To mam jeszcze takie pytanie: dlaczego w okolicach Świętej zainwestowano w taką ilość źelbetu, czego w okolicach Polic już nie spotkałem?
Rzeczywiście, też się nad tym zastanawiałem.W okolicy Polic znane mi są jedynie betonowe bunkry amunicyjne w Skolwinie.Występują w większej ilości w okolicy stanowisk koło Szczecina (np.Gocław czy Dąbie).Oglądałem Twoje zdjęcia Jakubie na:
http://pomorski.blogspot.com/2010/04/swieta-i-okolice.htmlCzy pierwsza, kolista, zniszczona konstrukcja w Raduniu znajdowała się na terenie baterii?Wygląda na betonowy silos do kiszenia paszy dla bydła.Takie silosy znajdowały się w okolicach dużych gospodarstw rolnych.Dla przykładu, jeden z rodzaju takiego silosu:
Następnie widze schron stanowiska dowodzenia baterią Flak, podobne znajduje się w okolicy Tatyni.Niestety wiele tych obiektów budowano z drewna, dlatego tak niewiele się ich zachowało.
Kolejne zdjęcia to różne warianty betonowych schronów amunicyjnych.Na pewno były przeznaczone dla ciężkich dział Flak 8,8cm, 10,5cm i 12,8cm.
Z tego co zaobserwowałem budowane były tylko w przypadku stacjonarnych baterii dział przeciwlotniczych na "betonie", a i tak nie zawsze, bo np. w Siedlicach takich nie ma - nie wiem jaka mogła była zależność.Zdecydowana większość to zwykłe amunicyjne schrony ziemne np. w Leśnie Górnym czy Tanowie.
Fabryka amunicji była w Mostach. Domino nawet znalazł w naszych zbiorach nieśmiertelnik tamtejszej FLAK.
Nie był to nieśmiertelnik tamtejszej Flak tylko znak tożsamości robotnika cywilnego z
Luftwaffen Haupt Munition Anstalt Speck czyli Głównego Magazynu Amunicji Luftwaffe w Mostach k.Goleniowa.
W magazynie przechowywano prefabrykaty amunicji, elaborowano i przygotowywano gotową amunicje itd. Trzymano w nim także i montowano elementy V1 i V2.
Dla zainteresowanych tematem:
http://www.lexikon-der-wehrmacht.de/wbb2/thread.php?postid=134084http://www.militaria-fundforum.com/showthread.php?t=100995Obrona przeciwlotnicza oczywiście broniła nie tylko Hydrierwerke (nią zajmował się dokładnie sektor policki), w Szczecinie i w okolicach znajdowało się kilka ważnych militarnych celów m.in. fabryka silników lotniczych "Pommersche Motorenwerke", które również Alianci bombardowali i również w ich okolicach stanowiska dział były rozmieszczone.