Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Denkmal_Pomorze

Strony: [1]
1
Historia / Odp: [Tanowo] Czy to pocztówka z Tanowa - Falkenwalde?
« dnia: Kwietnia 28, 2020, 10:47:41  »
Oczywiście Pan zna te tematy i ich historię zdecydowanie lepiej niż ja. Wszystko zależy od "klimatu" do rozmów w danej lokalizacji, środków, możliwości itp. Myślę, że z czasem moglibyśmy się w to bardziej zaangażować. Ogólnie w Szczecinie realizowane są takie przedsięwzięcia, gdzie tworzone są na wstępie prowizoryczne lapidaria. Takich przykładów jest kilka:
- dawny cmentarz Ośrodka Opiekuńczego Kuckenmuhle przy obecnej ul. Chopina, gdzie w tamtym roku znalazłem płytę nagrobną wzmacniająca strumień. Uzyskaliśmy zgodę WKZ, ponieważ teren znajduje się w rejestrze zabytków, zaangażowaliśmy mieszkańców i udało się w terenie znaleźć i wykopać kilka cennych nagrobków i podstaw, które nie zostały zniszczone w latach 70. Obecnie płyty są zdeponowane "na przechowanie" i oczekują, aż cała droga formalna dla stworzenia lapidarium zostanie załatwiona. W pracach uczestniczył również dr. Marek Łuczak, który każdy nagrobek udokumentował, mamy potwierdzone nazwiska i ich historie.
- dawny cmentarz w Żydowcach, gdzie znajduje się pomnik Ofiar 1 Wojny Światowej - jesteśmy na etapie formalności i też chcielibyśmy pozyskać jak najwięcej materiału, który będzie mógł posłużyć do tworzenia lapidarium. Docelowo chcemy również ponownie postawić do pionu rzeczony pomnik.
Środków obecnie nie mamy bo i same prace ich nie wymagają, ale wychodzimy z założenia, że zaangażowanie lokalnej społeczności i wstępne zobrazowanie jak lapidarium może wyglądać pomoże w pozyskaniu potrzebnych nakładów finansowych. Bez tego byłoby ciężko, bo każdy kojarzy te tereny ze śmietnikami i miejscem libacji pod chmurką. Cieżko niektórym wyobrazić sobie, że kiedyś był tam cmentarz, są jakieś nagrobki, które warto wesprzeć finansowo. Dopiero gdy płyty wygiągamy z ziemi i pokazują swoje piękne złocenia padają zdania - "Nie miałem/miałam pojęcia, że tutaj był cmentarz, a a całe życie się tutaj bawiliśmy".
Wspomnianymi pracami wychodzimy nieco naprzeciw wyobrażeniom o tych miejscach z przeszłości, badamy nastroje mieszkańców do takich prac i cmentarzy. A niestety dewastacje, jeśli mają być to będą bez znaczenia, czy teren będzie zadbany.. Przykład Sławociesza jest tutaj idealny... Tutaj również co jakiś czas spotykamy się i ustawiamy na nowo połamane, poprzewracane nagrobki. Latem cmentarz jest miejscem licznych spotkań. Ostatnio rozwiesiliśmy informacje o terenie monitorowanym, na jesień planujemy odtworzyć drewniane ogrodzenie. Liczymy, że w tym roku obejdzie się bez incydentów. Całe szczęście widzimy, że trend się zmienia, nastawienie do tego "co niemieckie" również. Ludzie bardziej utożsamiają się z miejscem, gdzie żyją i chcą poznać również jego historię. To bardzo pomocne.

Użył Pan terminu "park", zatem pomyślałem o Policach, bo w Tanowie to jest +/- las, a nie park. A właściwie dawny cmentarz porośnięty drzewami. Płyty są na pewno, tylko przepisy mamy jakie mamy. Bo choć tym miejscem niemal nikt się nie interesuje - formalnie jest pod ochroną konserwatora zabytków, a zatem i gminy (właściciel terenu). Rada sołecka też ma cokolwiek do powiedzenia. I teraz: jeśli zostaną podjęte oficjalne prace - konserwator pozwolenia nie odmówi. Nie pisałem o tym etapie, kiedy pisałem o kosztach, bo on kosztów nie powoduje. Ale bez formalnej, pobłogosławionej (a i sfinansowanej) przez gminę inicjatywy - prace "na dziko" są zakazane. Powiada Pan: ale ja chciałbym wystąpić oficjalnie, o pozwolenie. OK, ale w jakim celu?
Wydobędzie Pan płyty i co dalej? Zacznie Pan dysponować konkretnymi zabytkami. Gdzie je Pan ustawi i jak zabezpieczy przed zniszczeniem?

2
Historia / Odp: [Tanowo] Czy to pocztówka z Tanowa - Falkenwalde?
« dnia: Kwietnia 27, 2020, 10:25:17  »
Chyba się nie zrozumieliśmy. Miałem na myśli cmentarz w Tanowie przy ul. Lipowej.


Bo jeśli były plany utworzenia tam lapidarium, to obecnie nie bardzo widać materiał, który miałby tworzyć jego podstawę. Wśród butelek i śmieci leżą jedynie same podstawy i postumenty.

3
Historia / Odp: [Tanowo] Czy to pocztówka z Tanowa - Falkenwalde?
« dnia: Kwietnia 26, 2020, 17:45:43  »
Tak, my też w swoich działaniachcstaramy się uwzględniać lokalne społeczności. To oni tam mieszkają, to przestrzeń publiczna w której obcują. Jeżeli nie akceptują takich prac i ma się to spotkać z dewastacją to nie tędy droga. Mam też przykład po pracach w Parku Chopina w Szczecinie, że właśnie od mieszkańców można uzyskać informacje, gdzie szukać pozostałości po cmentarzu i nagrobków.


Zastanawiam się, czy nie złożyć dokumentów o wyrażenie zgody na prace poszukiwawcze płyt z cmentarza w parku. Szkoda, żeby zniknęły z powerzchni ziemi.

4
Historia / Odp: [Tanowo] Czy to pocztówka z Tanowa - Falkenwalde?
« dnia: Kwietnia 26, 2020, 16:35:01  »
Serdecznie dziękuję za bieżące informacje. My obecnie planujemy kilka prac w tym roku na obszarze różnych dzielnic Szczecina, jednak są ro roboty przygotowawcze, bez większego nakładu finansowego. Za zgodą właścicieli terenów i przy konsuldacji z biurem MKZ odnajdujemy zakopane i porozrzucane nagrobki, robimy ich ewidencje, staramy się w te prace wciągnąć lokalną społeczność. Dzięki temu wiemy z jak dużym materiałem mamy do czybienia i jeśli sytuacja pozwoli również będziemy starać się o utworzenie lapidarium z prawdziwego zdarzenia. Wczoraj byłem również w Siedlicach i przyznam szczerze miejsce wygaląda całkiem dobrze. W miare czysto i zadbanie. Zastanawiam się tylko, czy na tym terenie nie ma już żadnych nagtobków do odkrycia i nazwiska mieszkańców do zachowania w pamięci..


Niemniej jednak jeżeli będzie potrzebna pomoc, to jesteśmy gotowi.

5
Historia / Odp: [Tanowo] Czy to pocztówka z Tanowa - Falkenwalde?
« dnia: Kwietnia 26, 2020, 10:24:16  »
My byśmy z wielką chęcią przybliżyli sobie aktualną historię tego miejsca i jeśli jest możliwość pomogli w tworzeniu lapidarium i porządkach. Byłem wczoraj w Tanowie na pierwszym cmentarzu.. Same śmieci, butelki kilka podstaw po nagrobkach. Jedna tablica szklana rozbita, drugą kamienną wypatrzyłem gdzieś dalej po dłuższym spacerze. Czytałem, że były pomysły zagospodarowania tego miejsca (Stowarzyszenie Sokoli Las). Dlaczego nie wyszło?




Strony: [1]