Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: Lustrzanka cyfrowa  (Przeczytany 23502 razy)

Offline bydy

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 369
  • Płeć: Mężczyzna
    • Status GG
    • Zobacz profil
    • http://www.KamieniarzPolice.pl
Lustrzanka cyfrowa
« Odpowiedź #15 dnia: Maja 17, 2010, 20:39:13 »
Ja kupiłem Sony α500, z aparatu jestem zadowolony, ale coś mi obiektyw (18 - 55) jest słaby:P myślę nad nowym ;)

Pozdro!
Cannot join to channel #real-life (You are banned!!!)

Offline piotr S

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 205
    • Zobacz profil
    • http://www.sowa.szczecin.pl
Lustrzanka cyfrowa
« Odpowiedź #16 dnia: Maja 18, 2010, 10:37:36 »
A teraz trochę ględzenia. Chcesz lustrzankę kupić bo chcesz? Czy masz zamiar zająć się fotografią tochę poważniej?  Stosuek jakości do ceny wiodących  producentów podatawowych /entry level/ aparatów są podobne. Wiodący producenci to Canon /w tych dniach wyprodukował 40 milionową lustrzankę cyfrową od 1997r./, Nikon, Olympus, Sony i Pentax. Pojawiły się również aparaty kompaktowe z wymienną optyką. Tu dyskusja na ten sam temat http://www.cyberfoto.pl/jaka-cyfrowka/103933-lustrzanka-cyfrowa-entry-level-ok-3000zl.htm  Ja używam w sumie trzech aparatów. Lustrzanki Pentaxa, zooma Panasonic FZ20 i ostatnio kupiłem małego kompakta Panasonic ZX1 /waga 130gr, zoom x10, / i noszę go w kieszeni. I każdy jest używany. Lustrzanka /body/ z kompletem 3 obiektywów, lampą zewnętrzną, statywem to minimum 2kg. Do tego torba. Będziesz to nosił?

[ Dodano: 2010-05-19, 11:59 ]
słyszałem że w polickim domu Kultury są zajęcia z fotografii.

Offline xP

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 308
    • Zobacz profil
Lustrzanka cyfrowa
« Odpowiedź #17 dnia: Września 26, 2010, 16:45:27 »
Cytat: "piotrus^"
kilka lat temu wiodacymi markami byly Konica Minolta;-) Jak sie teraz nazywaja? Hmmm... nie pamietam;-)


sony przejeło tą firme i popostu aparaty sony alfa to konica minolta ze znaczkiem sony

yak

  • Gość
Lustrzanka cyfrowa
« Odpowiedź #18 dnia: Września 26, 2010, 19:45:49 »
Parę uwag zawodowca, choć nie profesjonalisty - fotografika. Zwyczajnie - fotografującego dziennikarza, który pewne dziedziny fotografii traktuje jako hobby (architektura). Fotografuję 43 lata. Od 14 roku życia. I zęby zjadłem na analogach - od mieszkowców poczynając, a na wyrafinowanych lustrzankach kończąc. Też analogowych. Z formatu 6x6 miałem tylko Pentacona. Na więcej kasy nie starczyło.
Dziś bawię się kompaktami. Zaawansowanymi. W tej chwili jeszcze - póki co - Panasonic Lumix FZ 30. Dlaczego? Bo rację ma Piotr S. Zależy co jest komu potrzebne. I do czego. Mnie, póki co (już niedługo) ten sprzęt wystarcza. Ale pamiętam czasy (rok 1983, pielgrzymka Papieża) kiedy dźwigałem Pentacona, 500 mm obiektyw, 300 mm Sonnar, standard + duży, solidny statyw. Warto było? Wtedy tak, dziś na pewno nie.
Mam - mniemam - ogromną wiedzę o fotografii. Zarówno analogowej, jak i cyfrowej. Niedostatki analogów nadrabiałem w ciemni, niedostatki cyfrówek nadrabiam w komputerze.
Wnioski po tylu latach? Lustrzanki wciąż mają wyższość nad nawet super zaawansowanymi kompaktami. I pewnie tak pozostanie. Niemniej nie każdemu są potrzebne, bo wymagają dźwigania całej góry sprzętu. Jeśli nie zarabiasz fotografując i nie masz ambicji samych zdjęć artystycznych - po co ci ten wysiłek? Zrekompensuj go wiedzą. O fotografii i np. o posługiwaniu się Photoshopem. Jak masz dobrego RAW-a - cuda można zdziałać.
Wszystko, co napisałem nie zmienia faktu, że najlepszym moim aparatem w niedługo półwiecznym doświadczeniu był... Olympus OM-1. Analog, konstrukcja niby podobna do enerdowskiej Practiki i radzieckiego Zenitha, ale japońska. I ten cudowny obiektyw. Bosko oddawał kolory i bosko rysował.
Tu jedna dodatkowa uwaga. Nigdy, najcudowniejszym zoomem, nie zrobisz takiego zdjęcia, jakie udaje się zrobić obiektywem stałoogniskowym. Czyli obliczonym dokładnie dla potrzeb konkretnego powiększenia. Kat widzenia stały, jasność stała, aberracji nie ma. A wśród konstrukcji szkieł trudno coś znaleźć lepszego od starej koncepcji Tessara.
Sumując: należy określić potrzeby i do tego dobrać aparat. Taki naprawdę satysfakcjonujący to cena dobrego samochodu. Pozostając w granicach rozsądku i przeciętnych możliwości nabywczych należy wybrać między bardzo zaawansowanym kompaktem i jedną z dwóch lustrzanek: Nikona lub Canona. Ze wszystkimi konsekwencjami dokonanego wyboru. Kompakt będzie kosztował więcej pracy na komputerze, lustrzanka - konieczność dokupienia osprzętu (spora kasa) i żonglowania zmianami w trakcie akcji fotografowania. Ale w ostatecznym rachunku liczy się jeszcze instynkt i pomijany - talent.

Offline xP

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 308
    • Zobacz profil
Lustrzanka cyfrowa
« Odpowiedź #19 dnia: Września 27, 2010, 07:27:35 »
Cytat: "yak"
jedną z dwóch lustrzanek: Nikona lub Canona.


dlaczego akurat te dwie marki tylko?? po za nimi jest sony, olympus, pentax. bardzo często spotykam sie z opiniami typu "albo canon albo nikon, reszta to gówno" i powiem Ci yak, że kupiłem sony A450 za 2190 zł i znajdź w tej cenie lustrzanke o chociaż zbliżonych parametrach w tej cenie (oczywiście nowe, nieużywane) bo mi jakoś sie nie udało.

                                                                                          pozdrawiam xP

Offline C80

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 408
    • Zobacz profil
    • http://www.foto.cichomski.eu
Lustrzanka cyfrowa
« Odpowiedź #20 dnia: Września 27, 2010, 08:08:07 »
Cytat: "yak"
jedną z dwóch lustrzanek: Nikona lub Canona.

Cytat: "xP"
dlaczego akurat te dwie marki tylko??


Może ja wyjaśnię. To dwie wiodące firmy mające w swoim systemie najlepsze szkła.

A ja i tak dorzucę swoje 3gr. Nie puszka najważniejsza, a to jakie szkła będą podpinane do niej. Nic nie da nawet 1DsmkIII gdy zapięta jest słaba, ciemna Sigma. Co z tego, że wyda się 300 czy 500 zł mniej na body, jak mało będzie dobrych obiektywów albo za tą samą cenę będą miały gorsze parametry.

PS. No chyba, że zakłada się kupno jednego obiektywu typu spacerzoom i nie zamierza potem rozwijać pasji nowymi zakupami.

