Police i okolice > Historia

[Jasienica] Pomnik gen. Świerczewskiego

(1/5) > >>

ak:
Czy są jakieś informacje na temat pomnika gen. Świerczewskiego?


Validator:
A co Cię interesuje w tej materii?

lukasz_s:
Za Encyklopedią Polic: postawiony w 1948 r., z wykorzystaniem postumentu Kriegerdenkmala z 1932 r. (odsłaniał go Mackensen). Rozebrany pod koniec lat 80-tych. Dlaczego Świerczewski? był generalnym inspektorem ds. osadnictwa wojskowego- tychże osadników w Jasienicy nie brakowało.

ak:

--- Cytat: Validator w Września 18, 2015, 07:29:22 ---A co Cię interesuje
--- Koniec cytatu ---
Encyklopedyczne informacje podał Łukasz. Przed chwilą znajomy potwierdził zasłyszaną informację, że pomnik generała był posadowiony na przedwojennym cokole. Podobno niektórzy mieszkańcy byli oburzeni, że taki bohater stoi na poniemieckim postumencie.
Interesuje mnie w jakich okolicznościach został rozebrany, co się z nim stało, jak wyglądał, jaka była dokładna data rozbiórki - nikt jej nie pamięta?
Ja nie pamiętam tego pomnika, a przecież po drugiej stronie ulicy był przystanek PKS na którym stałem wiele razy. Przypomina mi się tylko jakiś  betonowy element, czy był to ten postument, czy fragment ogrodzenia?
Zapewne pod pomnikiem odbywały się okolicznościowe uroczystości, bywali tam harcerze (potwierdzona informacja), czy zachowały się jakieś zdjęcia?

Kriegerdenkmal, którego postument wykorzystano pod pomnik gen. Świerczewskiego.





Miejsce gdzie stał pomnik (tzw. park)


piotrzpl:
jestem rodowitym jasieniczaninem, i dokładnie pamiętam ten pomnik, i dokładnie stal tam na tym skwerze co pokazane na zdjęciu wyżej,,, co do informacji dlaczego został rozebrany na czyj wniosek i dlaczego powinni poinformować w urzędzie gminy,,, musza mieć taka informację,,, pomin k wyglądał, no była to jakby wielka płyta granitowa postawiona w pionie

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej