinie. Nie jest wymagany również żaden specjalistyczny i drogi sprzęt, a przy pewnej wprawie można sobie poradzić nawet bez kompasu. Udział w imprezie należy traktować jako czynny wypoczynek na świeżym powietrzu z mapą i kompasem, który dostarczy nam wielu wrażeń i niezapomniany smak przygody. Szczecin słynie z nowatorskich form turystyki. Nie może zabraknąć u nas również imprez cyklu Adventure Race, których wiele organizowanych jest w Polsce, chociaż obecna forma Rajdu Dziekana, to raczej wersja mini. Dodatkowo, nasza impreza to doskonały moment na trening przed innymi imprezami 50, 100 i 250 km .
Informacje o imprezie na www.rajddziekana.pl . Jednocześnie, zapraszamy już we wrześniu na ORIENT GRYF SZCZECIN 2013 Z TRASAMI, PIESZYMI, ROWEROWYMI I KAJAKOWYMI – WWW.ORIENTGRYF.PL PRZYDATNE LINKI:Program imprez, spotkań, zabaw w ramach Tygodnia Ziemi w Szczecinie
https://www.facebook.com/TydzienZiemi2013Strona wydarzenia RAJD DZIEKANA na Facebook-u
https://www.facebook.com/events/554729204547711NASZE STRONY:www.wiking.turystyka.pl ,
www.kajaki.szczecin.pl ,
www.wedrujznami.pl ,
www.skladnicaturystyczna.pl (sponsor)