Co było dawniej na miejscu gdzie teraz stoją Zakłady? nie chodzi mi o średniowiecze, tylko czasy powiedzmy przed IIWŚ
Panie Kolego! To forum ma różne wątki, a do najcenniejszych należą historyczne. Warto tam zaglądać, bo, w przeciwieństwie do innych, fantasmagorii tam nie ma. Same poważne dyskusje, ustalenia i spostrzeżenia. Odnosząc się do Pana pytania, a ułatwiając pracę, uprzejmie, acz w dużym skrócie informuję. Mniej więcej naprzeciw tablicy poświęconej Pommernlager był las, a raczej lasek otaczający osiedle zwane Schmiede. Były tam kuźnie i rzemieślnicze zakłady metalurgiczne. W trakcie II wojny (pytał Pan o czas przed wojną) w pobliżu (pojęcie względne) usytuowano moc bunkrów typu Splitterschutzzelle (jajka), dwa schrony: podziemny i naziemny, oba do dziś istnieją, nieco dalej na północ - obóz Tobruk Lager i, na jego wysokości, tak samo nazwany przystanek kolejowy. Była tu też makieta prawdziwej fabryki (głównie zbiorników) mająca zmylić atakujące samoloty.
Mniej więcej tu gdzie jest dziś biurowiec w trakcie wojny był burdel w dosłownym słowa znaczeniu (dla pracowników fabryki i wyróżniających się pracowników przymusowych). Z lewej, za torami (patrząc na biurowiec usytuowany po stronie zachodniej), nieco na południe i kilkaset metrów na zachód był inny obóz - Pommernlager. Tyle o okolicach biurowca.
Wioska, o której Pan pisze, rzeczywiście była, nazywała się Langenstücken, można ją usytuować (kształt litery "L") między południowo-wschodnim krańcem sztucznego zbiornika wodnego, wzdłuż ulicy Piotra i Pawła na południe, a potem, częściowo, na obecnie ogrodzonym terenie Zakładów, jak się jedzie do 3 Bramy. Z powierzchni ziemi zmiotło ją bombardowanie nocą z 21/22 grudnia 1944 r. Przetrwało tylko kilka zabudowań, rozebrano je dopiero pod koniec lat 70. XX wieku.