Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Police] Tobruklager- zdjęcia.  (Przeczytany 11657 razy)

Offline Borisz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 460
    • Zobacz profil
[Police] Tobruklager- zdjęcia.
« Odpowiedź #15 dnia: Lutego 18, 2013, 16:11:24 »
No właśnie na robotnika przymusowego to nie wygląda. Robotnicy widoczni na zdjęciach nie mają żadnych oznaczeń (choć szczerze mówiąc nie jestem pewien, czy "zachodni" też mieli żółte romby z literką, na pewno mieli trójkąty w obozach koncentracyjnych). Nie wiemy też na ile sami Niemcy mogli robić zdjęcia fabryki w czasie wojny. Oczywiście oficjalnie, nie konspiracyjnie (choć przy rozmiarach ówczesnych aparatów to drugie mogłoby być dość trudne). Nie wiem jak to teraz wygląda u nas z fotografowaniem zakładów (niech się wypowiedzą np pracownicy Z.Ch.), ale za tzw. komuny, zwłaszcza w okresie stalinowskim, to jakby pracownik zrobił zdjęcie na terenie zakładu, a nawet zakładu z zewnątrz, to miałby poważne kłopoty (szpiegostwo itp)...


Cytat: "lukasz_s"
Proponuję spotkać się we wtorek, po prelekcji, podyskutować.


Jak najbardziej jestem za.

Cytat: "peter"
A nad łóżkiem jednego z nich nie wisi portret marszałka Philippe Pétain faszystowskiej marionetki.


Może tak, może nie, na zdjęciu nie widać. A jeśli to on, to bardziej pewnie z powodu zasług w czasie I wojny światowej.

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Police] Tobruklager- zdjęcia.
« Odpowiedź #16 dnia: Lutego 18, 2013, 16:56:35 »
Cytuj (zaznaczone)

Może tak, może nie, na zdjęciu nie widać. A jeśli to on, to bardziej pewnie z powodu zasług w czasie I wojny światowej.


Eh, kolejny idealista...

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Tobruklager- zdjęcia.
« Odpowiedź #17 dnia: Lutego 18, 2013, 19:58:12 »
Cywilni robotnicy (oraz żołnierze pozbawieni statusu jeńca) z terenów Wschodnich nosili naszywki "OST", natomiast Polacy z literą P. Pozostali nie mieli tego obowiązku. Wyjątkiem były tu wspomniane obozy koncentracyjne, w których obowiązywał odmienny regulamin.

Myślę, że Niemcy nie mieli wielkich trudności z robieniem zdjęć na terenie fabryki. Dla nich "tajne", miało nieco inne znaczenie niż dla nas w ciągu tych 50 lat. Tworzyli silne społeczeństwo obywatelskie. Co oczywiście nie znaczy, że zbytnie "noszenie" się z aparatem na terenie fabryki nie uszło uwadze służb straży przemysłowej (Werkschutzu).
Widać, że zdjęcia robione były swobodnie, a nie z ukrycia. Zresztą przez te kilka lat wypłyneło sporo zdjęć wykonanych na terenie fabryki (fakt, że przez Niemców).

Pozdrawiam

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Police] Tobruklager- zdjęcia.
« Odpowiedź #18 dnia: Lutego 18, 2013, 22:21:11 »
(prośba do administratorów, czy można ponumerować te zdjęcia, ułatwi to komentowanie, zadawanie pytań itp.)

Edit by Domino:

Zrobione Panie Andrzeju.

Pozdrawiam
<*)))))>{

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Police] Tobruklager- zdjęcia.
« Odpowiedź #19 dnia: Lutego 23, 2013, 23:56:52 »
Cytat: "lukasz_s"
Do wydania- wg mnie się nie nadają.
Miałem na  myśli wydanie szerszej monografi (albumowej) m.in.  z tymi zdjęciami, dokumentami. Myślę, że regionalni klekcjonerzy też dołożą coś ze swoich zbiorów.
<*)))))>{

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Tobruklager- zdjęcia.
« Odpowiedź #20 dnia: Lutego 24, 2013, 00:26:17 »
Monografia o fabryce. To byłoby ukoronowanie wieloletniej pracy nas wszystkich.
SPZP "Skarb"

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Police] Tobruklager- zdjęcia.
« Odpowiedź #21 dnia: Lutego 24, 2013, 00:42:21 »
lukaszowi_s zapewne chodziło o słabą jakość skanów, nieprzydatną w poligrafii. Owszem, prawda, ale jakby się przyłożyć (próbowałem) - to coś by z tego wyszło. A chodzi przede wszystkim o zdjęcia fabryki. Generalnie warto by rozważyć wydanie albumu (nawet niezbyt wielkich rozmiarów) poświęconego starej fabryce przed rokiem 1946. Znalazłby się też materiał na prezentację Polic i okolicznych miejscowości w okresie +/- III Rzeszy (nie chodzi o Rzeszę, chodzi o ramy czasowe: lata 30., lata 40.). Mogę w tym przedsięwzięciu pomóc (kasa, patronat gminy, redakcja, sprawy techniczne), ale sam musiałbym mieć pomoc redakcyjno-programową, bo w pojedynkę nie dam rady. Pomysł do obgadania.

Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
[Police] Tobruklager- zdjęcia.
« Odpowiedź #22 dnia: Lutego 25, 2013, 08:50:11 »
Zgłaszam akces redakcyjny, graficzny, poligraficzny i dystrybucyjny. Temat policki jest dość sensacyjny i warty jest szerszego kolportażu w kraju. Miałem już kontakt z wydawnictwami specjalizującymi się w takiej tematyce i jest zainteresowanie.

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Tobruklager- zdjęcia.
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwca 16, 2013, 18:33:12 »
Taka ciekawostka w związku ze zdjęciem wnętrza baraku i obrazkiem Philippe Pétain.

Wpinka do klapy ubrania noszona przez zwolenników marszałka Petaina, przedstawiająca godło kolaboranckiego rządu Vichy we Francji.



Pozdrawiam