Likwidacja cmentarza, jako taka, zawsze jest działaniem mocno kontrowersyjnym. Choć, z drugiej strony, zawsze istnieje pytanie: jak długo trzeba utrzymywać pamięć o nieczynnej i od lat zaniedbanej (zapomnianej) nekropolii? W przypadku Klonowej taka była wola większości mieszkańców, wyrażona przez Radę Osiedla. Prawo dopuszcza przekształcanie starych, nieczynnych cmentarzy w parki. W parkach - wiadomo - dzieją się rzeczy różne. Ludzie wypoczywają, ale zarazem psy sikają, menele piją, zaś dzieci bawią się na terenie, gdzie dawniej były groby.
Jeżeli jednak przeprowadzono sumienną ekshumację (a tak to wygląda w przypadku Klonowej) o dalszym istnieniu cmentarza już mówić niepodobna. Co innego gdyby ekshumacji nie było (i nikt jej nie zamierza przeprowadzić), a szczątki zmarłych nadal spoczywają pod powierzchnią ziemi. Wówczas, wprowadzając nowe rozwiązania, mamy do czynienia z bezczeszczeniem pamięci zmarłych. Taki przypadek nie zachodzi w Mścięcinie, zostały zachowane wszystkie procedury.
Gmina Police w odniesieniu do cmentarzy poewangelickich stosuje dwa rozwiązania.
Tam, gdzie jest to możliwe, szczątki zmarłych przenosi się do wspólnych ossuariów na polickim cmentarzu komunalnymi i nic nie stoi na przeszkodzie w przekształcaniu opróżnionego terenu w obszar parkowy. Swoistym wyjątkiem od reguły jest park Staromiejski. Ekshumacji nie dokonano, niemniej wszyscy wiedzą (nikt tego nie ukrywa), że teren ten, przez dwieście lat, był głównym polickim cmentarzem.
Inaczej postępuje się w odniesieniu do dawnych cmentarzy ewangelickich rozproszonych w różnych zakątkach gminy. Jeśli nie nastąpiła ekshumacja i nikt jej nie przewiduje - cmentarze są oznaczane (krzyż + tabliczka informacyjna), czasem wzbogacane o kamienną tablicę pamiątkową. Jesteśmy jedyną gminą w województwie zachodniopomorskim, która temat dawnych nekropolii traktuje poważnie i systemowo. Bez zbytecznego kadzenia - wielka w tym zasługa szerokości widzenia tematu przez Burmistrza Polic (W. Diakun) i aktywności jednego z jego pracowników. Podziękowanie należy się również P.T. Radnym V i VI kadencji, którzy sens takiego programu dostrzegli i wyasygnowali środki na jego realizację.
Temat cmentarza przy ul. Klonowej był konsultowany z gminnymi służbami ochrony zabytków i dziedzictwa kulturowego, przyjęte rozwiązanie jest efektem kompromisowych ustaleń między stronami dysputy na ten temat. Podjęte decyzje są przemyślane i nie wzbudzają zastrzeżeń