Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Police] Walka nauczycieli o szkołę  (Przeczytany 88268 razy)

Offline observer

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 17
    • Zobacz profil
[Police] Walka nauczycieli o szkołę
« Odpowiedź #150 dnia: Października 29, 2011, 10:46:27 »
W sprawie G6

Wszystko niby jest, tylko czasu nie ma.
Spokojnie można mówić o sprawie gdyby ona miała dotyczyć dzisiejszych czwartoklasisów, a nie dzieci króre w tym roku kończą 2-letnie kursy językowe na których bardzo ciężko pracują

W sprawie dodatkowych pieniędzy dla Zespołu Szkół

Jak zostało obliczone chodzi o 200 tys. w skali roku. Kwota wydawałoby się niewielka jeśli chodzi o Powiat, ale Pan Starosta tłumaczył ostatnio wyborcom, że nie mogli zamknąć budżetu bo robili przesunięcia nawet na kwotę 1 tys. zł.
Ciekawe czy wszystkie inwestycje Starostwa mają taki sam priorytet ważności jak edukacja mlodych pokoleń?

Offline Wykidajło

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2610
    • Zobacz profil
    • http://www.naszepolice.pl
[Police] Walka nauczycieli o szkołę
« Odpowiedź #151 dnia: Października 29, 2011, 15:34:32 »
Cytat: "observer"
W sprawie G6

Wszystko niby jest, tylko czasu nie ma.
Spokojnie można mówić o sprawie gdyby ona miała dotyczyć dzisiejszych czwartoklasisów, a nie dzieci króre w tym roku kończą 2-letnie kursy językowe na których bardzo ciężko pracują

Otóż to. Dochodzi do tego fakt, że nie można sprawy odłożyć na następne lata, bo na rok szkolny 2012/2013 znów obowiązuje limit: 32 uczniów z gminy Police (ze Szczecina czy Dobrej - ile się zmieści). Czyli na wiosnę awantura gwarantowana.
No i mamy jeszcze sprawę DSD 1. Ona dotyczy tych dzieci, które już są w G-6. To nie jest tylko papierek do powieszenia na ścianie.

Cytat: "observer"
W sprawie dodatkowych pieniędzy dla Zespołu Szkół

Jak zostało obliczone chodzi o 200 tys. w skali roku. Kwota wydawałoby się niewielka jeśli chodzi o Powiat, ale Pan Starosta tłumaczył ostatnio wyborcom, że nie mogli zamknąć budżetu bo robili przesunięcia nawet na kwotę 1 tys. zł.

Gdzieś pieniądze na te alufelgi do szpanwagena trzeba było znaleźć.
A w ramach wzmożonego szukania oszczędności szkole nie wolno handlować posiłkami ze stołówki.
Aha - te 200 tys. to jest 200 zł na ucznia rocznie - i w większości z przyszłorocznego budżetu, do którego dopiero są założenia zaklepane. Z tegorocznego jest jakieś 60 tysięcy.
Kłamstwo obiegnie świat nim prawda założy buty.

Offline observer

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 17
    • Zobacz profil
[Police] Walka nauczycieli o szkołę
« Odpowiedź #152 dnia: Października 29, 2011, 23:16:32 »
Chciałbym poznać odpowiedź na jeszcze jedno pytanie.
A co nasi samorządowcy zamierzają zrobić z przyznanym G6 na 99,9% (jak na ostatnim spotkaniu w "Białej" zapewniała Pani Schemmel) statusie (chyba to odpowiednie słowo) szkoły mogącej realizować program DSD I, który to program przygotowuje uczniów klas dwujęzycznych do egzaminu języka niemieckiego, który według Europejskiego Opisu Kształcenia Językowego dowodzi znajomości języka obcego na poziomie A2/B1, czyli na poziomie samodzielności.
Jak można wyczytać w internecie pomyślne zdanie egzaminu uwieńczone zostaje wręczeniem uznawanego na całym świecie certyfikatu językowego, będącego przepustką do póżniejszego studiowania i podjęcia pracy na terenie krajów niemieckojęzycznych.

Jak wpominała w/w Pani ilość szkół posiadająca taki status jest ograniczona i co gorsza niemieckie Ministerstwo Oświaty i Kultury od roku 2011 zawiesza przyznawanie takich statusów.

Czyli likwidacja G6 = utrata DSD

Szansa na ewentuane ponowne ubieganie się o ten status =0

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
[Police] Walka nauczycieli o szkołę
« Odpowiedź #153 dnia: Października 30, 2011, 00:23:45 »
Cytat: "Wykidajło"
A w ramach wzmożonego szukania oszczędności szkole nie wolno handlować posiłkami ze stołówki.
Aha - te 200 tys. to jest 200 zł na ucznia rocznie - i w większości z przyszłorocznego budżetu, do którego dopiero są założenia zaklepane. Z tegorocznego jest jakieś 60 tysięcy.


Remont stołowki i kuchni wykonano za unijne pieniądze, a to wyklucza prowadzenie jakiejkowliek działalności gospodarczej na tym majątku.

Myślę, że problem tkwi w tym, że w tym roku do g6 poszło więcej dzieci niz można było zakładać w roku ubiegłym na etapie planowania budzetu i wysokości subwencji. Część tej subwencji pójdzie do gminy, bo ta większa ilość dzieci, które poszły do g6 w efekcie zniesienia limitu planowana była pierwotnie do szkół gminnych. Czyli subwencja z ostatnich miesięcy 2011 nie trafi do g6 za zwiększona ilością uczniów. Słowem, powiat bedzie musiał odnaleźć dodatkowe pieniądze na dodatkowych uczniów g6 w koncówce roku 2011. I pewnie z tego własnie powodu chcą ciąć godziny dodatkowe.
Jednak od stycznia subwencja za większą ilość uczniów w g6 powinna juz trafic do powiatu wieć środki z cięcia godzin to juz bedzie "górka".

observer
Prawdę mowiąc nie wiedziałem o obwarowaniach DSD.
Jednak nawet w przypadku realizacji koncepcji likwidacji naboru do polskiej części g6, uczniowie trafiający bezpośrednio do Locknitz pozostana więc współpraca z DPG(o ile stanowi warunek do przyznania praw do DSD) zostanie zachowana.

Pytanie - czy szkoła otrzymuje status egzaminatora DSD dla dzieci tylko w wieku gimnazjalnym, czy status ten nie ma ograniczeń wiekowych dla egzaminowanych uczniów?
Na logikę zdaje się, że wiek egzaminowanych osób nie ma znaczenia bo rozumiem, że DSD okresla jakis stopień znajomości języka. Czy zatem zakładać, że zabraknie chętnych w wieku starszym, licealistow na przykład, którzy będą chcieli zmierzyć się z tym egzaminem?
Jesli nie, to na zdrowy rozum, utrzymanie przez szkołę prawa do egzaminowania na poziomie DSD nie jest zależne od tego czy będa polskie klasy w G6.
Nadmieniam ,ze nie znam szczegółów funkcjionowania DSD i jeżeli myle się w swoim rozumowaniu proszę mnie sprostować.
Pozdrawiam

Offline m74

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 65
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Police] Walka nauczycieli o szkołę
« Odpowiedź #154 dnia: Października 30, 2011, 07:25:10 »
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Remont stołowki i kuchni wykonano za unijne pieniądze, a to wyklucza prowadzenie jakiejkowliek działalności gospodarczej na tym majątku.

Mam pytanie: jeśli nowa hala zostanie oddana do użytku to też o prowadzeniu na niej działalności gospodarczej (wynajmowaniu) będzie można zapomnieć?

Offline Wykidajło

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2610
    • Zobacz profil
    • http://www.naszepolice.pl
[Police] Walka nauczycieli o szkołę
« Odpowiedź #155 dnia: Października 30, 2011, 07:49:39 »
Cytat: "grzegorz.ufniarz"

Remont stołowki i kuchni wykonano za unijne pieniądze, a to wyklucza prowadzenie jakiejkowliek działalności gospodarczej na tym majątku.

