Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Chorwacja] Gdzie jechać?  (Przeczytany 28145 razy)

Offline parian

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1558
    • Zobacz profil
    • http://www.malex.net.pl
[Chorwacja] Gdzie jechać?
« dnia: Marca 07, 2012, 15:52:24 »
Szykuje się w tym roku wyjazd do Chorwacji i w związku z tym mam pytanie do osób, które tam były - jaki region polecacie i czy macie namiary na jakieś fajne apartamenty (w miarę blisko plaży i ew. starówki, rodzina z dzieckiem). Jak dotąd byłem na Krku, wolałbym teraz zwiedzić inne miejsca.
Dziękuję za ewentualne podpowiedzi.

Offline Kuba

  • Administrator
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2248
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Chorwacja] Gdzie jechać?
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 07, 2012, 16:05:58 »
Ja mogę polecić okolice Szybenika - 2 razy byłem w Vodicach (niemniej jest to typowy kurort turystyczny rangi mniej więcej naszych Międzyzdrojów - wieczorem na głównych deptakach miasteczka jest jeden wielki tłum). Plaże są tam głównie typowo miejskie - betonowe z infrastrukturą, czasami zdarzają się plaże żwirowe (oczywiście w sezonie są one solidnie zatłoczone).

W tamtych okolicach byłem też w Brodaricy - jest to mała miejscowość niedaleko Szybenika. Można tam znaleźć apartamenty stojące wręcz przy samej plaży. Też byliśmy z tego miejsca zadowoleni.

Jakie są zalety tego miejsca? Stały ląd - nie jest się ograniczonym przez promy (co jest istotne przy wyjezdzie w ciemno i szukaniu miejsca), bliskość Szybenika (bardzo ładne stare miasto, sklepy pod ręką), bliskość autostrady, możliwość wypadu do Zadaru, Trogiru i Splitu (Trogir jest najbliżej), klimat tam już jest w pełni śródziemnomorski (roślinność itp.). W okolicy jest też bardzo fajny Park Narodowy rzeki Krka z wodospadami, w pobliżu których można się kąpać.

Kiedy planujesz tam jechać? W głównym sezonie (lipiec, sierpień) czy poza nim?

Jak coś to pytaj konkretnie - w Chorwacji byłem już dobrych kilka razy (w sumie to już więcej niż 10). Postaram się odpowiedzieć ;).
Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, zapoznaj się z REGULAMINEM FORUM.

Zachęcam do obserwowania mojego bloga -
Chmielnik Jakubowy

Offline parian

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1558
    • Zobacz profil
    • http://www.malex.net.pl
[Chorwacja] Gdzie jechać?
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 07, 2012, 16:53:27 »
Jadę (niestety) w sezonie - początek lipca. Powiem szczerze, że od czytania cro.pl już mnie głowa boli, za dużo informacji.
Ogólnie myślałem nad Dalmacją, właśnie rejony Trogiru, czy Zadaru, chociaż zastanawiam się też nad wyspą Pag - ma tą zaletę, że jest nieco bliżej Polski i np. jezior Plitvickich.
Masz namiar na jakieś spanie w Brodaricy?
ps. A jakie wrażenia po wodospadach Krka?

Offline Kuba

  • Administrator
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2248
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Chorwacja] Gdzie jechać?
« Odpowiedź #3 dnia: Marca 07, 2012, 17:33:27 »
Cytat: "parian"
Jadę (niestety) w sezonie - początek lipca.


Szkoda, w zeszłym roku byłem we wrześniu i było naprawdę zacnie, bo nie było tłumów (a byłem na Makarskiej Riwierze) - a i pogoda bardzo przyzwoita (choć mieliśmy 2 dni sztormu z prawdziwego zdarzenia - pierwszy raz w Chorwacji!).

Cytat: "parian"
właśnie rejony Trogiru


Właśnie okolice Szybenika są bardzo fajnym miejscem wypadowym do tego miasta, Miejscowości bliżej Trogiru znam bardzo średnio - jedynie Primošten jako tako kojarzę i pamiętam jako bardzo sympatyczną miejscowość.

Cytat: "parian"
czy Zadaru


W bezpośrednim pobliżu Zadaru byłem w dwóch miejscach - w Ljubaču (dość płytka i piaszczysta plaża, a raczej taka bardziej mulasta, z mętną wodą ;); choć ja akurat byłem w miejscu o nabrzeżu skalistym - wolę skały do nurkowania) i na wyspie Vir - fajne miejsce z bardzo różnorodnymi plażami, niestety większość dojazdów do ciekawych plaż jest drogami gruntowymi w sporej odległości (kilka kilometrów) od "cywilizacji". Pewnym niebezpieczeństwem tej wyspy jest to, że nie ma na niej ujęć wody pitnej i jest ona dowożona z lądu (wyspa z lądem połączona jest mostem) i można czasami trafić na momenty deficytu wody. Do Zadaru jest stamtąd bliziutko, ciekawym miejscem jest też miejscowość Nin.

Cytat: "parian"
chociaż zastanawiam się też nad wyspą Pag


O Pagu niestety niewiele wiem oprócz tego, co jest w przewodnikach. Jakoś nigdy tam jeszcze nie zawitałem.

Cytat: "parian"
ma tą zaletę, że jest nieco bliżej Polski


Powiem tak: są to na tyle małe różnice w kilometrach, że ja bym na nie nawet nie zwracał uwagi - może dlatego, że ja najdalej na południe byłem w Czarnogórze ;). Jeśli chodzi o Jeziora Plitwickie to ja wszystkim polecam szukanie noclegu w okolicach Plitwic, tak żeby się nie spieszyć i móc przeznaczyć spokojnie te pół dnia na łażenie po parku narodowym.

Cytat: "parian"
Masz namiar na jakieś spanie w Brodaricy?


Poszukam, choć nie obiecuję, że znajdę - zawsze w sumie jeździmy w ciemno i staramy się nie jeździć 2 razy w to samo miejsce ;).

Cytuj (zaznaczone)
ps. A jakie wrażenia po wodospadach Krka?


Bardzo fajne miejsce - wodospad Skradinski buk robi wrażenie (szczególnie, że w lipcu powinno być w nim jeszcze sporo wody i będzie tym bardziej efektowny). Dodatkową frajdą dla dzieciaków może być to, że w okolice wodospadu podpływa się z parkingu statkiem.
Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, zapoznaj się z REGULAMINEM FORUM.

Zachęcam do obserwowania mojego bloga -
Chmielnik Jakubowy

Offline parian

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1558
    • Zobacz profil
    • http://www.malex.net.pl
[Chorwacja] Gdzie jechać?
« Odpowiedź #4 dnia: Marca 08, 2012, 15:05:19 »
Cytat: "Kuba"

Poszukam, choć nie obiecuję, że znajdę - zawsze w sumie jeździmy w ciemno i staramy się nie jeździć 2 razy w to samo miejsce ;).

Będę wdzięczny, nie chcę w lipcu z dzieciakiem jechać w ciemno, tym bardziej, że mam tylko tydzień i szkoda mi czasu na szukanie noclegowni :)

Offline salomon

  • Bywalec
  • **
  • Wiadomości: 29
    • Zobacz profil
[Chorwacja] Gdzie jechać?
« Odpowiedź #5 dnia: Marca 08, 2012, 23:32:41 »
Witam, Ja polecam wyspę Pag i miejscowość Pag na której ona się mieści. Wspaniałe widoki, czysta woda. Niezapomniane wrażenia po pobycie, aż chce się tam pojechać kolejny raz. Wynajeliśmy dom praktycznie przy samej wodzie, rewelacja i przystępne ceny.
Polecam

Offline parian

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1558
    • Zobacz profil
    • http://www.malex.net.pl
[Chorwacja] Gdzie jechać?
« Odpowiedź #6 dnia: Marca 09, 2012, 12:47:57 »
Cytat: "salomon"
Witam, Ja polecam wyspę Pag i miejscowość Pag na której ona się mieści. Wspaniałe widoki, czysta woda. Niezapomniane wrażenia po pobycie, aż chce się tam pojechać kolejny raz. Wynajeliśmy dom praktycznie przy samej wodzie, rewelacja i przystępne ceny.
Polecam

Miasto ma ładną starówkę (bo na fotach widzę głównie jakiś kościółek, tak jakby to była jedyna ciekawa budowla)? A jak z plażami (piasek, beto, czy kamienie)? Daj znać jeszcze w jakim okresie byłeś i czy w mieście organizowali w tym czasie jakieś imprezy na powietrzu (jak byłem w Krku to codziennie coś się działo), dzięki.

Offline salomon

  • Bywalec
  • **
  • Wiadomości: 29
    • Zobacz profil
[Chorwacja] Gdzie jechać?
« Odpowiedź #7 dnia: Marca 09, 2012, 19:39:18 »
Dokładnie-jest starówka, ale więcej się dzieje przy wodzie-jest takie miejsce wyłożone kaflami i tam jak ja byłem co wieczór jakś lokalny zespół grał.Parę metrów dalej Pag tętni życiem-to samo jak nad naszym morzem-wesołe miasteczko, knajpy na powietrzu, muzyczka na żywo(o 23.00 jeszcze na krótki rękaw).Zresztą tam jest wszędzie blisko-my byliśmy trzy lata temu, a w to lato byli też tam znajomi, z którymi byliśmy wtedy i mówili, że się rozbudowało wszystko, więc pewnie jeszcze ciekawiej.Pod koniec sierpnia polecam, bo jest mniej ludzi na plażach, nie jest mega gorąco, choć pniżej 30 st nie spadała temp, a woda 26-27 st-raj.Jeśli chodzi o plaże to się chowają przy naszym Bałtyku, lekki żwirek, w niektórych m-cach kamyki,kamienie, betony, piasek gruby-ale to NAPRAWDĘ nie stanowi problemu.Tam jest dużo małych plażyczek-prawie jak prywatne i jest też jedna główna plaża-z kamykami.My mieliśmy 5 metrów do morza,(z tamtej nie korzystaliśmy-bo tłumy)własny prysznic na dworze(aby sół spłukać).Widoki z tatrasu-ach.....fazaaa i też tam można pojechać pozwiedzać i popatrzyć na Pag z góry-a parę km dalej jest Nowalia-kolejne fajne miasteczko turystyczne nad morzem oczywiście.

Offline jojo

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 305
    • Zobacz profil
[Chorwacja] Gdzie jechać?
« Odpowiedź #8 dnia: Marca 10, 2012, 05:57:39 »
My byliśmy dwa lata temu we wrześniu na wyspie Pag, tyle że prawie na jaj końcu w miejscowości Zubovici. Samolotem z Berlina do Splitu a potem wypożyczonym autem. Plusy Chorwacji znasz więc napiszę o minusach. Większość knajp była w tej okolicy już pozamykana (niby po sezonie już) no i temperatura wody w tej zatoce. Nie wiem czy to wina jakiś prądów ale nie dało się wejść do wody bez krzyku na ustach spowodowanego jej niską temperaturą. I żeby nie było że to tylko my ale wszyscy plażowicze tak mieli. Kurcze w Bałtyku w maju jest ciplejsza woda niż w Zubovici we wrześniu. Sam Pag i Novalja super.

Offline parian

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1558
    • Zobacz profil
    • http://www.malex.net.pl
[Chorwacja] Gdzie jechać?
« Odpowiedź #9 dnia: Marca 10, 2012, 09:25:25 »
Salomon i jojo, dzięki za konkretne info. Salomon, tam gdzie mieszkaliście był tylko cały dom do wynajęcia, czy również pojedyncze apartamenty?

Offline Kuba

  • Administrator
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2248
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Chorwacja] Gdzie jechać?
« Odpowiedź #10 dnia: Marca 10, 2012, 10:41:24 »
Cytat: "jojo"
no i temperatura wody w tej zatoce. Nie wiem czy to wina jakiś prądów ale nie dało się wejść do wody bez krzyku na ustach spowodowanego jej niską temperaturą.


A ja jak byłem na Makarskiej (Baska Voda) we wrześniu zeszłego roku to woda miała jakieś 26-27 stopni (temperatura powietrza w dzień oscylowała koło 30 stopni nie licząc dwóch dni sztormu, niestety wieczory były trochę chłodniejsze, bo miały około 20 stopni). Więc prawdopodobnie to Ty miałeś pecha :P.

Co do Brodaricy chyba nie mam żadnych namiarów :/. Ale poszukam raz jeszcze.
Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, zapoznaj się z REGULAMINEM FORUM.

Zachęcam do obserwowania mojego bloga -
Chmielnik Jakubowy

Offline parian

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1558
    • Zobacz profil
    • http://www.malex.net.pl
[Chorwacja] Gdzie jechać?
« Odpowiedź #11 dnia: Marca 10, 2012, 10:45:51 »
Cytat: "Kuba"

Co do Brodaricy chyba nie mam żadnych namiarów :/. Ale poszukam raz jeszcze.

Ok, dziękówa. Znalazłem jakiś fajny apartament (z okna można na dyńkę skakać :P ), ale coś mi nie odpisują na maila. Może dlatego, że mój chorwacki jest nie najlepszy ;)

Offline Kuba

  • Administrator
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2248
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Chorwacja] Gdzie jechać?
« Odpowiedź #12 dnia: Marca 10, 2012, 11:23:44 »
Cytat: "parian"
Może dlatego, że mój chorwacki jest nie najlepszy


Ja na początku, jak jeszcze rezerwowaliśmy kwatery (czyli około 10 lat temu), to pisałem do nich w mejlu po polsku, angielsku i niemiecku i jakoś się dogadywałem ;). Właśnie Brodarica jest o tyle fajna, że nabrzeże nie jest zajęte przez hotele - tak jak mówiłem: niektóre domy stoją tam prawie na samej plaży.

To widok z tarasu apartamentu:


Taka rada praktyczna: jak będziesz szukał apartamentu na wybrzeżu lądu Chorwacji to zawsze upewniaj się czy miejscówa jest nad czy pod Magistralą Adriatycką. Ruch na niej jest jak na Marszałkowskiej w Warszawie i mógłbyś mieć czasami znaczne problemy z przejściem przez jezdnię ;).
Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, zapoznaj się z REGULAMINEM FORUM.

Zachęcam do obserwowania mojego bloga -
Chmielnik Jakubowy

Offline parian

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1558
    • Zobacz profil
    • http://www.malex.net.pl
[Chorwacja] Gdzie jechać?
« Odpowiedź #13 dnia: Marca 10, 2012, 11:31:38 »
Cytat: "Kuba"

Ja na początku, jak jeszcze rezerwowaliśmy kwatery (czyli około 10 lat temu), to pisałem do nich w mejlu po polsku, angielsku i niemiecku i jakoś się dogadywałem ;)

Z tym Chorwackim to świruję, translator google załatwił za mnie sprawę  :faja:
Cytat: "Kuba"

zawsze upewniaj się czy miejscówa jest nad czy pod Magistralą Adriatycką

Upewniam się, tu też google pomaga :)

Offline parian

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1558
    • Zobacz profil
    • http://www.malex.net.pl
[Chorwacja] Gdzie jechać?
« Odpowiedź #14 dnia: Maja 14, 2012, 12:56:46 »
Dla zainteresowanych Chorwacją - można wysłać maila na adres info@chorwacja.home.pl, z prośbą o przysłanie informatorów (podać swój adres). Przysyłają ładne katalogi i foldery, oraz mapę Chorwacji i to za friko! Czekałem na to 10 dni, naprawdę warto.