Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Police] Co wiemy o przeszłości miasta...  (Przeczytany 343155 razy)

Offline Afgan2402

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 481
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #150 dnia: Sierpnia 27, 2010, 20:25:10 »
Dzis przejezdzajac zauważylem ze przy ulicy Wojska Polskiego i Goleniowskiej, pojawil sie nowy symboliczny kamien z napisem.
Padajacy deszcz zniechecil mnie do odzczytania co upamietnia ten kamien.
Ktos cos wie?
PO,tylko dla idiotów.

yak

  • Gość
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #151 dnia: Sierpnia 27, 2010, 20:41:38 »
Tak, wiemy. To jest kamień - tablica pamiątkowa, ufundowana przez dawnych niemieckich mieszkańców Jasenitz (Jasienicy) dla upamiętnienia polskich pracowników przymusowych zakwaterowanych na statku "Bremerhaven", którzy zginęli (zmarli lub zostali zamordowani) w latach II wojny światowej. Oficjalne odsłonięcie - najbliższa niedziela, godz. 9.00.
Natomiast jutro (w sobotę), o godz. 15.00 zostanie odsłonięty pomnik w Jasenitz-Jasienicy (krzyżówka, dawna granica z wsią Duchow) upamiętniający polskich i niemieckich mieszkańców Jasienicy i okolic.
W październiku, przy wejściu do miasteczka rzemieślniczego (ul. Ofiar Stutthofu) zostanie odsłonięty pomnik ku czci bardzo licznych Żydów, którzy zginęli w tym obozie w latach 1944/45. Dowiedzieliśmy się o nich z najnowszych dokumentów, ujawnionych w roku 2007. Przedtem nikt nie miał świadomości, że pośród różnych nacji, których przedstawiciele ginęli opodal Waldhalle, byli również Żydzi. Stąd brak zapisów na istniejących tablicach.

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #152 dnia: Sierpnia 28, 2010, 01:07:51 »
Do zobaczenia jutro w Jasenitz ;)
SPZP "Skarb"

Offline jatage

  • Bywalec
  • **
  • Wiadomości: 38
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #153 dnia: Sierpnia 28, 2010, 16:35:57 »
Kamień z tablicą



oraz pomnik z Jasienicy o którym pisał yak


pozdr

Offline Kuba

  • Administrator
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2248
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #154 dnia: Sierpnia 28, 2010, 16:51:53 »
Całkiem nieźle to wygląda :)
Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, zapoznaj się z REGULAMINEM FORUM.

Zachęcam do obserwowania mojego bloga -
Chmielnik Jakubowy

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #155 dnia: Sierpnia 28, 2010, 23:26:35 »
Zdjęcie z uroczystego odsłonięcia pomnika w Jasienicy.
Z tego co się dowiedziałem, pomnik wykonała miejscowa firma na wzór poprzedniego. Ale o tym może więcej napisze yak.

<*)))))>{

Offline jatage

  • Bywalec
  • **
  • Wiadomości: 38
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #156 dnia: Sierpnia 29, 2010, 11:51:42 »
Cytat: "ak"
na wzór poprzedniego

Tak przy okazji - widokówka przedstawiająca oryginał /góra / z tablicą poległych mieszkańców Jasenitz w czasie I wojny światowej

Offline Borisz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 460
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #157 dnia: Września 03, 2010, 11:52:10 »
Wiem, że gdzieś szerzej omawiana była sprawa procesu Centrali Złomu (tu jest tylko wzmianka o nowym numerze Sediny) ale nie mogę znaleśc gdzie, więc umieszczam to tutaj.

Wg artykułu w najnowszej Sedinie (jak i zamieszconego artykułu z "epoki" z Głosu szczecińskiego) oraz wg Techmana na karę śmierci zostali skazani Ludomir Młodecki (kierownik Składnicy Złomu nr 3 w szczecinie) i Aleksander Krzywicki (kierownik Państwowego Przedsiębiorstwa Police, zarządzającego ruinami fabryki)
W obu przypadkach kary zamieniono na dożywocie decyzją prezydenta (Bieruta).

Natomiast w książce wydanej przez IPN Sędziowie Wojskowego Sądu Rejonowego w Szczecinie znajduje się lista wyroków śmierci wydanych przez ten sąd, na której obok Młodeckiego i Krzywickiego widnieje także Stanisław Krzysztoporski (potem karę złagodzono do 6 lat i 8 miesięcy), wg wcześniej wspomnianych źródeł skazany jednak na dożywocie.

Skąd taka nieścisłośc, skoro wszyscy autorzy zapewne musieli się opierac na tych samych źródłach?

Offline Ciekawy

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 607
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #158 dnia: Września 04, 2010, 18:23:50 »
Cytat: "yak"
Tak, wiemy. To jest kamień - tablica pamiątkowa, ufundowana przez dawnych niemieckich mieszkańców Jasenitz (Jasienicy) dla upamiętnienia polskich pracowników przymusowych zakwaterowanych na statku "Bremerhaven", którzy zginęli (zmarli lub zostali zamordowani) w latach II wojny światowej. Oficjalne odsłonięcie - najbliższa niedziela, godz. 9.00.
Natomiast jutro (w sobotę), o godz. 15.00 zostanie odsłonięty pomnik w Jasenitz-Jasienicy (krzyżówka, dawna granica z wsią Duchow) upamiętniający polskich i niemieckich mieszkańców Jasienicy i okolic.


Byłe,oglądałem,przeczytałem.Zamyśliłem się przez chwile.....
Uważam ,że to swietny pomysł,niektórzy nie pamietają że mieszkamy tu od niedawna,a niektórzy rdzenni mieszkańcy tych ziem jeszcze żyją.
Na razie nie ma podpisu......

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
Policki port-Pytanie do ZenO
« Odpowiedź #159 dnia: Października 05, 2010, 22:58:48 »
Pytanie do ZenO
Wydaje mi się, ze widziałem w Twoich zbiorach pocztówkę z takim statkiem. Jeśli tak, to czy masz na ten temat jakieś informacje?

<*)))))>{

Offline ZenO

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 177
    • Zobacz profil
    • http://www.nowewarpno-neuwarp.pl
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #160 dnia: Października 06, 2010, 11:02:45 »
Pocztówki nie mam. W "Heimathafen Stettin" Pittelkowa znalazłem to:

Może to "Biscaya" należąca od 1902 r. do Carla Müllera ze Szczecina. Długość 21m. Zabierał na pokład  86 pasażerów.

bob

  • Gość
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #161 dnia: Października 06, 2010, 12:06:25 »
Hmmm, ja z kolei widziałem już kiedyś na blogu pana Matury dwa inne zdjęcia z polickiego portu nad Łarpią (oto linki do stron, bo załączanie zdjęć na nowo mi nie wychodzi):

Zdjęcie 1
Zdjęcie 2

Pozdrawiam!

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #162 dnia: Października 18, 2010, 23:57:37 »
Cytat: "jatage"
Mam nadzieję że ta fotka choć okrojona wniesie coś nowego
- jest płot i fragment masztu (anteny)

dworzec
To zdjęcie (większe) można znaleźć w ostatnim wydaniu "Police i okolice na starej fotografii" str. 82.
<*)))))>{

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #163 dnia: Listopada 05, 2010, 17:48:56 »
Cytat: "yak"
Jak będzie: 1941 - stawiam piwo, bo w tym roku taki dworzec mógł być tylko w Jasienicy.


Jakiś czas temu problem został rozstrzygnięty. Choć yak nie w 100% został przekonany, jednak honorowo uraczył mnie  eleganckim zestawem piwa, z elegancką szklanicą. Dziękuję.
Niestety, nie było okazji na rozmowę przy piwku, proponuję zorganizowanie spotkania (po wyborach) forumowych "historyków" np. w kafejce w MOK`u.
<*)))))>{

Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #164 dnia: Listopada 06, 2010, 17:05:35 »
Cytat: ak
Cytat: "yak"
Niestety, nie było okazji na rozmowę przy piwku, proponuję zorganizowanie spotkania (po wyborach) forumowych "historyków" np. w kafejce w MOK`u.


Bardzo cenna inicjatywa.