• Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: Związek bez ślubu, a chrzciny-czy ksiądz ma prawo odmówić??  (Przeczytany 11820 razy)

sokolnik

• Gość
Związek bez ślubu, a chrzciny-czy ksiądz ma prawo odmówić??
« Odpowiedź #30 dnia: Maj 20, 2010, 21:52:29 »
A  co by się stało , gdyby dziecko dojrzało do decyzji i samo zadecydowało   o chrzcie  i wierze / zakładam że ma wybór /  :study:

Offline bobi

• Stały bywalec
« Odpowiedź #31 dnia: Maj 21, 2010, 00:58:33 »
Osobiście jestem przykładem problemu ochrzczenia dziecka w naszej parafi w Policach.
Posiadałem ślub cywilny a nasz proboszcz odmówił.Teściowa załatwiła ochrzszenie dziecka u siebie w małym miasteczku-dodam że bez problemu.
Po prostu mamy państwo w państwie i zbyt wiele sobie pozwalają nasi kapłani.
bobi

ania

• Gość
« Odpowiedź #32 dnia: Maj 21, 2010, 07:09:15 »
Śledzę temat od początku ponieważ sama jestem bez ślubu kościelnego. 3,5 roku temu ochrzciliśmy syna w parafii w Policach ale oczywiście mieliśmy mały kłopot bo pierwsze pytanie księdza to było czy mamy ślub kościelny (wtedy nie mieliśmy jeszcze żadnego). Po usłyszeniu odpowiedzi ksiądz od razu kazał się zdeklarować kiedy ten ślub weźmiemy. wtedy stwierdziliśmy, że jakoś w ciągu roku, ale los chciał inaczej więc tego ślubu w ciągu roku nie wzieliśmy. Teraz jestem w drugiej ciąży i się zastanawiam jak teraz ksiądz zareaguje jak za  przyjedziemy i będziemy chcieli to drugie dziecko ochrzcić bo inaczej sobie tego nie wyobrażam. I nie dlatego, że tak powinno być, tylko właśnie dlatego, że jestem osobą wierzącą- może mało praktykującą ale wierzącą, wszystkie święta obchodzimy tak jak nas nauczyli własnie rodzice (którzy też żyją wg kościoła w grzechu-różnie się życie ludziom układa), w każdych uroczystościach uczestniczymy- mam tu na myśli np przyjmowanie sakramentów przez rodzinę czy znajomych. W tej wierze nas wychowano i my swoje dzieci też chcemy tak wychowywać. A ślub kościelny bierze się raz w życiu i ma być on najpiękniejszym dniem w naszym życiu i tak jak na tradycję przystało z weselem, i niech mi nikt nie mówi, że można go wziąć tylko ze świadkami bo to ważny sakrament i rodzina i przyjaciele powinni się cieszyć razem z nami. A podsumowując ciekawa własnie jestem jakie problemy ksiądz będzie stwarzał przy chrzcie drugiego dziecka.

mak_art

• Gość
« Odpowiedź #33 dnia: Maj 21, 2010, 08:13:24 »
Oczywiście, że dziecko ma prawo byc ochrzczone. Juz po narodzinach nawet jeszcze w szpitalu  moze zrobic to mama czy tata. Ale jeżeli przynosimy dziecko do kościoła (katolickiego np.) to chyba z konkretnym zobowiązaniem.
A nierozumiem dlaczego powód, że ślub ma byc najpiękniejszym dniem w życiu (na marginesie myślę ze są jeszcze tysiące pięknych i piękniejszych dni czy chwil) ma być powodem jego odkładania. Skoro ma być najpiekniejszym dniem to po co do odkładać na później??? Bo nie ma kasy? Jakiś marny to argument.

Offline grubcia1982

• Gaduła
« Odpowiedź #34 dnia: Maj 21, 2010, 09:34:37 »
Cytat: "sokolnik"
A co by się stało , gdyby dziecko dojrzało do decyzji i samo zadecydowało o chrzcie i wierze / zakładam że ma wybór /
tak właśnie nauczał Jezus. W czasach pierwszych chrześcijan nie było mowy o chrzczeniu dzieci. Osoba chcąca się ochrzcić powinna nabyć odpowiedniej wiedzy, uwierzyć i dopiero zgłosić się do chrztu- w pełni świadoma swojego kroku. A co taki bobas może wiedzieć?
Ewangelia Marka mówi: "Kto uwierzy i zostanie ochrzczony, ten będzie wybawiony, ale kto nie uwierzy, będzie potępiony". Czyli wiara ma kluczowe znaczenie zanim człowiek zostanie ochrzczony. A tradycja chrzczenia dzieciaczków stała się modna około roku 120...
"Gafę popełnić jest wybaczalnym nietaktem. Ignorancja, to gafa nabyta i pielęgnowana"

Offline Luna1111

• Bywalec
  • **
« Odpowiedź #35 dnia: Czerwiec 08, 2010, 10:40:33 »
A jeśli jedno z chrzestnych jest z daleka..tzn. mieszka 100km stąd to czy na naukach musi byc obowiązkowo??ktos sie orientuje??

Offline rbk

• Moderator
  • Stara Gwardia
  • wiecznie głodny króliczek
« Odpowiedź #36 dnia: Czerwiec 08, 2010, 12:32:24 »
Zapewne musi mieć kartkę z podpisem/pieczątką, że był u spowiedzi, czy naukach "u siebie"

bob

• Gość
« Odpowiedź #37 dnia: Czerwiec 08, 2010, 18:22:06 »
Cytat: "Opaler"

Cytat: "polo"

(...) pan bóg wszystko widzi

Nie prowokuj na sile rozmowy o tym co Bog widzi

Opaler się piekli, a tymczasem mnie też uczono, że "pan bóg wszystko widzi": prawdziwe intencje rodziców, świętoszkowatość (może nawet: chciwość) księdza i w końcu niewinność dziecka, które przecież "żyje bez grzechu" (grzech pierworodny mamy ponoć wszyscy automatycznie, więc go pomijam) mimo braku sakramentów. Pisemne potwierdzenie tego faktu od "urzędników pana B." potrzebne mu mniej więcej jak umarłemu kadzidło; zresztą to powiedzenie też się skądś przecież wzięło...

Pozdrawiam!

Offline zuzanna

• Bywalec
  • **
« Odpowiedź #38 dnia: Czerwiec 09, 2010, 09:31:20 »
Cytat: "mak_art"
A nierozumiem dlaczego powód, że ślub ma byc najpiękniejszym dniem w życiu (na marginesie myślę ze są jeszcze tysiące pięknych i piękniejszych dni czy chwil) ma być powodem jego odkładania. Skoro ma być najpiekniejszym dniem to po co do odkładać na później??? Bo nie ma kasy? Jakiś marny to argument.

Z tym też się zgadzam. W mojej pracy spotkałam się z takim przypadkiem: młodzi ludzie mający dziecko, ślub cywilny, w pewną sobotę wzięli ślub kościelny, w niedzielę ochrzcili dziecko i zrobili małe przyjęcie dla najbliższej rodziny. Są też tacy, którzy nie mając dzieci decydują się na ślub kościelny i nie robią wesela, tylko obiad czy małe przyjęcie dla najbliższych. Trzeba się zastanowić co dla kogo jest ważne?

Offline szopik

• Stały bywalec
« Odpowiedź #39 dnia: Czerwiec 09, 2010, 11:20:30 »
a ja powiem tak(zaraz pewnie mnie napadna ale coz...) :faja: panowie w czerni maja udzielac sakramentu malzenstwa, chrzcic dzieci itd(cala reszta to nasza prywatna a nie ich sprawa) :faja: mamy 21wiek a nie 17 i czas to zmienic  :faja:

P.s(wiem ze zostanie to usuniete :devil: ale....skoro bog wszystko widzi to przestancie sie onaniz.....)

pozdrawiam(zaznaczam ze P.s jest tylko w formie pikantnego zarciku, nie bylo moim zamiarem nikogo urazic :faja:)

Offline magmixa

• Nowicjusz
  • *
« Odpowiedź #40 dnia: Czerwiec 09, 2010, 22:42:22 »
zuzanna masz racje trzeba sie zastanowic co dla kogo ważne. Ja mam tylko slub cywilny i mi wiecej nie potrzeba a z chrzcinami dzieci nie mialam problemu.

Offline TrzebieżCITY

• VIP
« Odpowiedź #41 dnia: Czerwiec 09, 2010, 23:48:04 »
Szopikdokładnie.Sakramenty święte nie powinny być odpłatne!Obłuda i jeszcze raz [ciach!].
Oddaj cząstkę siebie innym...To nie boli,a może uratować komuś życie...DKMS przeciwko białaczce... Paweł, żeby było prościej...