Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Police - Golub] Akcja poszukiwawcza robotników przymusowych  (Przeczytany 4090 razy)

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police - Golub] Akcja poszukiwawcza robotników przymusowych
« dnia: Czerwca 14, 2019, 21:31:53 »
Sprawa dojrzewała wprawdzie prawie rok, jednak spowodowana była innymi badaniami archiwalnym, które prowadziłem m.in. na temat Waldhalle. Otóż udało się odnaleźć pozostałości imiennych list transportowych z robotnikami przymusowymi oraz kontraktowymi do Hydrierwerke obejmujące lata 1940 - 1942.  Na pierwszy ogień poszły osoby z transportu polskich robotników przymusowych z rejonu Bydgoszczy, Torunia oraz Łodzi (91 osób), który przybył 8 czerwca 1940 roku do Polic. Z powodu moich rodzinnych więzów z Golubiem-Dobrzyniem k.Torunia (z tych okolic pochodzi moja najbliższa rodzina oraz rodzice) postanowiłem wystosować apel w sprawie poszukiwania rodzin 15 mieszkańców Golubia, którzy znaleźli się w tym transporcie. Z pomocą przyszła mi również lokalna gazeta "CGD", która wydrukowała w gazecie i opublikowała w internecie moją prośbę. Są już pierwsze sukcesy. Odezwał się do nas prawnuk jednego z robotników. Będę informował Was na bieżąco o sukcesach w poszukiwaniach.

Przesyłam apel:

https://golub-cgd.pl/artykul/poszukiwane-rodziny/700475?fbclid=IwAR04QeV6DlIE2Hk3PXeINRM6SgVq0yUfD2SUttTb5u9yIAqs6dWt4fVV7B0

Pozdrawiam
Dominik

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
Odp: [Police - Golub] Akcja poszukiwawcza robotników przymusowych
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwca 21, 2019, 00:20:47 »
„Oświadczam, że kwestionariusz powyższy wypełniłem najsumienniej. Wiadomo mi, że fałszywe podania spowodują środki karne od strony władzy policyjnej. O rozporządzeniach i ustawach obowiązujących w Rzeszy jakoteż o obowiązkach wynikających z mego stosunku pracy i o skutkach przeciwdziałania wobec nich, dokładnie mi objaśniono“ – m.in. oświadczenie o takiej treści podpisał p.Paradowski Zygmunt 18 lipca 1940 roku. Była to standardowa procedura podczas rejestracji nowo przybyłych robotników cudzoziemskich w tym przymusowych przez Prezydium Policji w Szczecinie. Dnia 8 czerwca 1940 roku został przywieziony z transportem polskich robotników przymusowych, których wywieziono ze swoich mieszkań. Trafił on następnie do obozu zbiorowego zakwaterowania Pommernlager w Policach, gdzie zatrudniony został w Fabryce Benzyny Syntetycznej (Hydrierwerke Pölitz AG. Stettin-Pölitz) na stanowisku ślusarza. Paradowski Zygmunt urodził się 5 października 1913 roku w Berlinie. Z zawodu był ślusarzem. Katolik. Żonaty, posiadający jedno dziecko. Zamieszkały w Ostrowite (Osterbitz Kreis Thorn). Na zdjęciu widać po prawej stronie klapy naszywkę z literą P (Polen), którą obowiązkowo musieli nosić wszyscy Polacy oraz numer rejestracyjny 191 umieszczony na drewnianej podpórce z wymiennymi cyframi. Z formularza wynika, że w Berlinie mieszkał od 1913 do 1918 roku. Po zakończonej rejestracji wydano mu Kartę Pracy (Arbeitskarte Nr 80/201).



Rodzina nie znała jego wojennych losów i była bardzo zaskoczona nieznanymi szczegółami z życia p.Zygmunta w czasie niemieckiej okupacji. Jak twierdzą nie opowiadał często o czasach wojny, bo bardzo mocno to przeżywał i nikt go nie pytał o szczegóły. Zmarł w 1979 roku w wieku 66 lat.


« Ostatnia zmiana: Czerwca 21, 2019, 00:22:30 wysłana przez Domino »

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
Odp: [Police - Golub] Akcja poszukiwawcza robotników przymusowych
« Odpowiedź #2 dnia: Lipca 04, 2019, 22:20:02 »
Otóż udało się odnaleźć...
Świetna robota! W takich poszukiwaniach trafiają się różne ciekawe historie. Kiedyś pewna Niemka prosiła mnie o odszukanie polaka, którego bliżej poznała w czasie wojny w Berlinie. Zniknął po jakimś bombardowaniu. Po kilku latach odezwała się jego rodzina z małej miejscowości nad Odrą, ożenił się z autochtonką. Pamiętasz kartę rybaka z Trzebieży z 1946 r. którą mam od Ciebie, odnalazłem jego rodzinę. Nie byli zainteresowani dokumentem ze względu na
jego przeszłość.
<*)))))>{

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
Odp: [Police - Golub] Akcja poszukiwawcza robotników przymusowych
« Odpowiedź #3 dnia: Lipca 05, 2019, 09:01:46 »
Przesyłam fragment artykułu, który ukazał się w gazecie.



Poszukiwania rodzin - osób związanych z lokalną historią są niezwykle emocjonujące i bardzo wciągające.

W tamtym roku udało mi się skontaktować z rodziną wyższego funkcjonariusza Gestapo z Frankfurtu, którego oddelegowano na kilka miesięcy do AEL Hagerwelle. Wymieniłem z nimi zaledwie kilka maili, gdyż nie chcieli mieć z nim nic wspólnego. W dodatku wchodziły tu również wątki obyczajowe. Za to dzięki niemieckim Archiwum i Instytucjom (pomogła mi tu m.in. Prokuratura) udało się wyjaśnić i ustalić całą jego historie. Przy najbliższej okazji wątek dokładnie przedstawię w ramach prelekcji. Bardzo ciekawa historia. A wszystko zaczęło się od zdobytej karty pocztowej z Hagerwelle ...
« Ostatnia zmiana: Lipca 05, 2019, 09:03:33 wysłana przez Domino »