Rozumiem. że dzieci dostają obiady za darmo? ;)
Starosta podpiera się jedną opinią prawną, opozycja drugą (przeciwstawną). Ja wiem, że samo hasło "pieniądze unijne" działalności gospodarczej nie wyklucza. Ale szczegółów w tym przypadku nie znam.
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Myślę, że problem tkwi w tym, że w tym roku do g6 poszło więcej dzieci niz można było zakładać w roku ubiegłym na etapie planowania budzetu i wysokości subwencji. Część tej subwencji pójdzie do gminy, bo ta większa ilość dzieci, które poszły do g6 w efekcie zniesienia limitu planowana była pierwotnie do szkół gminnych. Czyli subwencja z ostatnich miesięcy 2011 nie trafi do g6 za zwiększona ilością uczniów.

Chcesz powiedzieć, że gmina nie przekaże powiatowi należnej mu części subwencji oświatowej? :)
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Słowem, powiat bedzie musiał odnaleźć dodatkowe pieniądze na dodatkowych uczniów g6 w koncówce roku 2011. I pewnie z tego własnie powodu chcą ciąć godziny dodatkowe.

Eee, przecież pani Rybakiewicz mówi niemal wprost, że jak będzie nowy dyrektor, to będą i godziny.
Zauważ, że samo obcięcie godzin żadnych oszczędności nie daje - trzeba zrobić przesunięcia w budżecie. W normalnym samorządzie tak właśnie by się to odbyło: "mamy za mało pieniędzy, zabieramy szkole 200 tys., musi pani sobie radzić z tą kasą, która została". A zamiast tego mamy grę w polityczną szmaciankę.
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
czy szkoła otrzymuje status egzaminatora DSD dla dzieci tylko w wieku gimnazjalnym, czy status ten nie ma ograniczeń wiekowych dla egzaminowanych uczniów?
Na logikę zdaje się, że wiek egzaminowanych osób nie ma znaczenia bo rozumiem, że DSD okresla jakis stopień znajomości języka. Czy zatem zakładać, że zabraknie chętnych w wieku starszym, licealistow na przykład, którzy będą chcieli zmierzyć się z tym egzaminem?

Szkoła dostaje uprawnienia dla swoich uczniów. Nie jest jakimś centralnym ośrodkiem egzaminacyjnym. To niemiecki egzamin państwowy, bezpłatny. Żadne inne gimnazjum w Policach go nie będzie miało, chyba że Niemcy zmienią zdanie i otworzą listę chętnych. Jeżeli zamkniecie polską część G-6, nie będzie go miało żadne.
Kłamstwo obiegnie świat nim prawda założy buty.

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
[Police] Walka nauczycieli o szkołę
« Odpowiedź #156 dnia: Października 30, 2011, 09:23:48 »
Cytat: "Wykidajło"
Rozumiem. że dzieci dostają obiady za darmo? ;)


Ja też, przynaję, szczegółów nie znam. Miałem taką informację ze szkoły. Domyslem się, że projekt nazywał sie mneij wiecej tak: "Rozbudowa kuchni i stołówki szkolnbej na potrzeby szkoły"
To oznacza, że obiekt świadczy usługi dla uczniów i pracowników szkoły, odpłatnie oczywiście, bo koszty trzeba pokryć.

Cytat: "Wykidajło"
Chcesz powiedzieć, że gmina nie przekaże powiatowi należnej mu części subwencji oświatowej? :)


Nie, nie chcę ;)

Cytat: "Wykidajło"
Eee, przecież pani Rybakiewicz mówi niemal wprost, że jak będzie nowy dyrektor, to będą i godziny.


Ciekawe czy te godziny bedą przydzielane tylko wyselekcjonowanym uczniom - takim, którzy podpisza lojalkę wobec nowego dyrektora??? :D


Cytat: "Wykidajło"
Szkoła dostaje uprawnienia dla swoich uczniów.


Szkoła - czyli Zespół Szkół im. I. Łukasiewicza???
Czyli licealiści, uczniowie tychnikum, siatkarki tez moga podchodzic do tego egzaminu bo są uczniami szkoły???

Pozdrawiam

PS - m74 - nie wiem tego

Offline Wykidajło

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2610
    • Zobacz profil
    • http://www.naszepolice.pl
[Police] Walka nauczycieli o szkołę
« Odpowiedź #157 dnia: Października 30, 2011, 09:35:59 »
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Cytat: "Wykidajło"
Szkoła dostaje uprawnienia dla swoich uczniów.


Szkoła - czyli Zespół Szkół im. I. Łukasiewicza???
Czyli licealiści, uczniowie tychnikum, siatkarki tez moga podchodzic do tego egzaminu bo są uczniami szkoły???

Szkoła, czyli Gimnazjum nr 6.
Dla liceum jest DSD 2.
Kłamstwo obiegnie świat nim prawda założy buty.

Offline observer

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 17
    • Zobacz profil
[Police] Walka nauczycieli o szkołę
« Odpowiedź #158 dnia: Października 30, 2011, 13:58:13 »
Przerażające jest to, że Gmina wydaje się być albo ślepa albo najzwyczajniej w świecie niedoinformowana na temat osiągnięć i statusu G6.

Niemcy pukają się w głowę, bo dobrze wiedzą jak trudno szkole otrzymać status DSDI, a nasi radni po otrzymaniu przez G6 tego WYRÓŻNIENIA..........chcą zlikwidować szkołę.

CZYSTA PARANOJA

Offline Kuba

  • Administrator
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2248
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Police] Walka nauczycieli o szkołę
« Odpowiedź #159 dnia: Października 30, 2011, 14:09:18 »
Cytat: "Wykidajło"
Dla liceum jest DSD 2.


Za moich czasów Biała (mam tu na myśli szkoły ponadgimnazjalne) straciła prawa do DSDII ze względu na zbyt małą liczbę chętnych - w grupie, w której ja byłem, było bodaj 8 osób i to z dwóch roczników, przez co mieliśmy podchodzić do egzaminu w dwóch turach: 4 (albo 3) osoby z rocznika wyżej podeszły i jak dobrze pamiętam, zdały go. Osoby z mojego rocznika nie miały już takiego szczęścia, bo w międzyczasie Niemcy powiedzieli naszej szkole "nein". Więc niech gmina nawet nie próbuje nikomu wmawiać, że szkoły ponadgimnazjalne mogą przejąć realizację kwestii możliwych w Gim6, bo to jest wierutna bzdura.
Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, zapoznaj się z REGULAMINEM FORUM.

Zachęcam do obserwowania mojego bloga -
Chmielnik Jakubowy

Offline sz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 269
    • Zobacz profil
[Police] Walka nauczycieli o szkołę
« Odpowiedź #160 dnia: Października 30, 2011, 14:22:06 »
szkola moze prowadzic stolowke i sprzedawac obiady tyle, ze "po kosztach"
nie zarabiac nie oznacza to samo co nie sprzedawac....
szkoly moga wynajmowac sale lekcyjne? sp8 moze wynajmowac hale?
tylko oczywiscie nasz POwiat wymyslil sobie jakas teorie...
sz

Offline observer

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 17
    • Zobacz profil
[Police] Walka nauczycieli o szkołę
« Odpowiedź #161 dnia: Października 30, 2011, 18:02:42 »
Żeby wszyscy mieli jasność:

DSD jest egzaminem dwupoziomowym:

 • DSD I - zdawany na poziomie gimnazjum
 • DSD II - zdawany na poziomie liceum
 
Nie ma więc mowy o tym aby Zespoł Szkół przejął DSD I po G6

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
[Police] Walka nauczycieli o szkołę
« Odpowiedź #162 dnia: Października 30, 2011, 20:37:55 »
Cytat: "observer"
Przerażające jest to, że Gmina wydaje się być albo ślepa albo najzwyczajniej w świecie niedoinformowana na temat osiągnięć i statusu G6.

Niemcy pukają się w głowę, bo dobrze wiedzą jak trudno szkole otrzymać status DSDI, a nasi radni po otrzymaniu przez G6 tego WYRÓŻNIENIA..........chcą zlikwidować szkołę.

