Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Police] Co wiemy o przeszłości miasta...  (Przeczytany 343122 razy)

yak

  • Gość
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #165 dnia: Listopada 06, 2010, 17:57:38 »
I ja popieram. Dzięki "ak" za "świadectwo prawdzie". Ale masz rację. Wciąż do końca pewien nie jestem. Mnie niepokoi ten drewniany płot, charakterystyczny dla Polic. Ale? Ale skoro dworce w Jasenitz i Pölitz były takie same - to i w jakiejś fazie oba mogły mieć podobne lub tożsame ogrodzenia. Fakt.

Nawiasem mówiąc zamierzam wystąpić do konserwatora zabytków (to znaczy ja w tle, oficjalnie wystąpi Burmistrz) o wpisanie dworców w Jasienicy, Uniemyślu, Dębostrowie i w Trzebieży do rejestru zabytków. Jeśli chodzi o Trzebież chciałbym uzyskać sankcję strefy krajobrazowej (pojęcie z rejestru). Co to oznacza? Ochronę czegoś na wzór planu filmowego. Czyli zarysu zabudowań, charakterystycznego od 100 lat dla tego fragmentu Trzebieży. Rzec można - wizytówka. Bo całości chyba objąć rejestrem nie zdołam. Choć chciałbym.

Kolej znów wystawiła na sprzedaż działkę dworcową w Trzebieży (tę z wieżą ciśnień). Chcą kasy niewiele - coś 265 000. Powierzchnia ponad 9000 m2, do wykorzystania (wolne) ok. 900 m2 (w rozproszeniu). Sęk w tym, że w tej chwili obecna tu zabudowa jest w ewidencji konserwatorskiej (to taki "czyściec" przed "niebem rejestrowym"). Jednakże wiem na pewno i z pierwszej ręki (p. konserwator), że jak tylko ktoś to kupi - natychmiast otrzyma "bonus" w postaci wpisu do rejestru. No to chętnych nie ma.

Dlatego chciałbym obdarować dobrodziejstwem wpisu kolej. A potem niech te zabytki kolej odda za przysłowiową złotówkę chętnym do ich ratowania. Jak gmina dostałaby te tereny za darmo - to kilkaset tysięcy zł na najpotrzebniejsze prace wyasygnuje. To się daje załatwić. Ale zapłacić, nawet niewiele, lecz mimo wszystko dość dużo za ruinę, a potem wstawić trzy-cztery razy tyle w jej remont - to dla gminy zbyt wiele. Mnie cały czas się śni po nocach lokalne muzeum komunikacji kolejowej. Ale to dłuższa opowieść.

Pozostając w temacie - nie wiem jeszcze, czy ubiegać się o sankcję zabytku dla "nowego" dworca w Policach. Nowy - pojęcie względne, rok budowy to chyba 1941/42.

Takich pytań jest wiele. Postulaty gminne muszę zabezpieczyć do 15 listopada. Chodzi o różnicę między zapisami w rejestrze, a lokalnym rozpoznaniem. Jak ktoś chce coś podpowiedzieć - będę wdzięczny. Roboty dużo, czasu mało.

Najprostszy przykład - lapidarium. Jako całość - można powiedzieć - że zabytkiem nie jest. Zbyt młoda kompozycja. Ale...
Ale wszystkie elementy składowe są zabytkami w sensie ścisłym. Dąb pokoju na wzgórzu "Krüselberg", sam Park Staromiejski = dawny cmentarz, stelle nagrobne, a wreszcie kamień z napisem "Lapidarium Polickie", będący dawną ozdobą polickiego pomnika ku czci ofiar I wojny światowej.

Jak widać "przeszłość miasta" to wiele zagadnień dość skomplikowanych.
Pozdrowienia dla Wszystkich.

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #166 dnia: Listopada 06, 2010, 18:11:12 »
Może zamiast spotkań przy piwie coś na kształt "Rady Historycznej"? Taka reaktywacja klubu dyskusyjnego, w gronie zainteresowanych?
SPZP "Skarb"

yak

  • Gość
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #167 dnia: Listopada 06, 2010, 18:13:47 »
@lukasz_s
Jedno drugiemu nie przeszkadza, a piwo (i inne trunki) świetnie wpływa na kondycję. Wolne rodniki, utleniacze itd.

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #168 dnia: Listopada 06, 2010, 18:24:43 »
in vino veritas;)
...et sanitas
http://www.scribd.com/doc/13460808/Petroleum-Facilites-of-Germany-1945-111 raport nt przemysłu petrochemicznego Rzeszy.
ponieważ ta www jakoś dziwnie chodzi (u mnie), wrzucam to, co dotyczy Polic. Str nr 200 najciekawsza chyba- podstawowe informacje dotyczące Hydrierwerke- znane, ale spisane na jednej kartce dane wywiadowcze ;)





SPZP "Skarb"

yak

  • Gość
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #169 dnia: Listopada 06, 2010, 18:32:41 »
Może być wino, wytrawne, albo półwytrawne. Chilijski "Cabernet", dobry rocznik "Pinot Noir", jakieś "Bordeaux" z wyższej półki, rasowe "Egri Bikaver" - eh, można wiele wymieniać...
A dla smakoszów - reńskie. Przy pewnym sposobie widzenia-smakowania lepszego nie ma. Mozelskie jest też dobre, ale to już nie to. Wina "Nowego świata" również są dobre, niemniej najlepsze bywają europejskie. Niemieckie, węgierskie, francuskie, włoskie i hiszpańskie. no może i portugalskie. Choć po tych dwóch ostatnich potrafi boleć głowa.

kresowiak

  • Gość
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #170 dnia: Listopada 06, 2010, 19:11:23 »
Widzę yak, że Ty się na wszystkim znasz. Kurdę od prawa kanonicznego poprzez prasowe, historię  ( w tym literatury) po n.p. wina wszelakiej maści. Chłopie, a gdzie wypoczynek i rodzina?

yak

  • Gość
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #171 dnia: Listopada 06, 2010, 19:45:38 »
Rodzina jest, wypoczynku nie ma. A znam się, owszem, na tym i owym. Forsy się w życiu nie dorobiłem. Ale wiedzy - troszeczkę. Poniekąd forsę kompensuje. Nawet na pewno. Za chwilę pochylę się nad postem "lukasza_s".

Świetny materiał "lukaszu_s". Po jego opublikowaniu być może uda się zidentyfikować elementy Hydrierwerke. Powodzenia - Pozdrowienia.

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #172 dnia: Listopada 07, 2010, 01:22:47 »
Proszę częściej bywać w naszym bunkrze!Położenie i przeznaczenie poszczególnych budynków jest w większości znane. Na samym wejściu jest mapa z zaznaczonymi obiektami. Właściwie 2 mapy- ta którą tu wrzuciłem oraz ta "najbardziej znana". Na tej drugiej jest o wiele więcej opisanych obiektów niż w opracowaniu alianckiego wywiadu. Aha- i pierwowzór jest w j. niemieckim; obok oczywiście wisi przekład polski. Nie posiadam jednak wersji cyfrowej...
2 z 3 powyższych zdjęć są ogólnie znane, przypominam je tu ze względu na str 3, tą z analizą wywiadowczą , która dopełnia całości, a rzadziej na nią można trafić.
SPZP "Skarb"

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
Zatonął parowiec "Pölitz"
« Odpowiedź #173 dnia: Stycznia 11, 2011, 14:14:46 »
Zatonął "Bluchor" w kolizji z "Politz"

<*)))))>{

Offline ZenO

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 177
    • Zobacz profil
    • http://www.nowewarpno-neuwarp.pl
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #174 dnia: Stycznia 11, 2011, 22:26:38 »
To jednak Blücher zatonął w tym "zetknięciu" o ile takie miało miejsce. Pittelkow w "Heimathafen Stettin" wymienia  dwa  "Blücher-y", które  pływały po 1884 r. ( ale jeszcze w XIX wieku)




Przy żadnym z nich nie ma wzmianki o zatonięciu. Inna sprawa, że dziwne jest, że w tym samym czasie  (od 1884 r.) są dwa  statki o takiej samej nazwie na tych samych wodach.

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #175 dnia: Stycznia 12, 2011, 21:57:34 »

5/Arb-Batl (L) 18 Stettin-Politz, Brunó Caramel, 27.11.1944
SPZP "Skarb"

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #176 dnia: Stycznia 12, 2011, 22:04:25 »
Jeśli możesz "Łukasz_s" to podawaj również żródło.
http://www.moosburg.org/info/stalag/post.html


Pozdrawiam

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #177 dnia: Stycznia 12, 2011, 22:22:45 »
Ogólnie dość ciekawa strona- więcej zgłoszeń do hasła Politz, jeśli chodzi o kartki- nie ma. Przynajmniej teraz.
Nie linkowałem- adres strony "ukryty" jest w adresie fotki- założyłem, ze każdy zainteresowany poradzi sobie z dotarciem do źródła, no ale zapewne regulacje prawa autorskiego i dobry obyczaj tak by wskazywały. ;)
SPZP "Skarb"

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #178 dnia: Stycznia 16, 2011, 19:42:02 »
zapraszam na stronę:

http://www.skarb.police.pl/

po liftingu, duuużo nowości ;P
SPZP "Skarb"

Offline Denver

  • Administrator
  • VIP
  • *****
  • Wiadomości: 1121
  • ostatni dinozaur
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #179 dnia: Stycznia 16, 2011, 22:50:45 »
Cytat: "lukasz_s"
zapraszam na stronę:

http://www.skarb.police.pl/

po liftingu, duuużo nowości ;P


A zapytam się tutaj. W podstronie nt. samych Polic jest galeria -> zdjęcia po 45 roku i zdjęcie nr 75 przedstawiające jakąś makietę. Czy wiadomo coś więcej na temat tego zdjęcia. Który teren miał zostać zagospodarowany tak jak na tej makiecie?