Aluwium_związki zawodowe-pisałam o tym.
Jeśli zz stworzyły taki projekt to logicznym byłby fakt uzależnienia 100% premii (całość naliczana obligatoryjnie) dla całej wierchuszki związkowej , od wyniku finansowego,. Wszak nie mają przełożonych ,którzy połowę premii przydzieliliby dla nich uznaniowo. Może gdyby całość ich premii zależała od warunków niepewnych tym ostrożniej ryzykowaliby połową kwoty dla pracowników.
Post Merge: [time]Marzec 21, 2019, 15:45:32 [/time]
Panom krwiodawcom zwracam uwagę na fakt ,że dzień wolny z tytułu oddania krwi jest dniem nieplatnym i jest odliczany od stażu pracy. Gdy ktoś ma lata wypracowane z górka nie ma to znaczenia ale gdy ktoś ma te lata wyliczone na styk , może się nagle okazać, że brakuje mu ze trzy miesiące do dopracowania . Myślę że warto o tym też pamiętać .
Zgodnie ze wskazanym aktem prawnym pracodawca jest zobowiązany udzielić pracownikowi – krwiodawcy dodatkowego czasu wolnego. Czas ten przeznaczony jest na oddanie krwi w stacji krwiodawstwa lub przeprowadzenie zaleconych przez tą stację okresowych badań lekarskich. Oddawanie krwi może powodować zwolnienie z całego dnia pracy lub tylko z jego części. Wymiar czasu wolnego zależy od uznania samej stacji wyrażonego na piśmie.
Absencja z tytułu oddawania krwi ma charakter usprawiedliwiony, a co ważniejsze płatny. Oznacza to, że pracownik mimo nieobecności w pracy (nawet, gdy nie ma go przez cały dzień) zachowuje prawo do pełnego wynagrodzenia.
Wymaga podkreślenia, iż zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 887, z późn. zm.), przy ustalaniu prawa do emerytury i renty i obliczaniu ich wysokości uwzględnia się (z zastrzeżeniem ust. 2-5) okresy składkowe i nieskładkowe. Honorowy dawca krwi, korzystając ze zwolnienia od pracy w dniu, w którym oddaje krew, nadal pozostaje w okresie ubezpieczenia (składkowym), o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy. Okres usprawiedliwionej nieobecności w pracy honorowego dawcy krwi – w przypadku emerytury dla ubezpieczonych, urodzonych przed dniem 1 stycznia 1949 r. oraz renty z tytułu niezdolności do pracy – zostanie zatem uwzględniony w ogólnym stażu pracy jako okres składkowy, natomiast wynagrodzenie, które zostało pracownikowi wypłacone za ten dzień, od którego pracodawca ma obowiązek potrącić składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, zostanie uwzględnione przy ustalaniu podstawy wymiaru emerytury lub renty. W przypadku emerytury dla ubezpieczonego, urodzonego po dniu 31 grudnia 1948 r., kwota składek na ubezpieczenie emerytalne odprowadzona od wynagrodzenia otrzymanego za ten dzień, zostanie uwzględniona w podstawie obliczenia emerytury. Tym samym, dzień wolny, udzielony przez pracodawcę pracownikowi będącemu krwiodawcą, nie powoduje dla pracownika negatywnych skutków w zakresie emerytur i rent. Okres ten jest bowiem uwzględniany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych zarówno przy ustalaniu prawa jak i wysokości świadczeń emerytalno-rentowych. W krajowym porządku prawnym nie obowiązuje żaden przepis, który wyłączałby okres zwolnień od pracy z tytułu oddawania krwi ze stażu pracy, uzasadniającego nabycie praw do emerytury, zmuszając dawcę do odpracowania tych zwolnień.
Takie tam znalazłem.