Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Police] Co wiemy o przeszłości miasta...  (Przeczytany 347151 razy)

Offline Torney

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 22
    • Zobacz profil
    • https://www.facebook.com/szczeciner
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #120 dnia: Marca 12, 2010, 00:39:01 »
Cytat: "Afgan2402"
Pierwsza linia autobusowa w Policach w roku 58 ,byla linia nr.52.Trasa lini to dzisiejszy teren pomnika Ojca Swietego ,Police  rynek i Goclaw.
Zrodlo informacji to 90-letnia mieszkanka naszego miasta.

Autobusy po wojnie powróciły na trasę Gocław–Police dopiero w 1947 r. Linię oznaczono jako "B" i miała ona 12 kilometrów długości. Na koniec 1947 r. zmieniono nazwę linii z "B" na "52". Więcej.

Szczecin. Informator i plan miasta, 1956 r.


Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #121 dnia: Marca 23, 2010, 22:44:31 »
Taka ciekawostka z 1918 r. - plan rozwoju urbanistycznego Polic. Wówczas nikomu jeszcze się nie śniło, że powstanie tu Hydrierwerke. Przemysł miał być zlokalizowany na... wyspach. Coś dla miłośników kolei - tory planowano pociągnąć aż po samą Odrę:



Rozwój miasta przewidywano w kierunku północnym. Pomyślano o formie duchowej ówczesnych policzan, lokalizując w tej części miasta kolejny kościół:



I nie przewidywano zgonów (no może tylko choroby, bo dzisiejszy szpital leży w sumie w miejscu, gdzie wtedy planowano budowę takiego obiektu). Gdzie dziś cmentarz wówczas planowano piękny park miejski. :


Offline Borisz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 460
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #122 dnia: Marca 28, 2010, 12:32:19 »
Cytat: "Torney"
Autobusy po wojnie powróciły na trasę Gocław–Police dopiero w 1947 r. Linię oznaczono jako "B" i miała ona 12 kilometrów długości. Na koniec 1947 r. zmieniono nazwę linii z "B" na "52".

 Ja jednakże posiadam informację, że zamiana oznaczeń literowych na cyfrowe nastąpiła dopiero w roku 1955. Natomiast zmiana oznaczeń z 2-cyfrowych na 3-cyfrowe nastąpiła w 1973.
Jeśli chodzi o komunikację miejską w Policach najbardziej interesują mnie wizje budowy SKM (posiadam trochę informacji na ten temat, jednak byłbym wdzięczny jakby ktoś posiadał inne informacje).

Cytat: "jakub_m"
Taka ciekawostka z 1918 r. - plan rozwoju urbanistycznego Polic. Wówczas nikomu jeszcze się nie śniło, że powstanie tu Hydrierwerke. Przemysł miał być zlokalizowany na... wyspach. Coś dla miłośników kolei - tory planowano pociągnąć aż po samą Odrę:

Cytat: "jakub_m"
Rozwój miasta przewidywano w kierunku północnym. Pomyślano o formie duchowej ówczesnych policzan, lokalizując w tej części miasta kolejny kościół:


Hmm, Jakubie, bardzo ciekawe plany. Jeśli można wiedziec, gdzie można takowe znaleśc, lub jakiekolwiek informacje na temat planów rozwoju urbanistycznego Polic?

yak

  • Gość
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #123 dnia: Marca 29, 2010, 07:39:00 »
Plany są rzeczywiście ciekawe, drobna uwaga do ryciny nr 3. Projektowany park nie miał być na miejscu cmentarza (cmentarz już wtedy, czyli w 1918 istniał, zaczęto go budować ok. roku 1912), ale obok. Prawdopodobnie tu, gdzie później była nowa siedziba RAD. Na rycinie, z lewej strony, jest napis Friedhof.
Warto też zauważyć, że w centralnym okręgu projektowanego parku miała być jakaś konstrukcja (pomnik) poświęcona poległym bohaterom (rozdzielczość jest mała, ale dostrzec można słowo "Helden (...)"). Z prawej strony, czyli od torów, zaprojektowano - znów tylko fragment jest czytelny - (...)platz. Zatem to nie był projekt parku, ale polickiej Alei Zasłużonych. Z jakichś powodów projekt nie został zrealizowany, a "Pomnik bohaterów" ustawiono na cmentarzu, w pobliżu obecnej ulicy Mazurskiej (w roku 1934). Korespondował z nim "Dąb Pokoju" w centrum cmentarza. Dziś jest on centralnym punktem polickiego lapidarium.

pinki

  • Gość
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #124 dnia: Marca 29, 2010, 12:24:15 »

Zdjęcię dzięki Sedina.pl.

Czy przypadkiem to nie jest pałacyk w Stolcu? Zdjęcie podpisane jako Powiat Policki.

yak

  • Gość
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #125 dnia: Marca 29, 2010, 18:25:37 »
Po pierwsze: to na pewno nie jest pałac w Stolcu. Po drugie - nigdy (w czasach niemieckich) nie istniała jednostka administracyjna "Powiat Policki". Był powiat Randow, był powiat Ueckermünde i był Wielki Szczecin. Aż dziwne, że takie informacje znajdują się na stronach bardzo solidnego portalu jakim jest sedina.pl

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #126 dnia: Marca 29, 2010, 18:31:11 »
Czy tylko ja nie widze zdjęcia tylko maly kwadracik?