CZYSTA PARANOJA


Rozumiem emocje ale prosze nie wyciągac tak daleko idacych wniosków.
Ja o koncpecji dotyczącej G6 dowiedziałem się na manifestacji pod Doboszem. Prosze więc nie stwierdzać, że radni chca likwidować G6 bo to nie jest prawda. Radni gminni nie wyszli z taką inicjatywą.
Powiem więcej, o DSD równiez dowiedziałem się na tej manifestacji dlatego tu, w tej dyskusji dopytuje o szczegóły, bo zwyczajnie nie znam wagi tych uprawnień.

G6, mimo, że jest szkołą gimnazjalną podlega powiatowi. Ja skończyłem Białą 16 lat temu, moja córka pójdzie do Białej za 12 lat. Nie mam zatem ciągłych i szczególowych informacji o wszystkich osiągnięciach G6. Szkoda, że nic o DSD nie wspomniano na sesji powiatowej, na ktorej byłem.

Mam nadzieję, że uda się ten problem rozwiązać. Uda się połączyć oczeekiwania rodziców i uczniów wobec G6 oraz problemy i zagrozenia związane z funkcjonowaniem pozostałych szkół gimnazjalnych w Policach. Licze na to, bo dostrzegam pole do kompromisu.
Pozdrawiam
Grzegorz Ufniarz

Offline observer

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 17
    • Zobacz profil
[Police] Walka nauczycieli o szkołę
« Odpowiedź #163 dnia: Października 30, 2011, 22:00:37 »
Panie Grzegorzu

Proszę zatem dokończyć zdanie
Autorem stanowiska Gminy w sprawie G6 jest...................

Pana postawa napawa optymizmem. Będę kibicował aby efekty końcowe różniły się od szaleńczego planu pierwotnego.

Zgadzam się z moimi przedmówcami i raz jeszcze chciałbym zwrócić uwagę na fakt, że likwidacja G6 absolutnie nie uzdrowi G3, a gniew ludu będzie wielki.


pozdrawiam

Offline Wykidajło

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2610
    • Zobacz profil
    • http://www.naszepolice.pl
[Police] Walka nauczycieli o szkołę
« Odpowiedź #164 dnia: Października 31, 2011, 10:54:53 »
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Szkoda, że nic o DSD nie wspomniano na sesji powiatowej, na ktorej byłem.
Mam nadzieję, że uda się ten problem rozwiązać. Uda się połączyć oczeekiwania rodziców i uczniów wobec G6 oraz problemy i zagrozenia związane z funkcjonowaniem pozostałych szkół gimnazjalnych w Policach. Licze na to, bo dostrzegam pole do kompromisu.

Na sesji, o której mówisz, tematem była sprawa całej „Białej” i godzin tzw. dodatkowych. Kwestia gimnazjum wyszła poza dosyć wąskie grono dopiero 12 października.

Co do kompromisu: propozycję powiatu trzeba po prostu przyjąć, bo ona jest rozsądna, a czasu nie ma. O zmianach można myśleć później.
Zauważ, że w tej 60 są też uczniowie, którzy będą jeździć do Niemiec. Być może z Polic będzie w niej w sumie więcej niż 32 - ale na pewno mniej niż tegoroczne 73. No i nie masz problemu pt. dyskryminacja ze względu na miejsce zamieszkania. Szanse są równe dla wszystkich.
A kwestię zabezpieczenia dotrzymania umowy przez „Białą” można rozwiązać dosyć prosto: dopisać, że za każdego ucznia ponad 60 powiat oddaje gminie subwencję oświatową w podwójnej wysokości.

Jeszcze coś: może już wystarczy łączenia losów jednej szkoły z losami innej? Problem G-3 musi rozwiązać G-3.
Ujmę rzecz prosto, z punktu widzenia rodzica. Żaden urzędnik nie będzie decydował, do jakiej szkoły pójdzie moje dziecko. Jeśli nie chcę go dać do G-3, to go nie dam, choćbyście zamknęli wszystkie inne gimnazja w Policach.
Kłamstwo obiegnie świat nim prawda założy buty.