Police i okolice > Trudne tematy

SM Chemik - opłata stała za podgrzanie wody niezgodna z Prawem Energetycznym

(1/3) > >>

kryspin:
Witam wszystkich Członków Spółdzielni Mieszkaniowej Chemik którzy jeszcze interesują się tym za co i ile płacą do spółdzielni. W najbliższym czasie będę składał pozew do Sądu o stwierdzenie nieważności uchwały Rady Nadzorczej w sprawie opłaty stałej za podgrzanie wody naliczanej wszystkim co miesiąc bez względu na ilość zużycia ciepłej wody. Nawet jeśli w ogóle nie zużywamy ciepłej wody to płacimy ponad 23zł co miesiąc za podgrzanie wody. Jest to niezgodne z Prawem Energetycznym i są już prawomocne wyroki z Polski stwierdzające że pobieranie opłaty stałej za podgrzanie wody jest niezgodne z Prawem Energetycznym. Pisałem wiele pism w tej sprawie do Rady Nadzorczej SM Chemik ale zostałem zignorowany. Wychodzi na to że w tej spółdzielni wszystko trzeba załatwiać przez Sąd bo żadne argumenty, nawet w postaci prawomocnych wyroków nie są brane pod uwagę. Wychodzi na to że po zmianie Rady Nadzorczej i Zarządu nic się nie zmieniło. Wydaje mi się że spółdzielnią "rządzą" prawnicy i księgowa którzy pozostali po poprzedniej ekipie. Tutaj link do prawomocnego wyroku potwierdzającego że pobieranie opłaty stałej za podgrzanie wody jest niezgodne z prawem:
http://orzeczenia.katowice.sa.gov.pl/content/$N/151500000000503_I_ACa_000525_2017_Uz_2017-12-12_002
Link trzeba skopiować w całości i wkleić w okienko adresu w przeglądarce.
W powyższym wyroku Sąd unieważnił uchwałę Rady Nadzorczej na podstawie której pobierano opłatę stałą za podgrzanie wody. Według Prawa Energetycznego koszty za ciepłą wodę muszą być rozliczane tylko i wyłącznie na podstawie stanu wodomierzy w lokalach wyposażonych w wodomierze.
Wszystkich chętnych członków SM Chemik którzy chcą razem ze mną złożyć pozew do Sądu proszę o kontakt na mój mail: police1966@wp.pl

rbk:
Czy przypadkiem ta sprawa nie była omawiana na ostatnim walnym? Spółdzielcy odrzucili to, z tego co pamiętam.

kryspin:
Panie rbk, wystarczy przeczytać wyrok ze zrozumieniem, ale zapewne Pan tego nie uczynił.To że spółdzielcy odrzucili wniosek o zmianę regulaminu nie oznacza że naliczanie opłaty stałej za podgrzanie wody stało się zgodne z prawem. To oceni Sąd. Poza tym na Walnym była bardzo mała frekwencja a obecne były jak mi się wydaje osoby z kręgu sprzyjającego panu przewodniczącemu Rady Nadzorczej tak więc nie dziwi mnie że odrzucili wniosek. Sprawą między innymi opłaty stałej za podgrzanie wody zainteresował się również minister ds budownictwa po naszym piśmie i wystąpił do SM Chemik o wyjaśnienia.

rbk:
Czyli odrzucili. Przypominam sobie temat.
Co będzie jak 90% spółdzielców nie będzie używało podgrzewania wody, te 10% zapłaci za całość ?
To sytuacja jak z grzejnikami. Strach włączyć, strach używać ciepłej wody :(

kryspin:
Panie rbk, sprytna manipulacja, zapewne pod natchnieniem ekipy z SM Chemik. Otóż nie ma i nie będzie takiej sytuacji aby 90% lokali nie zużywało ciepłej wody, ale nawet gdyby 100% lokali chciało zrezygnować z używania z ciepłej wody to ma takie prawo i zgodnie z Prawem Energetycznym spółdzielnia może naliczać opłaty tylko zgodnie z zużyciem. Jeśli jak to Pan pisze 90% lokali zaprzestanie korzystać z ciepłej wody to Zarząd ma obowiązek tak dostosować zapotrzebowanie na ciepło z PEC Police aby pokryło rzeczywiste potrzeby. Prawo Energetyczne stanowi że całość kosztów ciepła do podgrzania wody(w tym koszty mocy zamówionej itp) muszą być rozliczane wg wskazań wodomierzy. Nie ma żadnej podstawy prawnej do naliczania "opłaty stałej za podgrzanie wody". Chyba że zna pan przepis który to umożliwia, to proszę o wskazanie konkretnego zapisu ustawy.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej