Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Ogólne] Co nam zostało po Słowianach?  (Przeczytany 23012 razy)

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
Odp: [Ogólne] Co nam zostało po Słowianach?
« Odpowiedź #15 dnia: Lipca 29, 2017, 14:30:35 »
A dlaczego wykluczasz karpia?
Nie upiream się, ale wykluczam m.in. z tych powodów które Ty przytoczyłeś. Wiele polskich nazw miejscowaości o podobnej nazwie ma rodowód związany karpiną, choć trafiłem na jedną, która ma rodowód związany z karpiem (założoną hodowlą karpia), ale ta wioska powstała w późniejszych latach.
Za Berghausem (Łukasz dzieki za link) wiele nazw z okolicy ma jakiś słowiański rodowód. A dlaczego wspomniałem Karpino, bo jest najbliższe słowiańskiej, polskiej nazwie, przetrwałej do dziś.
Ziegenort; dziekuję za Die slavischen Ortsnamen in Meklenburg
<*)))))>{

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: [Ogólne] Co nam zostało po Słowianach?
« Odpowiedź #16 dnia: Lipca 29, 2017, 16:04:21 »
Dzięki, problem  w zasadzie rozwiązany. Mój pierwszy trop to była karpina, ale założyłem, że profesor Białecki ma jakieś przesłanki by ten źródłosłów wykluczać. Okazuje się, że nie ma. Berghaus i Ziegenort wyjaśniają zagadkę. Ustalenie dokładam do archiwum.

Offline Ziegenort

  • Bywalec
  • **
  • Wiadomości: 45
    • Zobacz profil
    • http://www.ziegenort-pommern.de
Odp: [Ogólne] Co nam zostało po Słowianach?
« Odpowiedź #17 dnia: Lipca 29, 2017, 22:41:56 »
Liebe Forscher Kollegen
Leider versteh ich nicht immer alles  :-[  Google Übersetzung ist oft voller Fehler.
Aber wenn ich Helfen kann ?


Mit vielen Grüßen


Ziegenort ( www.ziegenort.de )

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
Odp: [Ogólne] Co nam zostało po Słowianach?
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpnia 01, 2017, 20:24:31 »
problem  w zasadzie rozwiązany
W zasadzie tak, ale przy okazji warto zapytać profsora, być może oparł się na nieznanym nam źródle.
<*)))))>{

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: [Ogólne] Co nam zostało po Słowianach?
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpnia 02, 2017, 03:26:04 »
Jeśli będzie okazja - zapytam. Przeciw tezie profesora zdaje się świadczyć powtarzanie się nazwy. Jest mało prawdopodobne, aby w dwóch lub kilku miejscowościach były stawy rybne, na tyle znaczące, że generowałyby nazwę miejsca. Natomiast pochodzenie nazwy od jakiegoś powtarzającego się zjawiska przyrodniczego jest jak najbardziej możliwe. Tak funkcjonuje np. nazwa Horst. 

Offline DominikDolnoślązak

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 426
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: [Ogólne] Co nam zostało po Słowianach?
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpnia 25, 2017, 18:50:40 »
Neuwarp Wendenstrasse - czyli ul. Słowiańska.  Niestety, nie wiadomo dlaczego po 1945 r.  w polskim Nowym Warpnie została  nadana nazwa ul. Welletów.

Pewnie dlatego źe Wieleci to Słowianie Połabscy, którzy w VI i VII wieku źyli nad Odrą, czyli nazwa Wieleci jest mniej  bardziej szczegółowa, niź nazwa Słowianie.
Mało kto wie źe w wyźej wymienionych wiekach na ziemiach polskich mieszkali Serbowie i Chorwaci , "Biała Serbia", stąd podobny język dziś Serbów, Chorwatów do języka polskiego. Pozostałości po Serbach na ziemiach polskich to np mazwy miejscowości i nazwy wodne , rzek , jezior. Np serbska nazwa to Sarbinowo, koło Kostrzynia.
W dzielnicy Nowego Warpna - Karsznie po prawej stronie szosy jadąc od Polic znajduje się porośnięte lasem niskie wzgórze - to grodzisko wczesnośredniowieczne  być moźe zamieszkane przez Słowian Połabskich. Gdzieś obok powinno znajdować sie cmentarzysko.
Słowianie ci w VII w przeniesli się na poludnie nad Dunaj.
Polecam wszystkim epokowe dzieło nieodźałowanego profesora Henryka Łowmiańskiego pt POCZĄTKI POLSKI , 6 tomów w siedmiu ksiąźkach.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 25, 2017, 18:53:01 wysłana przez DominikDolnoślązak »
Dominik Dolnoślązak

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
Odp: [Ogólne] Co nam zostało po Słowianach?
« Odpowiedź #21 dnia: Sierpnia 26, 2017, 00:00:51 »
Bzdury.
Sarbinowo? To? Proszę. Zorndorf. Etymologia nazwy
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Sarbinowo_(gmina_Dębno)
Plemiona słowiańskie w tym rejonie:

Gdzie Rzym, a gdzie...Belgrad.
Grodzisko? Może chodziło o Podgrodzie? Wendische Berg. Ale to tylko legenda. Stanowisk archeologicznych, zewidencjonowanych, tam nie ma.
https://mapy.zabytek.gov.pl/


SPZP "Skarb"

Offline DominikDolnoślązak

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 426
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: [Ogólne] Co nam zostało po Słowianach?
« Odpowiedź #22 dnia: Sierpnia 26, 2017, 07:13:08 »
Poprawiam błąd: nie Sarbinowo, a Sarbinów.
Cytuje za Wikipedią, hasło: Biała Serbia:
"(...) Historycy wskazują kilka lokalizacji Białej Serbi na terenie Wielkopolski, Dolnego Śląska (...). Za pierwszą lokalizacją przemawiają nazwy: Sarbinów, Serby - tak popularne w Wielkopolsce".

W ciągu miesiąca znajdę w Początkach Polski - co na temat Białej Serbi pisał prof. ŁOWMIAŃSKI.

Jeśli chodzi o grodzisko w Karsznie - widziałem w Ksiaznicy Pomorskiej ksiąźke (nie pamietam tytułu, ale znajdę) z czarno- białym zdjęciem grodziska w Karsznie.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 26, 2017, 07:15:59 wysłana przez DominikDolnoślązak »
Dominik Dolnoślązak

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: [Ogólne] Co nam zostało po Słowianach?
« Odpowiedź #23 dnia: Sierpnia 26, 2017, 07:58:38 »
GMINNY PROGRAM OPIEKI NAD ZABYTKAMI GMINY NOWE WARPNO NA LATA 2008-2012
przyjęty:
UCHWAŁĄ NR XXVII/158/2009
Rady Miejskiej w Nowym Warpnie
z dnia 24 marca 2009 r.
stwierdza: 

5.2.5 Zabytki archeologiczne
W ramach Archeologicznego Zdjęcia Polski na terenie gminy Nowe Warpno rozpoznano w ramach badań terenowych 52 stanowiska archeologiczne (osady, punkty i ślady osadnicze z okresu od starożytności do średniowiecza). Brak zabytków archeologicznych o własnej formie terenowej (grodziska, cmentarzyska kurhanowe etc.).

Offline DominikDolnoślązak

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 426
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: [Ogólne] Co nam zostało po Słowianach?
« Odpowiedź #24 dnia: Sierpnia 26, 2017, 19:58:17 »
Gdy będę we wrześniu w Ksiąźnicy Pomorskiej to poszukam tej ksiąźki o Nowym Warpnie - ze wzmiankowanym grodziskiem w Karsznie.

Trzeba pamiętać, źe to Podgrodzie i Karszno są dużo starsze od Nowego Warpna. Szukając grodziska w Karsznie i drugiego w Podgrodziu (skąd ta nazwa Podgrodzie: - znacząca źe obok był gród, grodzisko) trzeba pamiętać, źe około 1400 - 1000 lat temu - linia brzegowa obecnego miasta Nowe Warpno, w tym Karszno, Podgrodzie, - całkiem inaczej wyglądała, i grodzisko może znajdować się pod wodą całkowicie zasypane przez osady aluwialne.
Natomiast grodźisko w Karsznie to pagórek porośniety lasem.

Innym ciekawym zagadnieniem jest pytanie - skąd przodkowie Słowian przybyli na ziemie polskie .??
I tak w 1934 roku austriacki archeolog, także miediewista W. Bransteit suponuje źe Praindoeuropejczycy przybyli do Europy z okolic Morza (Jeziora) Aralskiego i stepu kirgiskiego.
Celowo opisałem tu tak "archaiczną" hipoteze z przed II wojny światowej , źeby pokazać, ze obecne zdobycze nauki pozwolą nam wkrótce rozwiązać zagadke pochodzenia Słowian, stosując nowoczesne metody np badania genetyczne, czy zdjecia satelitarne.

« Ostatnia zmiana: Sierpnia 26, 2017, 20:02:54 wysłana przez DominikDolnoślązak »
Dominik Dolnoślązak

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: [Ogólne] Co nam zostało po Słowianach?
« Odpowiedź #25 dnia: Sierpnia 26, 2017, 22:49:23 »
Panie Kolego! Pan pisze jakąś historię równoległą, bez źródeł, ale wg swoich mniemań. Podgrodzie jest nazwą nadaną po roku 1945. Karszno również. Przedtem znana nam nazwa to Altstadt (względnie, rzadziej i bez stuprocentowego oparcia w źródłach: Wendischer Berg) oraz Albrechtsdorf.
Jest prawdą, że część historyków zakłada możliwość istnienia słowiańskiej osady, starszej od Nowego Warpna, właśnie w Podgrodziu. A potem migrację (tu słaby punkt, bo powody nieznane) na teren obecnego Nowego Warpna. Jeśli nawet tak było - nic to nie ma wspólnego z Serbami itd. A koło Karszna (tylko co to znaczy: "koło"?, Podgrodzie też jest "koło Karszna".) nijakich grodzisk nigdy nie było, Myli Pan zachodniopomorskie Karszno z jakąś inną miejscowością.

Offline DominikDolnoślązak

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 426
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: [Ogólne] Co nam zostało po Słowianach?
« Odpowiedź #26 dnia: Sierpnia 27, 2017, 19:27:33 »
Panie Kolego Validator.
Będąc osobiście w Ksiąźnicy w przyszłym miesiącu poproszę bibliotekarza, o wydruk wszystkich tytułów wypoźyczonych przeze mnie książek w czasie ostatniej dekady (przez internet mogę sprawdzić tylko 50 ostatnio wypożyczonych).  Po tym znajdę tytuł i autora niskonakładowej ksiąźki, w której jest wzmianka o grodziskiu w Karsznie dzielnicy N. Warpna.
W weekend wrześniowo/październikowy zapraszam Pana na wyjazd moim autem do Karszna (Nowe Warpno) na oględziny miejsca w którym są pozostałościgrodziska.
Warunkiem wyjazdu będzie to , czy będziemy mieli w rękach w/w ksiąźke. Jeśli Pan Validator skorzysta z zaproszenia to w samochodzie będą jeszcze 3 mjejsca dla chętnych forumowiczów polickich.
Jeśli niczego nie pomyliłem to moze uda nam się wejść na teren grodziska, pod warunkiem, źe nie będzie to teren prywatny.
Chyba źe coś pomyliłem, i piszę o innym Karsznie.

Mnie bardzo interesują także:
 - jakie plemiona żyły na ziemiach polskich w I - VIII w ne??
- dlaczego powstało państwo polskie? Nie wymarliśmy jak inne plemiona tamtych czasów np Głomacze, czy upadek Wielkich Moraw?
- Czy do powstania państwa Polan i później Polski przyczyniło się to, źe nie mieliśmy wtedy silnych sąsiadów, którzy by nas pokonali? Np plemiona Germańskie na swojej wschodniej granicy były jeszcze wtedy daleko od państwa Polan i były bardzo słabe. Nie były w stanie nam zagrozić.
- Czy to Giecz, a nie Gniezno -jest pierwszym grodem polskim?
- Co teraz znajduje się w miejscu Grodów Czerwieńskich na wschodzie Polski?
Takich pytań mam jeszcze z tuzin.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 27, 2017, 19:29:49 wysłana przez DominikDolnoślązak »
Dominik Dolnoślązak

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: [Ogólne] Co nam zostało po Słowianach?
« Odpowiedź #27 dnia: Sierpnia 27, 2017, 20:35:49 »
Zacny Panie Dominiku! Nie uchylam się od wyprawy, a pewnie znajdą się i inni zainteresowani. Aby sobie nie komplikować życia - wystarczy się umówić np. przed kościołem św. Huberta, bez konieczności synchronizowania wspólnej jazdy samochodem. Każdy ze znanych mi badaczy lokalnych dziejów (który może być tematem zainteresowany) dysponuje własnym autem, a do Warpna jest ze Szczecina raptem 40 km, z Polic jeszcze bliżej. Aby jednak było o czym rozmawiać - proszę najpierw przedstawić wiarygodne źródła. Jest naprawdę mało prawdopodobne, by uznani, wybitni fachowcy - autorzy Archeologicznego Zdjęcia Polski (niezwykła pozycja naukowa) "przeoczyli" jakieś grodzisko w pobliżu współczesnego Karszna. A naprawdę nikt o nim nigdy nie pisał i nie słyszał. Poza - być może - jakimś mitomanem, na którego Pan natrafił.
Sumując: jak Pan znajdzie przesłanki - proszę je przedstawić, resztę dogadamy.
Serdecznie pozdrawiam.
PS Nie "wejdę" tylko w pseudonaukowe dywagacje o Polakach funkcjonujących kilkaset lub więcej lat przed czasami Mieszka oraz o mniemanych, pradawnych królach Polski, mniej więcej w stylu Wincentego Kadłubka. Takich mitów i bredni jest moc w sieci, a ja nie mam ani czasu, ani ochoty na ich prostowanie.

Offline DominikDolnoślązak

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 426
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: [Ogólne] Co nam zostało po Słowianach?
« Odpowiedź #28 dnia: Sierpnia 27, 2017, 21:11:39 »
Dziękuję  Panu Validatorowi za odpowiedź.
Ma Pan rację - można umówić się przy karszeńskim kościele w Warpnie.
Przedstawie tu ksero (jeśli nie będzie to zabronione przez Wydawce) lub zacytuje szukaną przeze mnie ksiąźke i wtedy sptkanie będzie moźliwe.
Umówimy sie we wrześniu.

Serdecznie pozdrawiam i polecam Panu "Początki Polski " H.Łowmiańskiego. Znajdzie Pan tam odpowiedzi na wiele nurtujących pytań z czasów "przed-Mieszkowych ".
Do zobaczenia.

Ps - za lokalizacją grodziska wczesnośredniowiecznego w Karsznie przemawia :
- połoźenie w niedostępnym miejscu nad wodą w lesie. Widziałem podobne grodziska nad jeziorami w Swobnicy (2 grodziska), i Glinnej.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 27, 2017, 21:15:53 wysłana przez DominikDolnoślązak »
Dominik Dolnoślązak

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: [Ogólne] Co nam zostało po Słowianach?
« Odpowiedź #29 dnia: Sierpnia 28, 2017, 00:08:36 »
Znam Łowmiańskiego. Genialny badacz, ale nie podawał nigdy sensacyjnych, a już na pewno niesprawdzonych informacji. Co do Karszna? Tam naprawdę nic nie ma.