Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: Przemysław Gintrowski nie żyje  (Przeczytany 7725 razy)

Offline kaskada

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 756
    • Zobacz profil
Przemysław Gintrowski nie żyje
« dnia: Października 20, 2012, 23:25:48 »
Legendarny piosenkarz oraz bard "Solidarności" Przemysław Gintrowski nie żyje. Muzyk i kompozytor miał 61 lat. Zmarł po długiej, ciężkiej chorobie. - Odszedł człowiek niezwykły. To jest wielka strata - powiedział w rozmowie z TVP Info autor tekstów Jacek Cygan.

Urodził się 21 grudnia 1951 roku w Stargardzie Szczecińskim. Po raz pierwszy publicznie wystąpił w 1976 roku. Jego debiut miał miejsce podczas przeglądu piosenki studenckiej w warszawskim klubie "Riwiera". Gintrowski, piosenką "Epitafium dla Sergiusza Jesienina” został laureatem tego przeglądu.

W 1979 roku wraz z Jackiem Kaczmarskim i Zbigniewem Łapińskim stworzyli słynne trio. Piosenka "Mury", którą wykonywali stała się nieformalnym hymnem rodzącej się "Solidarności". Gintrowski był także jednym z najbardziej znanych wykonawców twórczości poety Zbigniewa Herberta.

W latach osiemdziesiątych zajął się tworzeniem muzyki filmowej. Napisał muzykę do ponad dwudziestu filmów fabularnych oraz seriali. To właśnie on stworzył utwory do ostatniego serialu Stanisława Barei "Zmiennicy" czy "Matki Królów" Janusza Zaorskiego. W latach 90-tych skomponował m.in. "Kołysankę" do filmu "Tato" w reżyserii Macieja Ślesickiego.

Muzyk angażował się także w działalność opozycyjną. Był aktywny w tzw. "drugim obiegu kulturalnym". Koncertował głównie w prywatnych domach, a także w pomieszczeniach Muzeum Archidiecezji w Warszawie. Ostatni album Gintrowskiego "Kanapka z człowiekiemi trzy zapomniane piosenki" ukazał się w 2009 roku.

31 sierpnia 2006 Przemysław Gintrowski został odznaczony przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

(TVP Info/gintrowski.art.pl, RZ)

Występował również w Policach
homoseksualiści nie zapewniają przetrwania gatunku ludzkiego, dlatego nie można ich zrównywać w prawach z heteroseksualnymi-Jorge Fernándeza

Offline kaskada

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 756
    • Zobacz profil
Przemysław Gintrowski nie żyje
« Odpowiedź #1 dnia: Października 20, 2012, 23:27:12 »
homoseksualiści nie zapewniają przetrwania gatunku ludzkiego, dlatego nie można ich zrównywać w prawach z heteroseksualnymi-Jorge Fernándeza

Offline _garde_

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 249
    • Zobacz profil
Przemysław Gintrowski nie żyje
« Odpowiedź #2 dnia: Października 23, 2012, 20:56:02 »
Cytat: "kaskada"
Występował również w Policach


Pamiętam, w Klubie Nauczyciela, z Jackiem Kaczmarskim - to był  kameralny i piękny  koncert.

Niech spoczywa w pokoju.
garde

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
Przemysław Gintrowski nie żyje
« Odpowiedź #3 dnia: Października 23, 2012, 22:31:06 »
Przemek Gintrowki był w Policach razem z Jackiem Kaczmarskim i Zbyszkiem Łapińskim z programem Wojna Postu z Karnawałem.
Ty był koncert-gigant i pierwsze powazne wyzwanie organizacyjne bo Pomaton, który był producentem i opiekunem artystów stawiał niebywałe na tamte czasy warunki organizacyjne.
Potem Kaczmarski i Łapiński byli w Policach jeszcze dwa razy(Sarmatia i ogolny koncert), bez Gintrowskiego niestety.

Smuci mnie bardzo, że legendarni bardowie odchodzą. Cieszy jednak, że w Policach jest jeszcze spore grono miłośników muzyki Wielkiej Trójcy.

Przeczytałem wczorej w internecie komentarz, że teraz Jacek z Przemkiem graja w niebie wielki koncert i ta myśl jakos tak mnie krzepi...

Offline jak54

  • Bywalec
  • **
  • Wiadomości: 38
    • Zobacz profil
Przemysław Gintrowski nie żyje
« Odpowiedź #4 dnia: Października 23, 2012, 23:25:29 »
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Przeczytałem wczorej w internecie komentarz, że teraz Jacek z Przemkiem graja w niebie wielki koncert i ta myśl jakos tak mnie krzepi...


Zgadzam się całkowicie... mnie też... przykre -  byłem wielbicielem Jego talentu.
W życiu piękne są tylko chwile...tak...tak... DŻEM
Zawsze warto być człowiekiem, choć tak łatwo zejść, zejść na psy o yes... * Ryszard Riedel *

Offline babadraba

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 183
    • Zobacz profil
Przemysław Gintrowski nie żyje
« Odpowiedź #5 dnia: Października 24, 2012, 00:23:39 »
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Przemek Gintrowki był w Policach razem z Jackiem Kaczmarskim i Zbyszkiem Łapińskim z programem Wojna Postu z Karnawałem.


"Wojna postu z karnawałem" przypomniałeś płytę od której zacząłem słuchać Kaczmarskiego i Gintrowskiego. Moje dzieciaki w samochodzie przy dłuższych trasach, jak już odsłuchamy "Fasolki" czy "Pana Kleksa" domagają się tytułowej piosenki z płyty "Wojna postu z karnawałem" i całkiem nieźle podśpiewują refren. Z tej płyty szczerze rekomenduję, tym którzy nie mieli styczności z tego typu muzyką "Epitafium dla Sowizdrzała":


Cytuj (zaznaczone)
Przeczytałem wczorej w internecie komentarz, że teraz Jacek z Przemkiem graja w niebie wielki koncert i ta myśl jakos tak mnie krzepi...


Już w "Epitafium" śpiewali, że będą grali :)

"Więc choćbym chciał -
Nie będę spał;
Tańcem i śpiewem będę rwał
Do góry dusze poduszone własnym ściskiem."
"Nie usną snem sprawiedliwych
Ukołysani legendą
I z mogił powstaną - żywi,
I oni sądzić nas będą"

Offline _garde_

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 249
    • Zobacz profil
Przemysław Gintrowski nie żyje
« Odpowiedź #6 dnia: Października 24, 2012, 20:42:36 »
Jak dla mnie "Autoportret Witkacego" w  jego wykonaniu  jest  najpiękniejszy.



Patrzę na świat z nawyku
Więc to nie od narkotyków
Mam czerwone oczy doświadczalnych królików
Wstałem właśnie od stołu
Więc to nie z mozołu
Mam zaciśnięte wargi zgłodniałych Mongołów

Słucham nie słów lecz dźwięków
Więc nie z myśli fermentu
Mam odstające uszy naiwnych konfidentów
Wszędzie węszę bandytów
Więc nie dla kolorytu
Mam typowy cień nosa skrzywdzonych Semitów

Widzę kształt rzeczy w ich sensie istotnym
I to mnie czyni wielkim oraz jednokrotnym
W odróżnieniu od was którzy Państwo wybaczą
Jesteście wierszem idioty odbitym na powielaczu

Dosyć sztywną mam szyję
I dlatego wciąż żyję
Że polityka dla mnie to w krysztale pomyje
Umysł mam twardy jak łokcie
Więc mnie za to nie kopcie
Że rewolucja dla mnie to czerwone paznokcie

Wrażliwym jest jak membrana
Zatem w wieczór i z rana
Trzęsę się jak śledziona z węgorza wyrwana
Zagłady świata się boję
Więc dla poprawy nastroju
Wrzeszczę jak dziecko w ciemnym zamknięte pokoju

Ja bardziej niż wy jeszcze krztuszę się i duszę
Ja częściej niż wy jeszcze żyć nie chcę a muszę
Ale tknąć się nikomu nie dam i dlatego
Gdy trzeba będzie sam odbiorę światu Witkacego
garde

Offline _garde_

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 249
    • Zobacz profil
Przemysław Gintrowski nie żyje
« Odpowiedź #7 dnia: Października 24, 2012, 21:22:07 »
A ten utwór nie  wymaga  żadnej  rekomendacji

garde