Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Nowe Warpno] Wacław Radajewski - polski sędzia w Neuwarp  (Przeczytany 2495 razy)

Offline ZenO

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 177
    • Zobacz profil
    • http://www.nowewarpno-neuwarp.pl
[Nowe Warpno] Wacław Radajewski - polski sędzia w Neuwarp
« dnia: Października 19, 2015, 15:28:06 »

Początek historii jest taki (tekst własny):
 Wacław Radajewski 1852-1940
Początek tej historii ma miejsce w Wielkopolsce. Musimy sobie uświadomić i pamiętać, że Wielkopolska od II rozbioru (1793 r.) była pod zaborem pruskim. W II połowie XIX wieku obowiązują tam zasady ustanowione w 1815 r., a mianowicie:
„Wielkie Księstwo Poznańskie stanowi integralną część monarchii pruskiej i ma być wedle tego urządzone. Narodowość mieszkańców szanować należy o tyle, o ile się to z głównym celem da pogodzić.” (W. Jakóbczyk – „Przetrwać nad Wartą 1815-1914”, KAW 1989)
   W domu nauczyciela Stefana Radajewskiego  we wsi Klenka (obecnie Klęka w gminie Nowe Miasto nad Wartą) 12.03.1852 r. rodzi się syn  dwojga imion Wacław Józef  Radajewski.
Uczy się w I Liceum Ogólnokształcące im. ks. Jana Kompałły i Wojciecha Lipskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Naukę kończy w 1873 r. 
   Powstałe w 1845 r.LO w Ostrowie -  to pierwsze polskie gimnazjum w południowej Wielkopolsce i trzecie polskie na terenach zaboru pruskiego. Szkoła była kuźnią polskich kadr i ośrodkiem walki z germanizacją.


Wydarzenia historycznego tego czasu nie służą przetrwaniu i utrzymaniu narodowości polskiej. Po wygranej wojnie z Francją w 1871 r. powstaje Cesarstwo Niemieckie, a kanclerzem zostaje Otto von Bismarck.  Narzucane są kolejne ograniczenia w prawie do używania języka polskiego w szkołach i instytucjach publicznych Wielkiego Księstwa Poznańskiego. Od 1976 r. Polakom odbiera się całkowicie prawo używania języka polskiego w administracji i sądach.
  W takich warunkach Wacław Radajewski ubiega się o stypendium.  Korzystając z pomocy stypendialnej Towarzystwa Pomocy Naukowej im. Karola Marcinkowskiego w latach 1874-76 studiuje prawo we Wrocławiu. W opublikowanym sprawozdaniu Towarzystwa za lata 1875-80,  podano, że  Wacław Radajewski otrzymał  przez trzy lata 1482 marki stypendium i odnotowano, że „złożył egzamin na  referendaryusza”. Takim to sposobem, dzięki wsparciu ziemiaństwa, duchowieństwa i inicjatywie ludzi dbających o przetrwanie polskości przez lata zaborów wykształcono tysiące osób, które później były podstawą kadr niepodległej Rzeczypospolitej.   
 Przez 2-3 lata bezpośrednio po studiach pracował w Pile i Skwierzynie jako asesor w tamtejszych sądach. Potem zostaje przeniesiony do Nowego Warpna, by podjąć pracę jako sędzia obwodowy (Gerichtsamt Neuwarp) w latach 1882 – 1895 ( figuruje w " Kleines Staatshandbuch des Reichs und der Einzelstaaten: Nach amtlichen und ..." z 1884 r.).

I tu niestety brakuje mi materiałów do uzupełnienia tekstu  o  działalność sędziego Radajewskiego w Nowym Warpnie. W Archiwum Państwowym w Szczecinie są tylko dane z 1937r.  Jeżeli ktokolwiek posiada jakieś dokumenty z lat 1882 -1895, które mogą  wzbogacić ten tekst o fakty,  pisma sądowe czy też koperty będę wdzięczny. Jeżeli ktoś może wskazać  mi jakieś archiwum, gdzie znajdę informacje o w/w  też będę wdzięczny.
O Wacławie Radajewskim popełniłem notatkę na mojej stronie www. Teraz chciałbym napisać więcej i jestem przekonany, że warto  o Nim napisać.

  Za zasługi na polu organizacji sądownictwa w niepodległej Rzeczypospolitej,  w dn. 11 listopada 1925 r. Wacław Radajewski zostaje odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski nadanym przez Prezydenta S. Wojciechowskiego.
 

ZenO