Inne tematy > Kulinaria

Wigilijne potrawy

(1/16) > >>

NIKA:
Mimo iż wigilijne potrawy w większości są podobne to ze słyszenia wiem, że różnie to w naszych domach wygląda.
Jestem ciekawa jakie macie doświadczenia.
Bardzo proszę  podzielcie się nimi a także jakimiś ciekawymi przepisami na waszym zdaniem najsmaczniejsze potrawy, które tego dnia goszczą na waszych stołach.
Powiem tak. Nigdy nie jadłam np. klusek z makiem, kutii ...
W moim domu nigdy Wigilia nie była postna. Tak moja mama wyniosła z domu. Babcia twierdziła, że skoro cały rok mają biednie to w święta powinni najeść się do syta różnych rzeczy, których na co dzień brakuje.
Ojciec opowiada, że jak pierwszy raz został zaproszony do rodzinnego domu mamy na święta przeżył szok!
Zobaczył mięsa, szynki itd. U niego w domu Wigilia była postna i zachowywano zasadę co do ilości potraw. Nie mniej jednak nie było wszystkich tradycyjnych potraw dlatego nie miałam okazji spróbować w/w.
Raz tylko udało mi się zakosztować grochu z kapustą u swojej przyszłej teściowej.
Więcej nie było okazji ponieważ mamy nie ma już z nami.
Ogólnie w mojej rodzinie na stole znaleźć można: bigos, gołąbki, uszka z barszczem, pierogi z kapustą i grzybami, śledzie w oleju, sałatka jarzynowa ze śledziem, sałatka ryżowa z kurczakiem, pieczony schab, karkówkę, rybę po grecku, łosoś norweski, jajka w majonezie, jajka z pieczarkami, wędliny, czasem ryba w occie i pewnie inne, o których teraz  nie pamiętam.
Chciałabym kiedyś w przyszłości zrobić taką wigilię w moim domu z tradycyjnym stołem stąd mój pomysł na napisanie tego posta.
Za porady i przepisy serdecznie dziękuję.

arturrop1:
jeszcze trochę i temat mam nadzieję się rozkręci


--- Cytat: "NIKA" ---Raz tylko udało mi się zakosztować grochu z kapustą u swojej przyszłej teściowej.
--- Koniec cytatu ---


w moim domu mówiło się na to "pośnik", niestety ja w kuchni to raczej 'garki tłuczę', a żona moja nie ma pojęcia jak to zrobić, teściowa raz postarała się zrobić mi przyjemność i coś tam upichciła z tego grochu i kapusty, ale raz, bo więcej już nie chciałem, i tak to mój ulubiony "pośnik" smakuję tylko w pamięci. dziadkowie przywieźli tą tradycję z lubelskiego, ale już ich nie ma na świecie. to czekam na swojski domowy przepis, jeśli u kogoś jada się groch z kapustą.

NIKA:
Wigilia już bliziutko.
I co nikt nie podzieli się ciekawym przepisem?

caarola:
My Wigilię tradycyjnie spędzamy w domu rodziców gdzie pałaszujemy:
Barszczyk z uszkami - mniam
Pierogi z kapustką
Śledzie w oleju
Śledzie w occie
Śledzie pod pierzynka - mniaaaaaam
Groch z kapustą
Karp smażony
Sałatka jarzynowa
Ryba po grecku
Bigos świąteczny
+
Kompot
Chlebek

:)

TrzebieżCITY:
Wszystkie potrawy pyszne, ale żadna strawa nie zastąpi atmosfery ciepła i miłości.To moje pierwsze święta jako męża i przyszłego ojca.Drugie święta bez ukochanej mamy, której w tym czasie jeszcze bardziej brakuje.W natłoku gonitwy, przygotowań nie zapomnijcie o sensie tych świąt... Pozdrawiam

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej