• Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: Ryczałt za CO w SM Chemik - inicjatywa "oddolna" mieszkańców  (Przeczytany 3099 razy)

Offline bt2k5

• Bywalec
  • **
Witam!
Słyszałem, że na osiedlu Chemik D (na razie z jednego węzła cieplnego) w wyniku wzięcia spraw we własne ręce przez mieszkańców, są już daleko posunięte działania mające na celu rozliczanie mieszkań z tzw.m2 Wniosek, o takie rozliczanie podpisała zdecydowana większość mieszkańców-właścicieli mieszkań/lokali wspomnianego węzła CO. Muszę przyznać, że zaskoczył mnie taki obrót sprawy, bo SM milczy (nasz - mieszkańców przedstawiciel także milczy), gdy sprawy już zaszły na tyle daleko, że trwa wymiana korespondencji inicjatorów ze spółdzielnią (prezes, zastępca, prawnicy?). Oczywiście chodzi, o przyszły okres grzewczy 2015/2016. Wielki opór ze strony władz SM dziwi tym bardziej, że wcześniej była ankieta wydana przez SM na ryczałt z innego, większego węzła i niestety nie było zgody większości właścicieli mieszkań.
Może warto pochylić sie nad tematem, choćby z tego powodu, że jednak mieszkańcy chcą takiego (łatwiejszego i bardziej komfortowego) rozwiązania. A może ktoś wie cos więcej na temat tej inicjatywy i w jakim kierunku ona zmierza?

Ps.Proszę Admina, by nie łączył tego wątku z innymi, o SM Chemik gdyż może umknąć sedno sprawy. Pozdrawiam.

Offline Power

• Wielka Gaduła
Odp: Ryczałt za CO w SM Chemik - inicjatywa "oddolna" mieszkańców
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 15, 2015, 09:28:08 »
bo SM milczy (nasz - mieszkańców przedstawiciel także milczy),
Pewnie dlatego, że to nie "oni-wybrańcy" wyszli z inicjatywą do ludzi... Wiadomo, że przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka, więc się przyzwyczaili do własnych-jedynie słusznych-pomysłów. Tak jest wygodniej...niestety!
Nigdy nie nurkuj do mętnej wody!

Offline Wojtek Dudek

• VIP
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 15, 2015, 12:43:11 »
Wielki opór ze strony władz SM dziwi tym bardziej, że wcześniej była ankieta wydana przez SM na ryczałt z innego, większego węzła i niestety nie było zgody większości właścicieli mieszkań. Może warto pochylić sie nad tematem, choćby z tego powodu, że jednak mieszkańcy chcą takiego (łatwiejszego i bardziej komfortowego) rozwiązania.

Cały problem polega na tym, że wbrew pozorom żaden z tych sposobów nie jest do końca komfortowy dla wszystkich (nie mówiąc już nic o ich poprawności!). Podstawowym problemem w systemach ogrzewania tego typu, jest znalezienie takiego rozwiązania, które jest w stanie pogodzić zdecydowaną większość spółdzielców, a najlepiej wszystkich. Dlatego ja nie bardzo rozumiem tego typu akcji, zmierzających do tego, aby grupa zwolenników jednego systemu w taki sposób legalizowała swoje pomysły wobec drugiej grupy, optującej za systemem przeciwstawnym.
Problem trzeba (i można!) rozwiązać jedynie poprzez opracowanie takiego systemu rozliczeń, który będzie w stanie zadowolić zwolenników obu grup. Trzeba tylko chęci i dobrej woli, również władz SM Chemik. Z własnych przemyśleń wiem, że takie możliwości istnieją.
Osobiście nie do końca jestem zwolennikiem obecnego systemu podzielnikowego, ale też nawet w połowie nie jestem zwolennikiem rozliczania ryczałtowego z metra kw. powierzchni. Obydwa systemy w tak uproszczonych formach są nie do przyjęcia, ponieważ w dużym stopniu wymuszają na właścicielach mieszkań finansowanie cudzych potrzeb. Dlatego należy opracować metodę, która tę zależność wyeliminuje. I to jest cel, nad którym należałoby się skupić. To chcę miedzy innymi zaproponować na wtorkowym spotkaniu spółdzielców w sprawach ogrzewania. Być może będą tam również inicjatorzy akcji, o której informujesz.

Offline Wojtek Dudek

• VIP
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 15, 2015, 14:45:44 »
Panie Wojtku proszę o adres meilowy.

Można do mnie pisać pod adres:  policexxi@op.pl  Pocztę odbieram regularnie, codziennie. Pozdrawiam

Offline Power

• Wielka Gaduła
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 15, 2015, 17:47:39 »
Problem trzeba (i można!) rozwiązać jedynie poprzez opracowanie takiego systemu rozliczeń, który będzie w stanie zadowolić zwolenników obu grup

Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem są liczniki ciepła (jak w nowo budowanych lokalach) czyli opłata za zużyte GJ. Ile zużyjesz tyle zapłacisz. Ale tutaj nie wszyscy mają równe szanse (stara technologia budynków oraz instalacji grzewczych). Jednak na tą chwilę wspomniana wyżej inicjatywa rozliczania ryczałtem za m/kw daje przynajmniej komfort mieszkania w suchym i ciepłym mieszkaniu Wspomnę także, o dyskomforcie oszczędności podczas sezonu grzewczego (otwierać okno i wietrzyć czy nie?, bo włączy się termostat. Zaoszczędzę 100zł czy dopłacę 1000zł lub więcej?) Nadal za dobry przykład daję SM Odra i SM Nauczyciel.
Nigdy nie nurkuj do mętnej wody!

Offline Wykidajło

• Weteran
    • http://www.naszepolice.pl
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 17, 2015, 07:55:49 »
Problem trzeba (i można!) rozwiązać jedynie poprzez opracowanie takiego systemu rozliczeń, który będzie w stanie zadowolić zwolenników obu grup. Trzeba tylko chęci i dobrej woli, również władz SM Chemik. Z własnych przemyśleń wiem, że takie możliwości istnieją.
Osobiście nie do końca jestem zwolennikiem obecnego systemu podzielnikowego, ale też nawet w połowie nie jestem zwolennikiem rozliczania ryczałtowego z metra kw. powierzchni. Obydwa systemy w tak uproszczonych formach są nie do przyjęcia, ponieważ w dużym stopniu wymuszają na właścicielach mieszkań finansowanie cudzych potrzeb. Dlatego należy opracować metodę, która tę zależność wyeliminuje. I to jest cel, nad którym należałoby się skupić.
Są dwa elementy, które trzeba połączyć:
1. Ogrzanie metra mieszkania np. do 22 stopni powinno kosztować tyle samo niezależnie od położenia lokalu.
2. Lokator powinien płacić proporcjonalnie do tego, co zużyje.
Da się to zrobić, tyle że dla każdego mieszkania musiałbyś mieć indywidualne współczynniki zależne od udziału ścian zewnętrznych i temperatur u sąsiadów.
Kłamstwo obiegnie świat nim prawda założy buty.

Offline izadi

• Bywalec
  • **
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 17, 2015, 08:52:32 »
Ja mam mieszkanie na osiedlu Chemik D, ale do mnie takie informacje nie dotarły.

Offline Wojtek Dudek

• VIP
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 17, 2015, 12:49:44 »

Myślimy podobnie (też uwzględniam stałą i zmienną), ale różnimy się w niektórych drobiazgach. Dlatego już kiedyś to proponowałem i swoją propozycję podtrzymuję, aby powołać kilkuosobowy zespół ludzi (5-6 osób + reprezentant służb technicznych spółdzielni), mających jakieś pojęcie w temacie ogrzewania, którzy opracują dwie, góra trzy alternatywne metody rozliczania ciepła zużytego do ogrzewania zasobów. I wtedy wybór odpowiedniej metody pozostawić właścicielom mieszkań. Ważne, aby metoda odpowiadała potrzebom maksymalnej liczbie mieszkańców (najlepiej wszystkim, ale to chyba nieosiągalne) a bilans węzła zamknął się „0”.

Offline Wykidajło

• Weteran
    • http://www.naszepolice.pl
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 17, 2015, 17:24:29 »

Myślimy podobnie (też uwzględniam stałą i zmienną),
Ja nie uwzględniam :)
To, co napisałem, to dwa warunki, które trzeba spełnić równocześnie, żeby rozliczenie było sprawiedliwe. Raczej utopia, chociaż technicznie już możliwe.
Kłamstwo obiegnie świat nim prawda założy buty.