Pozdrawiam

yak

  • Gość
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #127 dnia: Marca 29, 2010, 20:12:07 »
Obawiam się, że tak, ja np. widzę je całe. Również pozdrawiam.

Offline Borisz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 460
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #128 dnia: Marca 29, 2010, 21:16:45 »
A ja też niestety nie widzę zdjęcia

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #129 dnia: Marca 29, 2010, 21:32:24 »
Zmieniłem przeglądarke i działa.Na wszelki wypadek umieszczam zdjęcie z innego serwera, bo widze, że nie tylko ja mam problemy.



Ciężko odczytać cokolwiek z tych szlaczków przy takim kiepskim skanie.Wygląda na budynek administracyjny NSDAP.Na końcu jakby Stettin?


Pozdrawam

JOZKA

  • Gość
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #130 dnia: Marca 31, 2010, 20:41:54 »
Czytając Plan Rozwoju Miejscowości Wieńkowo, Gmina Police do 2013 roku  (w IV.Inwentaryzacja  zasobów)
 dowiedziałam się że:

"Przy ulicy Leśnej znajdują się ruiny poniemieckiego majątku, wymagającego odnowy".

Czy ktoś wie coś więcej a może ktoś ma zdjęcie?

Offline Torney

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 22
    • Zobacz profil
    • https://www.facebook.com/szczeciner
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #131 dnia: Kwietnia 04, 2010, 18:13:47 »
Cytat: "pinki"
Zdjęcie podpisane jako Powiat Policki.

Warto podać kontekst, w jakim dana fotografia pojawiła się na portalu sedina.pl, bo później ktoś nieświadomie może nam zarzucić brak rzetelności.


yak

  • Gość
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #132 dnia: Kwietnia 04, 2010, 19:24:07 »
Witaj "Torney" - dzięki za wyjaśnienie. A przy okazji - miło, że włączyłeś się do rozmowy. Jak to dziś mówią: "szacun" za całokształt prac i starań. Akurat wiem z kim rozmawiam. Pozdrowienia.

kresowiak

  • Gość
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #133 dnia: Kwietnia 04, 2010, 20:11:27 »
Widzisz yak. Trzeba spokojnie podejść do tematu, a nie od razu dziwić się, że na szanowanym portalu szczecińskim są błędy. Kto interesuje się historią regionalną, a jest ich sporo, wie, że jest Powiat Policki, Wielki Szczecin i Kreis Randow. A na pewno wiedzą o tym ci z "Sediny".

yak

  • Gość
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #134 dnia: Kwietnia 04, 2010, 20:19:42 »
Nie do końca Cię rozumiem. Informacja nr 1 podawała, że  zdjęcie z sedina.pl zostało podpisane "Powiat Policki". To jako fakt było akurat niemożliwe. Powiat Policki zaistniał tylko w Polsce (dwukrotnie, raz po wojnie, potem od 1998), w Niemczech nigdy nie było Kreis Pölitz. Czyli informacja sugerowała anachronizm. Tym samym błąd - stąd moja pierwsza uwaga.
Skoro jednak "Torney" wyjaśnił, że błąd nie pochodził od redaktorów www.sedina.pl, ale tak była opisana jedna z nadesłanych fotografii - to OK. Gdyby nie moja uwaga - nie byłoby wyjaśnienia "Torneya" i autorytet sedina.pl zostałby (przez nieporozumienie) nadwątlony. A tak nie jest, więc dobrze, że napisałem, co napisałem.

[ Dodano: 2010-04-06, 11:49 ]
Witam Wszystkich!
Udało mi się rozszyfrować podpis pod ostatnio dyskutowanym zdjęciem. Fakt - zdobyłem lepszą odbitkę. I tak:

Czcionka:
To jest specjalna czcionka: Sütterlinschrift, więcej:
http://de.wikipedia.org/wiki/S%C3%BCtterlinschrift

Podpis (po "ludzku"):
"Gauschule der N.S.D.A.P. Schloß Wartin Bez. Stettin"
"Regionalna (+/-) szkoła NSDAP pałac Wartin, okręg Szczecin"

Gau to jednostka administracyjna z czasów średniowiecza, ponownie przyjęta w III Rzeszy. Coś między województwem a gubernią.

O pałacu:
http://www.kultura.wszczecinie.pl/warto_zobaczyc__wartin,13913,magazyn,0,0
http://www.schloss-wartin.de/

Na mapie:
http://www.maplandia.com/germany/brandenburg/brandenburg/uckermark/wartin/

Pocztówka w dużej rozdzielczości (do pobrania):
http://www.magpol.com.pl/wartin.html

Pozdrowienia!

[ Dodano: 2010-04-06, 11:53 ]
Dziwne rzeczy dzieją się na tym forum (techniczne), post po dwóch dniach dopisuje się do poprzedniego.

[ Dodano: 2010-04-06, 11:56 ]
I, żeby było ciekawiej - świeżego dopisku nie można edytować.