Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze  (Przeczytany 55024 razy)

Offline Seba

  • Bywalec
  • **
  • Wiadomości: 30
    • Zobacz profil
[Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
« Odpowiedź #45 dnia: Grudnia 17, 2011, 00:04:21 »
Witam,

dodaję moje przetworzone zdjęcia atrapy obok Nowej Jasienicy.

Dopiero przy obserwacji stereoskopowej fajnie widać, że "zbiorniki atrapy" są znacznie niższe od otaczającego ich "niewysokiego lasu".

Do obserwacji 3D wystarczą papierowe okulary 3D red-cyan. Ostatnio właśnie takie okularki dokładane są do katalogu na stacjach BP.

To wszystko na dziś ... jeszcze coś przygotuję :-) Napiszcie czy coś widać :-)


Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
« Odpowiedź #46 dnia: Grudnia 17, 2011, 00:54:23 »
Uwaga słuszna, lecz co jeśli większa część zbiornika znajdowałaby się pod ziemią? Nie wysokość tu świadczy o próbie oszustwa;)
SPZP "Skarb"

Offline billkronos

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 287
    • Zobacz profil
Atrapy Hydriewerke
« Odpowiedź #47 dnia: Grudnia 17, 2011, 06:40:23 »
Witam,
Jezeli mamy sie zgodzic, ze te zbiorniki w Zalesiu i Nowej Jasienicy, sa z cala pewnoscia atrapami, to mozemy
sobie darowac teorie, ze czesciowo byly pod ziemia.
Jakis czas pracowalem przy ich budowie, i mozecie mi wierzyc, ze to wcale nie bylo takie proste zadanie.
Mam na mysli glownie strone techniczna. Prefabrykowane blachy byly opuszczane do koniecznego poziomu
przy pomocy dzwigow, na stalowych linach. Zamocowanie takiego elementu do juz istniejacej konstrukcii,
wymagalo duzej zrecznosci i zgrania co najmniej czterech robotnikow.
Mysle, ze kilkumetrowy wykop wymagalby rowniez oszalowania, specjalnie gdy dzwigi byly lokowane blisko
krawedzi dolu.
Przy uliucy "D", gdzie pracowalem, wykonywali te czynnosc Niemcy, ew. robotnicy z panstw zachodnich.
Poniewaz to byl zabieg manualny (na koncach takiej plyty stali robotnicy z konusowymi bolcami, ktorzy
musieli nowy arkusz zgrac otworami z uprzednio zanitowana plyta, a pozostalych dwoch natychmiast
zabezpieczalo to bolcami z nakretka, co najmniej w dwoch miejscach), wymagal rowniez dobrego oswietlenia.
Wykonywanie go w wykopie c'a 6m.nie byloby ulatwieniem, wrecz odwrotnie. Wykop musialby byc nieco
wiekszej srednicy, by zrobic miejsce na "balkoniki" dla niterow, a po zakonczeniu montazu zostac wypelniony
 ziemia. To wszystko nie pasuje ani do budowy atrap, ani do Niemcow.
Wiem, ze to dzisiaj jest bardzo trudne do ustalenia, ale raczej zastanowil bym sie, z jakiego materialu atrapy
byly wykonywane ?
To tylko moja uwaga, ale przekonalem sie niejednokrotnie, ze diabel tkwi w szczegolach.
Gratuluje wszystkim postepow w ustalaniu tych detali, i lacze pozdrowienia - Bill

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
« Odpowiedź #48 dnia: Grudnia 18, 2011, 00:17:48 »
A czy ja twierdzę że były? Przytaczam argument i ciut prowokuję; zwyczajnie: sama wysokość zbiornika nie powinna być przesłanką co do  jego autentyczności lub nie; o tym że były to atrapy i nie dało się oszukać aliantów musiały świadczyć inne przesłanki- uzyskane na podstawie zdjęć i poza nimi- i warto się zastanowić jakie.
A praca Seby ciekawa; może "zainwestuję" trochę czasu i środków w 3D ;)
SPZP "Skarb"

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
« Odpowiedź #49 dnia: Grudnia 18, 2011, 00:53:54 »
Trzy dni temu miałem przypadkową rozmowę ze starszym człowiekiem, który mieszka w Uniemyślu od 1948 roku. Twierdzi, że pamięta resztki tych atrap, stały wtedy na jego polu, a podobne były koło Zalesia i Nowej Jasienicy. Były tam też resztki kominów(?), które z pola ściągał końmi. Niestety rozmowa była bardzo krótka, starszy pan spieszył się do domu i nie udało się ustalić więcej szczegółów. Może innym razem uda sie uzyskać więcej informacji.
<*)))))>{

Offline Seba

  • Bywalec
  • **
  • Wiadomości: 30
    • Zobacz profil
[Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
« Odpowiedź #50 dnia: Grudnia 18, 2011, 16:40:33 »
Cytat: "lukasz_s"
A czy ja twierdzę że były? Przytaczam argument i ciut prowokuję; zwyczajnie: sama wysokość zbiornika nie powinna być przesłanką co do  jego autentyczności lub nie ...