Offline Katarzyna.J

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 114
    • Zobacz profil
    • http://www.knfoto.pl
Lustrzanka cyfrowa
« Odpowiedź #21 dnia: Września 28, 2010, 16:43:48 »
mój znajomy sobie chwali również PENTAX`a, od lat jest wierny ten marce. Jest tańszy od w/w marek a można się nim fajnie pobawić i szkła stare pasują (niestety) nie przenosi parametrów i wszystko trzeba ustawić manualnie, ale zabawa jest ;) jeżeli ktoś nie potrzebuje szybkiego sprzętu i nie robi reportaży to do artystycznej jak najbardziej się nadaje.

Offline Pan P

  • Gadatliwy
  • ****
  • Wiadomości: 77
    • Zobacz profil
Lustrzanka cyfrowa
« Odpowiedź #22 dnia: Października 07, 2010, 06:50:48 »
Cytuj (zaznaczone)
jedną z dwóch lustrzanek: Nikona lub Canona


Po za wspomnianymi markami jest jeszcze Olympus, Pentax i Sony.

C80 - to żeś po bandzie pojechał :-) Obiektywy Zuiko i Pentaxowe Limitedy niczym nie ustępują a często są lepsze on analogicznych nikkorów i e-Lek. Zresztą większość ludzi i tak albo nie kupuje żadnego szkła do lustrzanki albo kupuje sigmy i/lub tamrony. Których wybór jest troche większy dla N i C niż dla O,P,S, to fakt.
Moneta przedstawia Antiocha Wielkiego.

Offline C80

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 408
    • Zobacz profil
    • http://www.foto.cichomski.eu
Lustrzanka cyfrowa
« Odpowiedź #23 dnia: Października 07, 2010, 18:01:37 »
Cytat: "Pan P"
C80 - to żeś po bandzie pojechał :-) Obiektywy Zuiko i Pentaxowe Limitedy niczym nie ustępują a często są lepsze on analogicznych nikkorów i e-Lek


Doprawdy? Czyli to siła propagandy albo zbiorowa hipnoza spowodowała, że świadomi fotografowie wybierają głównie Nikona lub Canona? Masowe zaćmienie. :D

Nie przeczę, szkła systemowe Olka/Petaxa/Sony mogą mieć poszczególne parametry przewyższające eLki czy Nikkory np. lepsza rozdzielczość czy lepsza praca pod słońce. Ale biorąc całościowo po uwzględnieniu wszystkich wad i zalet N i C wygrywają przeważnie w przedbiegach.

Skoro mówimy o "większość ludzi" to lustrzanki kupuje całkiem spore grono ludzi którzy nie widzą różnicy między zdjęciem z Canona 5DmkII a lepszym kompaktem. Oni najzwyczajniej w świecie nie potrzebują lustrzanki. Tak jak są użytkownicy którym wystarczy najtańsza lustrzanka innej niż N lub C firmy z najtańszym kitowym obiektywem.

Offline Pan P

  • Gadatliwy
  • ****
  • Wiadomości: 77
    • Zobacz profil
Lustrzanka cyfrowa
« Odpowiedź #24 dnia: Października 08, 2010, 21:50:28 »
C80 - tania lustrzanka C bądź N plus kit jest lepszy od taniego sony,olympusa i pentaxa ? Cóż, nie zgadzam się z tobą. W dzisiejszym świecie widać wiele przykładów że nie wygrywa najlepsze tylko najlepiej sprzedane. Mówie o samym body. Co do ilości i różnorodności szkieł przyznałem wyzszość  N i C.
Moneta przedstawia Antiocha Wielkiego.

Offline C80

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 408
    • Zobacz profil
    • http://www.foto.cichomski.eu
Lustrzanka cyfrowa
« Odpowiedź #25 dnia: Października 09, 2010, 21:33:08 »
Cytat: "C80"
Tak jak są użytkownicy którym wystarczy najtańsza lustrzanka innej niż N lub C firmy z najtańszym kitowym obiektywem.

Cytat: "Pan P"
C80 - tania lustrzanka C bądź N plus kit jest lepszy od taniego sony,olympusa i pentaxa ?


Bardziej mi chodzi o możliwości rozwoju. Gdy nie planuje się w przyszłości zakupu szkieł za tysiące może być dowolny aparat bo i taki wystarczy. Ty bardziej, że te z dolnej półki aż tak bardzo się nie różnią między sobą.

Cytat: "Pan P"
W dzisiejszym świecie widać wiele przykładów że nie wygrywa najlepsze tylko najlepiej sprzedane. Mówie o samym body.


Dokładnie. Dlatego gdy idzie się do MM lub innego sklepu "masowego" jest duża szansa, że sprzedawca będzie wciskać Sony. Dlatego, że w przypadku tej firmy sklep ma największe bonusy i sprzedawcy po prostu opłaca się promować S. Natomiast, nie twierdzę że Sony to szajs. Firma się nieźle rozwija i wypuszcza coraz lepszy sprzęt. Ma szanse w segmencie semipro i pro przegonić kiedyś C i N.

Senza

  • Gość
Lustrzanka cyfrowa
« Odpowiedź #26 dnia: Stycznia 06, 2011, 06:22:23 »
Drodzy forumowicze jeżeli ktoś pisze że poszukuje taniej lustrzanki to uważam że powinien kupić bez namysłu dobry kompakt, który z reguły ma lepsze parametry niż tania lustrzanka w tej samej cenie.

Zbiorowe przekonanie o tym że każdy powinien mieć lustrzankę jest kreowane przez media i coraz niższe ceny body aparatów. Ceny obiektywów są nadal kosmiczne.

BO Czemu ma służyć zakup taniej  lustrzanki  i używanie wyłącznie taniego kitowego obiektywu?




[/b]

Offline C80

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 408
    • Zobacz profil
    • http://www.foto.cichomski.eu
Lustrzanka cyfrowa
« Odpowiedź #27 dnia: Stycznia 06, 2011, 13:47:43 »
Błędne rozumowanie. Lustrzankę można kupić choćby po to by uzyskać taki efekt:



Ciężko będzie uzyskać taką głębię ostrości (po ludzku rozmazać w tło) w zwykłym kompakcie. A ciężko będzie bo związana jest z tym wielkość matrycy aparatu.

Kwestia tego, że w lustrzankach ISO 800 czy 1600 jest w pełni używalne, a w kompaktach przeważnie nie to już inna sprawa (też związana z wielkością matrycy i pojedynczego piksela). A o tym po co wysokie ISO też sporo można powiedzieć.

Ale fakt. Jak ktoś ma tylko fotografować teściową jedzącą kotleta lub siebie na wycieczce w Egipcie to kompakt wystarczy. Lustrzanka powinna być dla kogoś kto chce się bawić fotografią i wie co może uzyskać aparatem z lustrem.

Offline Piotrek

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 735
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Lustrzanka cyfrowa
« Odpowiedź #28 dnia: Stycznia 07, 2011, 00:33:48 »
Ten efekt powyżej uzyskiwałem w swoim kompakcie ustawiając przysłone na najniższą oraz oddalałem się od obiektu, aby potem przybliżyć zoomem optycznym :) Oczywiście to można było stosować np. jeżeli masz dużo czasu. A z drugiej strony te zdjęcie to powyżej jest można zrobić podobne kompaktem ustawiając tryb na makro. To oczywiście wyjątki są ;) nie zaprzeczam wyższości lustrzanek nad kompaktami. Gdyby nie cena szkieł to sam bym sobie kupił jakąś do zabawy. A co sądzicie o kompakcie Fuji HS10?

Offline piotr S

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 205
    • Zobacz profil
    • http://www.sowa.szczecin.pl
Lustrzanka cyfrowa
« Odpowiedź #29 dnia: Stycznia 08, 2011, 21:23:11 »
Właśnie kupuję na Allegro olympusa e-420 z dwoma kitami 14-42 i 40 150. Za 900 zł  jeśli mnie nikt nie przebije. Dla mnie ważna jest waga zestawu. To najlżejsza lustrzanka. Pojawiły się zapowiedzi kompakta Fuji z matrycą APS-C.