Słuszna uwaga ....

Interpretując taki obraz ja bym zwrócił uwagę na otoczenie - jakie drogi prowadzą do obiektu ? Czy drogi te są wyjeżdżone ? Czy obiekt jest czynny/aktywny ? Czy są ślady punktów kontrolnych i ślady świadczące o ochronie tego obiektu ?

Poniżej dwa przykłady:

1. Rzeczywiste obiekty  (zbiorniki) próbowano maskować - np. tutaj siatkami


2. Podobne zbiorniki, duże i małe oraz cała infrastruktura towarzysząca .... ale tym razem to nie są atrapy :-)


Co do kominów i zadymiania: stanowiska te umieszczone były głównie przy drogach (również gruntowych) w dość równomiernych odstępach (pisał o tym Domino). Na pewno nie były to pojedyncze stanowiska.
Zerknę jeszcze do kilku źródeł, ale wydaje mi się, że były to raczej beczki, zbiorniki ... a nie specjalnie zbudowane budowle ... ale może tutaj były kominy ... co jest bardzo ciekawe.
Dziękuję za dyskusję !!! Bardzo ciekawa !!

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
« Odpowiedź #51 dnia: Grudnia 18, 2011, 16:58:04 »
O właśnie;  i tak zapewno podchodzili do tego analitycy wywiadu. Do tego dochodziły jeszcze raporty "agentów" i posiadano własciwy ogląd sytuacji. Pamiętajmy, że zdjęcia atrap wykonano niemal rok przed ofensywną ósmej armii powietrznej; było osporo czasu na przygotowanie się do "akcji".

@Seba- To zdjecie 3d, co to za obiekt?

PS. na jednym z "wcześniejszych" zdjeć Hydrierwerke znajdujacych sie w posiadaniu p.Andrzeja, widać coś w rodzaju maskowania: jakby lina zarzucona nad zbiornikami, nad nimi płachta załamujaca światło (stąd hipoteza o maskowaniu). Ale dotyczy to tylko jednego zespołu zbiorników i mimo wszystko próba niezbyt skuteczna.
Panie Andrzeju! Jakby mógł Pan wrzucić rzeczony fragment- lokalizację podaje z pamięci: to zbiorniki gdzieś na płn-zach od dworca, w kierunku Pommernlager...
SPZP "Skarb"

Offline Borisz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 460
    • Zobacz profil
[Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
« Odpowiedź #52 dnia: Grudnia 18, 2011, 17:02:48 »
Ogólnie rzecz biorąc to mocno naiwne były te atrapy...

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
« Odpowiedź #53 dnia: Grudnia 18, 2011, 19:03:26 »
Cytat: "lukasz_s"
to zbiorniki gdzieś na płn-zach od dworca, w kierunku Pommernlager...
Prz okazji wstawię, muszę poszukać.
Cytat: "Borisz"
naiwne były te atrapy...

Wg mnie bardzo realistyczne, zwłaszcza oglądane z góry, z dużej wysokości.  Zobacz np.  te z okolicy Zalesia. Widać maskującą infrastrukturę, prawdopodobnie kominy (sądzę po cieniach), potwierdza to rolnik z Uniemyśla. Myślę, że były też zadymiane w czasie nalotów. Widoczne punkty zadymiające, podobne do widzianych na zdjęciach z okolic Hydrierwerke.
Cytat: "billkronos"
Jakis czas pracowalem przy ich budowie
Przy budowie atrap, czy przy budowie zbirników w fabryce? Atrapy były budowane z drewna i blachy.
<*)))))>{

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
« Odpowiedź #54 dnia: Grudnia 18, 2011, 19:07:13 »
Cytat: "Seba"
1. Rzeczywiste obiekty (zbiorniki) próbowano maskować - np. tutaj siatkami
Naciągana hipoteza, ja tu nic nie widzę. Może jakieś źródła.
<*)))))>{

Offline Borisz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 460
    • Zobacz profil
[Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
« Odpowiedź #55 dnia: Grudnia 18, 2011, 19:47:14 »
Cytat: "ak"
Zobacz np. te z okolicy Zalesia.


To zgadza się. Zalesie jako jedyne wygląda profesjonalnie. Reszta to takie chaotycznie porozrzucane pseudo-zbiorniki.

Offline Seba

  • Bywalec
  • **
  • Wiadomości: 30
    • Zobacz profil
[Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
« Odpowiedź #56 dnia: Grudnia 18, 2011, 20:22:40 »
Cytat: "lukasz_s"


@Seba- To zdjecie 3d, co to za obiekt?



Kędzierzyn-Koźle



Cytat: "ak"
Cytat: "Seba"
1. Rzeczywiste obiekty (zbiorniki) próbowano maskować - np. tutaj siatkami
Naciągana hipoteza, ja tu nic nie widzę. Może jakieś źródła.


Targeting the Reich : Allied photographic reconnaissance over Europe : 1939 - 1945
Author: Alfred Price - strona 63.

Racja, tutaj moja mała nieścisłość - powinno być: Siatka plus odpowiednie malowanie zbiorników (Poelitz near Stettin).

Ak dzięki za wątpliwości :-) aby je rozwiać małe porównanie:



lukasz_s - dokładnie .. na zdjęciu z prawej widać jasne linie nad zbiornikami, które jeszcze nie zostały zamaskowane -> prawdopodobnie konstrukcja do zawieszenia siatki.

Przykład z lewej - maskowanie tylko siatką - słaba skuteczność.

U Price jest sporo przykładów - niektóre fantastyczne - ale nie dla obiektów w Polsce. W tej książce jest chyba 5 zdjęć dla Polski - z czego 90% można już znaleźć u Szkotów na ich stronce www.

Za Rcahms (podają to jako przykłady maskowania:)

Oil refinery
Police, Poland
 

During the Second World War, this oil refinery at Police, north of Szczecin, Poland, produced aviation fuel from crude oil and petrol from coal. As such, it was an attractive target for Allied bomber forces seeking to deny these fuels to the German military. Oil installations typically cover large areas and possess a regular layout pattern which makes them difficult to hide from enemy aircraft.

Decoy oil refinery
Uniemyśl, Poland
 

This dummy installation, designed to represent the Police oil refinery, was built in fields approximately 6 miles north of Szczecin. To complete the deception, a dummy pipeline was also laid between the decoy and the shoreline.

This decoy was unlikely to be mistaken for the real thing in daylight hours but at night, with realistic fires nearby, it could have deceived bomber crews into attacking it instead of the actual refinery. The absence of bomb craters in the vicinity of this site indicates the lack of effectiveness of this decoy.

Znalazłem zdjęcie "grupy zadymiaczy" :


Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
« Odpowiedź #57 dnia: Grudnia 18, 2011, 22:02:33 »
Niestety książka dla mnie niedostepna.
Przy okazji szkania trafiłem na coś takiego http://bibliocomunidad.com/web/libros/Bombardeo%20de%20Europa,%20Ed.%20San%20Marin.pdf

Zdjęcie zadymiaczy super! z Polic?

Cytat: "Seba"
Decoy oil refinery
Uniemyśl, Poland
to już trzecie potwierdzenie istnienia atrapy koło Uniemyśla!
<*)))))>{

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
« Odpowiedź #58 dnia: Grudnia 18, 2011, 22:24:08 »
Tak, ciekawe ujęcie.

Zwróćcie uwage na ubrania ochronne tych pomocnic Luftwaffe (Luftwaffenhelferinen), ściśle przylegający kołnierz, gumowe buty ściśniete na dole ściagaczami nogawek.Generlanie nie była to łatwa służba, mieszanka kwasu była bardzo toksyczna i niebezpieczna.

Na zdjęciu widzimy także butle ciśnieniową spręzonego powietrza oraz zbiornik z kwasem chlorosulfonowym.

Pozdrawiam

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
« Odpowiedź #59 dnia: Grudnia 18, 2011, 22:24:54 »
Raczej nie Police. U nas były śliczne Estonki. A ta uroda... chyba wiadomo co za nacja ;)
Co do książki- jest dostepna na ebayu. I tak miałem kupić 2 m-ce temu. Jak ktoś reflektuje- proszę o info na priv, zrobię większe zamówienie.
@Seba- o tych zbiornikach i tym typie maskowania mówiłem!

Na zdjeciu porównawczym Seby z prawej- podpisano literą B- cele priorytetowe. Z tego co pamiętam (gdzieś mam to zdjecie, na pewno jest wystawione w schronie) jako A, B i C oznaczono elektownię, młyn węglowy, zbiorniki zachodnie (tu widoczne) i (chyba) północne- przy bocznicy. Dość wczesne foto.
SPZP "Skarb"